Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
kunter

14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 01:47

serdar alt:
Alıntı:
Malüm o civarda dolaşmak pek güvenli değil. Teleferikle direk ulaşım şu an için makul bi çözüm.

Teleferik acaba Konak 'tan mi kalkiyor? Gerci ne ilginc, Konak ta bir veya ikinci derece risk bolgesi adayi olmali. Ayrica direkleri dag tepe boyunca kim dikecek, malum o  bolgeye dozer veya is makinasi da sokamiyorsunuz. Ha elektrik ve suyu kim o mahalleye goturdu derseniz sorarim o tur isler oluyorken halk izmir liydi, ben biliyorum. Ayrica sonradan yapilan o gibi yatirimlar " devlet nerde devlet " diye ben haric ciyaklayan vergi odemez saygisiz hirsiz toplumun kolaylik gostermesi sayesinde yapilabilmisitir!! Ilaveten, Izmir in vakti zamaninin en gozde yerlesim mekani olan orasi heyelan bolgesi degilse Turkiye nin hicbir yerinde toprak ta kaymiyordur. Kim yerlesime acti, acan olmadi peyderpey gelen otekileri cagirdi ve bu sekil bir isgal oldu, ESHOT soforu cikmak istemiyor, polis ben asker degilim diyor. Bunlarin yili tarihi hep belli. Peki kim lisanslari ruhsatlari tapulari vs 'leri bunlarin ellerine verdi.. neyse onlar da belli.

Soz konusu dag, ben dag diyorum, artik yanibasinda tasidigi sortunlariyla gozumde buyudu, Izmir in isporta, ucuz yollu uyusturucu, ucuz yollu silah vb.leri suclarin yatakligini 3 renkli bayraklar altinda yaptigi, hic bir baska bolgeye ikinci gelmeyecek mahali durumundadir. Oradaki derde deva istimlaklarla olamaz.

Bir de kaleyi istimlak edelim derken neyi kastediyoruz? Orasi cepheden [ Basmane 9 Eylul ] goruldugu kadar ufak tefek bir yer kesinlikle degil [ bir Halkapinar dan bakin, sonra da cevre yolundan, yani arka taraftan ]. Sozkonusu alan hakki olmayan kisilere istimlak bedeli odemek uzere fazlasiyla buyuk. Ancak kale duvarlarini gorunur kilmaya, bir de mumkun olursa, teleferik girisi icin ve hatti boyunca kucuk capli istimlak yapmayi kafalarinda kuruyor olmalidirlar. Havanda su dovsunler.

Cozum onerim de var, dagin diger tarafina konut yapiliyordu, toplu konut atagina kalkmak uzereyiz [ yoksa ekonominin acilacagi yok ] ve hukumet suan [ benim dusuncem o ki ] elinde ciddi miktarda bir para sakliyor. Istimlak bedeli bu evlerdir. Hane basi bir tane.  Satmak yasak, kiralamak yasak. Bunlara gunde iki sefer otobus seferi, bir kac cir-cir atolyesi, kadinlara mutlak suretle resim kursu nakis dikis boyama kursu [ mecbur mecbur ! ] [ gerci ulkemde hangi sucun bir cezasi var, var da uygulanabileni var mi, kirginiz ve muzrarip olan kisileriz ]. Cocuklar bizim donemin sopali egitimiyle endustri mesleke. Hah, iste belki o zaman oralari, kimilerince Marduk falan carpmadan, veya ic ayaklanmalar neticesinde kan govdeyi goturmeden yesil buyuk boy agaclarla suslu tepeler olabilirdi. saygilar herkese

Goksel Koseoglu
14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 03:03
Bende Ticaret Odasini ciddi bir kurum sanardim....

Bende Ticaret Odasini ciddi bir kurum sanardim ,herseyi hesaplayan,ileriyi goren vs.

Kadifekale'ye teleferik ... sanki Izmir de Teleferik yok , hemde sehrin en guzel yerinde var,Balcova'da .Cikarken butun Izmir ayaklarinizin altinda karsinizda karsiyaka, yukari cikiyorsunuz ; restaurantlar, cafeler ve dagin arka tarafinda eski baraj. yazin serin esen ruzgar , herzaman sessiz , harika.

Bence Kadifekale' ye teleferik sacmalikdir, ha ilk once gecekondu sorununu halledersiniz, sokaklari duzenlersiniz , o tepeyi agaclandirirsiniz , guvenlik sorununu cozersiniz o zaman iki milyon degil 5 milyon avro harca , dogrudur.

Yoksa su anda harcicaniz 2 milyon avro kesinlikle olu yatirim olucakdir. Su anda Kadifekale nin durumu icler acisidir, abuk sabuk gecekondular, yollardan suzulen atik sular, kemeraltinda insanlari carpip kadifekale de kaybolan yankesiciler , hapcilar ,her catida canak yada kocaman metal antenler , sokaklarda basi bos gezen kopek ve kediler,ha bununla turist cekeriz diyorsunuz ,bol sans.

Once Agora cevresini duzenlememiz lazim , sonra Kemeraltini ,Agora carpik binalardan gozukmuyor bile, yanlis hatirlamiyorsam yaninda kocaman bir bina var otopark gibi , antik sehrin yaninda otopark dusunun, kemerlatina gelince her dukkan icin degisik renkde degisik sekilde tabelalar ,bagiran insanlar yollarda, kafanizin yada tabelalarin uzerinde akan kablolar ,yagmur yaginca yolda biriken sular ,kemeraltini sokaklarini gosteren haritalarin,tabelalarin azligi , yabanci dilde yapilan haritalarin,sehir tanitan brosurlerin yoklugu vs vs.Bunlari cozulmesi lazim once.

Bu Teleferik isi 2005 yilinin mayis ayinin 22 sinde cikti yeniasirda ama eminim ki ITO daha bir civi bile cakmamisdir, yok eger caktiysa yazik o paralara.

nurşenizmir
14 yıl önce - Cum 28 Nis 2006, 10:07

İzmir için bir şeyler yapılması güzel. Ama bencede ondan önce daha yapılması gereken çok şey var. Arkadaşlarıma katılıyorum, kesinlikle önce görüntü düzenlenmeli ve güvenlik sağlanmalı. Ben güvenli bulamadığımdan ne yazık ki hala cesaret edip her istediğimde gidemiyorum

EnderYıldırım
14 yıl önce - Cum 28 Nis 2006, 13:46

Kadifekale' ye teleferik yapılmadan önce kesinlikle bölgenin gecekondulardan kurtulması gerekiyor. İnsanların ilgisini çekmeyen bir yere teleferik yapılması bir sey ifade etmez. Bence İzmir ilk önce gecekondulardan kurtulup yerini yeşil alanlara bırakmalı. Güvenliği sağlanamamış olan Kadifekale' ye teleferik neden?

YusuF D
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 14:47

Toki konutları tam gaz yapılıyor... Bittiğinde Kadife kalede yüzlerce gecekondu yıkılacak.Hatta bırakın teleferiği aşağıdan kale tüm ihtişamı ile görünecek.
Bence geleceğin gözde mekanlarından biri olmaya en yakın aday.

EnderYıldırım
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 15:24

Kadifekale' nin kendine gelebilmesi için bütün gecekonduların yıkılması lazım. Artık İzmir bütün gecekondulardan kurtulmalı. Belediye buna öncelik verilmeli.

alperdemirkaya
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 15:31

İzmir'in en güzel ve manzaralı bölgelerinden olan KAdifekale ve Yamanlarda ne yazık ki gecekondulara teslim olunmuş.

İzmir için hem çirkinlik hem de adaletsizlik.

Bir İzmir'li olarak her gelişimde gece(apartman)kondulaşmayı görüp üzülüyorum, yakında Yamanlara 25 katlı gökdelenkondular da çıkmaya başlarsa hiç şaşırmam.

HAKAN©

14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 17:22

Aradığınız cevaplar, aşağıdaki haber metninde arkadaşlar. Belediyenin bu bölge ile ilgili sevindirici çalışmaları devam ediyor. Umarım sonunda güzel bir görüntü elde ederiz.  

Alıntı:

HEYELAN BÖLGESİNDEKİ VATANDAŞLAR UZUNDERE'DEKİ TOPLU KONUTLARA GEÇECEK
20 bin kişi taşınma telaşında

İmraniye, Ondokuz Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahalleleri boşaltılacak

NİL KUYUMCU AKSÜYEK

Bakanlar Kurulu, heyelan nedeniyle Konak ilçesindeki 7 mahallenin 500 bin metrekarelik bölümünü "afete maruz bölge" ilan etmişti.

Konak'ta, heyelan bölgesinde yaşayan yaklaşık 20 bin kişinin, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Uzundere'de inşa ettiği konutlara taşınması için son hazırlıklar başladı. TOKİ, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin ortak yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, bir ay içinde Kadifekale'de danışma bürosu açılacak. Büroda, heyelan bölgesindeki vatandaşlara, hak sahipliği için gereken belgeler
ve toplu konut alanındaki evlerle ilgili bilgi verilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan "Yeni Yerleşmeler ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü" ise hak sahibi vatandaşları çağırıp tek tek görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerde, vatandaşın heyelan bölgesindeki evinin değerinden, yeni konutları almak için üstüne bedel ödeyip ödemeyeceğine kadar her konuda uzlaşmaya varılacak. Yıl sonuna kadar heyelan bölgesindeki 2 bin konut yıkılarak, bölge yeşil alan haline dönüştürülecek.
Bakanlar Kurulu kararıyla afete maruz bölge ilan edilen İmraniye, Ondokuz Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinin heyelan kapsamına giren toplam 500 bin metrekarelik bölümü boşaltılacak. Heyelan bölgesindeki vatandaşların hak sahibi olup TOKİ evlerinden alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekiyor. Buna göre, tapu kaydı, tapu tahsis belgesi, yapının 10 Kasım 1985'ten önce yapıldığına dair belge, emlak vergi beyannamesi (ilk veriliş tarihi), ruhsat-imar affı müracaatı, elektrik-su-telefon faturaları (ilk kayıt tarihi), muhtar kaydı, seçmen kayıtları belgelerinden biri olanlar, bu haktan yararlanabilecek.

Ya ev ya para
Bu belgelere sahip olan vatandaşlar, Uzundere'deki konutlara taşınmak yerine, parasını da isteyebilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak Kıymet Takdir Komisyonu, heyelan bölgesindeki evlerin değerini tek tek tespit edecek. Ardından da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Uzlaşma ve Konut Tahsis Komisyonu, hak sahibi vatandaşla görüşme yapacak. Talep edilmesi halinde ya vatandaşa heyelan bölgesindeki evinin bedeli İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek ya da vatandaş TOKİ evlerinden alacak. Eğer vatandaşın heyelan bölgesindeki evinin değeri, TOKİ konutlarının değeri ile örtüşmüyorsa, kalan bedeli, plan çerçevesinde belediyeye ödeyecek.
Kadifekale'de hizmete girecek irtibat bürosunda da vatandaşlara toplu konutların maketi gösterilecek. Ayrıca, talep gelmesi halinde TOKi konutlarına otobüs seferleri düzenlenecek.

Yeşil alana dönüşecek
TOKİ, Uzundere'de 3 bin 80 konut inşa edecek. Bu konutların 2 bin 100 adeti İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin olacak. İnşaatların tamamlanarak hak sahiplerinin belirlenmesiyle birlikte heyelan bölgesindeki vatandaşlar taşınmaya başlayacak. Heyelan bölgesindeki yaklaşık 2 bin konut yıkılacak. Ardından da kafeteryaların da bulunacağı 500 bin metrekarelik bir rekreasyon alanı oluşturulacak. Evlerin yıkılmasıyla tarihi Kale'nin de önü açılmış olacak.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/06/05/index.php ...lum=gunluk

YusuF D
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 17:32

evet dediğim olay buydu işte...Balçodavan Aydın yönüne otobandan giderseniz tepede birçok konutun bitmek üzere olduğunu görürsünüz..

ozgurok
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 20:53

peki bu 2 bin konutluk 500bin metrekarelik yıkım o tepelerdeki gecekondu istifinin ne kadarını temizleyecek acaba? öncelikle Tepelerin körfeze bakan yamaçları temizlenir inşallah.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege