Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 21:31
İzmir Kadifekale'ye teleferik

İTO, 2 MİLYON EUROLUK PROJEYLE TURİZMİ CANLANDIRACAK
Kadifekale'ye teleferik

Başkan Demirtaş, "Hattı 7 ay sonra açacağız. Hedefimiz İzmir'e 3 milyon turist çekmek" dedi.

İTO Başkanı Demirtaş, 2 milyon euroluk teleferik projesini Kadifekale gezisi sırasında açıkladı. Harita üzerinde projenin detaylarını anlatan Demirtaş, bu sayede bölgenin çehresini değişeceğini söyledi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kent turizmini canlandırmak amacıyla Kadifekale ile Agora arasına teleferik hattı kuracaklarını açıkladı. Teleferik projesinin tamamlandığı ifade eden Demirtaş, "Büyükşehir Belediyesi'nin bize göstereceği yere teleferiğin ayaklarını dikeceğiz. 2 milyon euroya mal olacak projeyi 7 ayda hizmete açacağız. Amacımız, Kemeraltı, Kadifekale ve Agora ile 3 milyon turisti İzmir'e çekerek dünya kenti olmak" dedi.

Yeni Asır
http://ya2005.yeniasir.com.tr/05/22/index.php3?ka ...lum=gunluk

Yuzbasi Volkan Yuksel

15 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 22:31

3 Milyon turist'in teleferikle Kadifekale'ye cikarken neler gorecegini de hesaba katmak lazim. Turizme ters etki yapip halen gelenleri de kacirabilir. Once cevrenin adam edilmesi lazim, 2 milyon euro ile Agora bastan yaratilabilir.

Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 22:58
çevrenin durumu

Konak meydanına 4-5 milyon $ harcandığını düşünürsek, bu parayla sadece teleferik mi yapılır yoksa gerekli çevre düzenlemesine de yeter mi meçhul. Ama bana göre kadifekale'ye teleferik yapmak yerine, eskiden beri mevcut olan agora'dan kaleye çıkan yeraltı tünelleri yeniden düzenlensin, sen o zaman gör yabancı turisti. Dünyanın en eski ve büyük agorasından kaç yüz metrelik bir tünelle kaleye çıkmak için sıraya girmezlerse, ben de memleketimi terkedip New York'a yerleşirim

Mehmet YASA

15 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 23:21

Bugün gazetede bu haberi okuyunca baya heyecanlandım. Ama tabi Volkan Yüksel üstadımızın mesajına da katılmıyor değilim. Agora bu parayla bambaşka bir yer haline gelebilir. Şuan Agora çevresindeki kamulaştırmalar devam ediyor ve etrafı açılıyor ancak Agora'nın restorasyonuna, çevre düzenlemesine, Arkeoloji ve Tarih parkı projesine destek gerekiyor, yoksa hayata geçmesi biraz zora girecek gibi bu işlerin.. teleferiğe harcanacak parayla Agora ve çevresi güzelleştirilebilir..

Sn. Baki Karakoç'un sözünü etiiği tünellerden 2 tane var diye biliyorum . Biri Agora-Kadifekale arasında, diğeri Aliağa camiinin bahçesinde Damlacık-Kadifekale arasında. Aliağa camiinin bahçesindeki tünel girişini gördüm, inceledim, fotoları da var(daha sonra yüklerim). Bu tünele 1 kişi zor sığar. Bu tünelin Kadifekale'deki sarnıçtan aşağı kente su dağıtmak için yapıldığı kanısına vardım, yarın öbür gün diğer tünel hakında da detaylı araştırmalar yapacağım. Ancak diğer tünelin de bu amaçla yapılmış olma olasılığı yüksek.

yani tünel önünde sıraya gireceklerini sanmıyorum ama teleferik önünde sıra olacaktır

Fırat Atalay
15 yıl önce - Cum 03 Hzr 2005, 18:23

Yıllardan beri Kadifekale nin çevrsindeki evleri yıkacaklar.Teleferik yapacaklar diye vaadler veriyor İnşallah gerçekleşir.

VolkanAtalay
14 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2005, 17:48

şiddetle katılıyorum teleferik yapılacakta ne gösterilecek ..aşağıda artık gecekonuda oturan vatandaşların çocukalrı turistlere aşağıdan el sallar....bir an önce kadife kale ye çeki düzen verilmeli zaten tek tarihi meaknımız turistin gelmesini istiyorsak burayı düzeltmeliyiz öyle büyük türk bayrağı asmakla bu işler olmuyor..tamam ona karşı değilm ama daha ona sıra gelene kadar..

engincavdar
14 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 12:13

arkadaşlar benim bildiğim  kadarıyla zaten limontepenin arka kısmına yani otobanda sonraki kısma kadifekaledeki halkın yerleşmesi için bir çalışma var ve şu an hızla devam ediyor.İzmir dışında olduğum için resimlerini gönderemiyorum en kısa zamanda tedarik etmeye çalışırım.

fatih_deu
14 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 14:42

Ben de Kalidefekale'ye teleferikten önce yapılması gerekenlerin yapılması taraftarlarındanım..Öncelikle şehrin göbeğinde duran bu gecekondumsu görüntü kalkması daha sonra teleferik düşünülmeli...! BENCE TABİİ

VolkanAtalay
14 yıl önce - Prş 02 Mar 2006, 02:09

kadifekale teleferik projesi ne alemde arkadaşlar bilen varmı

Ayhan
14 yıl önce - Prş 02 Mar 2006, 02:13

Valla şu an herhangi bir faaliyet yok. Yapılacak diye duyduk ama en son ışıklandırma ve de bayrak dikilmesinin ardından birşey yapılmadı diye biliyorum.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege