Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa İskender Kebap
« önceki   1234 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Emre Alkor
12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 12:34

İskender kebabının mucidi Mehmet oğlu İskender Efendi'nin 3'üncü kuşak torunu Yavuz İskenderoğlu, Yunanistan'ın Başkenti Atina'da şube açacak.

Daha önce yunanlıların İskender ismi yüzünden sahiplenmeye kalktığı, sonrasında ise reddedip kötülediği İskender Kebap'ın ismindeki İskender'in makedonya kralı iskenderle alakası olmadığını sonunda anlatabildik.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)'nın Selanik'e düzenlediği gezide, daha önce "Büyük İskender bizim efsanevi kahramanımız. Onun adı yiyeceğe verilemez" diyen Yunanlıları, katıldığı televizyon programında, "İskender döner kebabıdır. Onu ilk kez yapan dedemin ismi İskender olduğu için bu adla anılıyor" diyerek ikna etti.
İskenderoğlu, uzlaşmaya varılması üzerine, Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Türkiye'nin adını bir de kebapla duyurmak için çalışmalara başladı

En son Emre Alkor tarafından Cmt 22 Tem 2006, 12:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mehmethan

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 12:48

Canım çekti ya başlığı görünce,şimdi Bursa'da olsamda yesem
 Birde onu pideli yapıyolar süper oluyo....
 Bende başka hiç bir yerde böylesini yemedim,
 Bu Bursa'nın yemekleri çok güzel oluyo ya,
 İneğöl köftesine zaten söylenecek bişi yok,
 Birde Bursa'da "Demirtaş köftesi" var  
 Yemeyenlere tavsiye ederim...

Mine Beyaz
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 19:19

Olur mu böyle olur mu,
Bu siteye böyle resimler konur mu?  
N'apıcaz biz gurbettikiler simdi? (Yazılım, imla hatası değildir, özellikle böyle yazılmıştıir )

Alıntı:
Ben size İskender Kebabı yemeniz için başka bir yer daha önereceğim.
Santral Garaj'dan Gazcılar'a çıkarken görebileceğiniz küçük ve köhne bir yer var: Uludağ Kebapçı

Cok kez yukarıda bahsedilen Iskender Kebapçısı'nda yemek yeme mutluluğuna erişmişlerden biriyim.  Hayatımda bu kadar güzel baska bir Iskender Kebap yediğimi hatırlamıyorum.  Hatta Istanbul’dan bir arkadaşım buraya giderken daha fazla yiyebilmek icin evden bir kayık tabağı yanında götürürdü.

Istanbul’da ise özellikle Florya’daki Uludağ Kebapçısı favorilerimizdendi.  Güzel yemekten her zaman zevk almış olan oğlum da Türkiye’deyken burayı çok severdi.  Bu yıl, Türkiye'den ayrıldıktan dokuz yıl sonra ilk kez, uzun bir Avrupa turundan sonra bir kaç Amerikalı arkadaşıyla, tren yoluyla Istanbul’a gitti.  Yüregi pır pır eden bir anne olarak oğlumdan Istanbul’a vardığına dair bir haber bekliyorum, gelen email şöyle:

Anne inanamayacaksin, Istanbul’a gelirken trenden Uludag Kebapçısını gördüm.

Aradan bir gün geçti, bir telefon edeyim dedim.  ‘Alo, nasılsın oğlum'a gelen cevap soyle:

Anne inanamayacaksın, Istanbul’a gelirken trenden ilk Uludağ Kebapçısını gördüm

Cok şükür, kazasız belasız yedi hafta sonra geri döndü, karşılamaya gittik, araba oturduk:

Anne inanamayacaksın, Istanbul’a gelirken trenden ilk Uludağ Kebapcisini gördüm

Ne diyeyim, artık gercekten inandım Uludağ Kebapçısının hala yerli yerinde durduğuna

Süha
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 19:32

valla Bursanın kebabaı çok güzel oluyor bursaya gittik mi dedem beni eski bursa otogarının karşı sokagında sokak arasında bir tane dönerci meşur dönerci oraya götürürdü ve tadı mükkemeldi.Aslında bursa döner dedik mi köftesini unutmamak lazım çicek ızgarada çok güzel köfteleri tadı mükkemel.Aslında bursada gittgimiz benim bildigim 3 tane var.Bunlarda daha önceki arkadaşlarım yazmış.  

ArzU
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 22:50

İskender kebap hakkında foruma yazılanlara katılmamak elde değil ancak, fiyatları konusunda pekte ucuz olduğu söylenemez yani tek elcilik oluyor burada iskender Kebap denilince yada İskender Kebap ı İskenderde yiyeceksin denilince... fikrimce fiyatları yüksek porsiyona gelince bilemiyorum bana 1 porsiyon cok bile gelebiliyorken, başka birine az gelebiliyor...  
Yeşilde bulunan Hünkar dan kimse bahsetmemiş dikkatimi çekti orada da yapılan Kebap bence harika ayrıca bu güne kadar yediğim kebapların yanında bir tek orası közde pişmiş patlıcan koyuyor   gidip yemeyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim ayrıca üst katta oturup Bursa manzarası ve türk sanat müziği eşliğide cabası ..  

nazime21
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 23:04

Çiçek Izgara da ayrıca İnegöl köfte de yemenizi tavsiye ederim...Çiçek Izgara sahibine    
'neden Bursa da başka şubeler açmıyorsunuz'diye sormuşlar.'Aynı kalitede ustaları bulmak zor.Bizim ustalarımız özenle seçilmiş ustalar 'demiş.Gerçekten de o tadı bir yerde bulmak zor...

Salih Kuş

12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 23:20

madem konu kofteden acıldı.bursalı olarak bır fıkırde benden.Bursada kofte yersenız birde kayhan mahallesinde kayhan usulu pideli kofteyi deneyin derim.

cinümit
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 23:24

özdileğin yanındaki sütaş tada güzel iskender yapılırdı.

Salih Kuş

12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 23:30

iskenderin orjinalitesinden olsa gerek bu hafta sonu carrefour nilüferdeki iskenderde yedigim kebabta oldukca lezzetliydi..

selcuk yilmaz
11 yıl önce - Sal 24 Ekm 2006, 00:19

Bu işi en iyi yapan cevat iskenderoğlu evlatları.resimdeki kebap bursa carrefour daki iskender e ait.
bu kebap bence uludağ kebapçısının kebabından ve iskender ailesinin diğer restaurantlarındaki kebaplardan daha lezzetli.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet