Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Bursa İskender Kebap
« önceki   123 ... 101112 ... 192021   sonraki »
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Zafer

6 yıl önce - Cum 01 Ağu 2008, 18:07

Kayserideki Elmacıoğlu İskenderi bile almamışlar, onca önemli iş adamı, bürokrat, vekil, başkan, kral vs beğenir gelir özellikle, nedense bahsi geçen dergi çok bildiğinden olsa gerek listeye bile almaz.. Liste tamamiyle yanlış bence.. Tabii Bursalı arkadaşlarımız daha iyi bilir ama..

Güven_16

6 yıl önce - Pzr 10 Ağu 2008, 02:48

Arkadaşlar her şeyin tadı yerinde güzeldir.Bursa'da İskender'in tadı ne ise,İnegöl Köfteyi yemek için oraya buraya değil İnegöl'e gideceksiniz.Ve o has tadını,lezzetini tadacaksınız.Pideli Köfte içinde tabii Kayhan'a.Neyse Ramazan'a az kaldı.İftar sonralarını şenlendirmeye de bekleriz Bursa'ya.Unutmadan Ramazan'da Çorba+Kebap+Salata+Tatlı+Kola=20/25 YTL gibi insafa geliyorlar bari.(İskenderin kendi yerinden bahsediyoruz)

Güven_16

6 yıl önce - Cmt 06 Eyl 2008, 19:37

Bir süredir kilitli olan başlığın açılmasına vesile olan Akın Bey'e teşekkür ediyor hayırlı ramazanlar diliyoruz efendim.
Ramazan'ın gelişiyle beraber yeme-içme mekanları iftar saatlerinde tıklım tıklım doluyor.
Müşterilere özel iftar menüleri hazırlanıyor.Bu yıl Bursa ünlü Caddedeki İskender Kebap,ramazan öncesi fiyatları şu şekilde:1 Porsiyon 15 YTL,1.5 Porsiyon 22,5 YTL,1 Special 22,5 YTL,Yoğurt:2,5 YTL.Ayrıca bu kebabın yanında çorba+tatlı+kola şeklinde iftar menüleri hazırlanıyor.

(+)

Güven_16

6 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 00:38
HAY MAŞALLAH

(+)

Metin Taşkın Aşkın
6 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 02:21

Alıntı:
Bursa'nın en meşhur İskender kebapçılarından olan Uludağ kebapçısı (Cemal - Cemil Usta) Bursa eski garajdaki o mütevazi mekanlarından sonra İstanbul Kozyatağında yeni şubelerini açtılar.

Cemal - Cemil Usta, (Uludağ Kebapçısı) kalite bozulmasın diye önceden hiç şube açma taraftarı değildiler. Bu nedenle çok uzun yıllar tek şubeli olarak çalıştılar. Kaliteleri de, lezzetleri de hiç değişmedi. Şu an yine eski, sokak arasındaki yerlerinde, kebabın kalite ve lezzetini takip ediyorlar.

Çocukları, Kent Meydanında ve Mudanyadaki bir benzin istasyonunda bir şube açtılar.

Kebapçı dükkanlarında, Kebapçı İskender'de olduğu gibi şubeler çoğaldıkça kalite düşüp, lezzet değişebiliyor.

Metin Taşkın Aşkın
6 yıl önce - Prş 09 Ekm 2008, 18:16

Uludağ Kebapçısının, Kent Meydanı AVM' deki yeni yeri

(+)

__mehmet__
5 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 18:39

Ya arkadaşlar, ben iskender kebabı çok severim. Fakat Bursaya geldiğimden beri sadece 1 defa yedim. Neden?
Burası iskenderin doğduğu yer olduğu için çok yerim zannetmiştim ama burası iskender'in doğduğu yer olduğu için her yerde iskender çok pahalı. Bu nedenle yiyemiyorum.
İzmir'de 8-9YTL 'ye oldukça iyi yerlerde iskender yiyebiliyorken burada fiyatlar 12,5YTL 'den başlıyor...

0345 özer er

5 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 19:10

ya kardeşim başka işiniz yokmu o güzel iskenderi çekip insanın agzını sulandırıyorsunuz,genede sagolun ben iskenderi ilk bursada yedim 1976 yılında eski otobüs garajının orda şimdi otogar veya terminal deniyor.83 ten beri gitmedim .yanlız yogurt dönerin üzerine yayılması lazım o zamanlar öyle yapıyorlardı,sonra üzerine tereyag,dökülüyordu,salla çatalı ye babam ye.istanbulda yapamıyorlar,başka yerde yedim ama bursayı tutmuyor,herkese iyi iskender yemeler,bursalı arkadaşlar benim yerime de yesinler .iyi akşamlar.afiyet olsun.

Erol Gündüz

5 yıl önce - Pts 05 Oca 2009, 04:01

Bursa - Heykel (Atatürk Caddesi) üzerindeki Tarihi İskender Kebapçısı

(+)

Ümmühan Zeynep
5 yıl önce - Pts 05 Oca 2009, 13:06

İskender efendinin bulduğu şey aslında "döner makinası" anladığım kadarıyla. Dolayısıyla iyi bir aşçıdan çok iyi bir mühendis olduğunu söylemek daha doğru değil mi?Hep iskender kebabın mucidi diye tanıtılıyor ama "makina"nın keşfinden önce bursa çarşısında "kirde kebabı" yapan esnaflar varmış ve kirde kebabı denen şey de etin pide, tereyağı ve yoğurtla sunumunun farklı bir şekli, dolayısıyla da esas orijinal olan buluş iskender kebabı değilde döner makinası gibi sanki. Düşünüyorum da acaba bu makinanın patentini alsalardı ne olurdu?
Esasında iskenderoğulları patent konusunu akıl ettiklerinde çok geç kalmışlardı, ortalıkta tam bir kavram kargaşası hakimdi.
Bursa'daki iskender dışında bir sürü yerde bir sürü iskender kebapçısı vardı, yemeğin adı mı yoksa işletmenin adı mı iskender belli değildi. Bana soranlara biri Kebapçı iskender diğerleri iskender kebapçısı diye yanıtlıyordum.
Mesela istanbul'da iskender kebapçısı diye bir kaç şubesi olan bir mekan vardı. Sonradan niyazibey kebapçısı oldu. Bu kebapçıda masaya konan broşürde şöyle bir yazı okuduğumu hatırlıyorum: Niyazi bey ankarada okurken yurtta bursalı iskender ailesinden biri ile(yanılmıyorsam cevat) aynı odada kalırken püf noktalarını ondan öğrenmiş. Bana çok eğlenceli gelmişti . Düşünmüştüm acaba İskenderoğlu Cevat rüyasında iskender mi anlatıyordu?Odasının bir köşesine iskender tezgahı kurup ders mi veriyordu?
Başka bir karışıklık da yemekte. Mesela yine hatırladığım bir anım: ankarada bir restoranda resimsiz menüye baktıktan iskender istedim, ne getirdiler dersiniz: Yoğurtlu adana. Bu ne dedim? Garsonu cevabı: Adana iskender... O zaman her yemeğin pide, yoğurt ve tereyağlı vesiyonunu yapıp, bunu iskender diye tanımlamak mümkün.
Turplu iskender, maydanozlu iskender gibi çeşitlemeleri de değişik şehirlerde tattım ama artık tutuculuk mudur muhafazakarlık mıdır ne derseniz deyin Bursa'daki tadı hiç bir yerde bulamadığımı söylemeliyim..İskender ailesi işin sırrını uludağda kekik yiyerek beslenen kuzulara bağlıyor ama pek inandırıcı değil. Zaten bu kekik olayı da ayrı bir komedi gibi. Herhangi bir şehirdeki en iyi kebapçıya gidin sorun işin sırrını, muhtemelen şehirlerine en yakın dağın ismini vererek, o dağdaki kekiklerle beslenen hayvanlardan olduğunu iddia edecektir.
Tarihi bir işletme olarak iskender ailesinin en büyük eksiklikleri bence orijinal mekanlarını kaybetmiş olmaları. Şimdiki dükkanlarınına ne kadar tarihi eser süsü verseler de bir şeyler eksik kalıyor gibi. Ben önceleri teyyarenin köşesindeki mekanı orijinal mekanları diye biliyordum. Yıllar önce Bursa'yı gezdirdiğim bir büyüğüm iskender yemek istediğini söylediğinde onu ünlü cadde deki mekana götürdüm, istemedi, hayır ben orijinal mekana gitmek istiyorum dedi(askerliğni bursa'da yaparken gitmiş), kapandı mı orası diye de sordu. Ben de hayır hala açık diyip teyyare nin köşesindeki mekana götürdüm. Amca hayır burası da değil dedi, ben de burası dedim biraz iddialaştım hatta. Meğerse esas mekan kayhan caddesindeymiş . Tam yerini söyleyebilen çıkar mı acaba yaşı müsait forum sakinlerinden?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet