Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa İskender Kebap
123 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 21 May 2005, 22:36
Bursa İskender Kebap

Kesinlikle doğru!...

Gerçekten de hakiki "İskender Kebabı"nın gerçek çıkış noktası olan bu mekânda, bugüne kadarki en iyi kebabı tadacaksınız. Asıl İskender Kebabı'nın mucidi İskender İskenderoğlu'nun 3. kuşaktan torunlarının işlettiği lokanta (normal şartlarda, site içinde kesinlikle herhangi bir işletme hakkında menfî ya da müsbet yorum yapmayacak olmama rağmen, burası artık tüm Türkiye'ye malolmuş bir kebabın nirengi noktası olduğundan dolayı, adı geçen tarihî lokantaya biraz iltimas geçmekteyim) Bursa'ya gidildiğinde mutlaka bir kere uğranılması gereken yerlerdendir...

Kebapta kullanılan etler, Uludağ'ın yaylalarında sadece kaynak suyu içerek ve kekik otu yiyerek semiren koyunlardan elde edilmektedir.

Akın KURTOĞLU

Selcuk Aral

12 yıl önce - Cmt 21 May 2005, 22:50

Öff be Akin,

gene küfür eder gibi konustun ! Bu ne bicim tarif, bu ne bicim anlatim?
Böylesi kavgada bile yapilmaz yegenim?

Sen hic hayatinda kiyma döner yedin mi? Ya gördün mü?

Bizim burda Almanyadaki dönercilerde *Köfte-Dönerin* mucidi !

Hay Allah, bizimkiler duyup aforoz edecekler beni, sonunda onuda
vermiyecekler!

Hadi iyi geceler !

Tunc

12 yıl önce - Cmt 21 May 2005, 23:12

Almanyadaki Donerciler Ispanyaya Akin Akin geliyorlar... Burada kiyma doner okadar meshur olmaya basladiki.. Yaprak doner yapsan simdi yediremezsin insanlara, Birde garip olan birsey var, Yogurt gibi Guzel bir nimet i yemiyorlar, Soyle Tereyagli bol salca soslu tabiki yogurlu iskender..

Bizim Turkler akilli adamlar. Kiyma donerini, icinde birazda koyun eti var (Cordero) ispanyolcasi, Isteyemler bana Bir Cordero lutfen diyor...

Ati
12 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 04:06

Alıntı:
Gerçekten de hakiki "İskender Kebabı"nın gerçek çıkış noktası olan bu mekânda, bugüne kadarki en iyi kebabı tadacaksınız. Asıl İskender Kebabı'nın mucidi İskender İskenderoğlu'nun 3. kuşaktan torunlarının işlettiği lokanta

Tabii ki bu mekandaki hakiki Iskender kebabinin fiyati da
diger kebapcilardan ´biraz´ farklidir.

Su anda net olarak hatirlamiyorum ama galiba digerlerinden
2 ya da 3 kat fazlaydi. (Ya da bu sadece Uludag´da olanda
boyleydi).

Hakiki Iskender Kebabi lokantalari biri Uludag´da oteki de
Bursa merkezde (Heykel´de galiba) toplam 2 tane vardi eskiden
(yanlis hatirlamiyorsam).

Barış

12 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 10:31

Ben size İskender Kebabı yemeniz için başka bir yer daha önereceğim.
Santral Garaj'dan Gazcılar'a çıkarken görebileceğiniz küçük ve köhne bir yer var: Uludağ Kebapçısı.
Şimdi bir karşılaştırma yapmak istemem ama deneyin bakalım bir ne olacak
En son porsiyonu 12,50 YTL idi. (Askerden sonra gitmedim hiç)
İstanbullular iyi bilir burayı...

En son Barış tarafından Pzr 22 May 2005, 23:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

göKhaN

12 yıl önce - Pzr 22 May 2005, 23:07

Evet Uludağ Kebabçısı en iyi kebabçıdır Bursadaki.. Herkes iskenderi bilir ama en iyisi Uludağdır..

Özcan

12 yıl önce - Pts 23 May 2005, 10:28

Arkadaşlar, İskender kebabında kullanılan döner zaten kıymadan yapılır.

Dev köfte şeklindeki harç külçeleri döner şişine sıralanır. Her parçanın
arasına biftek ve yağ tabakaları takılır. Şişe dizme işi bittikten sonra
dışına son şeklini verecek rötuşlar yapılır.

Sonra nar gibi pişirilerek afiyetle yenilir. Afiyet olsun!

Emre_Uzan
12 yıl önce - Çrş 25 May 2005, 11:51

Evet, Bursa'da Uludag ve Iskender arasinda sıkı rekabet vardir. Uludag Kebap'a giderseniz karsinizda esnaf lokantasi gorunumlu bir yer cikar ama duvarlarinda oraya giden ünlü insanlarin fotograflarindan bir karis bos yer kalmamistir. Yine de insan Iskender'in yerine gittigi zaman psikolojik acidan daha tat aliyor gibime geliyor. Istanbul Kadikoy'de ki subesinden hosnutsuzlukla cikmis birisiyim Heykel'den Ulucamii'ye giderken bir Iskender Restorani daha mevcuttur. Iste bu da ordan bir goruntu:

Selcuk Aral

12 yıl önce - Çrş 25 May 2005, 20:41

Yegenim,

bilirsiniz bugün günlerden Carsamba, benim Yesil Türbeyi ziyaret günüm. Yola cikmadan hem yemekten anlayan, hem de Bursayi iyi taniyan, bir arkadas'a *bakarsin karnim acikir, gidersem hangi lokantaya gideyim diye sordum*. Oda Belediye Binasinin karsisinda *Cicek Izgara* diye bir restaurant vardir, oraya git dedi bana.

Ayrica *sen simdi Bursa'ya gidip oraya ugramazsan, aynen Istiklale cikipta Cicek Pasaji'nda bardaklarini tokusturmamis* gibi olursun, demisti. Hatta bu benim *cicek* yaninda senin Akin ve tayfalarinin anlattiklari *Mc Donalds* kalir diye devam etmisdi. Hahaha (palavra valla kimse söylemedi)

yahu bu adam beni makaraya mi alir? Yardim edin ey Cemati Bursalilar !

Bakin, hele hatta Baris bilem üsenmemis de vakti zamaninda *Cicek* hediye etmis sizlere.

Hadi-gari, ben gene toz olayim. Kebabi'niz kekik'li-gönlünüz serbet'li olsun sevgili arkadaslarim.
Sakin ha *Döner-Aski'na* kafanizi gözünüz yarman emi ...[/b]

Semih Yaşar

12 yıl önce - Prş 26 May 2005, 09:45
iskender

Herkese selam

Ben İstanbulluyum ama arada Bursa'ya gittiğimde iskender yemeden geçmem.
Heykel'de ana cadde üzerinde mavi boyalı küçük bir dükkan var. İskender'in amcasının oğlu galiba , aralarında isim konusunda anlaşmazlık var sanırım. Orasıda bayağı meşhur bir yer değilmi? Ben en son gittiğimde iskender biraz soğuk gibi geldi bana , yani tam yanar döner birşey değildi. Esnaf lokantası görünümlü biryer , iskenderi bayağı güzel.
Diğer ahşap bina İskender kebapçısı biraz daha şatafatlı bir mekan , o yüzden tercih edilebilir ,biraz daha uzun oturmak mümkün. Bu arada bence Bursada'ki 1 porsiyon bana göre yarım porsiyon, buralarda en az 2 porsiyon yemek lazım iskenderin tadına varabilmek için. Benim arkadaşım 3 posiyon sipariş etti gele gele 1,5 porsiyon birşey geldi. Bende görgüsüzlük olmasın diye önce 2 porsiyon sonra 1 porsiyon daha sipariş etmiştim.
( Ahşap bina İskender'den bahsediyorum).

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet