Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Rahmi Koç Müzesi - Çengelhan
123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Sevtap
13 yıl önce - Cmt 21 May 2005, 21:24
Ankara Rahmi Koç Müzesi - Çengelhan


İstanbul'dan sonra Ankara'da da birkaç ay önce
Kale bedesten mevkiinde "Rahmi Mustafa Koç Müzesi" açıldı.
Ankara’nın ilk ve tek sanayi müzesi olan ve
Vehbi Koç’un ticarete atıldığı ilk dükkanın yer aldığı
Çengelhan”ın restore edilmesiyle oluşturulan müzenin zemin katında;
makineler, tıp, günlük yaşam, Vehbi Koç Dükkanı, Karayolu ulaşımı
Birinci katında;
raylı ulaşım, oyuncaklar, iletişim, bilimsel aletler, denizcilik,
Ankara&Atatürk, Rahmi Koç Galerisi, Havacılık,
Bodrum katında;_
halı galerisi, tarım ve sergi salonu kısımları mevcut.
Müze Salı-Cuma  10.00 – 17.00,  
Cumartesi Pazar 10.00- 19.00 arası açık
Girişler Tam : 3 YTL   Öğr: 1.25 YTL
Ayrıca zemin kattaki  “Çengelhan Divan Brasserie” de akşam canlı müzik programı var.
 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)(+)

Vehbi Koç Dükkanı
 

(+)

Dükkanın içi
 

(+)


 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)

 

(+)
Mete Baştürk
13 yıl önce - Pzr 21 Ağu 2005, 23:19

Ankara'da yaşıyorum ama ilk kez bu müzeyi sizden duydum. Hatta başlığı ilk gördüğümde içeriğine bakmadan "Yahu burası Ankara bölümü bu Rahmi Koç müzeside ne ola ki" demiştim, ama yanılan benmişim. Başlık doğru yere açılmış. bilgilendirmeniz için müteşekkirim.

Bu arada kendimide sorgulamadan edemiyorum; böyle bir müzenin açılışından haberdar olmamak tek başıma benim bir ayıbımmıdır, yoksa sayfalarında magazine bolca yer verip bizi hangi ünlünün kimle birlikte olduğu konusunda bilgilendiren basın, yayın kuruluşlarında bir katkısı varmıdır bu ayıpta?

Esen Kalın...


uğurkoç

13 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 02:04
Brasserie????


O müzenin inşaatını görmüştüm.Bitmesini de dört gözle bekliyordum.Çok güzel olmuş.

Benim anlamadığım bu kafe restorant adları.Brasserie ne yahu.Patisserie derler fransızca pastane demek.Pastane diyemiyorlar.Bu da kesin böyle birşeydir.
Ayrıca şarküterinin anlamı domuz kasabı demektir.Bizimkilerde bilmeden kasplara , peynircilere şarküteri deyip duruyorlar.Biz bu dil devrimini türkçemizi arapça , farsçadan kurtarıp ingilizce ,fransızcanın kucağına atmak için mi yaptık.

Benim tepkim o dükkana o adı koyana , onada işyeri açma izni verene.serkanen

13 yıl önce - Prş 22 Eyl 2005, 20:02
Ankara'nın İlk Özel Müzesi


Alıntı:
Vehbi Koç'un ilk işyeri artık müze

1522'de inşa edilen ama son dönemde kullanılmayan Çengelhan, Koç Holding tarafından alındı, 4 milyon dolara müze haline getirildi. Müzede en eskisi 1850'ye ait 800 civarında obje sergileniyor.

Başkentin simgelerinden Ankara Kalesi'ndeki tarihi hanlardan biri olan Çengelhan, uzun süredir kullanılmaması nedeniyle önemini yitirmişti. Ama Koç Holding burayı yeniledi, görkemine yeniden kavuşturdu ve Rahmi M. Koç Müzesi'ne dönüştürdü. Şimdi burada şirketin kurucusu Vehbi Koç'un iş hayatına atıldığı dükkanı, oğlu Rahmi Koç'un koleksiyonundan müzeye bağışlanan objeler, restoran, bar ve kafe bulunuyor.

Müdür Tunç Koyuncu, Ankara'nın ilk sanayi müzesini oluşturduklarını söylüyor: "Rahmi Koç Müzesi bir de İstanbul'da var. Burada bulunan bütün objeler İstanbul'daki müzeden getirildi. Önceden burası güzel görünmüyordu. Şimdi hem görüntüsü yenilendi hem de Ankaralılara kültürel bir hizmet sunulmuş oldu."
Restorasyonuna 2003 yılında başlanan ve maliyeti 4 milyon doları bulan Çengelhan Rahmi Koç Müzesi'nde, yaklaşık 1850'li yıllardan bu yana teknoloji alanında kullanılan araç ve gereçler sergileniyor. Toplam 32 odaya yerleştirilmiş gerçek objeler Avrupa'daki Sanayi Devrimi'nden bugüne kadar teknoloji alanındaki gelişmeleri göz önüne seriyor.

Denizcilikten ulaşım araçlarına, bilim adamlarının deneylerinde kullandığı aletlerden doktorların ilk kez kullandıkları ameliyat masalarına, ilk siyah-beyaz televizyonlardan fotoğraf makinelerine, bilgisayarlardan dikiş makinelerine, daktilolara değin 800 civarında obje bulunuyor.

İlk bisiklet, ilk bebek arabası
İki katlı müzenin üst katında; çocuklara, denizcilere, havacılara, çalışanlara hitap eden bölümler yer alıyor. Çocuklara yönelik oyuncakların sergilendiği odalarda bez bebekler, trenler, arabalar, uçak maketleri yetişkinlerin anılarını tazeliyor. Deniz meraklılarını ise gemi maketleri, gerçek bir sal, denizin altında vurgun yememek amacıyla giyilen bir kıyafet bekliyor.

Kendi adını taşıyan köşede, Atatürk'ün günlük hayatta kullandığı tabaklar, kaşıklar, fincanlar, gece giydiği kıyafetler sergileniyor.

Müzenin alt katında ise ilk bebek arabaları, bisikletler, motosikletler, otomobiller var. Tarım aletlerinin de tanıtıldığı müzede, ilk traktörler de meraklıları bekliyor.

Koca bir konak görüntüsünü veren Çengelhan'ın içerisine girildiğinde, müzeden farklı bir görünümle karşılaşıyorsunuz: Ortasında geniş bir avlu, etrafında eski otomobiller ve bir çeşme... Geniş avlusunda ahşap bir nalbur bulunuyor. Dükkanın içerisinde eski kilimler, çiviler, baharatlar, tencereler sıralanıyor. Koç'un yaşamını anlatan yazılar da unutulmamış. Tel: (0312) 309 68 00

Dönemin en pahalı dört hanı arasında
Çengelhan, Yavuz Sultan Selim döneminde, Mihrimah Sultan'ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522 yılında yaptırıldı. Yaklaşık 500 yıl önce inşa edilmesine rağmen günümüze kadar ayakta kalabilen Çengelhan, Ankara'nın hanlar bölgesinde günümüze kadar ulaşabilen ender yapılardan biri. Ankara Kalesi'nin ana giriş kapısının karşısında ve önceleri At Pazarı olarak anılan mevkide yer alan han, dönemin en büyük ve en pahalı dört hanı arasında.

Restoranda Ankara tava, ballı dana kaburga var
Ziyaretçilerin tasavvuf müziği ile karşılandığı müzede, mistik bir atmosfer hakim. Dileyenler Divan Grubu'nun işlettiği Çengelhan Brasserie'de yemek yiyebiliyor. Mönüsünde Ankara tava, Halep işi, ballı dana kaburga, file fırın gibi lezzetleri bulmak mümkün. Ayrıca cuma ve cumartesi geceleri 20.30-24.00 saatleri arasında Grup Mest sahneye çıkıyor. 80 kişiyi ağırlayabilen restoranda, Vehbi Koç'un ilk ofisi olan bölümde de yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Rahmi Koç'un kırmızı karanfili her gün tazeleniyor
Müzede, Rahmi Koç'a çeşitli kurum ve kuruluşlardan verilen ödüllerin yanı sıra bir de Koç'un, göğsünde kırmızı karanfiliyle bir balmumu heykeli bulunuyor. Koç'un kırmızı karanfilleri çok sevdiğini anlatan müze müdürü Koyuncu, "Biz her gün Rahmi beyin heykelinin göğsünde bulunan kırmızı karanfili değiştiriyoruz. Taze karanfil takıyoruz" diyor.www.milliyet.com.tr


Selahattin
13 yıl önce - Sal 04 Ekm 2005, 23:43

2 Ekim 2005 Pazar günü çekildi.
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA