Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Yenice Adana'nın Bir İlçesi Olmalı mı?
Evet Olmalı 25.5%  25.5%  [26]
Kesinlikle Olmalı 31.4%  31.4%  [32]
Olabilir 6.9%  6.9%  [7]
Gerek Yok 13.7%  13.7%  [14]
Kesinlikle Olmaz 22.5%  22.5%  [23]
Toplam Oy : 102

ads 1940
3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 02:04

Alıntı:
Peki Yenice nin Mersin e Dörtyol un da Hatay a bağlanmasındaki gerekçeler neydi acaba ?

Yenice'yi net olarak bilmem ama Dörtyol Hatay anavatan'a katılınca Payas ve Erzin'le beraber Adana'dan alınıp Hatay'a bağlanmış Yenice'nin ise yanılmıyorsam cumhuriyetin ilanından sonra Mersin iline Tarsus ilçesiyle beraber bağlandı diye biliyorum ama tarihte Yenice'de gerçekleşmiş olan İnönü -Churchill görüşmesi Adana Görüşmesi olarak da anılır tabi o zamanlar kısa bi süreliğine Yenice Adana'ya bağlı kalmışsa onu bilemem.

Bide oraların lobileri güçlü ve Adana'ya bağlanmazlar demişsin ama Yenice için Adana'nın batı mahalleleri ve sınır köyleri verilip merkez ilçe olma teklifi götürülürse oranın halkı tabiki burunlarının dibindeki Adana'ya ilçe olarak bağlanmak isteyeceklerdir ki zaten eskiden beridir arzu ettikleri şey ilçe olmaktı. >> http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-0651.pdf

Ahmet Özbuluk

3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 09:26

Daha önce Adana'ya bağlı biliyorum. Adana'nın çok toprak kaybı oldu. Osmaniye gereksiz il oldu. Daha bir de Kozan konuşuluyor. Büyükşehirler topraklarını korumalı. Konuyla ilgili olarak ta hane halkının fikri önemli.

Ahmet Nadir İşisağ

3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 20:35

Bence de Yenice Adanaya bağlansın.
Tarihte bile Yenice Adanaya bağlı görünüyor.
Yenicedeki,İnönü Churhcil görüşmeleri bile Adana Görüşmeleri olarak geçer...

tgulekli
3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 20:44

Burada Adana'lıların vereceği çabanın yanı sıra Yenice halkının da bu konuda daha etkili olacağını düşünüyorum ve Yenice'lilerin büyük çoğunluğunun Adana'ya bağlanmaya sıcak bakacaklarına inanıyorum. Dolayısıyla, Yenice'lilerin de oluşan bu düşüncenin içinde bir şekilde yer almaları (nasıl olacak bilemiyorum ama) sağlanmalıdır.

gürsel6855
3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 20:50

Yenice neden bu kadar önemseniyor acaba? Kuzeyde Kayseri Tomarza, batıda Mersin Çamlıyayla (Namrun), Gülek var! İlla Yenice'mi bağlansın? Eğer Adana, toprak istiyorsa başka yerler de bağlansın! Osmaniye geri bağlansın örneğin.(Konuyu saptırmıyorum) Yapmayın,Yenice artı 3-5 köy Kaç Km kare? Adana'nın ekonomisini ayağa kaldırmak için Yenice bu kadar önemli haa. Amaç burada açıktır: Yeni yapılan Hava limanı ve bölgesinin Adana'ya bağlanması (gelir aktarımı+istihdam). Mersin'e bir şey kalmasın,işin özeti budur. O zaman arkadaşlar madem Şakirpaşa bu kadar önemli.Şakirpaşa kapatılsın,Suluca (Acıdere),Kapılı-Abdioğlu ne bileyim Yakapınar taraflarına taşınsın ya da İncirlik Üssü büyütülsün bir kısmı sivil uçuşlara açılsın.Geliride Adana'ya kalsın. Erdemli Kumkuyu şıkkını da öne sürmeyin. Çünkü büyük bir hava limanı için orada o kadar uygun yer yok!

En son gürsel6855 tarafından Pts 09 Şub 2015, 20:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Fatih_01

3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 20:53

Yenice ilçe olacaksa Adana yakınlığından dolayı , Adana'ya bağlanıp Adana'nın merkez ilçesi olmalıdır.
Ancak buna karar verecek olan Yenice Halkıdır.Yenice halkı kendini eğer bir arkadaşın dediği gibi Adanalı hissediyorsa, halk oylaması yapılır ve çözüm bulunur.
Adanamızda halk arasında bir laf söylenir.
"Millet gider Mersin'e biz gideriz tersine" Mersin'e taşınan kurumlarla bu laf gerçek oldu.
Umarım Adanamız bundan sonra hakettiği yere en kısa sürede gelir ve umarım Adana Milletvekilleri kendilerini düşünmeyi bırakıp birazda Adana nereye gidiyor düşünürler....

Ersin ÇALDIR

3 yıl önce - Pts 09 Şub 2015, 21:28

bende çocukluğumdan beri Adana - Yenice diye bilirim..

eskiden zaten Adana'ya bağlıymış.. tekrardan Adanaya bağlanması iyi olacaktır.. ama buna (diğer mesajlarda da belirtildiği üzere) Yenice halkı karar verir..

Adana'ya yakınlık veya uzaklık olayına bakmıyorum ben.. ona bakılırsa Tufanbeyli de Kayseri'ye bağlanırdı zaten..
Mersin'e yapılan yatırımlara da karşı değiliz.. tabiki yapılmalıdır, sonuçta ülkemize yapılıyor bunlar..
ancak Adana'dan koparılan, koparılmaya çalışılan değerlere karşıyız biz..
Adana lobisi diğer komşu şehirlere oranla hep pasif kaldı bugüne kadar..

Resul GUL
3 yıl önce - Sal 10 Şub 2015, 01:05

Alıntı:

Yenice neden bu kadar önemseniyor acaba? Kuzeyde
Kayseri Tomarza, batıda Mersin Çamlıyayla (Namrun),
Gülek var! İlla Yenice'mi bağlansın? Eğer Adana, toprak
istiyorsa başka yerler de bağlansın! Osmaniye geri
bağlansın örneğin.(Konuyu saptırmıyorum)

Hocam bu saydığınız yerlerden Osmaniye ve Bahsi geçen Yenice, Önceden Zaten Adana ya bağlı yerlerdi. Bu yüzden Adana, bu yerler hakkında bir tasarruf hakkını kendinde bulabilir..
Hali hazırda Osmaniye nin de Adana dan nasıl gerekcelerle ayrıldığı malum..

Diğer sayılan yerler hic bir zaman Adana ile bir bağı olan yerler olmadiğı icin böyle bir durum söz konusu olamayabilir..

Yukarıda da söyledim.. Adana ya bırakın başka illere bağlı olan İlcelerin bağlanmasını , Kendisine önceden bağlı olan ilçelerin bile tekrardan bağlanması zor görünmekte..

Arkadaşlar bu yerlerdeki Halkın oyu ile bunun mümkün olabileceğini öne sürseler de buna sahip olan bir otoritenin buna kolay kolay izin vereceğini sanmıyorum.

Bu açıdan söylediğiniz yerlerin Adana ya bağlanması ütopya gibi.
Ama Türkiye gibi siyasi durumun devamlı değişime uğradığı bir Ülke de olmayacak şey de yok aslında ..
Bakalım Zaman neler gösterecek Adana ya..

ads 1940
3 yıl önce - Sal 10 Şub 2015, 01:12

Alıntı:
Yenice neden bu kadar önemseniyor acaba? Kuzeyde Kayseri Tomarza, batıda Mersin Çamlıyayla (Namrun), Gülek var! İlla Yenice'mi bağlansın? Eğer Adana, toprak istiyorsa başka yerler de bağlansın! Osmaniye geri bağlansın örneğin.(Konuyu saptırmıyorum) Yapmayın,Yenice artı 3-5 köy Kaç Km kare? Adana'nın ekonomisini ayağa kaldırmak için Yenice bu kadar önemli haa. Amaç burada açıktır: Yeni yapılan Hava limanı ve bölgesinin Adana'ya bağlanması (gelir aktarımı+istihdam). Mersin'e bir şey kalmasın,işin özeti budur. O zaman arkadaşlar madem Şakirpaşa bu kadar önemli.Şakirpaşa kapatılsın,Suluca (Acıdere),Kapılı-Abdioğlu ne bileyim Yakapınar taraflarına taşınsın ya da İncirlik Üssü büyütülsün bir kısmı sivil uçuşlara açılsın.Geliride Adana'ya kalsın. Erdemli Kumkuyu şıkkını da öne sürmeyin. Çünkü büyük bir hava limanı için orada o kadar uygun yer yok!

Biz eskiden bize bağlı olan bi yeri önemseriz peki sizin siyasiler değil mi Yenice beldesi ilçe olmayı beklerken bırakın ilçe olmayı belde belediyeliğinin bile iptal edilmesine ve oranın mahalle statüsü haline gelmesine göz yuman Mersinli vekiller değilmiydi? şimdi diyeceksin yasa çıktı şu oldu bu oldu diyeceksin ama adamlar daha ortada büyükşehir kanunu hatta havaalanı projesi bile yokken ilçe olmak istediler ama önemsenmediler sonra yasa çıktı mahalle oldular Çukurova havaalanı da oraya yapılacak amma belediyeliğini kaybeden Yenice bundan önemli bi gelir elde edemeyecek Adana'da mevcut havaalanını kaybetmiş olacak ve Adana'da hatrı sayılır bi gelirden olacak yani bu konuda Adana ve Yenice'nin ortak dertleri var peki ortak çözüm ne Adana'nın bi havaalanı ve Yenicenin'de ilçe olması değil mi? peki bu nasıl sağlanabilir? Yenice Adana'ya bağlı merkez ilçe olursa her ikisinin de ortak sorunları giderilmiş olur

Huzurkent Mersin'e mahalle olup giderken sesi soluğu çıkmayan Tarsus neden Yenice mahallesini bu kadar sahiplenir oldu? tabiki amacınız Adana'ya darbe vurmak yoksa o havaalanı Mersin'in batısına yapılsaydı Yenice umrunuzda bile olmazdı biz yeni bir Karayolları yeni bir TRT macerası daha yaşamak istemiyoruz daha önce kendimize ait olan daha düne kadar sırt çevirip mahalleniz haline getirdiğiniz Yenice'ye hak ettiği değeri verip geri istiyoruz mesele bu ki buna karar verecek olan da Yenice halkıdır ya Tarsus'un mahallesi olmaya devam ederler yada Adana'nın merkez ilçesi olurlar seçim kendilerinin.

Ayrıca havaalanı illa tamamen Adana'nın olsun da demiyoruz sizin için bu kadar önemliyse ordaki 2-3 köy Tarsus'a bırakılır bu alan 2 il arasında kardeşçe yarı yarıya da paylaştırılabilir yani.

Son olarak orjinali ile biraz oynayarak Yenice Merkez İlçe haritası hazırladım umarım beğenirsiniz.

Batuhan42
3 yıl önce - Sal 10 Şub 2015, 01:21

Düşüncemi ifade edebilmek için az önce haritaya baktım ve geç bile kalınmış olduğunu gördüm. Zira Yenice'nin Mersin'e hiçbir katkısı olmadığı gibi, Yenice'ye de Mersinin hiçbir katkısı yok görünüyor. Yenice Adana'ya bağlandığında hem Yenice'ye çok büyük katkısı olacak hem de Adana'ya.

Yapılması gereken Adana menşeeli bir dernek, önce Yenice'de derhal bir imza kampanyası düzenlemelidir. Halkın %60'nın imzası alınarak hemen İç işleri Bakanlığına iletilmeli ve Düzenleme hemen yapılmalıdır.

Aslında zamanlama açısından da şimdi tam bir fırsat, nedeni tam seçim yaklaşıyor. Önce kamuoyu oluşturmalı, Adana haber siteleri, TV'leri, ve yerel basını bunu gündemine alıp manşetten 3-5 gün vermelidir. Seçimden önce halkın % 60'nın imzası hükümetin önüne konduğunda ve Adana kamuoyu bunu istediğinde hükümet bunu geri çeviremez.

Gerisi Adana'ya kalmış. Seçimden sonra bu fırsatı bir daha eline geçiremez. Derhal harekete geçmesi gerekiyor, Laf değil somut adım atması gerekiyor. Bunun için önce Twitter ve Facebook gibi sosyal sitelerde sayfalar açıp paylaşımlar yapılmalı ve sesini duyurmalıdır. Adana siyasetine bunu gündemine aldırmalıdır. Seçim öncesi Adana mitinginde başbakana bu sözü verdirmelidirler.

Adana'nın gelişmesi Yenice'ye bağlıdır, zira batısında sınıra dayanmıştır, gelişecek alan kalmamıştır.

sayfa 2
« önceki   123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET