Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
egeerhan
14 yıl önce - Cmt 21 May 2005, 03:29
İzmir - Genel Bilgiler
İZMİR GENEL BİLGİLER  

YÜZÖLÇÜMÜ : 11.973
NÜFUS : Merkez 2.732.669, Toplam: 3.370.866
İL TRAFİK NO : 35

23 temmuz 2005'te güncellenmiştir(+)


Türkiye'nin üçüncü büyük sehri olan Izmir, çagdas, gelismis, ayni zamanda islek bir ticaret merkezidir. Civil civil olan alisveris merkezinde dolasmak oldukça keyiflidir. Izmir'in batisinda nefis renkli denizi, plajlari ve termal merkezleriyle Çesme Yarimadasi uzanir. Antik çaglarin en ünlü kentleri arasinda yer alan Efes, Roma devrinde dünyanin en büyük kentlerinden biriydi. Tüm Ion kültürünün zenginliklerini bünyesinde barindiran Efes, yogun sanatsal etkinliklerle de adini duyuruyordu.
Türkçe'de ''Güzel Izmir'' olarak adlandirilan Izmir, yatlar ve gemilerle çevrilmis uzun ve dar bir körfezin basinda yer almaktadir. Iliman bir iklime sahip olup, yazinda denizden gelen taze bir serinlik günesin sicakligini alip götürmektedir. Sahil boyunca palmiye agaçlari ve genis caddeler bulunmaktadir. Izmir Limani Istanbul'dan sonra ikinci büyük limandir. Canli ve kozmopolit bir sehir olan Izmir Uluslararasi Sanat Festivali ve Uluslararasi Fuari ile de önemli bir yer tutar.

TARİHÇE
Eski İzmir kenti, körfezin kuzeydoğusunda yer alan bir yarımadacık üzerine kurulmuştur. Günümüzde Bayraklı yakınında “Tepekule” adını taşıyan eski İzmir höyüğünde, ilk yerleşim M.Ö. 3. binden başlar. Önceleri ufak bir yerleşme olan deniz kenarındaki bu höyük, M.Ö. 2. binde ilk çekirdek etrafında biraz daha büyüyüp gelişmiştir. M.Ö. 2. bin yerleşmesinin Hititlerle ilişkili olduğu kazılardan anlaşılmaktadır.

M.Ö. 10. yüzyılda, Bayraklı’nın kerpiç duvarlı ve düz damlı evleriyle, bugünkü Orta Anadolu köylerinden farkı yoktur. M.Ö. 600’de Lydia, M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda Pers egemenliğinde olan şehir, M.Ö. 334’de Büyük İskender tarafından alınmış, bu tarihlerden sonra Kadifekale’nin yer aldığı dağın eteklerinde gelişmeye ve büyük bir şehir durumuna gelmeye başlamıştır. Roma İmparatorluğu döneminde, M.S. 178 yılındaki yer sarsıntısında büyük hasar gören şehir, yeniden kurulmuş ve onarılmıştır. Bu dönemde büyük bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bizans İmparatorluğu zamanında Hıristiyanlığın yayıldığı dönemde ve sonrasında önemli bir piskoposluk merkezi olmuş, M.S. 5.-6. yüzyıllarda gelişme göstermiş, ancak 7. yüzyıldaki Arap akınlarından sonraki yıllarda ise eski önemini kaybetmiştir.

1320 yılında Aydınoğlu Gazi Umur tarafından alınan şehir, 1402–1415 yılları arasında Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti olmuş ve 1415 yılında I. Mehmet Çelebi tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.


COĞRAFYA
İzmir, Türkiye'nin üçüncü büyük kentidir. İzmir, Ege kıyı bölgesinin tipik bir örneği gibidir. Kuzeyde Madra Dağları, güneyde Kuşadası Körfezi, batıda Çeşme Yarımadası'nın Tekne Burnu, doğuda ise Aydın, Manisa il sınırları ile çevrilmiş İzmir, batıda kendi adıyla anılan körfezle kucaklaşır.

İzmir ili içinde Ege Bölgesi'nin önemli akarsularından olan Gediz Nehri'nin aşağı çığırı ile Küçük Menderes Nehri bulunur. Girintili ve çıkıntılı kıyı bandı doğal olarak sayısız güzellikte koy ve plajların oluşumu ile sonuçlanır. Gümüldür, Özdere, Foça, Karaburun, Çeşme sahil ve plajları İzmir için büyük bir turistik önem taşımaktadır. Öte yandan aynı doğal yapı, bir çok balıkçı barınağının veya yat yanaşma yerlerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu özellikleriyle İzmir doğal bir turizm ve liman kentidir.

Akdeniz iklim bölgesinde yetişen geniş, sert ve iğne yapraklı, sürekli yeşil kalan, kuraklığa dayanıklı ağaç ve çalılar, yaygın doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir'de yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. İl bazında yıllık ortalama sıcaklık, kıyı kesimlerde 14-18 ºC arasında değişmektedir. Yıllık ortalama deniz suyu sıcaklığı 18.5ºC'dir.


İLÇELER
Izmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çigli, Gaziemir, Karsiyaka, Konak, Aliaga, Bayindir, Bergama, Beydag, Bornova, Buca, Çesme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpasa, Kinik, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlibahçe, Ödemis, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbali ve Urla'dir.

SELÇUK


Selçuk, Ege Bölgesinin batısında, İzmir-Aydın karayolunun 73.km yer almaktadır. Denize ve pırıl pırıl kumsala sahip Pamucak plajına uzaklığı 9 km’dir.
TARİHÇE
Antik Çağ yazarlarına göre Efes, Smyrna gibi M.Ö. 3000 yıllarında kurulmuştur. Ancak, Smyrna kurulduğunda, Efes o dönemin önemli liman kentleri arasındadır. Dor istilası üzerine Ege kıyılarına yerleşen İonlar Efes'e yerleşmişler, daha sonra Lidya egemenliği döneminde şehirlerini geliştirmişlerdir. İon, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı uygarlıklarının izleri bugün halen görülebilmektedir. Efesliler Roma dönemindeki depremle yerle bir olan şehirlerini Tiberius zamanında yeniden imar etmişlerdir. Ancak bu defa Helenistik bir yapı stili yerine tüm Efes, Roma karakteri yapılarla dolmuştur.
Siyasi ve ticari önemi giderek artan Efes'e Meryem Ana' nın da gelmesi ve St. Jean'ın burada yaşaması Efes'i aynı zamanda önemli dini bir merkez durumuna getirmiştir. Daha sonraları Sart ile Susayı bağlayan deniz yolu üzerindeki işlek limanların zamanla dolması üzerine, artık yaşanmaz hale dönüşen şehri Bizans İmparatorluğu Justinyen' in (527-565) Ayasuluk Tepesinde yaptırdığı St. Jean bazilikası etrafına yerleşmek suretiyle terk etmişlerdir. 1090 yılında şehir Türklerin eline geçmiştir. Böylece şehir tarih boyunca farklı istilalar yada depremler nedeniyle tam beş kez yeniden kurulmuştur.
İklim
Akdeniz ikliminin egemen olduğu yörede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Kar yağmaz ve ısı nadiren sıfırın altına düşer. İklimin yumuşak olması 10 ay deniz ve doğa sporlarının yapılmasına olanak tanır.

SELÇUK-ŞİRİNCE KÖYÜ


Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bir yerleşim alanı olduğu tahmin edilen Şirince köyünde, bazı yapı kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Kule kalıntısı, su kemerleri ile 11. yüzyıldan beri varolduğu sanılan manastır/kilise yapıları, Şirince’de günümüze kadar kalan arkeolojik ve tarihi kaynaklardır.
Selçuk ilçe merkezine 8 km. uzaklıktaki Şirince köyü, 19. yüzyılda bir Osmanlı yerleşimi olarak vadi yamaçlarında gelişmiştir. Arazi yapısı ile uyumlu kentsel dokuda, doğal çevre ile bütünleşmiş yaklaşık 200 ev günümüze kadar korunabilmiştir
   
BERGAMA


İzmir'in kuzeyinde 100 km uzaklıkta, Bakırçay Havzasında yer alan ve ülkemiz uygarlık tarihinin en eski yerleşmelerinden biri olan Bergama, tarih öncesi dönemlerden başlayarak İon, Roma ve Bizans uygarlıkları ile devam eden dönemde, Dünya çapında önemi   olan arkeolojik eserlere sahip olmuştur. Bergama'nın güneybatısında Antik Dönemin önemli sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanı olan 300 m. yüksekliğinde dik bir tepe üzerinde kurulan Akropol ve M.S. 2. yüzyıla tarihlenen Serapis Tapınağı (Kızıl Avlu) yörenin turistik cazibesini oluşturmaktadır. Zeus Sunağı 1897 yılında Almanya'ya kaçırılmıştır.
Bergama güzellik ılıcalarıyla, meşhur Kozak yaylasıyla, plajlarıyla ünlü Ayvalık ilçesi bağlantısıyla, gelişmiş dokumacılığı ve kilimciliğiyle ünlü bir ilçedir.
TARİHÇE: Bugünkü adı antik dönemdeki ismi olan Pergomon 'dan gelmektedir. İlk çağda muhteşem abideleriyle büyük bir şehir ve aynı adı taşıyan krallığın merkezi olmasının yanı sıra Ortaçağın önemli stratejik mevkii, Karesioğullarının merkezi ve son olarak Osmanlı İmparatorluğunun önemli merkezlerindendir.
Kesin kuruluş tarihi bilinmeyen kentte yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilere göre M.Ö.7. yüzyıllarda sur duvarlarının inşa edildiği saptanmış olup, bu yıllarda kentleşmenin   başladığı anlaşılmaktadır. Bergama, Pers, Büyük İskender, Frigya, Trakya Krallığı, Selevkos Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerini görmüştür.
1302 yılında Bizans hakimiyeti ortadan kalkan şehirde Karesioğulları Beyliği idareyi ele almış, 1341 yılından hemen sonra ise Bergama Osmanlılar tarafından alınmıştır.
İklim: Bölgede Akdeniz İklimi etkisi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
   
ÇEŞME


Çeşme, şifalı sıcak suları, olağanüstü sayılabilecek kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir.Çeşme İzmir'in 94 km. batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda kurulmuştur. Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye Çeşme denilmiştir. 15 km. kuzeyindeki İon kenti Erythrai' nin limanı olan Çeşme'nin doğusunda, Kalemburnunda İ.Ö.1000 yıllarında küçük bir yerleşim alanı olduğu bilinmektedir. Çeşme-Ildırı köyünde ortaya çıkarılan Erythrai Antik Kenti ile Çeşme kentinde Osmanlı Döneminden kalan Kale, Kervansaray, çok sayıda çeşme ve tarihi kent dokusundaki sivil mimarlık örnekleri yörenin arkeolojik ve tarihi kaynaklarını oluşturan yapıtlardır.
Şehrin ortasındaki tepe bugün kalıntıları görülen Akropolde yapılan kazılarda Athena Pallas tapınağına adak olarak sunulmuş heykelcikler bulunmuştur. Buluntular içinde en önemlisi, Arkaik devirden kalma bir kadın heykeli İzmir Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Her yıl Temmuz ayında uluslar arası şarkı festivali düzenlenir.
TARİHÇE: İlk çağda Cyssus adıyla bilinen Çeşme, Anadolu'nun Batı kıyısında MÖ.1000 yıllarında tahmin edilen 12 İon kentinden biri olan Erythrai (Eritre)'nin Ildırı İskelesiydi. Erythrai, M.Ö. 6. yüzyılda oldukça geniş ve önemli bir yerleşim merkezi durumundaydı. Son derece koruyucu bir limana sahip olan Erythrai Mısır, Kıbrıs ve batı ülkeleri ile ilişki kurmuş ve ticaretini geliştirmiştir..
Lidya ve Pers egemenliğinden sonra Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. Çeşme, Selçuklu, Osmanlı, Aydınoğulları ve tekrar Osmanlı Dönemlerini sırasıyla yaşamıştır.
İklim: Akdeniz iklimi yaşanır. Son derece sıcak ve kuzeyden esen rüzgarlara açıktır.
   
FOÇAİzmir’in 70 km. kuzeybatısında kalan Foça, İon’ların Ege sahillerinde kurdukları 12 İon kenti arasında en önemli merkezlerden biridir. Foça, tarihi ve arkeolojik öneminin yanı sıra, Homeros destanında adı geçen mitolojik bir yerleşmedir.
“Horoz” ve “Fok Balığı” olmak üzere iki sembolü olan Foça mitolojik, arkeolojik, tarihi, doğa ve kentsel sitin bir arada olduğu özgün bir ilçedir. Siren Kayalıkları, Şeytan Hamamı, Taş Ev (Anıt Mezar), Beş Kapılar (Ceneviz) Kalesi, Osmanlı dönemine ait Dış Kale, Fatih Camii, Kayalar Camii, Hafız Süleyman Camii ve Osmanlı Mezarlığı ile Ege mimarisinin özelliklerini taşıyan sivil mimari yapıları, Foça’nın çevre değerlerini zenginleştiren unsurlardır.
TARİHÇE: Yunanistan'daki Dor istilasından kaçarak Ege sahillerine çıkan ve burada Smyrna dahil bir çok yerleşim yeri kuran İonların kurdukları önemli merkezlerden biri de Foça'dır. Antik Foça kenti 12 İon birliğine dahil olup, Aiolis bölgesinde yer alır. Antik kent Phokaia adını 'fok' lardan alan Foça, döneminde önemli bir liman ve deniz gücüne sahipti . Foça elindeki deniz filosu ile, Korsika'da Alain, Pastum yanındaki Velia, Marsilya ve İspanya'nın doğu kıyılarında yer alan kentlerde koloniler kurmuştur. Foça, Pers, Büyük İskender, Cenevizliler, Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.
İ.Ö.7.yüzyıldan başlayarak hızlı bir yükselme dönemine giren Phokaia kenti, 'Tarihin Babası' Heredot'a göre denizcilikte büyük gelişme göstermiştir. 50 kürekli ve 500 yolcu taşıma gücünde, hızlı tekneler kullanan Phokaialılar, uzun deniz yolculuğuna çıkan ilk Helenlerdir. Adriyatik Etruria, İberia ve Tartessos'u Helen dünyasına tanıtmışlardır.
İKLİM: Foça'da tamamen Akdeniz iklimi hüküm sürer. Kışları yağışlı ve ılık, yazları ise kurak geçer. Üç yandan serin bir deniz havası alır. Yaz aylarının ortalama sıcaklığı 26 derece, deniz suyu sıcaklığı is 22 derecedir. Yaz mevsiminin en sıcak ayları Temmuz ve Ağustostur.  
   
ALİAĞA
Izmir'in 60 km. kuzeyindeki Aliaga, Izmir ve Bergama uygarliklarindan izler tasimaktadir. Ege kiyilarinda sayilari 30'u asan Aiol kentleri arasinda en büyük ve önemlilerini olusturan 12 kentten 4'ü Aigaia, Kyme, Myrna ve Gryneion ilçe sinirlari içerisinde bulunmaktadir.
   
DİKİLİ


Izmir'in kuzeyinde 120 km. uzakliktadir. Yerli ve yabanci turistlerin ilgisini çeken sirin bir ilçedir. Hem tarihi hem de olaganüstü güzellikleri olan turistik Çandarli beldesi Dikili'ye baglidir. Dogal güzellikleri arasinda Merdivenli Köyünde bir krater gölü, Demirtas ve Deliktas Köylerinde de çamlik ve tarihi magaralar bulunmaktadir. Dikili ilçesi ilicalari ile de oldukça ünlüdür. Nebiler, Bademli ve Kocaoba köylerinde sicak su ilicalari vardir. Ilçede karayolunun disinda deniz ulasiminda da Dikili Limani, üç yolcu gemisinin yanasabilecegi kapasiteyle hizmet vermektedir.
   
SEFERİHİSARYerlesim tarihi M.Ö. 1000 yillarina uzanan ilçenin Sigacik mevkiinde Teos antik kenti, Doganbey-Gerenalani mevkiinde Karaköse Harabeleri, Sigacik' ta Osmanlilar tarafindan insa edilen kale ile kale içerisindeki eski yerlesim alani, ilçe merkezinde Selçuklu ve Osmanli Dönemi'ne ait anitsal yapilar, yörenin arkeolojik ve tarihi kaynak potansiyelini olusturmaktadir. Seferihisar 27 km.lik sahil seridi ile güzel plajlara ve koylara sahiptir.
   
MENDERES
 

Satsumasiyla, güzel koylariyla, tarihi degerleriyle dikkat çeken Menderes ilçesinin Izmir'e uzakligi 20 km'dir. Ilçenin batisinda Ürkmez mevkiinde Lebedos Antik Kenti bulunmaktadir. Menderes-Selçuk yolu üzerinde birbirine yakin konumda yer alan Kolophon, Klaros, Notion ve Lebedos Antik Kentlerine ait kalintilar, ilçenin önemli arkeolojik kaynaklarini olusturmaktadir. Gümüldür beldesi dünyaca ünlü mandalina türü olan satsumanin yetistirici bölgesidir. Özdere, Ege'deki dokuz büyük turistik bölgeden biri olup temiz denizi ve sahilinin yani sira amatör balikçilarin avlanabildigi turistik bir beldedir. Menderes'in Görece Köyü'nde de halkin evlerde imal ettigi degisik renk ve biçimdeki boncuklar yerli ve yabanci turistin oldukça dikkatini çekmektedir.
   
KARABURUN


Karaburun, Urla Yarimadasi'nin kuzeyinde kurulmustur. Izmir Körfezi boyunca kuzey ve bati kiyilari güzel koylariyla bir serit halinde uzanir. Ilçenin yerlesimi tas devrine kadar uzanir. Çakmaktepe mevkiinde yapilan kazilarda elde edilen buluntulardan Hititler Dönemi'nde buranin ileri bir kültür merkezi oldugu, daha sonra yöreye egemen olan Aiol, Lidya. Helen ve Roma uygarliklari döneminde kültür ve ticaret merkezi olarak gelistigi bilinmektedir.

URLA


Ege Bölgesi'nin tüm özelliklerini tasiyan Urla, Izmir'in batisinda 38 km. uzaklikta kendi adini tasiyan yarimadanin orta kisminda yer alir. Urla tarih boyunca bir kültür merkezi olmustur. Yapilan kazilarda ele geçen eserler arasinda Hititlere ait Gaga agizli sürahi çikarilmistir. Limantepe Höyügü kazilarinda ele geçen buluntulara göre Klazomenai Limaninin dünyanin en eski ve düzenli limani oldugu ortaya çikmistir. Klazomenai' de bulunan eserler Louvre Müzesi ve Atina Milli Müzesi ile Izmir Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

TORBALI


Izmir'in 45 km. dogusunda yer alan Torbali'nin ilk yerlesim alani, Torbali Ovasi'nin batisinda Yeniköy ile Özbey köyleri arasinda bir tepe üzerinde kurulan Metropolis Antik kentidir. Bir Ion kenti olan Metropolis Roma ve Bizans dönemlerinde önemini korumus, daha sonra terk edilmistir. Saraplari ile ünlü kent ayni zamanda bir piskoposluk merkeziydi. Ovaya hakim bir konumda olan Geç Helenistik Dönem'e ait tiyatroda Roma Imparotoru Augustus ve evlatligi Germanikus'a adanan üç mermer sunak bulunmaktadir. Kazilarda bulunan eserler Izmir ve Efes Müzelerinde sergilenmektedir.

ÖDEMİŞ


Izmir'in 113 km. dogusunda yer alan Ödemis'in kuzeyinde bulunan Hypaiapa Antik Kent kalintilari yörenin yerlesim tarihinin ilk çaglara uzandigini göstermektedir. Ödemis yöresinin tarihsel önemi Birgi'nin Aydinogullari döneminde baskent olmasiyla baslamistir. Birgi'de büyük ölçüde özgünlügünü koruyan kent dokusunda Selçuklu ve Osmanli mimarisinin seçkin örnekleri, 18. ve 19. yüzyil sivil mimarlik yapilarinin olusturdugu kültürel birikim ve mimari çevre zenginligi ile dogal çevre güzellikleri yörede çok önemli düzeyde turizm potansiyeli yaratmaktadir. "Dünya Kültür Mirasi" listesine giren Birgi, 1994 yilinda inanç turizmi kapsamina alinmistir. Çakiraga Konagi, Imam-i Birgivi Medresesi, Sultan Sah Türbesi görülmeye deger eserlerdendir.

TİRE


Izmir'in büyük ilçelerinden biri olan Tire, sehir merkezine 82 km uzakliktadir. Aydin Daglarinin kuzey eteklerinde kurulmustur. Hitit, Frig, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemlerini yasayan Tire zengin bir kültür mirasina sahiptir. Beylikler ve Osmanli döneminde ekonomik açidan büyük gelisme saglanmis ve mimarlik tarihi açisindan da zengin örnekler ortaya çikmistir.

KEMALPAŞA


Izmir'in 29 km dogusunda yer alan Kemalpasa'nin tarihi geçmisi I.Ö. 1300'lere dayanmaktadir. Akadlar ve Hititlerden baslayarak Selçuklu ve Osmanli dönemine kadar birçok medeniyete sahne olan Kemalpasa, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde Sart ve Ion kentleri arasinda kervan yollarinin ugrak yeri olmustur. Antik adi Nymphaion olarak bilinen günümüz Kemalpasa ilçesi, Nif dagi eteklerinde 200 m yükseklikte kurulmustur. Ege Bölgesi'nde Hititlerden kalan tek örnegi olan Karabel Kabartmasi ilçe sinirlari içerisindedir. Kemalpasa, dünyaca ünlü kirazi ve çam ormanlariyla taninir.

MENEMEN


Karşıyaka İlçesi'nin kuzeyinde Gediz Irmağı havzasında kurulmuştur.Menemen adının Bergama Kralı Omen'in adından geldiği söylenmektedir.MÖ.250 yıllarında şimdiki adıyla Asarlık olarak anılan köyde kurulmuştur.MÖ.78 yılında Fionyalılar ve İyonlar Menemen'e gelip yerleşmişler daha sonraları 300 yıl kadar Lidyalıların egemenliğinde kalan Menemen MÖ.503 yılında Lidya Kralı Krezus'un Sart Savaşı'ında İran Kralı Kurüs'e yenilmesi sonunda İranlı'lara geçmiş ve 172 yıl İran Egemenliği'nde kalmıştır.Türk Kurtuluş Savaşı öncesi Yunan Ordularınca işgal edilen Menemen 9 eylül 1922'de Yunan işgalinden kurtulmuştur.Testi,saksı,süs tabağı gibi toprak işlevleri ile ün yapmıştır.İl merkezine 30 km uzaklıktadır.Cumhuriyet Dönemindeki ayaklanmalarda şehir edilen Teğmen Kubilay'ın anısana dikilen ve Devrim Şehitleri adıyla bilinen anıt Anıt Tepe olarak anılan ilçe merkezinde yer almaktadır.İlçede pamuk,buğday,arpa,pirinç yetiştirilir.Üzüm ilin en fazla üretimi olan ikinci ilçesidir.Bağcılık ve zeytincilik de önemli yer tutmaktadır.Aynı zamanda dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmayan "DEVE GÜREŞLERİ" ülkemizin en güzel kış sporları ve eğlencesi olarak merkezi Ege Bölgesi olmak üzere Çanakkale'den - Mersin'e kadar Akdeniz Bölgesinin de içine olarak Aralık, Ocak ve Şubat aylarında mahalli tertip heyetleri tarafından yıllardır organize edilmektedir.

MÜZELER
İzmir Arkeoloji Müzesi
Müze teşhir salonları, laboratuvarları, depoları, fotoğrafhanesi, kitaplığı, konferans salonu ile her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekilde düzenlenmiştir. Eserler müze binası içinde ve bahçede olmak üzere 1500 üzerindedir. Üç katlı olan müze binasında teşhir, bölümler halinde hazırlanmıştır
Etnografya Müzesi
Bina, 19. yüzyılda Neoklasik tarzda, meyilli bir teras üzerine inşa edilmiştir. Bunun 1831 yılında ilkin hastane olarak (St Roch Hastanesi) kullanıldığı; 1845 yılında Fransızlar tarafından onarılarak fakir Hıristiyan aileleri için bir bakımevine dönüştürüldüğü bilinmektedir. Aynı bina daha sonra Hıfzısıhha Müessesesi ve Sağlık Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmıştır. 2 Aralık 1984 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na etnografya müzesi olarak düzenlenmek üzere devredilmiştir.Teşhirinde İzmir ve yöresinin 19. Yüzyıl'daki sosyal yaşamından kesitler verilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, endüstrileşme ile birlikte bugün artık yok olmaya yüz tutmuş, tenekecilik, nalıncılık, çömlekçilik, gözboncukçuluğu, tahta baskıcılık, halı dokumacılığı, urgancılık, keçecilik ve saraciye gibi el sanatlarımız sergilenerek tanıtılmaktadır.
Atatürk Müzesi
İzmir, 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerindedir ve 1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 9 Eylül 1922'de sahibi tarafından terkedilmiş ve hazinenin mülkiyetine geçirilmiştir. İzmir'e giren Türk ordusu burasını karargâh olarak kullanmıştır. 17 Şubat 1923'te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminde karargâh bu binadan taşınmış ve hazine binayı Naim Bey'e otel olarak kullanmak üzere kiralamıştır. 16 Haziran 1926'da İzmir'e gelen Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte Naim Palas'ta kalmıştır. 13 Ekim 1926'da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk'e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir'e her gelişinde hep bu evde kalmıştır. 10 Kasım 1938'de Atatürk'ün vefatı üzerine, ev kızkardeşi Makbule Baysan'a veraset yoluyla intikal etmiştir. 25 Eylül 1940'ta İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere istimlak etmiştir. Atatürk'ün İzmir'e gelişinin 19. yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde müze törenle halka açılmıştır.
Bergama Müzesi
Carl Humman ve Alexander Conze yönetiminde 1878 yılında Bergama'da başlayan arkeolojik kazıların sonucunda, 1900-1913 yıllarında akropolde yapılan kazılar sırasında bugünkü Alman Kazı Evi yanında bir depo müzesi yapılmıştır. Bu depo o dönemde Türkiye'deki iki arkeolojik eser deposundan biridir.Müzedeki Erken Tunç Döneminden Bizans Dönemine kadar değişik dönemlere ait arkeolojik eserlerin çoğu Bergama ve çevresinde yapılan kazılardan çıkmıştır. Civardaki antik yerleşimlerden çıkan buluntular içinde Pergamon heykeltraşlık ekolüne ait örnekler, Pitane ve Gryneion'dan gelen Arkaik Dönem buluntuları, Myrina terracottaları dikkat çekmektedir. Etnografya bölümünde bölgeye ait halı, kilim (Yuntdağ, Yağcıbedir, Kozak Bergama dokumaları), kumaş dokuma örnekleri, el işlemelerinin yanı sıra Anadolu'nun diğer yörelerine ait el emeği eserler de sergilenmektedir
Çeşme Müzesi
Çeşme İlçesi'nin görülmeye değer tarihi ve kültürel değerlerden biri de Çeşme Kalesi'dir. Çeşme Kalesi Sultan II. Beyazıt Döneminde 1508 yılında inşa edilmiştir. Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet'e yaptırılmıştır. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunarak gelen kale içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Çeşme Müzesi ilk defa 1965 yılında İstanbul Topkapı Müzesi'nden getirilen silahlarla silah müzesi olarak ziyarete açılmış olup, 1984 yılına kadar böyle devam etmiştir. Müzede bulunan silahlar salondaki aşırı nemden dolayı oksitlenerek bozulmaya başladığından, İzmir Arkeoloji ve Ödemiş müzelerine devredilmiştir. Aynı teşhir salonu düzenlenerek 1964 yılından beri devam eden Ildırı (Erythrai) antik şehrinde yapılan kurtarma kazılardan elde edilen eserler sergilenmektedir. Pişmiş topraktan yapılmış olan tanrı ve tanrıça heykelleri, büstler, mermer heykeller, gümüş ve bronz sikkeler, altın varak, amphoralar gibi eserler sergilenmektedir. Ayrıca Ildırı köyünde bulunan Erythrai antik şehrinde yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan askeri ve sivil yapıları bulundukları yerde sergilenmekte ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir
Çeşme Müzesi Bayezid Caddesi, Kale Sokak No:1, Çeşme
Tel : (0232) 712 66 09
Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30/13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır
Efes Müzesi
St. John Kilisesi, Belevi Mezar Anıtı ve yakın çevredeki diğer ören yerlerinden getirilen, Efes ve Anadolu arkeolojisi için çok önemli eserleri ile zengin bir yerel müzedir. Miken, Arkaik, Hellenistik, Roma, Bizans ve Türk devirlerine ait eserler içinde çoğunluğu Hellenistik, Roma ve Bizans devri eserleri oluşturur. Efes Örenyeri - Selçuk
St. Jean Anıtı - Selçuk
Ertemision - Selçuk
Beleui Mezar Anıtı - Selçuk
Mution Ören Yeri - Selçuk
Kolofon - Menderes
Claros - Menderes
Efes Müzesi Telefon : (0 232 892 60 10 ve 892 60 11)
Ödemiş Müzesi
Bodrum kat üzerine bir zemin kattan ibaret olan ve çadır formu verilerek yapılan müze tek bir salondan oluşmaktadır. Etnografya Müzesi olarak yapılan binada mevcut etnografik malzemelerin yanı sıra bölgeye ait arkeolojik eserler de teşhir edilmektedir. Arkeolojik bölümde ; çoğunluğu Eski Tunç Çağı'na (M.Ö. 3000), Arkaik (M.Ö. 700-480) Klasik (M.Ö. 30-M.S. 395) ve Bizans (M.S. 395-1453) çağlarına ait eserler teşhir edilmektedir. Bu eserler seramikler, idoller, keski ve baltalar, ağırşaklar, kandiller, bronz eserler, cam eserler, süs eşyaları, pişmiş toprak heykelcikler, mermer heykel ve heykelciklerdir
Ödemiş MüzesiBirgi yolu, No:88, Ödemiş
Tel/Faks : (0232) 545 11 84
Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30/13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır
Birgi Çakırağa Konağı
Ege Bölgesi'ne özgü mimari üslubu günümüze kadar korunmuş ender konaklardan birisidir. Konağın inşaatının 1761 yılında Şerif Aliağa tarafından başlatıldığı bilinmektedir. Ancak konağın zengin, renkli ve süslemeli stili, tezyinatının 19. yüzyılın ilk yarısında yapılmış olduğunu göstermektedir.Üç katlı, dış sofalı, çift köşk odalı olan konağın zemin kat duvarları taş örgü, orta ve üst kat duvarları ise ahşap çatkı içine dolgu tekniği ile inşa edilmiştir.
Birgi Çakırağa KonağıBirgi, Ödemiş
Tel : (0232) 531 52 05
Pazartesi hariç 08.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır
Tire Müzesi
Müzede taşınır kültür varlıkları iki salonda teşhir edilmektedir. Arkeoloji salonunda M.Ö. 3500 ile M.S. 1100 yıllarına ait heykeller, mezar stelleri, mermer masa ayakları, mermer ve pişmiş toprak lahitler, cam eserler, pişmiş toprak yağ kandilleri, kronolojik sıra ile sikkeler, bronz yağ kandilleri, elektron ve gümüş sikkeler ile pişmiş toprak heykelcik parçaları ile çocuk heykelleri sergilenmektedir.Etnografya salonunda ise el yazması Kur'an-ı Kerim'ler, yazı takımları, erkek ve kadın ceketleri, karyola örtüleri (iplik ve sim işli), çeyiz sandıkları, nalınlar, hamam ve şifa tasları, gümüş kadın ziynet eşyaları, Avrupa kökenli olup Osmanlı Döneminde kullanılan seramikler, çeşitli dönem savaş aletleri, derviş ve zaviye eşyaları, Çanakkale seramikleri, tablolar, halılar, kilimler ve vitray pencereler sergilenmektedir
Samizade Meydanı No:10 Tire
Tel : (0232) 512 18 60
Faks : (0232) 512 18 62
Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30/13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.
ÖREN YERLERİ
Bayraklı (Tepekule-Smyrna)
Kadifekale (Pagos)
Agora
Urla Klozemania
Kızılçullu Su Kemerleri
Efes Harabeleri
Meryem Ana Evi
Yedi Uyuyanlar

CAMİLER, KİLİSELER VE SİNAGOGLAR


Hisar Camii(1592), Salepçioğlu Camii(1906), Kestane Pazarı Camii(1663), Şadırvan Camii(16.YY), Konak (Yalı) Camii(1754), Hatuniye Camii(17,YY), Faik Paşa Camii(16,YY)Hacı Hüseyin (Başdurak) Camii(17. yy), Ali Ağa Camii(1672), Kurşunlu Camii, İkiçeşmelik Camii, Çorakkapı Camii(1747), Kemeraltı Camii(1671), Bergama Ulu Camii(1393), Ödemiş Ulu Camii(1312), Selçuk İsa Bey Camii(1375), Sultan Şah Türbesi(1310), Mehmed Bey Türbesi(1333), Süleyman Şah Türbesi(1349)
St. John Bazilikas, Meryem Ana Evi, St. Polycarp Kilisesi
Beth İsrael Sinagogu, Sinyora Giveret Sinagogu, Ets Hayim Sinagogu, Bet-İlel Sinagogu, La Hevra Sinagogu, Bikur Holim Sinagogu

BUNLARI BİLYORMUSUNUZ?
*İzmir'in en az 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğunu,
*Iliada ve Odysseus"un yazarı Homeros'un İzmir'li olduğunu,
*İncil'de sözü edilen "Yedi Kilise"den üçünün İzmir ili sınırları içinde olduğunu,
*Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı'nın Selçuk'ta olduğunu,.
*Parşömen kağıdının Bergama'da keşfedildiğini,
*Eski dönemlerde Foçalıların 50 kürekli ve 500 yolcu taşıyan tekneler inşaa ettiklerini,
*Eski Foçalıların Batı Akdeniz'de bir çok koloni kurduklarını, bunlardan bazılarının *İtalya'da"Velia", İspanya'da "Ampurias" ve Fransa'da "Marsilya" olduğunu,

*Tanrıça Athena adına inşa edilen ilk tapınağın İzmir'de inşaa edildiğini,
*Filozof ve şair olan Xenophanes'in İ.Ö. 6. yy'da Kolofon'da yaşadığını,
*Bir nehirde iki kez yıkanılmaz" diyerek her şeyin değiştiğini söyleyen ünlü filozof *Heraklit'in (İ.Ö 540-480) Efes'te yaşadığını
*Filozof Anaxagoras'ın (500-428 B.C) Clazomenae'de, (bugünkü Urla) yaşadığını,
*Eski çağın ünlü hekimi Galen'in (131-210.İ.S.) Bergama'da yaşadığını,
*Meryemana için yapılan ilk kilisenin Efes'te olduğunu,
*İncil'in dört yazarından biri olan St. John'un Selçuk'ta öldüğü ve burada gömüldüğünü,
*Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın 188 yılının kışını Antonious ile birlikte Efes'te geçirdiğini,
*Fransız yazar ve şairlerden Lamartine, Chateubriand, Theophile Gautier, and Gustave *Flaubert'in İzmir'i ziyaret ettiklerini,
*Papa Paul VI 1967ve Pope John II'in 1979 yılında Meryemana Evini ziyaret ettiklerini,
*Uluslararası "İzmir Festivali" kapsamında Ray Charles, Paco De Lucia, Joan Baez, Martha Graham Dance Company, Tanita Tikaram, Jethro Tull, Leningrad Philarmony Orchestra, Christ De Burg, Sting, Moscow State Philarmony Orchestra, Jan Garbarek, Red Army Chorus, Academy of St. Martin in the Field, Kodo, Chick Corea, New York City Ballet, Nigel Kennedy, Brayn Adams, James Brown'e geldiklerini,
*Ünlü şarkıcı Dario Moreno'nun Izmir'de yaşadığını,
*Bademli köyünün Türkiye'de tiyatroya sahip ilk ve tek köy olduğunu biliyor muydunuz?

PLAJLARİzmir ilinin Ege'ye 629 km kıyısı bulunmaktadır. Bunun 101 km'si doğal plaj (kumsal) niteliğindedir. İzmir kıyıları yarımada ve koylardan oluşan coğrafyası nedeniyle, plaj kullanımı dışında su sporlarına da olanak vermektedir. İldeki plajlardan Selçuk-Pamucak, Urla ve Gülbahçe, Çeşme-Ilıca ve Altınkum, Gümüldür ve Özdere plajları ile kuzeyde Dikili ve Çandarlı, Foça-Yeni Foça plajları, kumsal özellikleri bakımından öne çıkmaktadır. Plajlara ulaşım son derece kolay ve seridir. İzmir merkez garajdan ve Üçkuyular garajından hemen her ilçeye günün her saatinde araç temin etme imkanı vardır.

KAPLICALAR VE TERMAL TURİZM MERKEZLERİ


Balçova Kaplıcaları
Bayındır Ilıcaları
Menemen Ilıcaları
Ilıcagöl Ilıcası
Dikili Ilıcası
Bademli Ilıcaları
Tavşan Adası Ilıcası
Seferihisar Kaplıcaları
Urla Ilıcaları ( Malkoç İçmeleri)
Gülbahçe Ilıcaları

MAĞARALAR
1-İnkaya Mağarası (Yelki köyü) toplam uzunluğu 222 metre
2-Kurudağ Mağarası (selçuk) uzunluğu 42 metre

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ, ORMAN İÇİ DİNLENME ALANLARI
1-TANAY


İzmir ili Çeşme ilçesi Ilıca mevkiinde, İzmir’e 70km, Çeşme’ye 8km mesafededir. Çeşme’nin  temiz- berrak denizi, geniş,uzun kumsalı ile ünlü  Ilıca plajının hemen üstündedir.Plaj voleybol turnuvalarının yapıldığı ılıca plajından yelkenli yarışlarını da izlemek mümkündür.Özellikle sörf tutkunlarının vazgeçilmez uğrak yeri Çeşme'ye yakınlığı ve ünlü plajıyla görülmeye değerdir.İzmir Şehirlerarası Otobüs Termali’nden yada Üçkuyular Otobüs Terminalinden hareket eden otobüslerle ulaşmak mümkündür. Çeşme otobanı ile İzmir şehir merkezine olan mesafesi çok kısalmıştır. A tipindeki  Orman içi dinlenme yeri 1976 yılında tesis edilmiş olup alanı 70 ha’dır. Kır gazinosu, büfe, WC, müşterek kullanım tesisleri ve piknik üniteleri ile kullanma suyu ve elektrik bulunmaktadır. Ayrıca 100 adet çadırlı kamp yeri mevcuttur. Ziyaretçi kapasitesi 2000 kişi/gün dür.

2-UZUNKUYU


İzmir ili Urla ilçesi sınırları içinde, İzmir- Çeşme karayolunun 60.km’sinde yer almaktadır. 20 Ha büyüklüğündeki saha da; büfe, WC, çocuk oyun alanı, piknik üniteleri,içme ve kullanma suyu vardır.Yaz kış kızılçamlar altında piknik yapmaya elverişli  B tipi orman içi dinlenme yerinin ziyaretçi kapasitesi 1000 kişi/gün dür.

3-GÜVENDİK


İzmir ili Urla ilçesi Çeşmealtı mevkiinde bulunmaktadır.15ha lık Kızılçam ormanı içinde kurulan saha 1986 yılında tescil edilmiştir. İzmir’e uzaklığı 55km dir. B tipi orman içi dinlenme yerinde şehrin kalabalığından uzakta denize nazır,sessiz, sakin yemek yiyebileceğiniz ya da hafta sonları piknik yapabileceğiniz mekanlarla donatılmıştır.İçinde; kır gazinosu, WC’ler, piknik üniteleri, içme ve kullanma suyu ile elektrik vardır. Ziyaretçi kapasitesi 1500 kişi/gün dür.

4-TEOS ÇAMLIK
 

İzmir İli Seferihisar İlçe sınırlarında yer almaktadır. İzmir’e 50 km, Seferihisar’a 5 km mesafededir. Teos Antik kenti yakınında eski Osmanlı limanı olan Sığacık’tan hemen sonradır.1964 yılında tesis edilen sahanın büyüklüğü 10 ha'dır. B tipi dinlenme yerinde büfe, WC, kır kahvesi mevcut olup elektrik ve su bulunmaktadır. Ziyaretçi kapasitesi 1500 kişi/gündür.

5-EKMEKSİZ PLAJ


İzmir ili Seferihisar ilçe sınırları içinde bulunan A tipi orman içi dinlenme yeri 1991 yılında tescil edilmiştir. İzmir’e 52km, Seferihisar’a 7 km mesafededir. Saha büyüklüğü 7 ha dır. Çadırlı kamp alanı, büfe, soyunma kabinleri, otopark, WC, ve piknik üniteleri mevcuttur. İçme ve kullanma suyu vardır. Ziyaretçi kapasitesi 1500 kişi/gün olup 150 adet/ çadırlık alan bulunmaktadır.

6-KALEMLİK


Menderes ilçesi Özdere Beldesi sahil bandında 1987 yılında 40 hektarlık bir alanda  tesis edilmiştir.İzmir’in en önemli rekreasyon alanlarından biridir. Alanın en önemli özelliği Seferihisar-Davutlar arasındaki yaklaşık 100 km uzunluğundaki kıyı bandı üzerinde kıyıda kalmış son orman alanıdır. Özel mikro kliması ve toprak yapısı nedeniyle sahip olduğu ağaç dokusu bakımından kendisini diğer meşcerelerden ayırmaktadır. Çok kaliteli kızılçam ve meşe ormanıyla birlikte bitki örtüsü açısından zengin tür çeşitliliğine sahiptir.Yer yer kayalıklarla kaplı, yer yer de kumsalla denizle buluşan sahili ziyaretçilere pek çok alternatifi bir arada sunmaktadır. Deniz manzaralı modern bir restoran, büfe, soyunma kabinleri, duşlar, otopark, WC, piknik üniteleri, elektrik, içme ve kullanma suyu vardır. İzmir şehirler arası otobüs terminalinden ve Üçkuyular  Terminalinden otobüsle ulaşmak mümkündür.  İzmir’e 70 km mesafededir. Günlük 2500 kişi/gün ziyaretçi ve 500 adet/çadır kapasitelidir

7-GÜMÜLDÜR


İzmir’e  75 Km uzaklıkta, 8 Ha'lık bir sahil şeridini kapsar. Çok uzun yıllardan beri İzmirlilerin çadırlı kamp alanı ve günübirlik piknik alanı olarak   tercih ettikleri; tertemiz denizi ve geniş, uzun kumsalı ile önemli  bir rekreasyon alanıdır.İzmir ve yöresinde büyük talep patlaması görülen çadırlı kamp ve piknik kullanım ihtiyacını karşılamak ve İzmir sahillerinde büyük oranda artan yapılaşmaya karşı korumak amacıyla saha 1987 yılında Orman İçi Dinlenme Yeri olarak tescil edilmiştir. Modern tesislerin bulunması ve umumi vasıtalarla gidilebilir olması nedeniyle İzmir’in en önemli çadırlı kamp-kamping  alanı olma  özelliğini korumaktadır. Kır gazinosu, büfe, pide fırını,disko, market, soyunma kabinleri, sıhhi tesis kompleksi, duşlar, WC ve piknik üniteleri bulunmaktadır.  Elektrik, içme ve kullanma suyu vardır. İzmir şehirler arası otobüs terminalinden ve Üçkuyular  Terminalinden otobüsle ulaşmak mümkündür. Günlük 2000 kişi/gün ziyaretçi ve 300 adet çadır kapasitelidir.

8-KLAROS(Deniz pınarı)
resim

Çeşme-Seferihisar-Kuşadası turistik karayolu üzerinde Ahmet Beyli mevkiinde  yer almaktadır. Orman içi dinlenme yeri bu yolun hizmete girmesi ile yoğun bir rekreasyon kullanım talebi ile karşı karşıyadır. İzmir’in en temiz ve bozulmamış sahil yöresinde bulunması  bu talebi her gün biraz daha artmaktadır. İon medeniyetinin 12 şehrinden biri olan Klaros antik kentinin hemen yanı başında olması sahanın tarihi ve kültür turizmi açısından değerini arttırmaktadır. 80 Ha lık sahanın büyük bölümü denizden aniden yükselen yamaç arazi yapısındadır. Bu da sahanın manzara değerini arttırmaktadır. Konumu, doğal yapısı, bitki örtüsü, çok temiz denizi ve bünyesindeki  üç adet koy ile yüksek rekreasyon potansiyeline sahiptir. 2000 yaz sezonunda günübirlik piknik alanı ve plaj hizmeti verilmiş;  2001 yaz sezonunda da çadırlı kamp alanı, piknik üniteleri, plaj tesisleri, WC, soyunma kabinleri, duşlar , müşterek kullanım  tesisleri ile tümüyle  hizmete girecektir. Kullanma suyu vardır. O.İ.D.Y. İzmir’e 70 Km Kuşadası’na 25 Km mesafede olup, günlük ziyaretçi kapasitesi 3000 kişi/gün  ve 100 adet Çadırlı kamp alanıdır.

9-PAMUCAK
resim

İzmir ili Selçuk ilçesi sınırları içinde Selçuk-Kuşadası  turistik karayolu üzerinde Pamucak mevkiinde bulunmaktadır Kuşadası‘na 5 km mesafede iç ve dış turizm açısından önemli bir turistik bölgede yer almaktadır. İzmir’e 82 km mesafede olup aynı yol ile dünyaca ünlü  Efes Harabeleri ve Meryemana’ya da ulaşılabilmektedir. B tipi orman içi dinlenme yeri olan saha Pamucak plajlarını da görmektedir. Saha 7 Ha büyüklüğündedir. WC, kır kahvesi, otopark, çocuk oyun alanı ve piknik üniteleri ile hizmet verilmektedir. İçme ve kullanma suyu ile elektrik bulunmaktadır. Kullanım kapasitesi 1000 kişi/gün dür.

10-EFEOĞLU


İzmir’in en eski yerleşim alanlarından biri olan saha, İzmir-Aydın karayolunun 35. Km sinde Mersinli kahve mevkiinde yer almaktadır. 24 Ha büyüklüğünde, kaliteli Kızılçam Koru Ormanı ile kaplı  B tipi Orman içi dinlenme yerinde arazi meyilli olmayıp piknik alanı olarak çok uygundur. İzmir merkezine çok yakın ve ana karayolu üzerinde olduğundanı çok yoğun bir taleple karşı karşıyadır ve her mevsim kullanılmaktadır.  Sahanın İçme ve kullanma suyu mevcuttur.  WC, kır büfesi, çocuk oyun alanı  ve piknik üniteleri  bulunmaktadır.Piknik kullanım kapasitesi 3000 kişi/gün dür.

11-GÜZELBAHÇE


İzmir ili  Güzelbahçe ilçesi Yaka mevkiinde bulunmakta, ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır. İzmir’e 25km uzaklıkta olan sahaya eski İzmir-Çeşme karayolu ile veya   yeni yapılan Çeşme otobanı kullanılarak  gidilebilir. Sahanın genişliği 24 Ha’dır. Büyük bir bölümü İzmir Körfezine bakmakta olup manzarası güzeldir. Muhtelif yaşlı kızılçam ormanına sahip piknik alanı 1997 yılında Genel Müdürlüğümüzce B tipi olarak tescil edilmiştir. WC, çeşme, ve piknik üniteleri bulunmaktadır. Sahada içme ve kullanma suyu mevcuttur. Ziyaretçi kapasitesi 1500 kişi/gündür

12-KARAGÖL


İzmir  ili Karşıyaka ilçesine 27 km uzaklıktadır. İzmir-Manisa yolunun Sabuncubeli mevkiinde 13 km orman yolu ile ve Menemen–Muradiye  karayolunun Emiralem mevkiinden  de 13 km  orman yolu ile ulaşmak mümkündür. Dinlenme yerindeki heyelan gölünün meydana getirdiği su yüzeyi, ibreli ve yapraklılardan oluşan bitki örtüsü ve jeomorfolojik özellikleri ile ilginç, doğal bir peyzaj oluşturmaktadır. Piknik alanı 13 Ha lık bir alanı kapsamaktadır.  Göl yüzeyi35 dekarlık alanı teşkil etmektedir.  Saha  447.5 ha büyüklüğündeki Muhafaza Ormanı içindedir. Kuzeyi ve batısını Devlet ormanı güneyi ve doğusunu ise Devlet karayolu oluşturmaktadır. Yamanlar dağında  810 m rakımda bulunan krater gölünün çevresindeki hakim bitki örtüsünü kızılçamlar oluşturmakta, karaçamlar karışıma münferit olarak  katılmaktadır. Göl ve dere kenarlarında çınar ve söğüt ağaçları yer almaktadır. Alt tabakayı  Ahlat ve Yabani Erik gibi ağaççıkların, yabangülü ve böğürtlen gibi çalıların, eğrelti ve çayır otları ile sarmaşıkların oluşturduğu bir bitki örtüsüne sahiptir.
       Karagöl OİDY ne 27 km’lik 0 metre rakımdan 810 m rakıma yükselerek çıkan bir asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Sahada Kır gazinosu, büfe,  WC, otopark, piknik üniteleri bulunmaktadır. Su ve elektrik vardır. Saha dış şartlara açık olduğundan yağışlı ve karlı günleri çoktur. Eşsiz kar manzarasıyla ziyaretçilerce  kışın da rağbet görmektedir. Ziyaretçi kapasitesi 2000 kişi/gün dür.

13-KARABEL


İzmir ili Kemalpaşa ilçesi sınırları içinde Kemalpaşa-Torbalı-Aydın karayolu üzerinde Karabel mevkiinde yer almaktadır. 1987 yılın da tesis edilmeye başlanan B tipi Orman içi dinlenme yeri 20 Ha büyüklüğündedir.  İzmir’e 50 Km, Kemalpaşa ilçesine 10 Km mesafededir.  Karabel orman içi dinlenme yeri, İzmir ormanlarının en yoğun ve kaliteli olduğu bölgede bulunduğundan çevre ormanlarının düzensiz piknik amaçlı kullanımdan kaynaklanan  yangına maruz kalmaması için büyük öneme sahiptir. Çok kaliteli kızılçam koru ormanına bulunan sahada yazın en sıcak günlerinde dahi koyu gölgede piknik yapabilme imkanı vardır. İçme-kullanma suyu ve elektrik bulunmakta,  WC ve piknik üniteleri ile hizmet verilmektedir. Kullanım kapasitesi  2000 kişi/gün dür.

14-BELKAHVE


İzmir ili Bornova ilçesi sınırları içinde, İzmir-Ankara karayolu üzerinde tarihi Belkahve mevkiindedir. Büyük Önder Atatürk’ün 100. Doğum yılı kutlamaları nedeni ile tesis edilmiştir. İzmir İl merkezine 25 Km mesafede, Bornova İlçe merkezindedir. Piknik yerine umumi vasıtalarla  ulaşmak mümkündür. 3,5 Ha büyüklüğündeki saha Kızılçam koru ormanı ile kaplıdır. Yazın sıcak günlerinde dahi serinliğini korumaktadır. Arazinin meyilli olmasından dolayı saha içinde otopark bulunmamakta sadece şahıs girişine izin verilmektedir. Ancak Giriş kapısı önünden geçen Kavaklıdere köy yolu boyunca araçlar park edebilir. İçme ve kullanma suyu bulunmaktadır.  WC, çeşmeler, kır büfesi, ve piknik üniteleri ile hizmet verilmektedir. Piknik kullanım kapasitesi  800 kişi/gün dür.

15-ÇİÇEKLİ


İzmir-İstanbul devlet karayolunun 20.km si üzerinde Çiçekli Köyü yakınında, Bornova sınırları içindedir. 1992 yılında tesis edilmiş olup 60 Ha büyüklüğündedir. Kızılçam ormanı içinde ki B tipi orman içi dinlenme yerinde  WC, kır büfesi, piknik üniteleri mevcuttur. Elektrik ve su bulunmaktadır. Ziyaretçi kapasitesi 2500 kişi/gün dür.  

16-YİĞİTLER
İzmir ili Kemalpaşa ilçesi hudutları içinde, Armutlu beldesi Yiğitler Köyü deresinin ikiye ayırdığı orman alanlarını kapsamaktadır. Doğal estetik güzellik açısından önemli bir sahadır. İçinden geçen derenin meydana getirdiği mikroklima ve peyzajı ile ziyaretçilere huzurlu bir dinlenme ortamı sunmaktadır. İzmir, Kemalpaşa, Manisa Turgutlu  yöresinden gelen ziyaretçilerce tercih edilen sahanın büyüklüğü 10 Ha dır. B tipindeki orman içi dinlenme yerinde; WC, kır kahvesi, kır büfesi,piknik üniteleri, içme ve kullanma suyu bulunmaktadır.  Kullanım kapasitesi 750 kişi/gün dür.

HALK MÜZİĞİ


Zeybek ezgileri İzmir, Aydın, Denizli, Balıkesir illerini içine alan kıyı Ege bölgesinin karakteristik yerel müziğidir. Zeybek danslarına eşlikte kullanılır. Genellikle dokuz zamanlıdır. Zeybek ezgileri ağır ve yürük (hızlı) zeybekler olarak iki gruba ayrılır. Dansçı, efe ve zeybeklerin dürüstlüğünü, kendilerine güvenlerini, mertlik ve çevresine meydan okuyuşlarını anlatır. Zeybek dansları açık havada davul ve çift zurna (veya klarnet) kapalı ortamlarda ise bağlama ile çalınmaktadır.
Bölgemizde kullanılan çalgılar davul, zurna, klarnet, bağlama, kabak kemane, üçtelli, dilsiz kaval, çığırtma (kemik düdük), sipsi ve Karaburun gaydası’dır.

NE YENİR

İzmir ve yöresinin yemekleri çeşit açısından son derece zengin olup, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının özgün bir bileşimidir. Yörenin bitki örtüsünün yanı sıra, çok kültürlü toplumsal yapısı da bu oluşumda etkendir.
Belli başlı yemekleri: Bulamaç çorbası, tarhana çorbası, tere çorbası, trança kellesi çorbası,kirde, sakız yahnisi, mücver, İzmir köftesi, papaz yahnisi, enginar dolması, domates bastısı, yer elması, revani,ıspanak boranisi, razı kavurması, Efes arapsaçı, şevketi bostan, ebegümeci, radika salatası.

MUTLAKA DENEMEDEN DÖNMEYİNUNİVERSİADE 2005 İZMİR      11-21 AĞUSTOS 2005

http://www.universiadeizmir.org/


İZMİR'DE BULUNAN KONSOLOS VE FAHRİ KONSOLOSLUKLAR.
Almanya Ralf Breth 488 88 88- 463 79 90
Avusturya Muammer Erboy 441 82 00- 484 81 27
BangladeşZerrin Çakmakoğlu 421 23 32- 421 47 36
BelarusReha Yorgancıoğlu 482 31 82- 441 25 84
BelçikaNezih Öztüre  463 89 19 -463 30 07
Bosna & Hersek Kemal Baysak 328 16 90 -328 18 89
Cezayirİbrahim Aksoy  483 33 76- 483 33 76
Çek Cumhuriyeti Erdem Özsoy 422 10 80- 422 06 38
DanimarkaAli Nail Kubalı  489 54 01 -425 53 88
EndonezyaNalan Rimer  421 81 77 -463 34 25
Estonya Eşref Baltalı 478 42 42- 478 42 43
FasFatih Çakmakoğlu  421 23 32- 421 47 36
Fildişi SahiliEthem Altan Ünsal 479 07 09- 479 03 75
FinlandiyaErgün Özakat  (533) 259 51 60 -717 02 06
FransaZeliha Toprak  421 42 34 ,35 -422 61 37
Güney AfrikaTamer Taşkın 376 84 45 -376 79 42
GürcistanNurettin Çarmıklı 425 93 53- 425 93 53
HindistanTurgut Koyuncuoglu 461 66 60,63 -435 05 49
HollandaKarel Dutilh 464 02 01- 464 09 93
İngiltereAnthony Willy Buttigieg  463 51 51- 465 08 58
İspanyaMuharrem Kayhan  441 66 99 -425 84 50
İsveçHaluk Özsaruhan  422 01 38 -422 06 90
İsviçre Uğur Yüce 421 42 39- 421 22 59
İtalyaDr.Michele Tommasi  463 66 76 - 96 421 25 12
İzlandaEsat Kardıçalı  446 57 00- 483 78 54
Litvanya Mustafa Özsoy 371 51 50- 341 68 80
Lüksemburg Jean-M.Neef De Sainval421 48 82- 421 48 82
Macaristan Erdal Keresteci 421 28 61- 421 97 62
MalezyaHüsamettin Şınlak 445 05 46- 484 19 05
Malta Ahmet Çalık 422 31 38- 422 32 12
MeksikaKemal Çolakoğlu  327 32 63 -327 32 67
MoldovyaRefik Diker 472 18 13,15- 472 18 14
Mongolya Haluk Türkeli478 50 15- 478 49 15
Norveç Enis Özsaruhan 421 92 80- 422 06 90
Pakistan C.Yaşar Eren459 16 16- 449 01 07
Romanya Mircea Neata 465 04 63- 465 03 38
Rus Federasyonu Kerim Özsoydan461 51 86 - 87 461 51 88
SenegalM.Can Ortabaş 435 32 49 -461 25 31
Türkmenistan Necdet Göktepe 484 77 75- 425 90 19
Ürdün Ömer Kaplan 457 58 88 -458 17 02
Yunanistan Evangelos Sekeris421 69 92- 463 33 93

İzmir'in Kardeş Kentleri

Doğal zenginlikleri ve ekonomik potansiyeli açısından dünya ticaretinde önemli pazar konumunda olan dünya kentleriyle sosyal kültürel ve ekonomik açıdan işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bu kentler arasında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla "kardeş kent" ilişkisi kurulmuştur.

Ülke, Karar, Tarihi
A.B.D. Seattle 08.08.90/165
A.B.D. Tampa 03.02.92/117  
Avustralya Melbourne 16.07.92/140  
Avustralya Adalaide 19.10.93/114
Almanya Bremen 19.10.93/195
Azerbaycan Bakü 04.09.85/145
Azerbaycan Gence 27.10.94 214
Arnavutluk Vlora 16.11.94/235
Arjantin Cordoba 21.11.95/262
Bosna Hersek Mostar 25.07.1996/251
Brezilya Salvador 28.12.98/05/349
Cezayir Cezayir 04.05.88/69
Çekoslavakya Plezen 03.07.87/140
Çin Halk Cumhuriyeti
Tianjin 11.12.90/277 Tianjin
Danimarka Odense 20.03.91 /63
Endonezya Surabaya 12.09.96/251
Fas Fez 08.08.95/1987
Hırvatistan Split 20.05.96/116
Hindistan Bombay 13.03.97 /79
Kırgızistan Bişkek 04.06.91/112
Kırgızistan Celalabat 27.10.94/214
Kazakistan Akmola 27.10.94/214
K.K.T.C Magosa 27.10.94/14
Küba Havana 21.11.95/261
Lübnan Trablus 01.04.96/96
Moldova Balti 20.05.96/115
Mısır İskenderiye 12.09.96/236
İsrail Tel Aviv - Yafo 03.07.1996/156
İtalya Napoli 03.07.90/119
Pakistan Karaçi 23.12.85/247
Romanya Köstence 03.02.95/23
Türkmenistan Chrcov 12.11.93/219
Türkmenistan Meru 27.10.94/214
Tunus Sousse 05.07.02 05/51
Özbekistan Buhara 03.07.92/116
Özbekistan Semerkant 27.10.94/214
Suriye Halep 05.03.93/097
Slovakya Zilina 03.11.97/260
Slovakya Bratislava 11.09.03/05/96
Şili Vina Del Mar 25.07.96/190
Vietnam DaNang 16.03.98/103
Fas Kazablanka 05.07.99/159
Polonya Wroclav 04.03.99/94
A.B.D. Long Beach 05.03.2004


İZMİR İL SINIRLARI İÇİNDEKİ TELEFON SANTRAL ADLARI VE PREFİX NUMARALARI


ALSANCAK-2 463, 464, 465, 466(0xxx), 466(2-9xxx), 488 BORNOVA-2 339, 374, 388, 396, 397 BORNOVA-3 373, 343, 342, 492 BOSTANLI 330, 336, 337, 362 MERKEZ-1 445, 446, 498 MERKEZ-5 425, 441, 483, 489, 482, 497, 466(1xxx) [b]EVKA-3 375 GAZİEMİR 284, 251, 252, 291, 298, 282(0-1xxx) GÜZELYALI 1[/b] 285, 224, 246 GÜZELYALI 2 247, 248 BUCA 1 426, 452, 487, 499 BUCA 2 438, 439, 448 MAVİŞEHİR 324, 392 ALAYBEY-1 365, 366, 367 ALAYBEY-2 372, 382, 383, 395 KARSIYAKA-2 364, 368, 369, 393, 399 ÇINARLI 435, 461, 462, 495 BAYRAKLI 371, 341, 345, 346 NARLIDERE 238, 239, 235 BALÇOVA 259, 277, 278, 279, 295 ÖZKANLAR 347, 348 TORBALI 850, 856, 855(4-5xxx) GAZİKENT 211, 274 OTOGAR 492 YENİŞEHİR-1 433, 457, 458 YENİŞEHİR-2 449, 459, 468, 469, 494 HATAY-2 243, 244, 245, 292 296 PINARBAŞI 478, 479, 496 BAHÇELİEVLER-2 250, 255, 256 BAHÇELİEVLER-3 261,262, 294 EVKA-1 420, 440, 442 KARABAĞLAR-1 237, 253, 254 KARABAĞLAR-2 264, 265, 297 SARNIÇ 281 EVKA-7 284 EVKA-4 351 OTOGAR 472 KAVAKLIDERE 360 ÖRNEKKÖY 363 75.YIL 353 KADİFEKALE 225 YEŞİLYURT 226 BUCA-3 453 BUCA HAL 443 MANİFATURACILAR 431 ALTINDAG 467 GÜLTEPE 456 DÖKÜMCÜLER 437 AYRANCILAR 854 LİMONTEPE 267 ORGANİZE 282 (0-3XXX) YAZIBAŞI 853-8 BERGAMA 631(0XXX), 631(6XXX), 632 TİRE 511(0-1-2-3-4-5-6XXX), 512(0-1-2-3-4-5-6-7-8-9XXX), 513(5XXX) GEDİZ 275, 276 ARMUTLU 886 KEMALPAŞA 878 MENEMEN 831, 832 ÖDEMİŞ-2 543, 544, 545 ESKİİZMİR 271, 272 CUMHURİYER 361 MORDOĞAN 737(5-8XXX), 731(2-4XXX


İZMİR LİNKLER
İzmir Valiliği http://www.izmir.gov.tr/
İzmir Büyükşehir Belediyesi http://www.izmir-bld.gov.tr/
Ziraat Bankası http://www.ziraat.com.tr
Zeytincilik Araştırma Enstitüsü  http://www.zae.gov.tr  
Yaşar Üniversitesi Rektörlüğü http://www.yasar.edu.tr  
Vakıflar Genel Müdürlüğü http://www.vgm.gov.tr
Ulaştırma Bakanlığı http://www.ubak.gov.tr
Türkiye İş Kurumu  http://www.iskur.gov.tr  
Türk Telekom İzmir İl Müdürlüğü http://www.ttizmir.telekom.gov.tr  
Türk Standartlar Enstitüsü Bölge Müdürlüğü http://www.izmir.tse.org.tr  
Toprak Mahsülleri Ofisi  http://www.tmo.gov.tr  
Telekomünikasyon Kurumu http://www.tk.gov.tr  
TEKEL A.Ş http://www.tekel.gov.tr  
TCDD http://www.tcdd.gov.tr
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı htpp://www.tarim.gov.tr  
Sosyal Sigortalar Kurumu http://www.ssk.gov.tr  
Selçuk Kaymakamlığı http://www.selcuk.gov.tr  
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı http://www.sanayi.gov.tr  
Sağlık Bakanlığı htpp://www.saglik.gov.tr  
Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü http://www.izmirnufus.gov.tr  
MTA Genel Müdürlüğü http://www.mta.gov.tr
Menderes Kaymakamlığı http://www.menderes.gov.tr  
Karaburun Kaymakamlığı http://www.karaburun.gov.tr
Jandarma Komutanlığı http://www.jandarma.gov.tr  
İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü http://www.izka.gov.tr  
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü http://www.iyte.edu.tr  
İzmir Valiliği http://www.izmir.gov.tr  
İzmir Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlügü        http://www.izmirsar.gov.tr  
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü http://www.izmirobm.ogm.gov.tr  
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü http://www.izmir.meteor.gov.tr  
İzmir İl Turizm Müdürlüğü http://www.izmirturizm.gov.tr  
İzmir İl Özel İdare Müdürlüğü http://www.izmirozelidare.gov.tr
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü http://www.izdso.gov.tr  
İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü http://www.izdob.gov.tr  
İzmir Büyükşehir Belediyesi http://www.izmir.bel.tr
İller Bankası Genel Müdürlüğü http://www.ilbank.gov.tr  
İçişleri Bakanlığı htpp://www.icisleri.gov.tr  
Hıfzısıhha Enstitüsü İzmir Bölge Müdürlüğü http://www.izhen.gov.tr  
Gümrük Müsteşarlığı http://www.gumruk.gov.tr  
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü http://www.izmir-gsim.gov.tr  
Gaziemir Kaymakamlığı http://www.gaziemir.gov.tr  
e-Türkiye Kamu İnternet Portalı http://www.turkiye.gov.tr  
Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğü http://www.izmirekonomi.edu.tr    
Ege Üniversitesi Rektörlüğü http://www.ege.edu.tr  
Dokuz Eylül Üniversitesi http://www.deu.edu.tr  
Dışişleri Bakanlığı htpp://www.mfa.gov.tr  
Dış Ticaret Müsteşarlığı http://www.dtm.gov.tr  
Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü http://www.dtgm.gov.tr  
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü http://www.dsi.gov.tr  
Devlet Malzeme Ofisi  http://www.dmo.gov.tr  
Devlet İstatistik Enstitüsü http://www.die.gov.tr
Çevre ve Orman İl Müdürlüğü http://www.izmircevre.gov.tr  
Çeşme Kaymakamlığı http://www.cesme.gov.tr  
Beydağ Kaymakamlığı http://www.beydag.gov.tr  
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı http://www.bayindirlik.gov.tr  
Başbakanlık http://www.basbakanlik.gov.tr  
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü http://www.byegm.gov.tr  
Balçova Kaymakamlığı http://www.balcova.gov.tr  
Bağ-Kur http://www.bagkur.gov.tr    
Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü http://www.arsaofisi.gov.tr
İzmir Ticaret Odası[url] http://www.izto.org.tr/IZTO/TC
[b:010a


En son egeerhan tarafından Cum 15 Tem 2005, 23:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ayhan
7 yıl önce - Çrş 09 May 2012, 21:51


Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi Polikliniği - Karşıyaka


Karşıyaka Göz HastanesiAyhan
7 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2012, 10:44

İzmir'deki Eğitim Kurumları

Aliağa Eğitim Kurumları
80. Yıl Cumhuriyet Lisesi - 616 52 66
80. Yıl Çamlık İlköğretim Okulu - 616 14 32
Aliağa Anadolu Lisesi - 616 57 89
Aliağa Anaokulu - 616 48 25
Aliağa Belediyesi Çocuk Evi - 616 19 80
Aliağa İlköğretim Okulu - 616 10 07
Aliağa İmam Hatip Lisesi - 623 50 01
Aliağa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi - 616 17 44
Aliağa Ticaret Meslek Lisesi - 616 26 24
Alp Oğuz Anadolu Lisesi - 616 22 23
Atatürk İlköğretim Okulu - 616 19 40
Barbaros Anadolu Lisesi - 616 24 93
Bozköy Dörtyıldızlı Demirçelik İlköğretim Okulu - 624 41 77
Cumhuriyet İlköğretim Okulu - 616 44 10
Çakmaklı İlköğretim Okulu - 625 50 04
Çaltılıdere İlköğretim Okulu - 621 33 22
Çıtak İlköğretim Okulu - 623 53 47
Fatih İlköğretim Okulu - 616 31 86
Gazi İlköğretim Okulu - 616 82 09
Güzelhisar İlköğretim Okulu - 629 11 61
Hasbi Şengül İlköğretim Okulu - 628 70 83
Helvacı İlköğretim Okulu - 627 80 04
Karakuzu İlköğretim Okulu - 622 10 70
Mehmet Saka İlköğretim Okulu - 616 27 13
Mustafa Güngör Çolakoğlu Lisesi - 628 82 28
Namık Kemal İlköğretim Okulu - 616 19 24
Ömer Lütfi Tunca İlköğretim Okulu - 628 72 52
Özel Balböceği Anaokulu - 616 91 04
Özel Gökçe Kreş Gündüz Bakımevi ve Çocuk Kulübü - 616 12 40
Özel TED Aliağa Koleji - 616 82 82
Özel TED Aliağa Koleji İlköğretim Okulu - 616 82 82
Özel Tomurcuklar Anaokulu - 617 07 75
Petkim İlköğretim Okulu - 616 84 42
Petrokimya İlköğretim Okulu - 616 90 21
Şehit Çavuş Bülent Kula İlköğretim Okulu - 617 19 99
Şehit Sebahattin Karakaplan İlköğretim Okulu - 619 04 43
Şehitkemal İlköğretim Okulu - 624 44 93
Şehitkemal Yeni Mahalle İlköğretim Okulu - 624 42 27
TOKİ İlköğretim Okulu - 616 84 10
Yenişakran İlköğretim Okulu - 628 71 00


Misafir 2da

3 yıl önce - Cmt 16 Nis 2016, 17:04

HİÇ GÜZEL DEĞİLDİ VE OLUMSUZ DİYORUM
ÇÜNKÜ ÖNEMSİZ YAZILAR MUTLU`YDUM ŞİMDİMUTSUSUM


Misafir c1a

2 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 13:54

izmir mükemmel degil mükemmelinde üstünde şehir ...sevgi ve saygılar...Misafir c6a

2 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 14:19

2 ilçesi arasında ulaşım sağlamak için manisa yı görmek gerek

Misafir 052

2 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 15:25

izmiri kötülemediğiniz bi bu başlık kalmıştı şimdi oda tam oldu

Misafir 17e

2 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 15:26

O fare ve hamam böceklerinin sana ve senin gibilere özel ilgisi var anladın sen onu

Misafir 2df

2 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 16:06

zeybek batı anadolumuzdan çalıntı ısrarla ege oyunu derler,izmir marşı kafkas marşından çalıntı,boyoz karaköy poğaçasının yağa bulanmış hali,kumru italyan sandöviçi..
Büyük şehirlerden çaldıkları sokak yapılarını anlatmaya gerek yok herkes biliyor
Yağmurda şehir çamur banyosu yaptığını dünya basını biliyor bu halde kendilerini avrupalı zannederler!
Belediyesi kendi ekseninde takılıyor bir şey bildiği yok
Megaköy İzmir'e hoş geldiniz!


Misafir 17e

2 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 16:15

He canım he

İmbat esmeye başladı haydi Kordona )

İzmir marşını arabada çalıp boyoz çay yapmak şart oldusayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet