Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ibrahim eraybat

3 yıl önce - Çrş 28 Oca 2015, 23:43

(+)

(+)

mahmut11
3 yıl önce - Çrş 28 Oca 2015, 23:44

Alıntı:
Alıyolar zaten , konak belediyesi alıyor ama bir kere saldırdı diye olmuyor gelip bakıyolar tekrarlanan bir saldırı mevcut ise alıyorlar. Zaten böyle hayvanları zapt edecek bakacak yer bile yok suan, bütün RM ler ve Barınaklar full , hayvan severler ve bazı duyarlı kisi ve kuruluslar olmasa ordada sürünecekler. Belediyelerin ve devletin bu işe biraz el atması lazım adam gibi yerler yapılır bir kaybak ayrılırsa hayvanlara hersey düzelir .

Bir kere değil ki tekrarlanan,sadece bana ve yakınlarıma değil ki o bölgedeki bir çok insan, taksicisinden dersane öğrencisine , yoldan geçenine kadar, 10 tane bildiğim insan var.Bu sadece bildiğim.

Alıntı:
bütün hayvanların kesinlikle kısırlasırılması sağlanmalı, zaman icinde düzelir bu tarz uygulamalar ile , baska türlü olmaz.

önceki mesajlarımda da belirttim, bu köpekler esnaf tarafından besleniyor ve HALA KÜPESİZ!

Yalan değil,küpesiz. Gidin bakın.

Barınaklar, çözüm değilse ne çözüm? İnsanlara saldırmaları mı? Yazın bu köpekler bir yerden kuduz kaparsa bunun vebalini kim ödeyebilir.Aman allah korusun,allah düşmanımın başına vermesin,kuduz kadar çözümsüz bir hastalık yok.

hayvan sevgisi ile karıştırmayın herşeyi. ilgisi yok ikisi farklı şeyler.

ceyhun35
3 yıl önce - Prş 29 Oca 2015, 02:06

Aynı şey benimde başıma geldi geçen temmuz yolda yürürken arkadaşla bölge özkanlar taraflarında bir anda 2 tane irice köpek saldırdı ve ısırdı o anda yaşadığım korkuyumu anlatayım? yoksa defalarca yaz sıcağında gittiğim agora tarafındaki kudur merkezinimi anlatayım? Nasreddin hocanın fıkrası varya bana damdan düşmüş birini getirin benimkide o hesap normal her insan hayvanları sever yaşam hakkına saygı gösterir bende ayrıca bir hayvanseverim elimden geldiğince her hayvana yardım ederim ama o an tek suçumuz sadece yoldan yürümekti belki yavruları vardı veya kuduz hastalığına sahiplerdi kimbilir? Burdaki asıl suçlu devlet ve belediyedir 6 aydır yurtdışındayım sadece 1-2 defa başıboş hayvan gördüm desem yeridir o hayvanlarada yazık yazın sıcakta kışın soğukta yaşam mücadelesi veriyolar Allah korusun beni ısıran köpekler kücük cocuklara denk gelse neler olurdu düşünmek istemiyorum.

Zafer A

3 yıl önce - Prş 29 Oca 2015, 13:37

Sokak hayvanları konusunda (sadece köpek değil, sokakta yaşayan tüm hayvanlar) belediyelere kızmamız gereken yerler olduğu gibi onların elinde olmayan şeyler de var. "Avrupa ve Amerika'da sokakta hayvan yok" konusu ise bambaşkaaaa (o kadar uzun yani). Hemen açayım;

Öncelikle belediyeler işleri kanuna göre yapar, kafasına göre yapamaz. Kanuna göre her belediye (ilçeler ve büyükşehir) bir hayvan bakım merkezi açmak zorundadır. Ancak bu hayvana daimi yuva olmak için değil. Bunların yanında büyükşehirin ise daimi barınağı var. Prosedür şöyle, haber edilen hayvan yerinden alınır, hastalığı varsa iyileştirilir ve kısırlaştırılır. Daha sonra alındığı yere geri bırakılır (belediyeler bu esnada derneklerle eşgüdümlü çalışıp hayvanları sahiplendirmeye de çalışır, bir çok hayvan da sahipleniliyor). Kanun böyle arkadaşlar. Zaten kısırlaştırma işinden sonra hayvanın hormonları artık salgılanmadığı için saldırganlık biter, bütün gün orda burda yatar yemek yer.

Yukarıdaki kısım normal psikolojideki hayvanlar için geçerlidir. Ama psikolojik bozukluk, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da olabilir. Bu tarz hayvanlar kısırlaştıktan sonra da saldırganlığa devam eder. Saldırgan hayvanlar içinse prosedür tekrarlı saldırıdır, yani 3 defa saldırıp, ısırması lazım. O zaman barınağa gönderiliyor. Barınağa gönderilen hayvan ya sahiplenilir ya da ömrü boyunca orda yaşar (burası önemli, aşağıda Avrupa örneği ile kıyaslayacağız)

Şimdi prosedürler yani yapılması gerekenler böyle, ama uygulama nasıl? Öncelikle her ilçe belediyesi bu işi ciddiye almıyor maalesef. Benim bildiğim mesela bir Konak ( bakım merkezi Hakan Tartan döneminde tam teşekküllü olarak hizmete alındı), Güzelbahçe, Narlıdere belediyeleri gerçekten ciddi şekilde çalışıyor. Ama mesela Balçova'da başkanın zihniyeti "bana hayvanlar mı oy veriyor" olduğu için sokak hayvanını toplayıp Konak ya da Narlıdere sorumluluğundaki yerlere bırakıyorlar.

Vatandaşın yapması gereken, küpesiz gördüğü hayvanı belediyeye haber vermektir. Bu hayvan yerinden alınıp işleme sokulur ve işi bitince yerine konulur. Ancak bazen ekip geldiğinde hayvan kaçıyor, yakalanamıyor vs (bu da eleman kalitesi ile ilgili). Ama eninde sonunda o hayvan belediyeye gelir ve işleme girer. Barınağa kalıcı olarak gönderilmesi içinse yukarıda yazdığım gibi bu hayvanın tekrarlı şekilde saldırdığı belirtilmeli, o zaman da direkt olarak gönderilmiyor, belediye veterineri hayvanın saldırganlık durumuna bakıp ona göre karar veriyor.

Başlığı açan arkadaşım, eğer hayvan gerçekten küpesiz ise ve siz de haber verdiğinizde "işleme almayız" diye cevap gelmişse hukuki yollarınız açık. Ama Konak belediyesi gerçekten bu konuda nadir iyi örneklerden bir tanesi, belki de bir anlaşmazlık oldu konu anlaşılmadı bilemedim şimdi.

Avrupa'da Amerika'da sokakta hayvan yok, çok medeniler! Bakalım öyle mi?;

Hepimiz öyle sanıyoruz değil mi, oralarda herkes evinde baktığı için sokakta hiç hayvan yok, yazık bizim insanlığımıza diyoruz. Halbuki alakası yok. Sokak hayvan nüfusu öyle evde bakmakla bitmez. Zaten onlar da "artık şehirlerde hayvan olmasın" diye ilk karar aldıklarında önce çok büyük katliamlar yaparak nüfusu %90 lara varan oranda kazıdıktan sonra geri kalanlarını barınaklara falan gönderdiler. O ilk dalgada öldürülenler ve barınaklara alınıp da orada hayatını tamamlayanlardan sonra, şu anda Avrupa'da olay şöyle;

Bir şekilde o ilk dalgadan kurtulabilmiş gerçek sokak hayvanı da, sahibi tarafından evden atılmış hayvan da yakalanır ve barınağa götürülür. Sonra bu hayvanın yeniden sahiplenilmesi için 10 günü var, 10 gün sonunda sahiplenmemişse öldürülüyor. Bunun da adı medeniyet Burada tek güzel kısım, adamlarda öyle köpek aldım sonra bu büyüdü sokağa saldım, küçüğünü aldım yok. Bir defa hayvanını sokağa saldıysan yıllar boyunca bir daha sahiplenme yapamıyorsun.

Avrupa'da işlerin hayvan hakkı kısmı yukarıdaki gibi, bir de insanlara etkilerine bakalım;

Şimdi hemen her konuda bizim işlerimizi Avrupa ile kıyaslıyoruz, ama çoğu zaman derim oraların şartları başka. Avrupa'da sokakta hayvan yok ama aynı zamanda bir hayvanın o sokaklarda hayatını geçirebileceği bir ortam da yok. Sokaklarda organik çöp, pislik vs de yok. Çöpler kategorik ve sızdırmaz ambalajlarda toplanıyor. Biz de öyle mi? Sokaklar yemek artığı ve pislikle dolu, hele kurban bayramlarından sonraki görüntüler... Bir canlı için uygun yaşam alanı bizim şehirlerimiz. Şimdi birden bu ortamdan, o çok şikayet ettiğiniz kediyi-köpeği kaldırın bakalım ne gelecek başınıza? Kedi-köpek yok ama onların yiyip bitirdiği organik çöpler, yemek artıkları duruyor. Bu noktada şehirleri fareler ve böcekler basar. Uygun yerlerde yaban domuzu, gelincik, daha uygun yerlerde tilki ve kurt gelir. Çok güzel olur, bitirelim sokaktaki kediyi ve köpeği!

Bizim yapmamız gereken, "sokakta hayvan olmasın" gibi ütopik şeylerle uğraşmak değil. Belediyeleri bizim nispeten daha güzel olan kanunlarımıza göre davranmaya sevk etmektir. Küpesiz gördüğünüz her hayvanı mutlaka şikayet edin, ilgilenmezlerse üzerine mutlaka gidin.

Not: Doğrudan belediyelerin veterinerlik işlerinden ve hayvan hakları derneklerinden aldığım bilgiler için "bu bilgiler yanlış" diyen insan, doğrusunu yaz madem öğrenelim???

En son Zafer A tarafından Prş 29 Oca 2015, 18:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

uzay
3 yıl önce - Prş 29 Oca 2015, 17:29

Dün gece yürüyüş için İnciraltı ormanına gittim . Yaklaşık 6 köpek yanıma geldi , o saldırgan potansiyelde ki hayvanların her biri cinsti . Ama yaklaşımı korkak pozisyonda olursa birine saldırmaları ihtimali yüksektir . Fakat tam tersi sevgiye muhtaç durumda olduklarını anlamamak biraz zor olsa gerek .

Demek istediğim , bu hayvanları barınağa götürmek bir çözüm değil . Öncelikle kısırlaştırmaları yüksek kapasitede yapmak gerekir , evcil hayvanlara birer kimlik verilebilir . Böylece sokağa atılıp atılmadığı da tespit edilmiş olabilir .Barınakta ki hayvanların sahiplendirilmesi daha büyük bir hal alarak güzel bir sosyal örnek oluşturulabilir . Çözüm üretmek kolay ama çözüme ulaşmak her zaman zordur . Yeter ki asıl sorunu kendimizde çözebilelim .

M Ali Çelik
3 yıl önce - Prş 29 Oca 2015, 18:09

https://www.konak.bel.tr/news.php?isl=4763

Bu konuda öncelikli olması gereken kimliksiz hayvan satışının engellenmesi. Pek çok kişi herhangi bir pet Shop yan aldığı bir eniği ( hayvanın karakteristik özelliklerini bilmeden) yetişkin olduktan sonra bakamadığı için sokağa atıyor. Oysa kimlik olsa ve bunun takibi yapılsa buna cesaret edemez.

Ben sokağa atılmış bir poşet içerisinde daha gözleri açılmamış enik bile gördüm. Yazıklar olsun onu atana.

Enik : Kopek yavrusu

Gaziemirlii
3 yıl önce - Prş 29 Oca 2015, 18:41

Bence hayvanlar toplatılıp belirli alanlarda bakılabilir.Mesela Sasalıda Doğal Yaşam Parkı gibi hayvanların doğal ortamlarına uygun alan oluşturularak her hayvana burada bakılıp aşıları yapılabilir.Hayvanları sahiplenmek isteyenlerden ise düşük bir ücret talep edilebilir.Hayvanlarını sokağa bırakacaklar sokağa bırakmak yerine buraya getirebilir.

Misafir 8d7

3 yıl önce - Prş 29 Oca 2015, 18:42

Bu konuyla ilgili yeni bir haber çıkmış.
Konak Belediyesi, 2014 yılında 4 bin sokak hayvanının tedavilerini yaparak, yaşam şartlarını iyileştirdi. Birçok hayvanı da sahiplendirilerek sokaklardan kurtardı.

Gelen ihbarlar ve rutin kontroller sonunda can dostların yardımına koşan belediye ekipleri, tespit edilen hasta ve yaralı olanları alarak bakım merkezine getiriyor. Hayvan Nakil Aracı ile taşınarak tedavi altına alınan sahipsiz hayvanlar, gerekli bakımın ardından, aşıları tamamlanarak alındıkları yere bırakılıyor. Bir yıl içinde 4 bin sahipsiz sokak hayvanına yardım elini uzatan Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, gerçekleştirdikleri başarılı ameliyatlarla da göz doldurdu. Merkezde bir yılda bin 125 kısırlaştırma operasyonuna imza atılırken, bin 400 sevimli dost ise kuduza karşı aşılanarak hem toplum sağlığı hem de hayvanların hayatı güvence altına alındı.

http://www.egepostasi.com/haber/Konak-ta-can-dost ...zmet/99227

ibrahim eraybat

3 yıl önce - Cmt 31 Oca 2015, 21:57

(+)

ibrahim eraybat

3 yıl önce - Pzr 08 Şub 2015, 19:42

İzmir - Gaziemir'den

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 161718   sonraki »