Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Demetevler kentsel dönüşüm
123 ... 414243   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
eagle307
3 yıl önce - Cmt 17 Oca 2015, 12:46
Ankara Demetevler kentsel dönüşüm


Arkadaşlar geçen yıl seçimlerde bahsi geçen ve başbakan'ın Demetevlere Kentsel Dönüşüm sözü ne oldu . bence acil yapılması gereken bi alan gerek estetik açıdan gerekse can güvenliği açısından dönüşüm şart birde yeni yapılan cumurbaşkanlığı sarayı ile birlikte bölgenin çehresinin değişmesi gerekli kaçak müteahhitlerin 1970-1980 li yıllarda yaptıkları yığma gecekondu tarzı binalar mevcut. fikri olanlar paylaşırsa sevinirim.

Misafir 295

3 yıl önce - Cmt 17 Oca 2015, 15:06

Seçimler geçti, sözler unutuldu. Haziran'daki seçimden önce yine gündeme gelir, sonra tekrar unutulur...

farukaytac
3 yıl önce - Cmt 17 Oca 2015, 16:16

Demetevler kentsel dönüşümünü AKP Yenimahalle seçimini kazansaydı yapacaktı ama artık yapımı uzun zaman alabilir.koray006
3 yıl önce - Cmt 17 Oca 2015, 18:27

Yenimahalle'yi hükümetin adayı kazansaydı bile gene imkansıza yakın bir ihtimaldi.Abartmıyorum demetevler bölgesi belkide kentsel dönüşüm açısından Türkiye'deki en problemli bölgedir.6 ile 10 katlı binalardan oluşan devasa bir alan.Yani büyükşehir bile gecekondu bölgelerindeki hak sahipleri ile bazen anlaşamıyor burada bu kadar insanı ikna etmek çok zor.

Başkan adayının proje görsellerini hatırlayanınız vardır 30-40 katlı kulelerden oluşan bir proje yapılacaktı.Fakat Demetevler ,Ankara'nın göbeğinde ulaşım açısından oturmuş bir bölge ve şu anda bile korkunç bir yoğunluk var ve kentsel dönüşüm ile bu yoğunluk 2-3 katlayacak.Şehircilik açısından da sıkıntılı bir durum.Şehir dışında yeni oluşturulan bir bölge olmadığı için sıfırdan yollar yapma gibi bir şansınızda yok.Zaten demetevler'de boş arsalara yeni binalarda dikiliyor iskitler mia projesindeki gibi bölgeyi tamamen yıkıp demetevler içinde yeni yollar yapma gibi bir şanısınız gene yok.Haliyle yıkılan binaların yerine eski altyapı yol planına göre çok yüksek binalar yapıp hak sahiplerini üzerine borçlandırıp borçlanmak istemeyene ise susuz belören başlığında konuştuğumuz gibi eryaman bölgesinde konut verme önerisini getiridiler.Demetevlerden ayrılmayıp borçlanmakta istemeynler illaki çıkacağı için bu kadar inasınn derdi ile uğraşmak çok zor.Yatırımcıda bir nevi haklı.Toki pay alacak,haksahibi pay alacak artı adam yıkım ve yapım için dünya masraf yapacak artı kendi kazanacak.Haliyle yoğunluk artacak.Doğru olanı düşük yoğunluklu siteler yapmak fakat demetevler nüfusu çok yoğun olduğu için durum gene kurtarmıyor.Anlayacağınız durum çok sıkıntılı.


onurnazliaka
3 yıl önce - Cmt 17 Oca 2015, 22:45

Demetevler'in sorunlu olduğu gerçekten doğrudur.

Demetevler, geçmişte konut ihtiyacının ucuza karşılanması için yapılan bir bölgedir. Dar sokaklar ve caddeler etrafında çok yüksek katlı binalardan oluşmuştur. Bundan kısa süre öncesine kadar evlerin tapularının dahi sorun olduğu bir yerdi. Bu sorun büyük ölçüde giderildi. Ancak binalar konusunda bir adım atılmadı. Bence atılması da çok zor. Binalar ve içerisinde konut ihtiyacını ucuza karşılayan daireler, geçmişte böyleydi, şu anda da böyle. Ama üzerine bazı yararlar da bindi. Tüm kozmopolit yapısı, otopark sorunu, dairelerin kalitesizliğine rağmen Demetevler, metroyla Kızılay'a 15 - 17 dakika arasında ve sorunsuz ulaştırması, etraftaki dükkan çeşitliliği ve ucuzluğuyla kendine has bir yer. Demetevler'de böyle binalar değil de daha kaliteli yerleşim alanları olsaydı, örneğin Batıkent Çakırlar tadında düzenli bir gelişim sağlansaydı bugün daire fiyatları emsal Çakırlar'a göre 1,5 katı olabilirdi. Yer açısında o kadar önemli. İşte bu yüzden de insanlar, zaten yıllar yılı semtlerine alıştıkları ve iyi kötü bir şekilde yaşamlarına devam ettikleri için semtlerini terk etmek istemeyeceklerdir. Ve proje de kilit olarak kalacaktır.

Demetevler'de tüm bu zorluk ya da bir diğer deyişle zorunluluklara rağmen bir dönüşüm yapılmak isteniyor ve dönüşümün de aynı yerde olması amaçlanıyorsa şu anki 10 katlılara daha da kat ekleneceğini tahmin etmek de pek zor değil.


koray006
3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 01:05
Projenin görselleri linkte var.Tamamen seçim öncesi şova yönelik bir proje.Dönüşüm yapılacak alanın içinde yeni okul,cami,apartmanlar yapıldı.Kentsel dönüşüm için bu yeni yapılar yıkılacamıydı şimdi...Misafir a04

3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 03:15

Askeri idare gibi bir yönetim dışında kimse böyle bir projeyi gerçekleştiremez. Çok sorunlu bir bölge ve siyasetçiler, herkesi memnun edelim, oy kaybetmeyelim derken proje pratikte yapılamaz.

Misafir 1fa

3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 19:24

demetevlerde kentsel dönüşüm zor degil kolay ama kaçan balık zor tutulur şans bir defa gelir adamın ayagına vanda 6 ayda 15 bin konut yapan hükümet 5000 konutmu yapamayacaktı demetevlerde dairesi 100 tl olnın cebine 400tl daha girecekti daire 500 tl olacaktı ama olmadı herkez hak ettiği yerde hak ettiğni buluyor ne diyelim artık.

koray006
3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 19:56

Devletin yaptığı konutları örnek gösterip demetevler kentsel dönüşümüne kolay demeniz komik olmuş.Geniş alana yayılan az katlı yapıları yıkıp dönüşüm yapmak kolay.Hak sahipleri ile anlaşmakta kolay ama çok dar bir alanda 6-10 katlı binaları yıkıp dönüşüm yapmak çok zor.Seçimlerden önce aslını astarını araştırmayan bizim milleti tavlamak kolay.Ciddi ciddi oturup ortaya attıkları videoyu izleseniz bile projenin ne kadar sakat olduğunu anlarsınız.Daha öncede dedim projenin yapılacağı alanlarda sıfır apartmanlar var şimdi borca girmiş düzenini oturtmuş sıfır dairesine yerleşmiş adamı kentsel dönüşüm için tekrar evinden çıkarıp sıfır binayımı yıkacaksınız.Eğer devlet burada kentsel dönüşüm için ciddi olsaydı zaten yeni bina yapımının önüne geçerdi.Ama dediğim gibi derinlemesine araştırmayan bizim milleti kandırmak kolay.

Misafir e29

3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 21:04

Arkadaşlar dediklerinizin hepsi doğru ama demetevlere kentsel dönüşüm 2 yıl daha gelmez.Geçen hafta yahyalar baygrossun ordaki gecekondular filan yıkılmaya başlandı.Yahyalarda kentsel dönüşüm başladı yakında demet e gelcektir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 414243   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet