Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
serdar55
15 yıl önce - Prş 26 May 2005, 15:11
Tramvay güzergahları

1.hat (İnciraltı)-Üçkuyular-Mustafa sahil bulvarı-Konak-(Kordonboyu-Alsancak)
2.hat (Tersane)-Karşıyaka İskele-Bostanlı(Sahilden)-Mavişehir

Yukarıdaki güzergahlar için tramvay (elbette modern teknik donanımlı-dış görünüşü eskiyi andırabilir) hattı oluşturulmasının İzmir ulaşımına hem işlevsel hem de görsel katkı sağlayacağına inanmaktayım.Metro ile koordineli olacak bu hatlar hem metronun geçmediği güzergahların sorunlarını çözecek hem de nostaljik bir İzmir oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bir diğer önerim Varyanttan hiçbir otobüsün Konak Meydanına inmeyip Konak meydanının otobüslerce işgalini önlemek amacını taşımaktadır. Konak (Hastane yanından)ile Bayramyerini (veya pazaryeri -öğretmen evi yanı)Tünel ile bağlamak.Aynen İstanbul'daki tarihi tünel gibi.Karşılıklı çalışacak ve bedava binilecek bu tünel taşıtı ile birçok otobüsün Konak Meydanına inmesi önlenerek işletme tasarrufu sağlanacak ve önemlisi Konak Meydanının en azından bir bölümü boşalacaktır.

Yukarıdaki önerilerimin fizibilite etüdlerinin olumlu çıkacağı kanaatindeyim.Yeter ki bu düşünceler geliştirilerek gözönüne alınsın.

Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Cum 27 May 2005, 20:27
tüm kıyı şeridine tramvay

Sana tamamen katılıyorum serdar. Eski güzergahlar madem ki sahilboyunca devam ediyormuş, şuan metro güzergahına ters düşen ve dolgu olan sahil şeritleri tarihi görünümlü ama teknik donanımı yeterli tarmvaylara bırakılabilir. Şuan m.k.sahil bulvarı bu hatta en elverişli yer. Hem yeni düzenlendi hemde yeterli genişlikte bence.

Yücel

15 yıl önce - Cum 27 May 2005, 21:27

Bu tramvay projesini ben de destekliyorum ve Izmir'imize cok yakisacagini dusunuyorum.Dunyanin bir cok gelismis kentinde tarihi ozelliklerini koruyan tramvaylar hala kullanilmakta ve hatta bu araclar o kentin simgeleri olarak turist cekmekte.
Karsiyaka'da Alaybey'in yerlisi olanlar bilir ki Alaybey Ilkokulu'nun onunden baslayip dumduz sahile, Anit'in oraya cikan sokak Tramvay Caddesi olarak bilinir.Anneannemin dediklerini dogru hatirliyorsam, tersanenin onunden gelen tramvay bu caddeden sahile cikip carsiya dogru yonelirmis oradan da simdiki nikah sarayinin oldugu yere kadar gidermis.

Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Pzr 05 Hzr 2005, 17:55
güzergahlar

Eski izmir fotoğraflarında siyah-beyaz güzelyalı konak k.yaka resimlerine bakarken o güzelliğe hayran olmamak elde değil. Neden şimde bu güzelliği yaşatmak mümkün olmasın ki!

Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Pts 20 Mar 2006, 10:44

İBB Hemşehri İletişim Merkezine ve Kent Kürsüsüne "Tramvayımı geri istiyorum" konulu bir mesaj gönderirsek faydalı olacağına inanıyorum. Forumda İzmirli binlerce üye var. Haydi daha ne bekliyorsunuz!

http://www.izmir.bel.tr/kent_kursu.asp

http://www.izmir.bel.tr/him.asp

tahsinsonerada

14 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 04:03

sevgili baki kardeşim inan bana düşünvcelerimi okumuşun resmen
bende hep böle bi ulaşı aracının eksikliğinden bahseder dururum.
gerçektende harika olur.inciraltınakadar gelmiş olan metronun hemen yanından başlayan,göztepe sahili,oradan içeri girip asansörün önünde duran,konak meydanındaki metronun yanında da istasyonu bulunan,konak piere uğradıktan sonra kordondan devam eden ta ki bostanlıyakadar körfezi çevraleyen bi tramvay hattı,,,,
seninde dediğingibi bu konu üzerine bastıralım ve hayat geçirtelim gösterdiğin adreslerden belediye yede mail yolladım fakat çok faydalı olabilcegini zannetmiyorum.
kordonda birkaç istasyon buluna bilir hatta kıbrıs şehitlerinden de geçebilir mümkünse eğer.
inan bana bu yapılırsa; şuan kullanılmakta olan yüzlerce otobüs ve onların yarattığı çevre,görüntü ve gürültü kirliliği ortadan kalkar,trafik rahat bi nefes alır.
çok pahalı bi proje olduğunu sanmıyorum ki olsa bile kendine finanse edebilir çünkü eminm ki kullana nı çooooooooookkkkkkkkkkk olacak
bu kooonuda neler yapabiliriz hep birlikte düşünelim,yorumlarınızı bekliyorum

Talatt

14 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 19:22

bu olay gerçekleşirse , harkulade olur , vapur + metro + tramvay ... süper ya ...

seyyahYA

14 yıl önce - Cmt 15 Nis 2006, 22:55

Şimdi de olsa ne güzel olurdu be atlardık alsancaktan tramwaya kordonda yellene yellene varırdık saat kulesine eshot otobüslerini de çekmek zorunda kalmazdık

emre aşıkoğlu
14 yıl önce - Pts 01 May 2006, 01:11

Ben troleybüsümü geri istiyorum. Hangi akla hizmetle varolan hatları söktüler acaba. Yenileme çalışması yapıp troleybüsle ulaşımı muhafaza etmemenin gerekçesi nedir acaba? Ciddi ciddi soruyorum (kime?). Bilen beri gelsin. Troleybüsü el'an kullanan Avrupa şehirlerine dikkat çekiyorum ve troleybüsümü geri istiyorum kardeşim! Boynuzları çıktığı için kötü türk filmi muamelesi yapıldığıyla kaldı canım makinalar.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pts 01 May 2006, 01:24

Alıntı:
İBB Hemşehri İletişim Merkezine ve Kent Kürsüsüne "Tramvayımı geri istiyorum" konulu bir mesaj gönderirsek faydalı olacağına inanıyorum. Forumda İzmirli binlerce üye var.

Sitedeki İzmirliler'den başka bizler de sizleri her adımınızda destekleriz, hiç kuşkunuz olmasın!...     Yeter ki, o ilk adım bir şekilde atılsın... Bazı değerler vardır, öyle kolay kolay tüketilip çöp kutusuna atılamayacak kadar kıymetlidirler... İşte İzmir'in o Güzel Tramvayları da bunlardan biri...   Elimizden gelen her türlü desteği vermeye, biz İstanbul - Ulaşım Bölümü 'ndeki arkadaşlar olarak hazırız...  

Akın KURTOĞLU

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege