Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kuş fotoğrafları
123 ... 777879   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
sazanhayko
5 yıl önce - Sal 25 Ksm 2014, 03:29

İşte kuş =)))


(+)


Kınalıada'ya giderken bir zamanlar vapurda.


En son sazanhayko tarafından Çrş 26 Ksm 2014, 01:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sazanhayko
5 yıl önce - Sal 25 Ksm 2014, 03:49

Erenköy İstasyonunda 13 Nisan 2013 günü bizzat çektiğim bir güvercin resmi.


(+)
Uğuray
site denetçisi

5 yıl önce - Sal 25 Ksm 2014, 11:11(+)


sazanhayko
5 yıl önce - Pzr 28 Arl 2014, 16:54

Bu gördüğünüz kuşa "Karga" adı verilir, tuhaf sesleri, siyah renkleri, parlak cisimlere olan düşkünlükleri ile mitolojiye ve sanata sıklıkla konu olmuşlardır. Kimi öykülerde akılsız tasvir edilmelerine rağmen bazı araştırmalar karganın en zeki kuş olabileceğini göstermektedir. Kargaların, köpekgillerden kurt gibi hayvanlarla belki de eşit zekaya sahip olduğu düşünülmektedir.

Kargalar ses taklidi konusunda oldukça yetenekli hayvanlardır. Yapılan bazı çalışmalarda yaklaşık 100 kelimeyi ve 50 tam cümleyi öğrenebilen kargalar görülmüştür. Bazı kargaların sahiplerinin seslerini taklit ederek köpek ve atları kızdırdıkları görülür. Aynı zamanda oldukça meraklı hayvanlar olan kargaların mektup, çamaşır mandalı, araba anahtarı gibi nesneleri çaldığı da vakidir.

Kargalar hemen hemen her şeyi yerler. Çöplükleri karıştırırlar, böcek, kurt, fare, leş, böğürtlen, mısır gibi çok çeşitli besinlerle beslenirler. Yetişkin bir karga günde 300 gramdan fazla yiyecek tüketir. Bilindiği kadarıyla, kargalar ceviz, palamut, incir gibi orman ürünlerini de tüketirler. Onları tüketirken, bir yandan da yayılmalarını sağlayarak doğaya katkıda bulunurlar.

Kargaların ekinlere zarar verdiği konusunda yaygın bir inanış vardır. Oysaki kargalar her türlü ekin zararlısını yiyerek zaman zaman çiftçilere faydalı da olurlar.


(+)


Yazı Wikipedia'dan alınmıştır.


Engin Topal

5 yıl önce - Pzr 28 Arl 2014, 18:29


(+)
sazanhayko
5 yıl önce - Çrş 14 Oca 2015, 16:21

Bugün size martıyı anlatacağım, çünkü fotoğrafını çektim. Yazı tabi ki Wikipedia'dan alıntılanmıştır.
(13 Ocak 2015, Topçular İskelesi, Yalova)(+)


Bu gördüğünüz kuşa Martı derler. Genellikle gri veya beyaz renkte çoğunlukla başlarında siyah işaretler bulunur. Cesurdurlar uzunca bir gagası ve perdeli ayakları vardır. İri hantal gövdeli kuşlardır. Boyları 25-80 cm'dir. Kanat desenlerinin yanı sıra bacak ve gaga renklerine bakılarak tür ayrımı yapılabilir.

Besinlerini çoğunlukla yumuşakçalar, yengeçler ve küçük balıklar oluşturur ama hemen hemen her şeyi yerler. Martılar denizin üzerindeki insan pisliklerini de besin sanarak yemeye çalışırlar. Özellikle denize atılan plastik parçalar bu tür için ölümcüldür. Ölü bulunan pek çok martının midesinde plastik parçacıklar tespit edilmiştir. Martıların midesi plastiği sindiremediği için midelerinde plastik onlara sürekli bir tokluk hissi vererek açlıktan ölmelerine neden olur. İri martılar kuş yumurtaları ve yavrularını da yer. Tipik kıyı kuşlarıdır, nadiren birkaç türü haricinde denizden uzakta yaşamazlar. Büyük türlerde yavrular dört yılda erişkin bir kuş olurken bu süre küçük martılarda iki yıl kadardır. Üstelik martılar ilginç bir şekilde ağızdan çiftleşen birkaç hayvandan biridir.

Özellikle daha büyük türler becerikli üst düzeyde zeki kuşlardır. İletişim ve yüksek ölçüde gelişmiş sosyal bir yapının karmaşık metodlarını sergilerler. Örneğin birçok martı sömürgesi yırtıcı kuş ve diğer davetsiz misafirlere saldırma eğilimindedir, mesela ringa martı alet kullanımı davranışını sergiler. Martıların birçoğu insanların yaşadığı yerlerde ortak bir yaşam içerisindedir. Kumsal ve liman çevrelerinde çok görülür ve dikkat çekerler.

Martılar bütün faaliyetlerinde toplumcudur. Hep birlikte avlanır, dinlenir, leş arar ve kavga ederler. Çoğu birlikte yuva yapmayı tercih eder. Bazen geniş koloniler kurarlar. Birkaçı alçak ağaçlara yuva yapar, deniz yosunu ve çevredeki diğer bitkilerden büyük yuva oluşturur. Dişi 2-3 kahverengi yumurta bırakır, bunların üzerinde daha koyu kahverengi ya da siyah sık benekler vardır. Erkekle dişi kuluçka görevini paylaşır. Hem erkek hem de dişi yavruları besler. Yumurtadan çıkmış yavruların üzeri grimsi hav tüylerle kaplıdır. 4-6 haftalıkken uçmaya başlarlar.

Martılar gürültücü kuşlardır. Özellikle üreme dönemlerinde şehirlerde apartman çatıları ve benzeri yerlerde yuva kurabilirler, bu zaman zarfında cartlak sesleri ile etrafı rahatsız edebilirler.

Familya üyeleri bütün dünyada yaygındır. Yalnızca çöllerde ve kutupların donmuş kesimlerinde görülmezler.


yıldız oğuz

5 yıl önce - Çrş 14 Oca 2015, 18:20
Bir kaç Martıda İzmir'den(+)
oguzhancoskun
5 yıl önce - Çrş 14 Oca 2015, 18:24


(+)
(+)
(+)


AloTurkiye
5 yıl önce - Çrş 14 Oca 2015, 19:05Tutabilirdim ama tutmadim.
O gün Fas li bir kiz benden güvercin istemisti güya farkli bir hastaliga iyi geliyormus..


Ramazan DOĞAN

5 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 02:29


(+)
sayfa 1
123 ... 777879   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET