Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burdur - Salda Gölü
« önceki   123 ... 565758   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
erengin
13 yıl önce - Cum 20 May 2005, 10:58

Teşekkürler Fevzi arkadaş..
Tektonik bir gölmüş.
Bir de ilginç haber buldum, zamanında AA geçmiş.

Alıntı:
Burdur’da çekim yapan İngiliz uzmanlar, göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğu söyledi
Salda Gölü’nde dört yıldır araştırma yapan, İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel, İngiliz yayın kuruluşu BBC’den üç kişilik ekiple Salda Gölü’nde televizyon çekimi yaptı.
Prof. Russel, dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü’nde olduğunu kaydetti. Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu anlatan Prof. Russel, bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden deniz ya da göl olabileceğini ve burada da güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesiyle hayatın başlayabileceğini gösterdiğini iddia etti.
Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, BBC ekibi de, göldeki suyun çekilmesiyle oluşan adacıklarda ve Kocaburun mevkiinde çekimler yaptı. BBC ekibinin hazırlayacağı programın 2001 yılının Şubat ayında BBC Televizyonu’nda yayınlanacağı öğrenildi.
ÇekimlerdeProf. Dr. Russel ile BBC ekibine, Prof. Russel’in doktora öğrencisi olan Selçuk Üniversitesi’nden Veysel Zedef de eşlik etti. AA

Gezgin-Yucel
13 yıl önce - Cum 27 May 2005, 03:15

Seyahat sırasında bu gölün yanından birçok defa geçtim. Ama yakından bu kadar güzel görünebileceğini tahmin etmiyordum açıkçası.
Salda gölünü, öncelikli olarak gezilecek yerler listesine alıyorum artık.
Bu arada, gölün çevresini dolaşan bir yol var mı acaba?

Ayrıca göl çevresinin ıssız görüntüsü daha etkileyici bir manzara oluşturmuş.
Tabii göle girilebiliyor olsa daha güzel olurdu. Bildiğim kadarıyla krater göllerine girmek tehlikelidir zaten.
Peki göl kıyısı nasıl bir yapıya sahip? Kayalık benzeri sert bir zemin var gibi geldi bana. Kumluk pek yok herhalde.
Tahminime göre, "magnezyum yüklü beyaz kayalar" diye bahsedilen, kıyıda görünen beyazlıklar olabilir.
Rahat yürünebilir bir zemin varsa eğer, gölün çevresini yürüyerek gezip keşfetmek de, güzel bir heyecan verebilir.

erengin
13 yıl önce - Cum 27 May 2005, 09:01

Ne kadar zorlu bir parkur olduğunu bilmemekle birlikte bir arkadaşım gölün çevresini dolaştı. Kendisinden daha ayrıntılı bilgi alınca yazarım ama mümkün olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

Gölün kıyısındaki günübirlik tesislerde göle girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu belirten levhalar varsa da bu levhaların hemen yanında soyunma kabinleri ve duşlar var.
Hatta görevlilerin gözü önünde göle girenler de var.
Sanırım korku gölün derinliğinden kaynaklanıyor.
Fotoğrafları çektiğim bölgede gölün kıyısı kum.
Suların yükseldiği sınıra kadar kumsal beyazlaşmış.
3. fotoğrafta bu durum açıkça belli oluyor.

Barış Özyurt
13 yıl önce - Cum 27 May 2005, 15:19

Salda Gölü Antalya'ya kaç km uzaklıkta?

Bir de yanlış hatırlamıyorsam Kepez'den sonra Korkuteli dönüşünden Denizli'ye giden yol üstündeydi Salda Gölü, öyle dimi?

Halil
12 yıl önce - Prş 14 Tem 2005, 21:30

Bu muhtesem gölün birkac fotografini daha ekliyeyim..
Her gelis geciste daha da hayran oluyorum bu doga harikasina.. hele fotografi cektigim gunku gibi ayna gorunumundeyse..

(+)

(+)

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 565758   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler