Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
GkhanTR
4 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2014, 22:01
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'ne dev kampüs


İzmir'deki son devlet ünirvesitesi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nin, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına hazırlanması hedeflenen, Bayraklı Şehir Hastanesi alanının üst kısmına yapılacak olan Bayraklı Yerleşkesi'nin yaklaşık 1.5 milyon metrekare üzerine kurulacağı bildirildi.

Alıntı:
Yerleşkenin proje aşamasının ardından ihaleler, alt yapı çalışmaları gibi bürokratik bir takım süreçlerden geçeceğini söyleyen Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, bir yandan da geleceğin İKÇÜ kampüsünün sağlıklı bir şekilde planlandığını, bu süreçte kolektif akla önem verdiklerini belirtti.

Kampüsün sağlık ve sosyal bilimlerin yapısına uygun şekilde yapılandırılacağını söyleyen Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, "Kampüsümüzde yer alacak sağlık ve sosyal bilimlere ait fakülte ve bölümlerimizin ihtiyaç tespitleri sürmektedir. Tüm proje tamamlandığında Bayraklı Yerleşkemiz yaklaşık 400 000 metrekarelik kapalı alanı kapsayacaktır. Bayraklı Kampüsümüz çevre ile uyumlu, kendi enerjisini üretebilen, öğrenci dostu bir kampüs olarak projelendirilmektedir" diye konuştu.
Alıntı:
Yaklaşık 1.5 milyon metrekare üzerine kurulacak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Bayraklı yerleşkesinde mevcut ağaçların korunması ön planda tutularak master plan tasarımına yön verildiğini vurgulayan Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, hedeflenen kampüste sağlık bilimleri alanında şehir hastanesi ile birlikte kullanım yapılacağını kaydetti. Prof.Dr. Akhan, "Bu kampüsün İzmir için de büyük bir gelişme alanı olacağını umuyoruz. Beş yıl içinde İKÇÜ'de eğitim gören yaklaşık 15 ile 20 bin öğrencimizin olacağı tahmin ediyoruz. Üniversiteler şehri olma yolunda bir İzmir için bu önemli bir değerdir" dedi.

Kampüs alanında modern bir üniversitede olması gereken, sosyal alanlar, spor alanları, derslikler, laboratuvarlar, kütüphane, kantin ve bahçe olanakları, ofisler, kongre merkezleri gibi alanların yer alacağını kaydeden Rektör Prof.Dr.Akhan, "Kampüsümüzde öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu her şeyi bulmak mümkün olacak. Geleceği emanet edeceğimiz gençlerimiz bizim için çok önemli. Onlara dünyadaki benzer örnek kampüslerin tüm olanaklarını sunmak istiyoruz. İKÇÜ öğrencileri kaliteli eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da ayrıcalıklı tüm imkânlara sahip olacak. Her zaman dediğimiz gibi mezunu olmaktan gurur duyacakları bir İKÇÜ yaratmak için tüm çalışma arkadaşlarımla güç birliği içinde var gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.
Alıntı:
PROJE HAKKINDA
Yükleniciliği Projen Mimarlık Müh.Müş.Ltd.Şti tarafından üstlenilen projenin 2016 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Yerleşkede 2018-2019 yılında eğitim- öğretime başlanması hedefleniyor. Yerleşke Sağlık Bilimleri alanında; Sağlık Bilimleri Enstitüsü ,Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Alanında; Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Çelebi Meslek Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu gibi bölümleri barındıracak.


graphix_35
4 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2014, 22:44

Bizim Üni 6-7 milyon metrekare falan iyi en azından Ege kampüs alanı ve merkezilik açısından hala lider konumda yalnız Katip Çelebinin kendini Balatçıktan kurtarması iyi olmuş cidden Tınaztepe'den bile dip bir nokta orası. Pek çok arkadaşım oraya gitmektense Ekonomi yada Yaşar'da okumayı tercih etti. Tercihlerime bile almamıştım bende geçen yaz. Çok uzak ya. Neyseki Ege geldi de yırttım.

Bu arada burası yinede Ege Kadar merkez durmuyor muhtemelen Tınaztepe gibi yarı izbe bir konumda olacak muhtemelen gerçi ne olursa olsun Balatçıktan iyidir.


En son graphix_35 tarafından Pzr 30 Ksm 2014, 22:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


GkhanTR
4 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2014, 22:50

Kesinlikle haklısın. Konum ve fiziki şartlar açısından Katip Çelebi baya kötü durumdaydı. Bu gelişmeler oldukça sevindirici. Izmir'de 9 tane üniversite var ve hepsinin Türkiye'de hatrı sayılır üniversitelerin arasına girmesini canı gönülden isterim.

Bu arada Küçükyalı'da ki eski Ege Ordu Komutanı'nın lojmanı Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğü olmuş. Kampüs ile alakasız bir yer olmuş.mehmet GZL
4 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2014, 22:51

Bu işte sağlık kampüsüne dönmez inş.

graphix_35
4 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2014, 22:51

Evet AÖF Kaydı için gittiğimde görmüştim bende Mithatpaşa Caddesinin üzerinde.

En son graphix_35 tarafından Pzr 30 Ksm 2014, 23:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ayhan
4 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2014, 23:04

Balatçık daha iyiydi. Burası resmen dağın tepesi ulaşım daha zor olur. Gerçi ne zaman biteceği de meçhul. Projede bahsedilen hastanenin yıllardır temeli bile atılmadı.emin ksk
4 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 00:00

Balatçıkta bolca boş arsa/tarla mevcutken böyle birşey yapmasına anlam veremedim. Halbuki çiğli devlet hastanesininde araştırma hastanesi olacağı söyleniyordu.

Balatçık terste diyenler belki haklı ama sürekli belli bir yerde toplanarak yoğunluğu artırmak bir işe yaramaz. İzmirin kuzeye güneye doğru büyüyerek gelişmesi lazım . izban ile gayette rahat ulaşılabilecek bir noktada katip çelebi.


Misafir b75

4 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 00:12

izmirin 4. devlet üniversitesi 2010 yılında kurulmuş..

ben hükümetin yerinde olsam 4 senedir bu kampüsü buyuk oranda bitirirdim genel seçimlerde oy isterdim

ama saolsunlar ellerinde bir konak tuneli var seçime anca o bitecek onu pullayıp oy isticekler..

bir tunele genel seçimlerde oy...ı ıh yemez..

istanbula 40 km metro havalimanı finans merkezi..vb
ankaraya 45 km metro vb

izmire 1 kmlık tuneli... layık gören zihniyeti destekleyemem..


graphix_35
4 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 01:09

Alıntı:

Balatçık terste diyenler belki haklı ama sürekli belli bir yerde toplanarak yoğunluğu artırmak bir işe yaramaz. İzmirin kuzeye güneye doğru büyüyerek gelişmesi lazım . izban ile gayette rahat ulaşılabilecek bir noktada katip çelebi.

Önemli olan ulaşımın kolay olması dwğil mesafenin uzak olması. Örneğin IZBAN'la Aliağa ve Torbalı'ya da gidilebiliyoruz ama şehir merkezine 110 KM mesafesi var.
Bayraklı en azından Çiğli'ye göre daha merkezi ve ulaşılabilir konumda Eshot'ta eşek değil ya kampüs açılınca otobüs verecektir elbet.


Ayhan
4 yıl önce - Pts 01 Arl 2014, 12:12

Önemli olan mevcut merkezi yerlerde çekim alanı yaratmak değil, yeni merkezi alanlar yaratmak. İlerde Balatçık Ulukent bölşgesi merkezi konuma gelecek. Dolayısıyla Balatçıkta kalması daha uygun olurdu.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet