Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Erzurum - Atatürk Üniversitesi
123 ... 495051   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 1
Murat Tolga Karahanoğlu

14 yıl önce - Prş 12 May 2005, 18:30
Erzurum - Atatürk Üniversitesi
Alıntı:


Üniversitemizin Tarihçesi


  Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşme hikayesidir. Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir.

        Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra konu,1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. teşkilatı aracılığı sonucu Nebraska Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanarak hazırlık çalışmaları hızlandırıldı ve 6990 Sayılı Atatürk Üniversitesi Kanunu'nun 07.06.1957 tarihinde yürürlüğe girmesi ile kuruluş çalışmaları tamamlanmış oldu.
        Üniversite 17 Kasım 1958 tarihinde bir ortaokul binasında Ziraat ve Fen - Edebiyat Fakülteleri ile öğretime başladı.İki fakültede 135 öğrenci ile öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi bugün 38 bin 477 öğrencisi, 2439 Öğretim Elemanı, 16 Fakülte, 20 Yüksekokul, 6 Enstitü, 15 Araştırma Merkezi, 100 binin üzerinde mezunu ve "Üniversite kuran Üniversite" unvanına sahip konumu ile bilim ve kültür hayatımızın parlak bir meşalesidir. Bu meşaleyi yakmak için büyük coşku, heyecan ve gayret gösteren Cumhurbaşkanlarımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Celal BAYAR' ı, Başbakan Adnan MENDERES' i, Milli Eğitim Bakanları Tevfik İLERİ, Prof. Rıfkı Salim BURÇAK, Celal YARDIMCI ve Atatürk Üniversitesinin yerleşkesi için sembolik fiyatlarla arazilerini veren veya bağışta bulunan, Erzurumlular ile katkıları olan tüm kişi, kurum  ve kuruluşları minnet ve şükranla anıyoruz..


Alıntı:


Kampüs Yaşamı


                       
Atatürk Üniversitesi, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleri doğrultusunda ülkemizi, muasır medeniyetler düzeyine ulaştırmanın bilincini taşımaktadır. Bu amaçla, edindiği bilgi birikimini, ülkemizin ve insanlığın, sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik alanlarda gelişmesi yönünde kullanılmasını ilke edinmiştir.

Bu nedenle, ulusal ve uluslararası standartlarda, Atatürk ilkelerini ve Cumhuriyetimizin temel değerlerini özümsemiş, üst düzey mesleki yeteneğe sahip, öğrenciler yetiştirmek, Atatürk Üniversitesinin öncelikli görevidir.

Atatürk Üniversitesi Kampusü, ülkenin büyük kampüslerinden biridir. Gerek mimari yapısı, gerekse çevre düzenlemesiyle onbinlerce öğrenciye kucak açar. Kampüs, öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamanın yanında, doğal güzellikleriyle de onları kucaklayan modern bir yapıya sahiptir. Kampüste her mevsim bir başka güzeldir.


Alıntı:

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler


Atatürk Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler gerek üniversite genelinde, gerekse fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde sürdürülmektedir.  Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalar denetlenmektedir. Öğrencilerimizin çalışmaları yıl içerisnde halka açık olarak sergilenmektedir. 2000 yılından itibaren Bahar Şenlikleri ve Nevruz Şenliği üniversitemizde düzenli olarak yapılmaktadır. Bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleriyle büyük ilgi görmektedir.

Öğrencilere yönelik olarak Kültür Müdürlüğü bünyesinde her yıl halk oyunları (Erzurum, Artvin, Kafkas, Elazığ, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Muğla, Adıyaman), Türk halk müziği, hafif batı müziği, alanlarında çalışmalar yapılmakta; bağlama kursları düzenlenmektedir.

Deneyimli eğitmenler tarafından yürütülen bu kurslar için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmektedir. Ayrıca yıl boyunca konser, kültür şenlikleri, müzik ve halk oyunları gösterileri, anma ve kutlama törenleri, sergi, kongre, panel, konferans, sempozyum gibi kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirilmekte, bu etkinlikler öğrenciler tarafından ücret ödenmeksizin izlenebilmektedir. Bu etkinliklere katılan öğrenciler, öğretim yılı sonunda düzenlenen törenlerde ödüllendirilmektedir.

Diğer taraftan halk oyunları dalında çeşitli yörelerimize ait çalışmalar da devam etmektedir.

Bu çalışmalar kampüs içinde yer alan oditoryumda, Kültür Merkezinde ve, 4000 kişilik Atatürk Tören Alanı'nda,  fakültelere bağlı konferans salonlarında düzenlemekte ve sergilenmektedir.Alıntı:

Spor Tesisleri ve Etkinlikler


Üniversitemizde öğrencilerimizin her türlü sportif çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla sportif tesislerin yapımına ayrı bir önem verilmiştir. Yörenin ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir.

Türkiye Üniversiteleri  arasında yapılan  yarışmalarda bir çok  başarılara imza atan  takımlarımızdan bazılarını  Futbol, Kayak, Atletizm  olarak sıralayabiliriz.   Sportif etkiliklere her yıl 5  bin dolayında genç  katılmaktadır.

Üniversitemiz Merkez Kampüs' ünde 10 adet spor salonu bulunmaktadır ve bir adet stadyum bulunmaktadır. Çok amaçlı yeni kapalı spor salonu 1997 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca Merkez kampüste yeni olarak, bir mini futbol sahası, 1 adet basketbol ve 3 adet tenis kortu  nisan 2002 de hizmete girmiştir.

Atatürk Üniversitesinde her yıl geleneksel spor şöleni düzenlenmekte, fakülte ve yüksek okullar arası sportif yarışmalar tertip edilmektedir.  Ayrıca, çeşitli dallarda sporcularımız hem ulusal, hem de uluslararası organizasyonlara katılmakta ve başarılı dereceler elde etmektedirler. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü de bu tür yarışmalarda başarılı olan öğrencileri ödüllendirerek, onların sportif etkinliklere katılmalarını teşvik etmektedir.  Spor Müdürlüğü bünyesinde başta kayak, dağcılık, futbol ve atletizm olmak üzere çok sayıda branşta yoğun sportif faaliyetler yapılmaktadır.


En son Murat Tolga Karahanoğlu tarafından Çrş 18 May 2005, 03:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi


Murat Tolga Karahanoğlu

14 yıl önce - Prş 12 May 2005, 18:47

Kampüsten Manzaralar(Bahar ve öğrencilerimiz)
(Yeşil Alan)

(Tıp Fakültesi Ek bina)

(Anfiler)

(Koruluk)

(Otobüs Durağı)


En son Murat Tolga Karahanoğlu tarafından Cum 13 May 2005, 19:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Murat Tolga Karahanoğlu

14 yıl önce - Cum 13 May 2005, 18:48

Anıtlar


(Gündüz)

[Guzel olmayan fotolar silindi. - alimemo - Pts 19 Mar 2007, 02:55 ]En son Murat Tolga Karahanoğlu tarafından Sal 17 May 2005, 15:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Murat Tolga Karahanoğlu

14 yıl önce - Pzr 15 May 2005, 23:15(Fen Edebiyat Fakültesi)(Fen Edebiyat Fakültesi)


[Guzel olmayan fotolar silindi. - alimemo - Pts 19 Mar 2007, 02:54 ]


Murat Tolga Karahanoğlu

14 yıl önce - Pts 16 May 2005, 13:19

Dinlenme Zamanı
(+)(+)(+)(Uçağımız)
En son Murat Tolga Karahanoğlu tarafından Pts 16 May 2005, 16:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
123 ... 495051   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler