Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Doğalgaz Faturası Ne kadar geliyor
« önceki   12345 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 4
Misafir 496

1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 20:19

Bu ay 10.5 lira gelmiş

Misafir 8eb

1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 20:30

Merkezi sistem ısınma olan binalarda normal aidatı bile ödemeyenler var. Bir de yakıt payı olunca komşuluk ilişkileri kötüleşiyor. 10 daireden 1 kişi bile bile ödemese kıyamet kopuyor.

Oyuzden merkezi sistemli binadaki daireyi satıp, bireysel kombili daire aldım. Biraz fazla ödüyorum ama kafam rahat. Hiç olmazsa tipini karakterini sevmediğim komşularla muhatap olmuyorum.

Misafir d16

1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 20:55

Bu kis bugun itibariyla 900 tl. Kartli sistem ankara ve sayacta 120 m3 gaz var ev dubleks 220 m2. Tum odalar yaniyor tum gun yaniyor . Minumum 50c yaniyor

Misafir daf

1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 21:40

Ev yalitimsiz. Ara kat evde cocuk yok. Kiş cok sert gecerse maksimum 350TL

Selcuk_
1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 23:02

Alıntı:
Almanya ile Türkiye arasında iklim farkı var. Almanya'da kış erken başlar geç biter.

Ayrıca Almanların, Gazprom la ortaklığı var.

Gazprom la ortaklik var, fakat pek faydasi yok, TR den 3 kat daha pahali

Burda önemli olan brüt metreküp (m3) tüketimi. Biz misal senede ortalama 1000m3 gaz harciyoruz 4 kisilik aile olarak. Bu da 900 euro civari tutuyor. Böylelikle m3 fiyati brüt 90cente, yani TL olarak 3 TL küsür civarina geliyor. Bunun icinde sabit masraflar dahil. TR de 1 TL civari sanirim.

Umarim konu disi olmaz fakat hazir konu acilmisken sunu da ekleyeyim: Gaz dan bagimli olmamak icin burda yeni yapilan evlerde artik genellikle "Hava IsI Pompasi" kuruluyor.

[url=]http://www.isipompasi.net/hava_kaynakli_isi_pompasi.asp[/url]

Bu sistemi yer kaliförü ile kombine edince, yakit masraflari (sadece ceyran masrafi olusuyor) minimuma düsürebiliniyor (Bir 180m2 lik müstakil ev, yaklasik gaz yakitina nazaren hemen hemen sadece yarisi kadar para harciyor. Umarim Türkiyede gelisir bu sistem, özellikle bol günesli bölgelerde ceyranida kendin üretebilirsen hemen hemen hic bir isi masrafi olusmaz

erkin1
1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 23:04

3-4 senede 1 temizletin faydasını görürsünüz.

Lazer Isı Ölçer İle Kontrol Ediliyor.

(+)

ERHAN DEMİR

1 yıl önce - Sal 27 Arl 2016, 23:07

Ev 110 m2 ama m3 bakmadım.

Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 28 Arl 2016, 15:13

Kalorifer temizliğini birader yapıyor itina ile yaparlar.
Özel olarak ilaç aldı Ankara'dan Ostimde bulabildiler.
İstanbul'da epey müşteriye yaptılar. Bir çoğu memnun kaldı diyebilirim.

Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 28 Arl 2016, 15:14

(+)

Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 28 Arl 2016, 15:21

Fatura tutarı 228 TL.
Abonelik sözleşme ücreti Depozito 240 TL.
Toplam bu ay 468 TL doğalgaz faturası ödeyeceğiz.

197 m3 kullanmışız 32 günde.

Aşağıdaki tabloda 01.06.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 1. kademe (0-100.000 Sm3 / yıl) konut aboneleri (serbest olmayan tüketiciler) için illere göre; doğal gaz metreküp fiyatları gösterilmiştir:

1 m3 doğal gazdan kaç kWh enerji elde edilir ?
Doğal Gaz (1 m3 = 10,64 kWh)

TL/kWh cinsinden gösterilen doğal gaz satış fiyatının metreküp cinsinden hesabı aşağıdaki gibi olur: Satış fiyatı (TL/kWH) x 10,64 = Satış fiyatı (TL/m3)

Eurostat'ın 2016 yılının ilk altı ayı için yayınladığı konut doğal gaz fiyatı ortalamalarına göre, Türkiye, Avrupa'da en ucuz ikinci ülke olmuştur. Aşağıdaki tabloda, Türkiye fiyatının Avrupa'daki diğer ülkeler karşılaştırılmasını bulabilirsiniz. Verilerde, Türkiye'de konut aboneleri için, 2016 yılının ilk yarısında doğal gaz fiyat ortalaması KDV dahil 0,035 Euro/kWh olarak açıklanmıştır.

http://gazelektrik.com/s-s-s/dogalgaz-metrekup-fiyati

"01.06.2016 itibariyle geçerli konut doğal gaz birim fiyatı KDV dahil 0,1067 TL/kWh"

Doğalgazdaki vergiler;
Vergiler doğal gaz faturasının %17,3'üne denk gelir. Doğal gaz tüketimi üzerinden ÖTV ve KDV olmak üzere iki farklı vergi alınır.

Tüketilen doğal gaz hacmi (metreküp) üzerinden alınır ve faturada alış fiyatının içine dahil edilebilir. Tüm abone grupları için oranı 0,0230 TL/Sm3'tür. Eğer, doğal gaz motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılacaksa 0,6964 TL/Sm3 oranında ÖTV uygulanır. (Sm3= Standart metreküp)

Doğal gaz tüketimi nasıl ölçülür?
Doğal gaz fiyatlandırması iki birim üzerinden yapılabilir. Birim fiyatlardan biri tüketilen hacim (metreküp), üzerinden diğeri ise tüketilen enerji (kwh) üzerinden hesaplanır. Tüketim sayaç üzerinde metreküp olarak ölçüldüğünden m3 fiyatı merak edilir; oysa konut ve ticarethaneler için bu fiyatlandırma faturada kWh üzerindendir.

TL/kWh: 1 kilowatt saat (kWh) enerji tüketiminin bedelidir.
TL/m3: 1 metreküp (m3) hacminde doğal gaz tüketiminin bedelidir.

http://akillitarife.com/rehber/dogalgaz-birim-fiyatlari

Şimdi sorum şu;

Benim faturadaki hangi bilgileri çarpıp, toplayıp bu bilgileri buldular?
Üzerindeki bilgilerden bulamadım bir türlü?

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   12345 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET