Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 14:12

Alıntı:
Basligi acan arkadas Islam'in "kati" kurallarini begenmemis ... bunu istiyor galiba ...
Alıntı:
Alıntı:
Hazzın mutlak anlamda iyi olduğunu, insan eylemlerinin nihai anlamda haz sağlayacak bir biçimde planlanması gerektiğini, sürekli haz verene yönelmenin en uygun davranış biçimi olduğunu savunan felsefi görüş.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hazc%C4%B1l%C4%B1k

Evet, bu öğretiyi mantıklı buluyorum. İslam'da ise tam tersi bir yönelim var. Mesela cinselliğin verdiği hazzın toplumları kötüye götürdüğüne bir inanış var. Bu yüzden çok sıkı kısıtlamalar getirilmiş(karşı cinsle sadece görücü usülü olarak nikah kıyılması şartıyla cinsellik serbest), cezaları da işkenceli veya işkencesiz ölüm olarak belirlenmiş. Oysa günümüzde cinselliğin tabu olmadığı bir çok millet barış içinde yaşayabiliyor. İslam ülkelerinde ise aile içi şiddet ve cinayet haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Toplumsal huzur vaat eden dinin bu sonuçları ortaya koyması bir çelişki değil mi?

veysel_d
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 14:23

Alıntı:
Ahmet yanlisin var ....

İbn Abbâs'tan rivâyet edilen bir hadise göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
“Men beddele dînehû fa'ktulûhu -Kim dinini değiştirirse, onu öldürün-!”

bunu kimler gerceklestirecek? simdi salih arkadas müslümanliktan ciktigini acikladi, onu öldürmek kimin görevi olurdu?

SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 14:24

Alıntı:

bunu kimler gerceklestirecek? simdi salih arkadas müslümanliktan ciktigini acikladi, onu öldürmek kimin görevi olurdu?

İslam'a göre bu devletin görevi. Bizim milletimize göre ise, milletin görevi:
http://video.memurlar.net/video/31310/

veysel_d
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 14:37

bunlar sov yapiyor, hava atiyorlar delikanli güclü kararli gözükmek icin. egitim sevilerini bilmek isterdim. bir bayan vardi o cok mantikli konustu, bayanlarin zaten etki yaratmak gibi derdleri yok.

salih bey, senin ailende müslüman olan yokmu? onlar nasil karsiliyor?
benim babam muhammedin peygamber oldugunu reddetigimi müslümanligia inanmadigimi biliyor. tartisiyoruz ama henüz beni kesmedi.

SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 14:44

Alıntı:
bunlar sov yapiyor, hava atiyorlar delikanli güclü kararli gözükmek icin.

namus cinayeti işleyen insanlar için zor olmasa gerek.

Alıntı:
salih bey, senin ailende müslüman olan yokmu? onlar nasil karsiliyor?
benim babam muhammedin peygamber oldugunu reddetigimi müslümanligia inanmadigimi biliyor. tartisiyoruz ama henüz beni kesmedi.

Babamla samimi değilim, düzenli olarak haftalığımı masaya koyar tek ilişkim bu. Annemle de bu konu hakkında konuşmadım. ne de olsa İslam'a geçerken olduğu gibi bir tebliğe ihtiyaç yok. Durup dururken "anne ben ateist/deist/falanca oldum!" deyip şaşırtmanın bi manası yok. Dini gereği de böyle bir şey duyarsa "oğlum sonsuza kadar yanacak" diye çok üzülür. Zaten şunun şurasında 1-2 yıl sonra yurtdışına kapağı atıcam nasip olursa Açık sözlülüğün için seni tebrik ederim.

veysel_d
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 15:00

ben anneme ateist/agnostik oldum desem hayirli olsun oglum der. anlamini bilmez.
babam cok dindar oldugu icin din konulara deginiyoruz. tabii yasi ilerledigi icin hayatin tecrübesi ve yasin verdigi yumsaklik ile biraz daha hosgörülü oluyor. yoksa eskiden bende kuran kurslarina giderdim, neden cumaya gitmiyorsun diye azarlanmadigim olmadi.
dindarlar ateist, agnostik olmanin cok kötü kuralsiz hedonik bir hayat oldugunu saniyorlar. halbuki ben sahsen hayati belli prensipler ile yasanmasini düsünen birisiyim. bakarsan müslüman olmayan japonlar, koreliler veya avrupalilar müslümanlardan cok daha dissiplinli. sana yurtdisinda basarilar dilerim, cok dogru bir karar ufkunu gelistirir sana cok sey katar.

ali dostbey
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 17:36

Dinini degistiren (dinden donen/murted) ile ilgili Kur'an'dan acik delil/hukum gosterilmedikce ben rivayetlere itibar etmem.

Burç

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 17:39

veysel_d demiş ki:
ben sahsen hayati belli prensipler ile yasanmasini düsünen birisiyim.

En birinci prensibin de sabah akşam islama ve müslümanlara laf sokmaya çalışmak.

veysel_d
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 17:42

Alıntı:
En birinci prensibin de sabah akşam islama ve müslümanlara laf sokmaya çalışmak.

müslümanlar sürekli din dayatmasi yapiyor bunu baska dinlerde göremiyorum. adamlar adeta bana cat diyor.

orhan kahraman 54
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 17:48

ha ha veysel burdamısın bende nerdesin diyordum öteki başlıktan bıktınmı sarmadımı

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET