Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 04:07

Alıntı:
Olgunlaş, öğren, çelişkilerinden kurtul gel. O zaman tartışırsın.
18-19 yaşlarındayken bende zor dönemler geçirdim. Sonra insan bir yöne doğru evriliyor.

Yaşlanmanın insanı doğru yola götürdüğüne inanmandaki sebep ne? Ben şuan 7'den 70'e herkese bu başlığı açtım ve bütün ön yargılarımı kırmaya çalışarak insanlarla fikir/bilgi alışverişinde bulunuyorum. Sen ise, din hakkında araştırıp sorgulayarak bu sonuca vardığımı bilmeden yaşıma bağlıyor, konuyu rahatlıkla kestirip atabiliyorsun. Bu da senin tercihin ama bana çok abes geldi bu tavrınız.

Sezgin Cengiz

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 04:09

Uzun uzun yazmıştım aslında ama en iyisi silmek oldu. Kısaca, inançsız insan yelkensiz tekne gibidir.

ali dostbey
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 04:11

Alıntı:
Uzun uzun yazmıştım aslında ama en iyisi silmek oldu. Kısaca, inançsız insan yelkensiz tekne gibidir.

Bazen bende benzer sekilde uzun uzun yaziyorum, sonra kendi kendime degmez degip siliveriyorum.

Engin Topal

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 04:13

Allah'ın varlığını "görebilmek" lazım ... bu işler mantıkla açıklanmaz zaten ... kalp gözü kapalı ise yapabilecek fazla bir şey kalmıyor ...

arnavut_09
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 04:27

Kardeşim ben sadece dinin kurallarının ne kadar toplumsal hayatla örtüştüğü ayrıca insana ruhen ve fiziksel açıdan bir sorun yaratmadığıdır.Yasaklanması gereken, insanoğlunu kaosa sürükleyecek kanunlar belirlenmiş ve uygulanmaya çalışılmıştır.İstisnasız bütün dünya dinlerinde böyledir her dinde büyük günahlar vardır.Hepsi toplumu dizginlemek amacıyladır.Senin problemin bu değil sorun şöyle olmalıydı; dinler varolduğundan beri bunu toplum üstünde kullanıp rant elde eden kendine göre yorumlayıp dünyayı yaşanmaz hale getiren insanoğlu problemi kendinde aramalı mı ? Sorgulaman gereken çok daha önemli konular var dinin dogmalığı varoluş felsefesi, bilim ve din , insanın evrimi ,dinlerin evrimi ,kutsal kitaplar , önce bir ateist mi olacaksın yoksa deist mi ? ya da başka bir din ? bence buna karar ver.He bana soracak olursan şuan ne 4 tane adamın yazdığı hristiyanlık ne de kendini bütün insanlardan üstün gören musevilik.Başka kutsal kitapları da oku eğer Allah inancın varsa bu eninde sonunda İslamiyet olur.He hiçbirine de inanmayabilirsin bu sadece seni ilgilendirir.Sorgulamadan inanmaktansa sorgulayıp inanmayan benin için daha öndedir.

graphix_35
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 08:37

Çünkü o dönemim şartları toplumları dizginlemeyi gerektiriyordu insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar o dönem var olmadığı için dinlerin bunu yapması gerekliydi bugün ise gerekli yasalar mevcut hatta bazı ülkelerde laik olmasına karşın gerektiği yerde hala idam cezası uygulanabilmekte.

Recm, kırbaç, el kesme, içki yasağı, resim yasağı, heykel yasağı vb. cezalara gerek yok yani. Herkes kendi sınırını bilip ona göre yaşadığı sürece. Çünü toplumsal hayata indirgendiğinde islam evde hayvan beslemeyi ve müzük dinlemeyi bişe yasaklayan bir din.

Bunuda anca insana ancak eğitimle ve sağlam altyapılı disiplinli bir yasa sistemi ile verebilirsin dinlerle olacak birşey değil bu ve Avrupalı'lar bugün bunu fark ettikleri için zirvedeler.

En son graphix_35 tarafından Cum 21 Ksm 2014, 09:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Misafir 89f

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 08:50

İslam öğretisi durağan, dogmatik bir öğreti. Toplumsal yaşam kuralları ise zaman içinde kendiliğinden oluşuyor ve daha iyiye doğru revize edilebiliyor.İnsanlar kendi kültürlerine göre ideal davranış biçimlerini geliştirebilirler, sabit İslami kurallar referans alınamaz.

Misafir a1a

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 08:50

Alıntı:
Bunuda anca insana eğitimle ve sağlam altyapılı disiplinli bir yasa sistemi ile dinlerle olacak birşey değil bu ve Avrupalı'lar bugün bunu fark ettikleri için zirvedeler.

Peh çok saçma. Tamamen subjektif yorum. Avrupanın ekonomi çöktükçe sosyal sıkıntılar başlıyorken yasayla masayla dizginlemenin sonsuza kadar sürdürülebilirliği yoktur. En sürdürülebilir dizginlik insanın Allah'ı bilerek yaşamasıdır. Artık kimse yemiyor modası geçmiş avrupalı en iyisini yapmış lafını.

Tarık Acar

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 08:52

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla…

1. Kıyamet gününe yemin ederim.
2. Kendini kınayan (pişmanlık duyan) nefse yemin ederim (diriltilip hesaba çekileceksiniz).
3. İnsan, kendisinin kemiklerini bir araya toplayamayacağımızı mı sanır?
4. Evet, bizim, onun parmak uçlarını bile aynen eski haline getirmeye gücümüz yeter.
5. Fakat insan önündekini (kıyameti) yalanlamak ister.
6. “Kıyamet günü ne zamanmış?” diye sorar.
7. İşte, göz kamaştığı,
8. Ay tutulduğu,
9. Güneşle ay bir araya getirildiği zaman!
10. O gün insan, “Kaçacak yer neresi!” diyecektir.
11. Hayır, hayır! (Kaçıp) sığınacak yer yoktur!
12. O gün varıp durulacak yer, sadece Rabbinin huzurudur.
13. O gün insana, ileri götürdüğü ve geri bıraktığı ne varsa bildirilir.
14. Artık insan, kendi kendinin şahididir.
15. İsterse özürlerini sayıp döksün.
16. (Resûlüm!) onu (vahyi) çarçabuk almak için dilini kımıldatma.
17. Şüphesiz onu, toplamak (senin kalbine yerleştirmek) ve onu okutmak bize aittir.
18. O halde, biz onu okuduğumuz zaman, sen onun okunuşunu takip et.
19. Sonra şüphen olmasınki, onu açıklamak da bize aittir.
20. Hayır! Doğrusu siz, çarçabuk geçeni (dünya hayatını) seviyorsunuz da,
21. Ahireti bırakıyorsunuz.
22. Yüzler vardır ki, o gün ışıl ışıl parıldayacaktır.
23. Rablerine bakacaklardır (O’nu göreceklerdir).
24. Yüzler de vardır ki, o gün buruşacaktır;
25. Kendilerinin, bel kemiklerini kıran bir azaba uğratılacağını sezeceklerdir.
26. Artık gözünüzü açın! Ne zaman ki can köprücük kemiğine dayanır,
27. “Tedavi edebilecek kimdir?” denir.
28. (Can çekişen) bunun gerçek bir ayrılış olduğunu anlar.
29. Ve bacak bacağa dolaşır.
30. İşte o gün sevkedilecek yer, sadece Rabbinin huzurudur.
31. İşte o, ne sadaka vermiş ne de namaz kılmıştı.
32. Aksine yalan saymış ve yüz çevirmişti
33. Sonra da çalım satarak kendi ehline (yandaşlarına) gitmişti.
34. Yazıklar olsun sana, yazıklar!
35. Evet, lâyıktır sana (o azap) lâyık!
36. İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır!
37. O, akıtılan bir meni damlası değil miydi?
38. Sonra alak (embriyo) oldu, sonra da Allah onu yaratıp biçimlendirdi.
39. Ondan da iki cinsi; erkek ve dişiyi var etti.
40. Peki (bunları yapan) Allah’ın, ölüleri tekrar diriltmeye gücü yetmez mi?

akin87
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 13:00

Alıntı:
Eskiden insanlar dinden çıkmasın diye yöneticiler dinden çıkanı öldürmeyi geliştirdi. Dini bir prensip değil bu.

Ahmet yanlisin var ....

İbn Abbâs'tan rivâyet edilen bir hadise göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
“Men beddele dînehû fa'ktulûhu -Kim dinini değiştirirse, onu öldürün-!”
(Buhârî, Cihad 149, İ'tisâm 28, İstitâbe 2, Ahkâm 16, Murteddîn 2; Ebû Dâvud, Hudûd 1; Tirmizî, Hudûd 25; Nesâî, Tahrîmu'd-Dem' 14; İbn Mâce, Hudûd 2; Ahmed bin Hanbel, I/2, 7, 28, 282, 283, 323, V/231)

Daha fazla bilgi icin ..
http://www.islam-tr.com/forum/konu/islamdan-cikma ...ted.11412/

Basligi acan arkadas Islam'in "kati" kurallarini begenmemis ... bunu istiyor galiba ...
Alıntı:
Hazzın mutlak anlamda iyi olduğunu, insan eylemlerinin nihai anlamda haz sağlayacak bir biçimde planlanması gerektiğini, sürekli haz verene yönelmenin en uygun davranış biçimi olduğunu savunan felsefi görüş.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hazc%C4%B1l%C4%B1k

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET