Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Engin Topal

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:08

Alıntı:
Ne yazık ki başkalarının yaşam tarzına karışmak kültürümüzün bir parçası haline gelmiş.

Derdini açıkca yazarmısın? Yaşam tarzı derken neden bahsediyorsun?

SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:08

Alıntı:
Şeriat veya İslami prensipler Müslüman topluluklara uygulanır bir kere, Müslüman olurkende insan maddiyat veya sosyal konum için Müslüman olmaz.
Olursa bu Müslüman olmaz, münafık olur. Bunu bir kere kenara yazalım.
Yani Müslüman olmayan bir güruhun İslam'ı ve yaşam tarzını beğenmesine gerek yoktur.

Şeriat toplumlarında Müslümanlıktan çıkanın idam edildiğini görüyoruz. Bu durumda benim de idam edilmem gerekirdi. Bu, inanç özgürlüğü bakımından kabul edilebilir değil.

Alıntı:
Kontra soru: dinsiz ve başarılı bir medeniyet örneği var mıdır?

Japonya.

Alıntı:
Belirtelim, ABD veya Avrupa ülkeleri Hristiyanlık prensiplerine ve medeniyetine göre işler. Yani onlar sayılmıyor. Onlarda zina o kadar vahim bir mesele değil.

Öyle gözüküyor ama insan hakları bakımından çok geniş özgürlük sunuyorlar. Hristiyan veya değil, insanların yaşam tarzlarına kucak açıyorlar. İslam toplumlarında bu yok. Bu da bireyleri kısıtlıyor.

Alıntı:

Kızının birini sevmesine karışmak; kız/erkek çocuğun evleneceği insana, gideceği okula karışmak; ismini bile bilmediği insanları travesti vs diye öldürebilmek; namus cinayetleri gibi gibi. Toplumumuzun kronik sorunları haline geldi bunlar.

ahmet28
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:16

Alıntı:

Şeriat toplumlarında Müslümanlıktan çıkanın idam edildiğini görüyoruz. Bu durumda benim de idam edilmem gerekirdi. Bunu inanç özgürlüğü bakımından kabul edilebilir değil.

Eskiden insanlar dinden çıkmasın diye yöneticiler dinden çıkanı öldürmeyi geliştirdi. Dini bir prensip değil bu.

Japonya? Bu örnek senin dünyadan haberin olmadığını gösteriyor.
Japonlar Şinto dininden. Milli bir din sayılır. Japonlar aşırı sağcı, ırkçı, ahlakçı ve dini prensiplerine çok bağlılar. Japonya'da cinsellik Türkiye'deki kadar tabudur. Şinto dininin tam bir şeriatı olmadığından bu farkedilmiyor. Kültür gibi algılanıyor.
Türkleri kendileri gibi gördüklerinden, Japonlar kızlarını Türk'e verebiliyor

Batı'da ateist var evet ancak bunlar yaşadıkları kültür ve medeniyetten faydalanan ancak buna katkı sağlamayan tipler. Vergi vermeden sosyal hizmetlerden faydalanmak gibi.

Alıntı:
Kızının birini sevmesine karışmak; kız/erkek çocuğun evleneceği insana, gideceği okula karışmak; ismini bile bilmediği insanları travesti vs diye öldürebilmek; namus cinayetleri gibi gibi. Toplumumuzun kronik sorunları haline geldi bunlar.

Batılı ateistlerde kızlarının zenciyle evlenmesine karışabiliyor. Ateist İsveçli adam Afrikalı veya Türk damat istemeyebilir.
Yani bundan dine veya dinsel topluma reddiye çıkmaz.

En son ahmet28 tarafından Cum 21 Ksm 2014, 03:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:22

Alıntı:
Eskiden insanlar dinden çıkmasın diye yöneticiler dinden çıkanı öldürmeyi geliştirdi. Dini bir prensip değil bu.

Osmanlı günümüzdeki din adamlarınca örnek şeriat olarak gösteriliyor ama?

Alıntı:
Japonya? Bu örnek senin dünyadan haberin olmadığını gösteriyor.
Japonlar Şinto dininden. Milli bir din sayılır. Japonlar aşırı sağcı, ırkçı ve dini prensiplerine çok bağlılar. Japonya'da cinsellik Türkiye'deki kadar tabudur. Şinto dininin tam bir şeriatı olmadığından bu farkedilmiyor.

Emin misin? Japonya'nın %65'i ateist. Çoğunluğun azınlığa tahakkümü var mı bilmiyorum.

Alıntı:
Batı'da ateist var evet ancak bunlar yaşadıkları kültür ve medeniyetten faydalanan ancak buna katkı sağlamayan tipler. Vergi vermeden sosyal hizmetlerden faydalanmak gibi.

Avrupa Birliği'nde de ateist oranı oldukça fazladır. Ayrıca inananların çoğu da Pazar günü kiliseye gitmekten başka bir dini bağlılık göstermiyor. Ateistlerin vergi vermediğini de ilk senden duyuyorum.

Bu arada konunun ateizm-din konusuna çekilmesinden dolayı endişeliyim. Bu başlığı İslam'ın sosyal yaşantısını hakkında fikir alışverişi yapmak için açmıştım.

Alıntı:
Batılı ateistlerde kızlarının zenciyle evlenmesine karışabiliyor. Ateist İsveçli adam Afrikalı veya Türk damat istemeyebilir.
Yani bundan dine veya dinsel topluma reddiye çıkmaz.

Batılı ateist ebeveynler bir şekilde ikna edilebilir belki ama, Türk tarafı Müslümansa ikna edilemez çünkü dinen ateistle evlilik diye bir şey hiç yok. Afrikalıyla evlilik ise yabancı düşmanlığıyla ilgili bir konu. Avrupa'nın yabancı düşmanlığında bizi solda sıfır bırakacağı doğrudur, bu da onların büyük bir sorunu. Ama çok karışacaklarını sanmam neticede yetişkin bireyler evden ayrılıp kendi hayatını kurmuş oluyor oralarda.

En son SalihB tarafından Cum 21 Ksm 2014, 03:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Engin Topal

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:25

Alıntı:
Alıntı:

Kuralsiz bir hayatmi istiyorsun? ... kizin istedigi halti islesin ve sonra kucaginda bebesiyle babaevine dönsün, öylemi? ...

Cocugun varmi senin? Yoksa bu konular seni aşar ... benim cocugum olunca ben sunu yapmayacagim bunu yapmayacagim de deme ... cünkü fiiliyatta tam tersi olacak ...

ahmet28
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:28

Fetvalar olabilir Osmanlı'da. Ancak Kur'an ayetiyle çelişkili bir durum bu. Dinden çıkanı temizlemek dini bir karardan ziyade toplumu bir arada tutmak için uygulanan siyasal-sosyal bir ceza.

Japonların %95'i de ateist olabilir. Orada Şinto medeniyeti hakim. Ahlakçı, ırkçı, tutucu. Mesele bu. Ateist medeniyet yok yani. Anarşiden başka bir sonucu olmuyor Ateizmin.

Batı'da Hristiyan standartlar egemen. Domuz eti yiyorlar ama sülük veya köpek etinden uzak duruyorlar.

Zenci damat İsveçli gelin bir örnek. Oradada aileler veya toplum karışıyor, dışlıyor. Buna örnek.

Ateist perspektiften bakıyorsun sen. Hristiyan olsan farklı örnekler verirdik.

Edit: Ateistle evlenilmez tabii.

En son ahmet28 tarafından Cum 21 Ksm 2014, 03:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:31

Alıntı:
Kuralsiz bir hayatmi istiyorsun? ... kizin istedigi halti islesin ve sonra kucaginda bebesiyle babaevine dönsün, öylemi? ...

Bu olayların daha çok gizli ilişkilerden kaynaklandığını düşünüyorum. Anne-baba baskısından korkan sevgililer bilinçsiz şekilde çocuk sahibi olabiliyor ne yazık ki. Bunda ülkemizde cinselliğin ayıp olarak bilinmesi ve konuşulmaması büyük sebep arz ediyor. Cinsel ilişkiyle çocuk doğduğunu bile bilmiyor 15-16 yaşındaki gençlerimizin kritik bir çoğunluğu.

Alıntı:
Cocugun varmi senin? Yoksa bu konular seni aşar ... benim cocugum olunca ben sunu yapmayacagim bunu yapmayacagim de deme ... cünkü fiiliyatta tam tersi olacak ...

Kesin bir iddiada bulunmuyorum. Belki ileride tekrar İslam'a dönebilirim, o yüzden kesin şekilde ahkam kesmem yanlış olur. İnsan düşünceleri zamanla değişebilir. Bir bakarsın sen de yarın bir dine inanmazsın veya başka bir dine inanırsın, insanın doğasında olan şeyler bunlar. Bana olmaz demeyeceksin.

SalihB
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:42

Alıntı:
Fetvalar olabilir Osmanlı'da. Ancak Kur'an ayetiyle çelişkili bir durum bu. Dinden çıkanı temizlemek dini bir karardan ziyade toplumu bir arada tutmak için uygulanan siyasal-sosyal bir ceza.

Peki bu siyasal-sosyal cezası neden Hristiyan toplumlarda değil de İslam toplumlarında uygulanıyor? Suudi Arabistan'da da uygulanıyor bildiğim kadarıyla. Bu kuralın yanlış olduğunu düşünüyor musun yoksa hak veriyor musun?

Alıntı:
Japonların %95'i de ateist olabilir. Orada Şinto medeniyeti hakim. Ahlakçı, ırkçı, tutucu. Mesele bu. Ateist medeniyet yok yani. Anarşiden başka bir sonucu olmuyor Ateizmin.

Zenci damat İsveçli gelin bir örnek. Oradada aileler veya toplum karışıyor, dışlıyor. Buna örnek.

Batı ve Japon toplumlarını bu kadar detaylı tanımadığım için yorum yapamayacağım.

Alıntı:
Batı'da Hristiyan standartlar egemen. Domuz eti yiyorlar ama sülük veya köpek etinden uzak duruyorlar.

Türkiye'de de bir çok gayrimüslimin (ben dahil) domuz etinden tiksindiğine şahit oldum. Toplumu taklit etmeyle alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
Ateist perspektiften bakıyorsun sen. Hristiyan olsan farklı örnekler verirdik.

Ateist değilim. Sadece, herhangi bir dine inanmıyorum. Kendimi, nasıl oluştuğumuza dair bir karar verecek kadar Dünya'nın sırrını çözmüş biri olarak görmüyorum.

Not: ben yatıyorum arkadaşlar, yarın tekrar bi göz atarım sayfaya. siz ortaya yazsanız da okuyorum ben, hepinize cevap veremeyebilirim. zaten başlık bana ait değil ortaya açılmış bir başlık, isteyen yazılanları okur ve kendi bakış açısına göre yorumunu ortaya koyar. hadi iyi geceler.

ahmet28
4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:54

Olgunlaş, öğren, çelişkilerinden kurtul gel. O zaman tartışırsın.
18-19 yaşlarındayken bende zor dönemler geçirdim. Sonra insan bir yöne doğru evriliyor.

Misafir b2f

4 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:54

avrupa yizyillar önce dinin hükmünden, avrupaya belki halen dindar diyebiliriz ama o din tanidiginiz incilde yazilan din degilidir, insanlarin manevi ihtiyaclarini esnek bir sekilde karsilayan, sosyal hayata fazla karismayan dünyacilik bir dindir. avrupanin en büyük ülkesi olan almanyada insanlarin 40% ateist, digerleri noel bayrami icin kiliseye gider ve dügün icin ama incilin kurallari büyük cogunluk icin herhangi bir önem tasimiyor. bizim tanidigimiz din anlayisindan cok uzaklardir. sosyal hayata dair hic bir kural yok diyebiliriz. daha cok etik davranislar üzerine odaklanan ve egilen bir din anlayisi mevcuttur. bu kuzey avrupa ülkelerin cogunda gecerlidir.
islam dünyasi bundan cok farkli, islam dünyasi renösans yasamadi, dinin hegemonyasina karsi reform tarihini ve aydinlama cagini yasamadi. bunlar avrupada 500 sene önce baslamisken bizde belki tanzimat ama daha radikal olarak atatürkün reformlariyla baslamistir.
bizler dinin bize sosyal hayatimizda nasil yardimci olabilecegine dair düsünümezken, dinin görevlerini kuranin ayetlerini nasil yerine getiririz veya getiriyorumuyuz gibi tartismalar yapiyoruz. bu caizmi, bunu yapabilirmiyim, günahmi gibi. halen dinin hegemonyasindan kurtulamadik. din öldür, kirbacla, döv derse bunu düsünmeden uyguluyoruz. ben kültür ve sanati örnek olarak vermistim. islama göre bir cok seyler yasak, ressamlik, heykel yapmak, hatta duvarlara resim asmak. bu düsünceler yeni degil, bunlar orta cagida hristiyanlikdada gündelik hayatin tamamiyla din merkezli oldugu zaman mevcuttu. bu devir üzerine umberto econun "gülün adi" isimli güzel bir romani var.
sosyal hayata dair en büyük kural ise namazdir, günün tümünü günesin neresinde olduguna göre ayarliyorsun. enerjimizin cogunu hatta maddi kaynaklarimizin cogunu buna harciyoruz. yakinda okullarda, universitelerde mescidler kuracaklar, tabii bununla birlikte mescide veya camide, veya cami etrafinda sinirlamalar gelebilir.
cinsellige gelince bu ayri bir konu, bunun aslinda din ile pek alakasi yok, ama cezalari dine dayaniyor. mesela asyada ister hindistan olsun veya cinde bir kiz erkek ile iliskiye ancak evlendikten sonra girer. bu oradaki medeniyetin anlayisidir. son yillarda bu kural degismis olabilir ama kimse kurala uymayani öldürmüyor. bizdeki öldürme olayi simdi kuranami bagli bilemiyecegim, kuran olmasaydida belki cinayetler olurdu.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET