Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SalihB
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 01:51
İslam'ın Sosyal Hayata Dair Kuralları

Ben de bir yıl öncesine kadar müslümandım ama artık bir dine inanmıyorum. Belki bir tanrı vardır ama bunun İslam dininin anlattığı biçimde olduğunu düşünmüyorum.

İslam'ın sosyal ilişkilere dair koyduğu katı kurallar mükemmel bir toplum oluşturacağı inancıyla anlatılıyor. Evlilik dışı ilişki yaşayanların öldürülmesi, kadın-erkek mahremiyetine uyulması gerektiği, eşcinsel ilişkiye girenlerin öldürülmesi, padişaha itaat etmeyenin öldürülmesi gibi kanunların olduğu ülkelerde insanlar mutsuz, savaş içinde ve içine kapanıkken; bu kuralların uygulanmadığı laik ülkelerin çoğunluğunda insanlar daha özgür, daha mutlu, daha sosyal, daha güleryüzlü ve huzur içinde. İslam'ın sosyal hayata dair iddia ettiği katı yasaklarla dize getirme politikası bana göre kaosa neden olmuş ve geçerliliği olmadığını ispatlamıştır. Bu da benim için İslam'ın doğru dini inanç olmadığının en önemli bulgularından biri.

Peki siz İslam'ın sosyal yaşamı düzene sokmayı amaçlayan kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz? Şöyle şöyle kurallar sayesinde şu toplumda böyle faydalar gözlenmiştir veya tam tersi gözlemlerinizi anlatabilir misiniz?

ahmet28
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:00

Senin hayatın kaymış kanka

SalihB
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:03

Alıntı:
Senin hayatın kaymış kanka

Anlamadım? Neden kaymış benim hayatım? Ben gayet memnunum hayatımdan, hatta müslüman olduğum zamanlardan çok daha mutluyum. Bilmediğim ne var benim hayatımı kaydıran açar mısın biraz? Bi cümle ortaya atıp kaçmayalım lütfen. Argümanlarınızı açıklayacaksanız buyrun.

Misafir eac

5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:04

cok güzel bir baslik ama burada cok esliligi savunan insanlar bile var. senin gibi kendisini belli bir cerceveye sokmadan düsünen birisi gibi olmalari biraz zor. senin elestirdingi olumsuz gördügünü olumlu görürler. benim gözüme mesela kadinlara yapilan haksizlik carpiyor. bu elbette sadece dini bir sorun degil, cünkü kadinlar her yerde eziliyor ama islam dünyasi kadinlara cok alan birakmiyor.
baska bir husus ise kültür ve sanattir, müslümanlar bunlara fazla odaklanmiyor.

arnavut_09
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:07

Din kuralları toplumsal olguların üstüne kurulmuştur.Dinin yasakları insanları yozlaştırmaktan ziyade yozluktan uzaklaştırır.Tecavüze ölüm, hırsızlığa ağır cezalar kol kesme vs. , içkiye yasak.Aslında bakarsak çoğu insanoğlunu kendi benliğine yenik düşmemesi içindir.AYrıca bakarsak Türk toplumuna da oldukça uygundur.Hepimizin ailesi var kim tecavüzü ya dda zinayı savunabilir yapılan zinalar senin açından aşk diye nitelendirilebilir ama bir ailenin çökmesine sebep olabilir.Ayrıca toplum ahlakı vardır her köşe başında sevişen ortaçağ toplumlarında yaşamak istemezdik heralde?Yalan söylemek emante hıyanet etmek çalmak çırpmak harama el uzatmak falan bakılınca aslında hep insanın lehine toplum düzeninin lehine yasaklardır.Dinin sorgulayabilirsin ve sonuna kadar da bu hakka sahipsin ama bu konu da dinin getirdiiği yasaklar ve kurallar hep insanoğlunun lehine işler.nAmaz kılmak mesela bir nevi cimnastik sağlık açısından oldukça yararlıdır.Oruç tutmak açlığın ve yokluğun kıymetini anlaman nefsinle mücadele etmen ve insan olduğunu unutmaman ve müşkil durumlarda ki insanlara yardımı amaçlar.Kurban kesmek hayrı ve yardımın önemini destekler vb. ama sorgulamana devam et doğrularıyla yanlışlarıyla senin gerçeklerindir.

SalihB
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:28

Alıntı:
AYrıca bakarsak Türk toplumuna da oldukça uygundur.Hepimizin ailesi var kim tecavüzü ya dda zinayı savunabilir yapılan zinalar senin açından aşk diye nitelendirilebilir ama bir ailenin çökmesine sebep olabilir.Ayrıca toplum ahlakı vardır her köşe başında sevişen ortaçağ toplumlarında yaşamak istemezdik heralde?

Şimdi ahlak nedir buna bir açıklık getirmek gerekir önce. Davranışların yanlış veya doğru olduğunu kesinkes belirten kurallara diyoruz ahlak diye. Ama mutlak doğru ve mutlak yanlış var mıdır? Bunları kabul edersek sorgulamayı bırakmış olmaz mıyız?

Ben birini sevsem ve onunla ilişki yaşasam, bunu sırf imam nikahı kıymadan yaptığım için bir aile çöker mi? Bağlantıyı kuramadım. Bazı ülkelerde "yasal birliktelik" diye bir kavram da var. Evlilik gibi ritüellere bulaşmadan birlikte olduğunu devlete bildiyorsun, o da resmi işlerde sıkıntı çıkmaması için. Ayrıldığın zaman da devlete "biz ayrıldık" diyorsun ve bitiyor. Bir insanı sevmek, sevginin bitmesi insanın doğasında vardır. Ömür boyu bir veya dört kadına bağlanabilir mi insan? Hele bu görücü usülüyse. Sonucunda da çoğunlukla cinnetleri, kavgaları, anlaşmazlıkları görüyoruz. Oysa dine bağlı yaşamayan insanlarda böyle değil. Anlaşamazlarsa ayrılırlar olur biter. Çocuk varsa da çocuğu olmayan bir aileye verilir ve "benim kanımdan değil" diye kompleks yapılmadan o çocuğa bakılır.

Batı toplumlarında da sokakta sevişmenin yasak olduğunu biliyoruz zaten. Bunun gerekçesi olarak çocukları olumsuz etkilemesi gösteriliyor bence çok da haklı bir neden.

Alıntı:
Yalan söylemek emante hıyanet etmek çalmak çırpmak harama el uzatmak falan bakılınca aslında hep insanın lehine toplum düzeninin lehine yasaklardır.Dinin sorgulayabilirsin ve sonuna kadar da bu hakka sahipsin ama bu konu da dinin getirdiiği yasaklar ve kurallar hep insanoğlunun lehine işler.

Arabistan'da bir çok insanın kolu bacağı kopuk şekilde dolaştığı ama hala diğer elleriyle hırsızlık yaptıklarını bir çok kişi anlatıyor. Ne derece doğrudur bilmiyorum. Oysa Batı toplumlarında hırsızlığın çok ağır para ve hapis cezası vardır. Polisler de kurallardan taviz vermez ve suçlular cezalandırılır. Bu da tatmin edici caydırıcılık oluşturmaktadır Batı hükümetlerine göre.

Alıntı:
nAmaz kılmak mesela bir nevi cimnastik sağlık açısından oldukça yararlıdır.Oruç tutmak açlığın ve yokluğun kıymetini anlaman nefsinle mücadele etmen ve insan olduğunu unutmaman ve müşkil durumlarda ki insanlara yardımı amaçlar.Kurban kesmek hayrı ve yardımın önemini destekler vb.

İbadetlerin sağladığı faydalar doğrudur. Ama namazla spor yapılmış olurken, İslam toplumlarının tamamının spordan uzak milletler olduğunu görüyoruz. Buna ne diyeceğiz? Kurban kesme ibadetinin Dünya kalabalıklaştığında oluşturacağı berbat manzaraları ve oluşturacağı kokuları Allah bilmiyor muydu?

Alıntı:
ama sorgulamana devam et doğrularıyla yanlışlarıyla senin gerçeklerindir.

Entelektüel yaklaşımın için teşekkür ederim.

Göztepe35
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:47

Bence ülkemizde korku ahlakı ya da değer yargısı var, insanlar toplumdan laf gelmesin diye yaşadığı bölgeye göre davranıyor. Örneğin kadınların, erkeklerle eşit şekilde yaşamasını toplum istemiyor cinsel anlamda vb, örneğin kızının erkek arkadaşı olmasını babası toplum yüzünden istemiyor, belki kendisi bu tutumunu doğru bulmuyor ama çevresinden laf gelir diye bu şekilde davranıyor. Kral çıplak misali belki toplumun çoğunluğu bu kurallarla yaşamak istemiyor ama akıl tutulması varmış gibi bu şekilde yaşıyorlar. Daha ileri gidenler oluyor namus cinayeti işliyor, toplumun istemediği kişiyi linç ediyor, ailesinden birisi tecavüze uğramışsa yine toplumdan kendisi aşağılanır, laf gelir diye ailesinden bir insanı öldürebiliyor.

graphix_35
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 02:48

Sadece islamın değik hiçbir dinin sosyal yaşam yada birey davranışları üzerine tahakkümü kabul edilemez.

Evet dinlerin ortaya çıktığı çağlarda aydınlanma, reform vrkültürel etkinliklerin artması gibi faktörler bulunmadığı için gerek semavi gerekse pagan kökenli dinlerin pek çoğu toplumsal hayatı düzenleyecek kurallar üzerinde inşa edildi ancak günümüzdeki kültürel birikim elimizdeyken ve herşeyin sınırları evrensel yasalarla belliyken dinlerin çağdışı ve 1500-2000 yıllık zaman dilimlerini kapsıyan kompleks ve sorgulanamaz yapısına ihtiyaç yok. Kaldı ki bana göre ahlak bacak arasında yada cinsel hayatta aranmayacak kadar geniş bir olgudur. Ayrıca ahlak sahibi olmak dinlere inanmanın yada inanmamanın bir sonucu olamaz.
Örneğin ben yaptıklarıma bakarak dinlere inanan pekçok insandan daha ahlaklı olduğumu söyleyebilirim hatta zinaya karşı olmamama rağmen hiç zina yapmadım şu ana kadar içkiyi ise tek tük alırım. Buna rağmen bunların insanların birehsel özgürlükleri olduğunu düşünürüm ve bunlara kinsenin karışmaya hakkı olmadığını savunurum. Ahlak bana göre dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, adam öldürmemek, kötü söz söylememek gibi değerleri kapsar ve kapsamalıdır. Bunlar dışında hiç birşey ahlakın konusu olamaz, olmamalı ve bende bugüne kadar bunların hiçbirini yapmadığım için gayet ahlaklı biri olduğumu düşünüyorum.

Aynı şekilde teokratik yönetimlerin tamamı insan aklına ve hak ve özgürlüklerine vurulmuş birer prangadır.
Zira teokratik toplumların hepsinin hali de gayet ortadadır hepsi rezillik içinde.

En son graphix_35 tarafından Cum 21 Ksm 2014, 08:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmet28
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:03

İlk iletideki ithamlara cevap bu forumda senelerdir veriliyor. Tekrar etmeye gerek yok.

Şeriat veya İslami prensipler Müslüman topluluklara uygulanır bir kere, Müslüman olurkende insan maddiyat veya sosyal konum için Müslüman olmaz.
Olursa bu Müslüman olmaz, münafık olur. Bunu bir kere kenara yazalım.
Yani Müslüman olmayan bir güruhun İslam'ı ve yaşam tarzını beğenmesine gerek yoktur.

Kontra soru: dinsiz ve başarılı bir medeniyet örneği var mıdır?
Belirtelim, ABD veya Avrupa ülkeleri Hristiyanlık prensiplerine ve medeniyetine göre işler. Yani onlar sayılmıyor. Onlarda zina o kadar vahim bir mesele değil.

En son ahmet28 tarafından Cum 21 Ksm 2014, 03:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SalihB
5 yıl önce - Cum 21 Ksm 2014, 03:05

Alıntı:
belki kendisi bu tutumunu doğru bulmuyor ama çevresinden laf gelir diye bu şekilde davranıyor.

Ne yazık ki başkalarının yaşam tarzına karışmak kültürümüzün bir parçası haline gelmiş. Başkalarının yaşamına müdahele edenler genelde sorumluluğu Allah'a veya topluma yükleyerek üstlerinden sorumluluğu attıklarını düşünüyorlar. Halbuki kendi kararlarını birey olarak kendileri verebileceklerinin farkında olmuyorlar ve akla gelmeyecek şeyler yapabiliyorlar.

Alıntı:
Sadece islamın değik hiçbir dinin sosyal yaşam yada birey davranışları üzerine tahakkümü kabul edilemez.

Evet dinlerin ortaya çıktığı çağlarda aydınlanma, reform ce kültürel etkinliklerin artması gibi faktörler bulunmadığı için getek semavi gerekse pagan kökenli dinlerin pek çoğu toplumsal hayatı düzenleyecek kurallar üzerinde inşa edildi ancak günümüzdeki kültürel birikim varken ve herşeyin sınırları evrensel yasalarla belliyken dinlerin çağdışı ve 1500-2000 yıllık zaman dilimlerini kapsıyan kompleks ve sorgulanamaz yapısına ihtiyaç yok. Kaldı ki bana göre ahlak bacak arasında yada cibsel hayatta aranmaması gereken olgudur ve yaptıklarıma bakarak dinlere inanan pekçok insandan daha ahlaklayım hatta öyleki zina yapmadım şu ana kadar içkiyi ise tek tük alırım. Buna rağmen bunların insanların birehsel özgürlükleri olduğunu düşünürüm ve bunlara kinsenin karışmaya hakkı olmadığını savunurum. Ahlak bana göre dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak gibi değerleri kapsar ve kapsamalıdır. Diğerleri ahlakın konusu olamaz.

Bunun dışında teokratik yönetimlerin tamamı insan aklına ve hak ve özgürlüklerine vurulmuş birer prangadır.
Zira teokratik toplumların hepsinin hali de gayet ortada rezillik içindeler.

Ama bu insanlar gerek olduğu için değil, inanmazlarsa yanacaklarına inandıkları için inanıyorlar. Allah diyorsa, vardır bir hikmeti deniyor ve düşünmeden bütün yazılanları uyguluyorlar. Sonuç olarak çok daha az düşünen, daha az üreten, toplumun geri kalanını taklit eden bireyler ortaya çıkıyor ve bu da toplumun ilerlememesine ve sosyolojik bozukluklara neden oluyor. Hak veriyorum sana.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET