Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
saruhan1
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 17:25

benim gordugum kadariyla gokdelenler daha cok yeni ulkelerde (abd, hongkong,singapur) ya da toprak bakimindan fakir ulkelerde (japonya,gene hongkong ve singapor) daha cok yapiliyor..ama tarihi binalarini korumus ulkelerde (almanya,ingiltere,italya,isvicre vs vs) tarihi dokuyu bozdugu gerekcesiyle yasalarla yasaklamislar. istanbul tarihi bir sehir ama malaesef tarihi cok cok iyi koruyamamisiz.. ayrica 35 metreden yuksek yerlerin gokdelen sayildigini soylemissiniz..ve istanbulda sayilari 2093 mus..oiddia ediyorum bunlarin %90 i 14-15 katli apartmanlardir..onlar nasil gokdelen sayiliyor ?

Burç

14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 18:37

Evet, "gökdelen" tanımı üzerinde herkes tam olarak anlaşabilmiş değil,
bence 100m ve üstü "gökdelen" olmalı, 35-100 metre arası olsa olsa "gökgıdıklayan" olabilir.

umit1
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 19:09

Listedeki sehirler:

1)Hong Hong :Kraliyet donanmasi burayi bir komur alma ussu olarak secmeden once,yani 200 yil kadar once boyle bir sehir yoktu dahi.Bugun insanlarin ust uste yasadiklari bir yer
2)NYC:Boyle bir sehir varmiydi bir kac yuzyil once,simdi de Amerikalidan cok 3. dunya ulkelerinden gelmis yabanci bulacaginiz bizim mahmutpasayi aratmiyacak bir sehir.
3)Singapur:Bu sehirde Ingiliz donanmasi oraya yerlesmeden dunya yuzunde olmayan bir yerdi.Ama hakinida yemeyelim,bu alti sehir arasinda herseyin duzgun adeta Isvicre veya Almanya gibi yapildigi tek sehirdir.
4)Sao Paulo: Tarihi sadece bir yuzyil
5)Seoul:Tarihi eski degil
6)Istanbul: Bilinen tarihi 3000 yila yaklasiyor,gercegi belki bundan da fazla,tarihteki medeniyetlerden bircogunun izlerini tasiyor.

Soysuz ,tarihsiz,kultursuz insanlarin ustuste yasadiklari,orada yasayanlarin baska yerlere kacmak icin cabaladiklari kentlere gittide benzedigimiz icin ne kadar ovunsek azdir.

Eskiler boylelerine "ayran budalasi" derlerdi,anlasilan 80 yilda bir cok "ayran budalasi" yetistirmisiz her yastan.

Saygilar,

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 19:28

Paris: La Ayran Defense

Londra: Canary Ayran , The Ayran City

Istanbul: Levent Ayran, Maslak Ayran, Kozayran

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 19:41

Ama yine de Susurluk ayranı gibisi yok

Yanında bir de Ayvalık tostu olsa ne güzel gider

Burç

14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 20:37

bütün dünyanın en gelişmiş şehirleri, duyduk duymadık demeyin
hemen Safranbolu haline dönüşün, sizi soysuz, kültürsüzler!

saruhan1
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 20:48

Turk halkindaki gokdelen meraki Dallas dizisiyle baslamis olabilir mi? malum jr (ceyar) ve dusmani (ismini hatirlayamadim) yuksek gokdelenlerde ofis sahibiydiler..Para desen kum gibiydi abilerde..guzel guzel kadinlar.. Turk halkinin gokdelen sevdasinin miladi olarak goruyorum ben Dallasi..sozum meclisten disari

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 20:52

New York = Mahmutpaşa

Fifth Avenue = Sultanbeyli

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 20:56

Columbia, Cornell, NYU üniversitelerindeki hocalar bizde asistan bile olamazlar.

Guggenheim, Metropolitan, Natural History müzeleri uyduruk şeylerle dolu.

NY'ta doğru dürüst resim/heykel sergisi, kültürel etkinlik, konser, tiyatro, müzikal, opera yok.

Bütün filmler en son New York'ta gösterime girer.

Bütün konser turneleri en son New York'a uğrar.

Bütün sergiler en son New York'ta açılır.

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 13 Tem 2005, 21:10

Bu arada o "cahil Üçüncü Dünya insanları" zaten Manhattan'daki gökdelenlerde yaşayamazlar.
Manhattan'ın en ucuz yeri olan kuzeyinde (The Bronx'a yakın yerlerde) bile "oda" kiraları (ev değil, oda) 900 Dolar'dan başlıyor. Ki bu penthouse katındaki bir odanın değil, 10 katlı döküntü bir binanın janitor katındaki odanın fiyatı.

Ben Manhattan'da bir ev kiralayamadığım için gidip Astoria'da (Queens'in kuzeyindeki nispeten sakin ve güvenli Yunan mahallesi) bir stüdyo kiraladım. Evin sahibi İstanbul Rumu olduğu için bana büyük indirim yaptı ve ayda 550 Dolar'a anlaştık (ki NY için inanılmaz derecede ucuz bir fiyat).

Bir oda + banyo + mutfak = 550 Dolar

Manhattan'da bunun hayalini bile kuramazsınız

Neyse ki evim Ditmars Boulevard'daki N metro hattının bittiği yere çok yakındı, o sayede aylık 65 Dolarlık metro kartıyla her gün sadece 15 dakikada taaa Astoria'dan Columbus Circle'daki NYIT'ye gidebiliyordum.

NY'tayken JFK'e gidip gelmeler dışında hiç taksiye binmedim, çünkü buna hiç gerek olmadı.

Zira metro hattı örümcek ağı gibi.

İşte ben "gelişmiş şehir" diye buna derim.

sayfa 4
« önceki   12345 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet