Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 14
alibjk
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 20:25

Bırakın İstanbul biraz 'Chicago'laşsın. Çarpık binaları görmektense gökdeleni tercih ederim. İstanbul'u çirkin yapan gökdelenler değil, çarpık binalar ve gecekondulardır. Kaldı ki 10 veya 20 sene sonra bu şehirin nüfusu beşe katlayacak bunun sonucunda da gökdelen binalarında muazzam artış gösterecektir. Rahatlıkla bu sayıda Avrupa ülkelerini geçeriz en fazla 3. oluruz.

koray006
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 22:03

Alıntı:
Çarpık binaları görmektense gökdeleni tercih ederim.

Önemli olan yalnız gökdeleninde çarpık olanını yapmamak... İkiz -üçüz yapmak yerine belirli bölgelere planlı tasarımı düzgün yüksek kuleler yapılmalı.Şehirin her yerini bina ormanına çevirmek yerine belirli bir bölgeye yapacaksın ki gödelenler toplu halde daha ihtişamlı gözüksün...

alibjk
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 22:09

İkizde yapılabilir ne var ki bunda?

Bak Sabancı Center bence İstanbul'un en güzel gökdeleni.

koray006
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 22:13

Alıntı:
İkizde yapılabilir ne var ki bunda?

İstanbul'da çok fazla ikiz-üçüz tek tip bina var,dahada yapılanlar var...Çok fazla ikiz hoş durmuyor.Gökdelenleri ile ünlü şehirlerde bu kadar fazla ikiz yok.Gerçi ikiz yapma ihtiyacı bizdeki emsal ve yükseklik sınırlamasıyla da alakalı...

koray006
6 yıl önce - Cmt 30 Mar 2013, 21:07

Başbakan gökdelenleşmeye karşı tepkisini dile getirmiş

Yüksek binalar marifet değil

Alıntı:
Başkan Gökçek'in başta stad olmak üzere Bursa övgüsünün ardından, Başbakan Erdoğan da "Bursa'ya bakınız, yemyeşil" dedi. Erdoğan, şehirlerde yüksek binalara karşı olduğunu,bu tür binaların insanı topraktan uzaklaştırdığını söyledi. ''Plan notlarıyla oynamayın'' uyarısında bulunan Başbakan, ''Emsalleri 7'ye çıkarmayın, tarih sizi affetmez'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Biz Halep’in, Musul’un meselesini, kendi meselesi olarak gören bir hareketiz
Kabil’den Saraybosna’ya kadar, Kudüs’ten Şam’a kadar ortak özellikleri paylaşıyoruz
Ortak özelliklerimizin yanında bir önemli noktada daha birbirimize benziyoruz. O da şehirlerimiz
Şehir denildiğinde aklına taş gelen, beton gelen, asfalt gelen varsa onlar kendilerini ve medeniyet algılarını tekrar tekrar sorgulasınlar. Onlar bu işi bilmiyor demektir
Bir şehre gönül gözüyle bakanlar orada o şehirde şehrin ruhunu görürler
İnsan şehri şekillendirmez, tam tersine şehir insanı şekillendirir
Bu aziz şehir adeta bir şiir gibidir
İstanbul’a gelen İstanbul’da cömertliği öğrenir dedim Olimpiyat toplantısında. Çünkü İstanbul cömerttir. O cömertliği İstanbul’a gezen herkese verir. İstanbul kıskanç değildir. Bursa’ya bakınız yeşil. Bursa’ya insanların kazandırdığı bir özellik değildir, Bursalıları türbelerine kadar yeşile aşık eden o manevi ruhtur.

ŞEHİR DENİLİNCE AKLA TAŞ GELİYORSA BU İŞİ BİLMİYORLAR DEMEKTİR

Bizim neslimiz aldığı o değerli mirası aynı şekilde ileriye taşımadı. Belki aşırı olacak ama adeta ihanet etti. İstanbul’da sadece bir ilçenin içinde bir rivayete 398 ya da bir rivayete göre de 800’e yakın caminin yerle bir edildiğini tarihi belgeler ortaya koyuyor. Nedir bu? İhanettir.
Şehircilik davalarımızda bütçe nizam gibi endişeler daima birinci plana yerleştirilmiştir
Estetik ruhu olmayan şehir nekropole yani ölü şehire dönüşür. Eskiden yeşilin içine yeşile uygun binalar inşa edilirdi. Şimdi saksıda çiçek yetiştirilir

YÜKSEK BİNALARI DOĞRU BULMUYORUM

3-5 lira kazanacağız diye bu dere yataklarıyla oynamayalım
Şimdi çocuklar çocukluğunu yaşayabiliyor mu? Yaşayamıyor. Beton zeminler üzerinde çocuklara hayat inşa ediyoruz. Halbuki onlara toprak zemin hazırlamamız lazım. Topraktan geldik, toprağa gideceğiz. O yüzden çok önemli.
Çok yüksek binalar inşa etmeyi maharet sayıyorlar. Ben yüksek bina inşa etmeyi doğru bulmuyorum. Yüksek binalar inşa etmekle insanları topraktan uzaklaştırıyoruz
Bizim mimarimizde bu yok.

İŞTE ESKİŞEHİR YOLU BÖYLE YÜKSELDİ
EMSALLERİ 7’YE ÇIKARMAYIN, TARİH SİZİ AFFETMEZ

Şu anda plan notlarıyla emsallerle oynayanlar var. Belediyelerin içinde bunu görüyorum.
Ak Parti olarak 3 emsal azami ilkemiz olmalı. Plan notlarıyla oynayarak biz bunu 7’ye, 6’ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, bu millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin.
Sahilleri tehdit etmeyin.
Şehirlerimiz gasp edildi, işgal altında. Biz bu işgali kaldırmak ve onu toprakla yoğurmak üzere yeniden inşa ediyoruz. Ama bunu yapmaya mecburuz.

REDDİNE RET

Avrupa'ya gidiyoruz. 'Bak Budapeşte'ye nasıl korumuşlar' diyoruz. Ama bizde reklam giydirmelerle falan o tarihi eserleri rezil etmişler. Her yerde böyle. Bazıları kökten yıkılmış, yeniden inşa edilmiş. Ama aynısı da inşa edilmemiş.
Taksim'de Topçu Kışlası'nın aynısını yapmak isterken kurul karşı çıktı. Dedim ki 'Reddine ret'... Ana muhalefet partisi bizim yanımızda yer alması gerekirken kaltı kurulu savundu. Biz de reddini reddettik. Aslını yapacağız

CHP'NİN ZİHNİYETİ BU

Bu CHP zihniyeti tarihi yıkan zihniyettir. Tarihi eserleri yıkmışlardır, onun yerini top sahasına çevirmişlerdir.
Dolmabahçe'nin tarihinde de stadyum yok. Orada eskiden Dolmabahçe'nin ahırları var. Sonra geldiler, şu andaki stadı yaptılar oraya. CHP'nin zihniyeti bu.

BÜROKRATİK OYUNLARA GELMEYİN

Hassas olun, dikkatli olun. Bürokratik oyunlara gelmeyin.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22930738.asp

Sezgin Cengiz

6 yıl önce - Pzr 31 Mar 2013, 00:17

Alıntı:
Başbakan gökdelenleşmeye karşı tepkisini dile getirmiş

Bu haberi Ankara başlıklarında da paylaştınız mı peki? Öyle ya Ankara'ya gökdelen projesi ortaya çıkınca pek bir ağızlarınız kulaklarınıza varıyor hani o bakımdan diyorum.

koray006
6 yıl önce - Pzr 31 Mar 2013, 12:32

Ankara'da 6-7 emsal verilip yapılan bir proje yok...Başbakanın söylemleri daha çok İstanbul'a uyuyor.

koray oz
6 yıl önce - Pzr 31 Mar 2013, 13:21

Ahırları yıkıp ta dünyanın en güzel stadyumlarından biri yapılmıştır.
21. yüzyılda ahır mı daha önemli stad mı? Sarayları halka açan cumhuriyetle ne alıp vermedikleri var?
İstanbulun silüetini bozan Gökkafese niye karşı çıkan olmadı?
Ya Sovyet bloklarına benzeyen birbirinin aynı olan Toki konutlarına niye karşı çıkan yok?
Memlekette mimar mühendis mi kalmadı.
Her seferinde farklı bir projeyle şehir mimarisi zenginleşsin.
Belki gecekondu kentlerimize pansuman olur...

Sezgin Cengiz

6 yıl önce - Pzr 31 Mar 2013, 15:40

Alıntı:
Ankara'da 6-7 emsal verilip yapılan bir proje yok

Verilse karşı çıkacaksınız yani?

koray006
6 yıl önce - Pzr 31 Mar 2013, 18:08

Ben şahsen Eskişehir yoluna 200+ metre 4-5 tane binadan fazlasına hep karşı olduğumu bölgenin gökdelen ormanına dönüşmesinin trafiği felç edeceğini hep belirttim...

sayfa 14
« önceki   123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet