Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 13
Burç

9 yıl önce - Prş 08 Tem 2010, 09:43

Alıntı:
12..19 floors = 1 point
20..29 floors = 5 points
30..39 floors = 25 points
40..49 floors = 50 points
50..59 floors = 100 points
60..69 floors = 200 points
70..79 floors = 300 points
80..89 floors = 400 points
90..99 floors = 500 points
100+ floors = 600 points

Bence bu çok yanlış bir puanlama sistemi.
59 katlı olunca 100 puan, 60 katlı olunca 200 puan
Yanyana 2 bina, birisi sadece 1 kat fazla ama puanı iki misli. Aradaki farkı kimse göremez bile.

Bir yandan da gökdelen 50 kat da olsa, 59 kat da olsa aynı puanı alıyor. Çok orantısız bir sistem.
Her katın belli bir değeri olmalı.

özgür özcan(97)
9 yıl önce - Çrş 15 Eyl 2010, 13:07

Alıntı:
Moskova 5 yıl içinde 25.sıradan 8. sıraya kadar yükselmiş.Tebrikler Moskova
Ama Moskovada o inşaatları yapan işçilerimizi de unutmayalım
şuan 5. sırada

bahadiraltundal

7 yıl önce - Cum 21 Arl 2012, 15:54
Gökdelen Sayısı

İstanbulun dünyada 6.sırada olduğu doğru bilgi değil.Herşeyden önce tabiki hangi tür yapılara gökdelen denildiğini tesbit etmek lazım.Amerikada gökdelenlerin en düşük uzunluğu 153 metre (500 fit) olarak kabul edilmektedir.Verdiğiniz kaynakta .35 M üzerindeki yapıların verildiği bir sıralama neticesinde İstanbul 6 sırada gösterilmiş.35 Metre yüksekliğindeki bir binanın kat sayısını 12 civarlarında düşünecek olursak,Ülkemizdeki konutların ortalama kat sayısı 12-15 arasında olduğu için,demekki türkiye dünyanın gökdelen cenneti oluyor.Diyarbakır forumundada bir arkadaşın diyarbakırdaki 15 katlı binaları gökdelen olarak nitelendirmesi beni şaşırtmıştı.

100 Metre üzerinde yapılarda bile İstanbul 33 sırada...

Kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_with_ ...kyscrapers

Burak Öztaş
7 yıl önce - Cum 04 Oca 2013, 02:33

İstanbul da, şu gökdelen ya da yüksek bina olayı benim çok sinirimi bozuyor. İstanbul gibi tarihi bir şehrimiz var ve Biz onu New York a benzetmeye çalışyoruz. Heralde bir süre sonra tarihi eserlerimiz, bu yüksek binaların arasıdna kaybolup gidecek. Boğazdan fotoğraf çekerken, arkadaki yüksek binalrı almamak için savaş veriyorum. Tarihi doku denen bir olay var, hep ecdada saygı dene şey var ya, ecdada saygı onun eserlerini korumakla olur.

Aras Berkin
7 yıl önce - Cum 04 Oca 2013, 02:41

Alıntı:
Tarihi doku denen bir olay var, hep ecdada saygı dene şey var ya, ecdada saygı onun eserlerini korumakla olur.

Ben biraz farklı düşünüyorum. Dünyanın en hızlı gelişen ikinci ülkesi olarak bir Osmanlı başkentinin çağa ayak uydurduğu görünümünü veriyor bence.
Ekonomimizin geliştiğini, ülkemizin kalkındığını gösteriyor.
Eserler tabii ki korunmalı, bu konuda hala eksiğiz. Ama tarihi olmayan bölgeler de gökdelenlerle doldukça tarih ve modernliğin bir arada olduğu, daha da dinamik, daha da etkileyici bir manzara oluşuyor bence.
Ben şahsen aşağıdaki görüntü ile gurur duyuyorum:

Fotoğraf bir yerden alıntı, ama nereden hatırlamıyorum.

Burak Öztaş
7 yıl önce - Cum 04 Oca 2013, 02:51

Alıntı:
Ben biraz farklı düşünüyorum. Dünyanın en hızlı gelişen ikinci ülkesi olarak bir Osmanlı başkentinin çağa ayak uydurduğu görünümünü veriyor bence. Eserler tabii ki korunmalı, bu konuda hala eksiğiz. Ama tarihi olmayan bölgeler de gökdelenlerle doldukça tarih ve modernliğin bir arada olduğu, daha da dinamik, daha da etkileyici bir manzara oluşuyor bence.

Ben de tersini düşünmekteyim. Örneğin Erzurum da bazı tarihi binalar var, onların hemen yanında cam gövde giydirilmiş binalar duruyor. O tarihi binanın, orada olduğunu insanlar zor farkediyor. Modern binaların içerisinde kaybolan bir tahi var. Ayrıca bu tarihi eserler bu şeklinde kalmadıklarında gelen turist sayı da azalıcaktır. Sonuçta sırf tarihi eselerle fotoğraf çektirmeye gelen insanlar var, orada fotoğrafın arkasından iki tane gökdelen pmrtlediğinde tarihi eserle fotoğraf çektirmenin bir anlamı kalmayacaktır. İlla ki gökdelenler de olmalıdır fakat bu İstanbul da olmamalıdır ya da en azından İstanbul un daha farklı yerlerinde olmalıdır. Gökedelin i Beylikdüzüne dikseniz kimse size bir şey demez. Bir tane İstanbul var elimizde.

osmancık
7 yıl önce - Cum 04 Oca 2013, 02:58

Karaköy-Galata-Eminönü, Fatih.. Kısacası tarihi yerlere ilişilmemeli, ve binalar arasında uyum olmalı.

Ama Gökdelenler İstanbul silüetinin bir parçası. Benim tek şikayetçi olduğum nokta, binaların yapıldığı yerlerin altyapısı. Kaldırımda yürüyemedim bile Maslak'ta. Çamur içindeydi. Ve özensiz gökdelenlere de sinirim bozuluyor.

nuriks

7 yıl önce - Cum 04 Oca 2013, 04:14

Eski ve yeni şehir kavramı olmadığından kaos var.. Ben görüntüden memnun değilim lakin gökdelenede karşı değilim.. Finans merkezi olarak bir kaç aks belirlenip buralarda çayır çimen yayılabilirdi çalışanlarıda.. Sur içi gibi tarihi yerlerde zarar görmeden izole bir hayat sürebilirdi.. Tabi İstanbul ne demek? Çağdaşlık ne demek? Tarih ne demek? bunlar kişiye göre farklı değerler olsa da dediğim metod ile kimse sanırım şikayetçi kalmazdı..

Mehmet BERBER

7 yıl önce - Cum 04 Oca 2013, 04:55

Güzel diyorsunuz da İstanbul'un yerleşik nüfusu 15.000.000 civarı, aktif nüfusu ise belki 20.000.000'a yakın, her geçen gün bu rakamlar ciddi oranlarda artıyor.

Ve artık yerleşim yeri ve iş merkezi yapılacak boş alan bulmak giderek zorlaşıyor. Yatay bina yapacak kadar geniş yeriniz yoksa, ister istemez dikey binalara yöneliyorsunuz.

Çok zor ama olabilecek tek çözüm tersine göçü başlatmak ve İstanbul'daki nüfus yükünü azaltmaktır. Başka türlü şehrin her yerinde 20, 30, 40, 50 katlı binalar yükselmeye devam edecektir.

Kentsel dönüşüm diye başlattıkları şeyin ne olduğunu zannediyorsunuz ki?

Halit D
7 yıl önce - Cmt 05 Oca 2013, 04:51

Aras kardeşim dünyanın en hızlı gelişen ikinci ekonomisi değiliz. 2011 senesinin nisan ayında 2.olduk sadece. Ekonomi sabit bişey değildir zaten, sürekli inişleri ve çıkışları olur. 2011 senesinde genel olarak 3. olduk bu iyi bir şey tabi, ama satılan ve özelleştirilen devlet kurumlarının etkisi inanılmaz etki gösterdi buna.

Genel olarak gelişme ve büyümeyi topladıgımızda, dünyanın en hızlı büyüyen 15. ülkesiyiz

Bir kaç link paylaşmak istiyorum, incelemek isterseniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by ...test_year)

http://www.mapsofworld.com/world-top-ten/world-to ...s-map.html

http://www.businessinsider.com/worlds-fastest-eco ...12-10?op=1

http://www.howwemadeitinafrica.com/ghana-and-nige ...013/16062/

Verilere göre 2013 yılında 12. oluyoruz genel olarak, fakat genel olarak sabit değil dediğim gibi, 2-3 basamak atlıyabiliriz yada gerileyebilriiz.

sayfa 13
« önceki   123 ... 12131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet