Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
AgaH
15 yıl önce - Pts 09 May 2005, 19:53
Lİselerde yabancı dille eğitim kalkıyor

Anadolu liseleri ve fen liselerinde hazırlık sınıfı kaldırılıyor. Bu liselerdeki öğretim süresi, diğer liselerde olduğu gibi önümüzdeki yıldan itibaren dört yıl olacak.

İlk ve ortaöğretimde müfredat değişikliği kapsamında yabancı dil dersleri yeniden yapılandırılıyor. İlköğretimde dördüncü sınıfta başlayacak olan yabancı dil eğitimi, sekizinci sınıfa kadar bilgisayar destekli sürecek.

Avrupa Birliği sürecinde artık her öğrencinin ilkokuldan itibaren belirli düzeyde İngilizce bilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda da Anadolu liselerinin hazırlık sınıfı kaldırılacak.

Tüm liselerde dört yıla çıkacak olan eğitim öğretim gereği Anadolu liseleri de dört yıl olacak, ancak ilk yıldan itibaren normal ders müfredatına başlanacak.

Lise bitirme sınavı gündemde

Bakanlığın üzerinde çalıştığı bir başka proje ise liseyi bitirme sınavı.
Liselerde, 'bakalorya' yani olgunluk sınavı açılacak. Meslek lisesi öğrencileri ile düz lise öğrencileri kendi müfredatlarından sorumlu olacak.

Sınavda alınacak puanlar üniversiteye giriş için de belirleyici olacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Bakanlar Kurulu'na anlatacağı bu düzenlemelerin 2005-2006 eğitim öğretim yılında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yabancı dil sorunu ilköğretimde çözülecek

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni ders çizelgeleri üzerinde çalışıyor. Yabancı dil dersi müfredatta ağırlıklı olarak yer alacak. İlkokul dördüncü sınıftan başlayacak olan İngilizce öğretimi sekizinci sınıfa kadar sürecek ve bilgisayar destekli verilecek.

Derslerde Avrupa dil portföyü standartları dikkate alınacak, İngilizce dinleme, konuşma, okuma ve yazma seviyeleri belirlenecek.

İlköğretim bittiğinde öğrenciler A-1 ve A-2 seviyesinde İngilizce bilecek. Öğrenciler kendini tanıtacak, karşısındakini tanımaya yönelik cümleler kurabilecek.

2008 yılından sonra ise liseyi bitiren her öğrencinin elinde dil pasaportu olması hedefleniyor. Uluslararası Alte Organizasyonu kapsamında açılacak sınavlarda, yabancı dil seviye tespiti yapılacak ve öğrencilere sertifika verilecek. Böylece yurt dışında iş arayanların elinde dil bildiklerine ilişkin bu sertifikalar bulunacak.
milliyet.com.tr

ermandogan

15 yıl önce - Pts 09 May 2005, 22:32

o zaman yurtdisinda okula devam edecek kisiler icin problem cikiyor,,, türkiyedeki 12 yillik egitimi yurtdisinda kendi okullarina denk görüyorlardi,,

Ethem
15 yıl önce - Pts 09 May 2005, 23:11

Kücük yaslarda dil ögrenmek daha kolay diye düsünüyorum.

Ilkögretim okulunu bitiren ögrencilerimiz sakir sakir yabanci dil konusacaklar

Ne Mutlu Ilkögretim okulunda okuyanlara

Selcuk
15 yıl önce - Sal 10 May 2005, 09:13

Hele sükür bu uygulama gerceklesiyor! Hem ögrenciler biraz nefes alacaklar hem böylece ÖSS´ye gelince o kadar stres yasamayacaklar! Ama bir sey eksik: Ortaögretimde (en gec Lisede) de ikinci yabanci dil ögretilmeli!

nilguk
15 yıl önce - Çrş 11 May 2005, 16:59

Hayali bir uygulama oldugunu dusunuyorum ve ingilizce ogrenim seviyesinin daha alt sinifta yani ilkokul birince siniftan baslamasi gerekir bence.Madem ikinci dilimiz ingilizce onu da Turkce kadar konusmak zorundayiz.

onders1976

15 yıl önce - Çrş 11 May 2005, 17:40
INGILIZCE OGRENIYORUM

Her turlu kanun cikarilir her turlu duzenleme yapilir ama UYGULAMA YOK.
Is uygulamaya gelince yine kendimize ozgu yontemlerle isi kitabina uydurur kurtuluruz.
Yabanci dil egitimi verecek ogretmenlerimiz var ama onlarin durumu icler acisi(ekonomik olarak)
IMF Asgari ucreti bile yuksek buldu nasil olacak bu is?
Bana gore yabanci dil dersi mecburiyetten yine secmeli ders olacak ogrenciler resim,beden egitimi,din kulturu,muzik ve elsanatlari gibi derslere yonlendirilecek ve is hallolacak tam bizim MEB na gore bir is

messiah_haktan

15 yıl önce - Çrş 11 May 2005, 17:45

En cok sevindigim sey "bakalorya"'nin gündeme getirilmesi!Eger ben yanlis anlamadiysam "bakalorya" dedikleri Ispanya'da uygulanan "bachillerato" yada Fransa'da ki " le bac",ya da Almanya'da ki Abitur? Lütfen bana dogru anladigimi söyleyin,bu gerceklesirse cok mutlu olurum,ögrenciler cok ilkel sekillerle üniversitelere yerlestiriliyor,umarim bakalorya dedikleri odur!!

*selim*

15 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 15:09

Aslında düşünce iyi ama "burası Türkiye" diyesim geliyor hemen.
Ben anadolu lisesi mezunu olarak bir yıl dil geliştireyim derken diğer derslerin unutulmasına karşıydım zaten. Hazırlık sınıfında haftada yaklaşık 30 saat yabancı dil dersi vardı. Bunca dersi diğer sınıflara sıkıştırmak güç bence. Bakalım uygulamaya geçince anlaşılır sürdürülebilir bir sistem olup olmadığı...

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET