Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
GkhanTR
4 yıl önce - Cum 10 Ekm 2014, 15:31
İzmir - “Yerel Tohum Şenliği” - Geleceğe yerli tohumlarımızı atacağız


Başta organik tarım olmak üzere sağlıklı ürün yetiştirilmesi ve tarımsal üretimin desteklenmesi çalışmalarıyla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de “Yerel Tohum Şenliği”ne ev sahipliği yapıyor. Karaot Tohum Derneği ile birlikte düzenlenen etkinlik, kaybolmakta olan tohum çeşitlerinin çoğaltılarak gelecek kuşaklara aktarılmasını hedefliyor. Başkan Kocaoğlu’nun da katılacağı şenlik, Pazar (12.10.2014) günü Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilecek.

Alıntı:
İzmir’deki tarım üreticileri ile küçük bahçesinde meyve ve sebze üretimi yapan vatandaşlar, “Yerel Tohum Şenliği”nde buluşmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Karaot Tohum Derneği tarafından düzenlenecek şenlik sayesinde, kaybolmakta olan yerel sebze ve meyve çeşitlerini korumak, tohumları çoğaltarak gelecek kuşaklara aktarmak amaçlanıyor.

Bu sene diğer yıllardan farklı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenecek olan “Yerel Tohum Şenliği”, 12 Ekim Pazar günü 10.00 - 23.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Şenlik kapsamında saat 15.30’da yerli tohumlar dağıtılarak çoğaltılması sağlanacak. Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katılacak.

Söyleşiler de var, atölyeler de
6. Yerel Tohum Şenliği kapsamında, saat 14.00'te Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Funda Sevencan tarafından “Tohum ve Sağlık”, Karaot Derneği kurucularından Feray Karapınar tarafından ise “Karaot Tohum Derneği ve Dünya Tohum Mücadelesi” konulu söyleşiler gerçekleştirilecek. Söyleşiler, interaktif olarak dinleyicilerin de katılımıyla hayata geçecek.

Gün boyu sürecek etkinliklerde keçe yapımı, sepet örme, sekiz köşe şapka yapımı ve çömlek yapımı atölyeleri gerçekleşecek. Vatandaşlar bu atölyelere katılarak yerel el sanatlarını öğrenme şansı bulacak. Yine etkinlikler kapsamında çocuklar için tiyatro gösterileri, Grup Praksis ve Zeynep İlhan konserleri ile halk oyunu gösterileri sahnelenecek. Şenlik kapsamında ayrıca, yerel üreticilerin açacağı stantlarda hem ürünler hem de el emeği yerel tatlar İzmirlilerle buluşacak. “Kitapların Kanadı” ve “Tilki tilki saat kaç?” isimli tiyatro oyunları 11.30 ile 17.00 saatlerinde gerçekleştirilecek. Konserlerin başlama saati ise 20.30.

Büyükşehir Belediyesi, etkinliğe katılmak isteyen yerel üreticiler ve vatandaşlar için Karaburun'dan 08.30'da, Seferihisar, Torbalı ve Karaot Köyü'nden ise 09.00'da araç kaldıracak.


Misafir fc2

4 yıl önce - Cum 10 Ekm 2014, 15:56

Çiftçinin desteklenmesi kendi tohumumuzu kullanmamız her zaman önceliğimiz. Gayet faydalı bir etkinlik.

Misafir f3a

4 yıl önce - Cum 10 Ekm 2014, 15:58

Sözde tarım toplumuyuz ama tohumumuzu bile dışarıdan alır duruma geldik. Hayvancılık ile övünurken dışarıdan hayvan almaya başladık.. Çok yazık. Ama böyle etkinlikler ile farkındalık yaratılmalı ve yerli çiftçi ve hayvancılık ayağa kaldırılmalidir. Bu etkinlik güzel bir başlangıç olur umarım.GkhanTR
4 yıl önce - Cmt 18 Ekm 2014, 23:35

Öncelikle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne çalışmalar için gerekli önem verilmeli ve ziraat öğrencilerine değerli olduklarını hissettirmeliyiz. Aksi taktirde durum her geçen gün kötüye gidecektir.

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı “Yerel Tohum Şenliği”, tarıma gönül verenleri bir araya getirdi. Büyük ilgi gören “tohum takası” sayesinde, üretici köylüler ile amatör tarımcılar arasında “dostluk tohumları” atıldı. Etkinliğe katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, kaybolmakta olan yerel sebze ve meyve çeşitlerini koruyup gelecek kuşaklara aktarmayı görev bildiklerini söyledi.

Tarım üreticileri ile küçük bahçesinde meyve ve sebze üretimi yapan İzmirliler, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen “Yerel Tohum Şenliği”nde bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Karaot Tohum Derneği tarafından düzenlenen şenlik, ilginç görüntülere sahne oldu. Yerel kıyafetleriyle yün eğiren bayanlar ve çömlek ustaları şenliğe ayrı bir renk katarken, asıl ilgiyi yerli ürünler ve yerel tohumlar gördü. Kendi bahçelerinde yerli tohumdan yetiştirip elde ettikleri ürünleri ve tohumları birbirleriyle paylaşan vatandaşlar arasında oluşan dostluk bağları ise ayrıca dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da etkinliğe katılarak vatandaşların neşesine ortak oldu. Kurulan standları tek tek gezerek üreticilerle sohbet eden Başkan Kocaoğlu, kaybolmakta olan yerel sebze ve meyve çeşitlerini koruyup gelecek kuşaklara aktarmayı görev bildiklerini söyledi.

Sadece nostalji yetmez
Organik tarım başta olmak üzere sağlıklı ürün yetiştirilmesi ve tarımsal üretimin desteklenmesi çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi: “Küreselleşmenin ve büyük sermayenin etkisiyle her şey tek tip halini aldı ve gün geçtikçe yerel yok olmaya başladı. Gitgide gelenek ve göreneklerimizi, değerlerimizi, bizi biz yapan, farklılaştıran özelliklerimizi yani kimliğimizi kaybediyoruz. Buna karşı mutlaka yereli, geleneklerimizi göreneklerimizi korumalıyız. Evde yaptığımız makarnadan, bahçede organik olarak katkısız yetiştirdiğimiz ürünlere, el işlerine varıncaya kadar tüm yerel üretimi güçlendirip zenginleştirerek kırsalda kalkınmayı sağlamalıyız. Bu değerlerimizi önemli bir ürün iş kolu olarak kullanarak kırsal kalkınma yaratmalıyız. İzmir Büyükşehir Belediyesi kırsalda hem hayvancılıkta hem tarımdaki projeleri destekliyor desteklemeye devam edeceğiz. Yerel tohumlarımızın, yerel tatların, yerel üretim ve pişirme özelliklerinin kaybolmaması hepimiz için çok önemli. Biz bunları önemsiyoruz çünkü burada binlerce yıllık bir değer var. Bu değeri insanlarımıza, çocuklarımıza aktarmamız gerekiyor. Aktarırken de bunun yaşayabilmesi için ekonomik değer üretmesi gerekiyor. Ekonomik fayda üretmeden sadece nostaljik olarak bunları yaşatmanın sürdürülebilir olduğuna inanmıyorum. Onun için de kırsal kalkınma çerçevesinde bunları ekonomik değer üretecek şekilde destekleyip insanlarımızla derneklerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, muhtarlarımızla hep birlikte bu hedef doğrultusunda yürümemiz gerekiyor.”


Misafir 879

1 yıl önce - Çrş 29 Mar 2017, 15:53

YERLİ TOHUM ŞENLİĞİ DÜZENLİYENLERİ GÖNÜLDEN KUTLUYOR VE BAŞARILAR DİLİYORUM. HIKMET ŞENTÜRK KARAMÜRSEL KOCAELİcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet