Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Forum Bornova [AVM]
123 ... 535455   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ethem
13 yıl önce - Prş 05 May 2005, 11:24
Forum Bornova [AVM]


Almanlar Bornova'yı seçti

Ege Üniversitesi Kampus alanı içinde 67 bin metrekarelik araziye yapılacak, 'Forum Bornova Center" Türkiye'nin en büyüklerinden olacak

Türkiye'de alışveriş merkezleri kurmak için 500 milyon Euro ayıran Almanların dev finans kuruluşu Commerzbank, ilk tercihini İzmir'den yana kullandı. Commerzbank, sahibi olduğu yatırım fonu CGI aracılığıyla Ege Üniversitesi Kampus alanı içinde yeralan 67 bin metrekarelik araziye 100 milyon Euro değerinde alışveriş merkezi yapıyor. Projesi Hollanda şirketi MDC ile ortaklık yapan Türk Şirketi Turkmall'a ait olan alışveriş merkezi, "Forum Bornova Center" adını taşıyacak. Forum Bornova Center, kampus içindeki Ege Sağlık Oteli'nin karşı kısmındaki ve çevreyolunun üniversite kavşağı kenarında kalan, 1999 yılında Tepe Grubu'na alışveriş merkezi yapmak üzere tahsis edilen, 67 dönümlük araziye inşa edilecek. Sözkonusu araziye dünya devi Real ile ortak bir alışveriş merkezi yapmak isteyen, ancak 2001'de kriz nedeniyle projeyi hayata geçiremeyen Tepe Grubu da Forum Bornova Center inşaatını gerçekleştirecek.

İki etaplı olacak
Türkiye'nin en büyükleri arasına girecek alışveriş merkezi'ni, Hollanda Şirketi MDC ile ortaklık kurarak yaratan proje geliştirme şirketi Turkmall'un Genel Müdürü Levent Eyüboğlu,
"MDC-Turkmall tarafından işletilecek Forum Bornova Center'ın temelini yaz aylarında atarken ilk etap inşaatını, Mayıs 2006'da tamamlayacağız. İzmir'de bu sayede 1000 kişiye istihdam sağlayacağız" dedi.
Commerzbank'ın Türkiye'deki ilk yatırımı olacak Forum Bornova Center'ın yaz aylarında başlatılacak inşaatı, iki etapta tamamlanacak. İlk mağazasını İstanbul'da bugün açacak olan mobilya devlerinden İKEA Mağazası'nın yer alacağı ilk etap, 2006'nın Mayıs ayında tamamlanacak. Sekiz salonlu sinema, yiyecek ve içecek alanlarının yanısıra Türkiye'ye ilk kez gelecek yeni ve sürpriz moda ve tekstil markalarının da içinde bulunacağı yaklaşık 130 mağazalık ikinci etabın inşaatı ise, Ekim 2006'da bitirilecek. Forum Bornova Center, Ege'nin en büyük; Türkiye'nin ise sayılı büyük alışveriş merkezlerinden birisi olacak.
İçinde mobilya devi İKEA, dünyaca ünlü giyim mağazaları, sinema salonları ve kültür merkezinin yeralacağı Forum Bornova Center'ın sahibi, 100 milyon Euro'luk yatırımı yapan Alman devi Commerzbank olacak. Comerzbank, Forum Bornova Center'ın işletmesi için ise, MDC-Turkmall'u seçti. MDC Turkmall, bünyesindeki başka bir şirket çatısı altında oluşturacağı bir Yönetim Kurulu ile alışveriş merkezini yönetecek.
Diğer taraftan Commerzbank yetkilileri, alışveriş merkezi içindeki market için ise, daha şimdiden Real, Tesco ve Carrefour gibi uluslararası firmaların teklif verdiğini açıkladı.

İnşaat ruhsatı alındı
Ege Üniversitesi Rektörlüğü, 100 milyon Euro'luk Forum Bornova Projesi için arazinin sahibi olması nedeniyle Bornova Belediyesi'nden gerekli inşaat ruhsatlarını aldı. Araziyi 1999 yılında kiralayan ve alışveriş merkezi inşaatının büyük bölümünü gerçekleştirecek olan Tepe Grubu da, gerekli hazırlıklarını başlattı. Alışveriş merkezinin inşaatı, yaz aylarında gerçekleşecek görmekli bir temel atma töreniyle başlatılacak.

3 bin araçlık otopark
Forum Bornova, açıldıktan sonra Ege'nin perakende satış piyasasına yeni ve farklı bir soluk getirirken
İzmir'in alışveriş mekanlarına bir yenisini ekleyecek. Alışveriş merkezinde İKEA, sinemalar, market ve 130 mağazanın yanısıra kütüphane ve sanat galerisini içerecek olan bir kültür merkezi de bulunacak. Forum Bornova otoparkının ise yaklaşık 3 bin araçlık olması planlanıyor. Akdeniz ve Ege mimarisini taşıyacak olan Forum Bornova Center, bir Akdeniz köyünün keyifli atmosferini yansıtacak. Forum Bornova Center'ın tasarımında her biri kendine özgü tarza sahip çeşmeler, küçük göletler, tenteler ve palmiyelerle bezenmiş çeşitli sokak ve meydanların yanısıra, insanların oturup rahatlayabilecekleri alanlar da yer alacak. Mimarisi Hollanda Gouda'dan T+T Design'a ait olan projenin teknik tasarımı ise, Tepe İnşaat imzasını taşıyor


g.guray
13 yıl önce - Prş 05 May 2005, 16:29
Forum Bornova


Izmir silkinmeye basladi gerek Universiade organizasyonu sayesinde yapilan tesisler ve çevre düzenlemeleri gerekse hayata geçmeyi bekleyen önemli projelerle k1sa sürede Izmir dünya kenti olmayi basaracak gibi görünüyor.

[Fotografsiz mesajlar diger basliktan ayrilmistir.  - Bülent - Pzr 16 Şub 2007, 14:35 ]


recepkap
13 yıl önce - Prş 05 May 2005, 16:45

'Forum Bornova Center"

Izmir Turkiye'ye bagli olduguna gore dili de Turkce olmali. Neden bu isim Turkce degil. Biktim artik her alisveris merkezlerinin ve ozellikle yeni sitelere yabanci isimler verilmesine.

Adam pahali bir sitede ev almis, daha adinin ne anlama geldigini bilmiyor, ustelik telafuz edemiyor.

Umarim tavrim ukalaca degildir ama bence bunun milliyetcilikle alakasi yok. Sadece kendi diline sahip cikma. Acaba diger arkadaslar bu konuda ne dusunuyor. Ben mi abartiyorum?ümit
13 yıl önce - Sal 18 Ekm 2005, 17:32
Forum Bornova


Bornova'da Ege üniversitesi hastanesi ile çevre yolu inşaatı arasında FORUM BORNOVA adı ile yeni bir alışveriş ve eğlence merkezi yapılmaya başlandı. Epey büyük olacağa benziyor. İzleyelim bakalım ortaya ne çıkacak.

(+)


 

(+)


En son ümit tarafından Sal 18 Ekm 2005, 22:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


serhat k
13 yıl önce - Sal 18 Ekm 2005, 18:22

Bornova nın böyle yatırımlara çok ihtiyacı vardı.yol yapımı,otogar ve forum bornova bittiklerinde yani tam anlamıyla faaliyet gösterdiğinde inanın çok güzel olacak.çünkü bornova nüfusuna oranla,yani kendisiyle kıyaslandığında diğer metropol ilçelerimizden çok geri kalmıştır.bunu diğer metropol ilçeleri gören ve bornovada yaşayan insanlar çok iyi bilirler.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 535455   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR