Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
e_mutlu

17 yıl önce - Çrş 04 May 2005, 14:36
İstanbul Sefaköy-Halkalı-Başakşehir metro projesi

Küçükçekmece belediye başkanı Aziz Yeniay, metro ağının Olimpiyat Köyü’ne ulaşması için Büyükşehir Belediyesi’nin yürürlükteki projesini hızlandıracaklarını, bu bölgeden Sefaköy’e kadar da ‘havaray’ projesini gerçekleştireceklerini açıkladı.

Aziz Yeniay, ilçede yapacakları kentsel dönüşüm projelerinin belediyecilik literatürüne gireceğini savundu. Küçükçekmece’nin, İstanbul’un altyapı, çevre düzenlemeleri, imar hareketleri konusunda en problemli ilçesi olduğunu kaydeden Yeniay, “Önümüzdeki 5 yıl içinde kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştireceğiz. Bu anlamda Küçükçekmece modelini yerleştireceğiz. İlçemizin altyapı sorunları tamamen bitecek. Artık Küçükçekmece’nin kaybedecek zamanı kalmadı.” şeklinde konuştu.

(+)

(+)

(+)

(+)

Murat Yigit

17 yıl önce - Çrş 04 May 2005, 14:41

çok ılgınc bır proje bununla ılgılı daha genıs bılgıyı nerden alabaılırız acaba

e_mutlu

17 yıl önce - Çrş 04 May 2005, 14:49

http://www.kcekmece-bld.gov.tr/hava_ray/index.htm adresinde proje ile ilgili resimler bulabilirsin . proje henüz ihale aşamasına gelmedi.zaten ilk olarak bakırköy-incirli havaray projesinin devreye girmesi bekleniyor.

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 24 Ksm 2006, 18:48
İPTAL

Bu projde havaray iptal edilerek Havaalanı-Halkalı-Toplu Konutlar-İkitelli olarak metroya dönüştürüldü.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=25895

bu başlıktan devam edebilriz.

En son Mehmet Kasım tarafından Cum 24 Ksm 2006, 18:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet Kasım
14 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 11:46

Haftasonu okuduğum habere göre bu proje iptal edilmemiş. Daha önceden bahsettiğim gibi Havaalanı-İkitelli metrosu aşağıdan gidecek. Bu güzergahta havaray olacak. Yani;

Sefaköy Metrobüsten başayan proje Borusan Kavşağı, Halkalı Toplu Konutlar, Masko civarlarından İstoç'a gidecek. Bu noktada Başakşehir Metrosu ile entegre olacak.

Murat Caner
14 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 12:08

Benim çok sevdiğim ama burada pek sevilmeyen bir ulaşım uzmanı havaray için hiç iyi konuşmuyor. "Hafif metro parası ödeyip tramvay sığası elde etmenin bir anlamı yok" diyor. Dünya üzerinde yapılan havaraylardan birtek Rusya'da sığası hafif metroya yaklaşan bir kuşak olduğu söyleniyor. Onun deyimiyle "Havaray, 30 yıldır 2000'lerin toplu taşım aracı olduğunu söylüyorlar ama hâlâ 2000'lerin ulaşımı olamadı" ve " eğlence merkezlerinde gezinti aracı olmaktan çıkamadı"

Burası konusu değil ama, metrobüs için 400 kişilik tramvay aracı ederine 220 kişilik metrobüs aracı almayı da eleştiriyor. Yol yapımında metrobüs süre ve maliyet açısından avantajlı olduğu için bu eleştiriye katılmıyorum. Metrobüs İstanbul'a 5 yıl kazandırdı bence.

Havaray konusunda ben de aynı şeyleri düşünüyorum. Tek avantajı kenti bölmemesi. Düşük sığalı, pahalı bir yatırım...

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 12:15

Halkalı'da son istasyonada ulaşıp buradan Halkalı Toplu Meskenler ile Halkalı Gümrük arasında Tokinin muaazzam derecede mesken inşaatı var güzergaha buralarda dahil edilmelidir.

Mehmet Kasım
14 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 12:48

Havaray ile ilgili eleştrileri ciddiye almak lazım. Doğru ne ise tespit edilmeli.

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 13:45

Havaray tramvayın taşıma kapasitesinde ,az istimlakla bir yere yapılması hedeflenebilmesi,hızlı oluşu,yer işgaliyesinin az oluşu,trafiği etkilememesi,engebeli arazide diğerlerine nazaran raylı sistemlerde avantajlı oluşu ve bazı ara bölgeleri ana ulaşım omurgalarına bağlamasa etkin bir çözüm yolu olabilecek olmasından ötürü biraz pahalıda olsa tercih edilebilir.

hasan köse
14 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 14:28

Bu projelerin durup durup, -seçim tarihi yaklaştıkça- gazetelerde tekrar çıkması ne kadar inandırıcı acaba?

Ben şahsen seçmene göz kırpma olarak düşünüyorum
yanılıyor olmayı da canı gönülden diliyorum

sayfa 1
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM