Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sipahi
13 yıl önce - Sal 03 May 2005, 19:50
Türkiye'nin nükleer silah kapasitesi var


"Türkiye'nin nükleer silah kapasitesi var"

3 Mayıs 2005 - 12:35
İngiliz The Independent gazetesi, Türkiye’yi nükleer bomba yapımı için gerekli nükleer reaktörlere sahip olan 33 ülke arasında gösterdi.

İngiltere'de yayınlanan The Independent gazetesi, dünkü manşetinde Başbakan Tony Blair’in ülkesinin nükleer silahlarını güncelleme yolunda gizli bir karar aldığını yazarken, birinci sayfada verdiği şemada Türkiye’yi nükleer bomba yapımı için gerekli nükleer reaktörlere sahip olduğu sanılan 33 ülkeden biri olarak gösterdi.

Nükleer denemelerin yasaklanmasıyla ilgili CTBT anlaşması ve uluslararası barış ve güvenlik konusunda araştırmalar yapan SIPRI enstitüsünü kaynak gösteren gazetenin yayınladığı haritada Türkiye ile birlikte 32 ülke daha aynı kategoride yer alıyor. Bu ülkeler arasında Almanya’dan Kongo’ya kadar çok sayıda sanayi ülkesiyle birlikte gelişmemiş ülkeler bulunuyor.

İsrail, Hindistan, Kuzey Kore ve Pakistan ise nükleer silahların yayılmasının engellenmesi anlaşması (NPT) dışında kalıp nükleer silah sahibi olan ülkeler olarak gösteriliyor. NPT çerçevesinde nükleer silah sahibi olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra NPT içinde yer alıp da nükleer silah geliştirdiğinden şüphe duyulan tek ülke olarak İran’a yer veriliyor.

Blair’in 10 milyar sterlinden fazlaya mal olacak caydırıcı yeni nükleer silahlar geliştirmeye gizlice karar verdiğini ileri süren The Independent, bu kararın seçim öncesi Blair’i güç durumda bırakacağına işaret etti.

http://www.kanald.com.tr/haber/dunya/2005.05.03/t ...enin.shtml


Karakan
13 yıl önce - Sal 03 May 2005, 22:05

Sayet Türkiye Avrupa Birliğinin dişinda tutulursa jeo stratejik pozisyonunu koruyabilmesi için tek çaresi caydırıcı nükleer silahlanmaya geçmesidir.
Ya bu çare seçilecek ve elden gelen tüm imkanlar kullanilip gerçekleştirilecek veya Türkiye, Avrupa Birliği ve bu birliğin oluşturacaği gücün karşisinda çaresiz kalacaktir.

Ilerde hiristiyan kulübü haline getirilmiş bir Avrupa Birliğiyle yaşanabilecek kriz durumunda NATO, Türkiyeyi kesinlikle yanliz birakir.

Inşallah ülkemizi yönetenler bunun bilincindedirler!


Mesut_istanblue
12 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 11:48

Alıntı:
'Türkiye nükleer silah üretebilir'

20 Temmuz, 2005 00:28:00 (TSİ)


New York Times'ın haberine göre Türkiye nükleer silah üretebilecek kapasiteye sahip
ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi, Türkiye'yi nükleer silah üretme kapasitesi olmasına rağmen, bunu yapmayan yedi ülke arasında saydı.

ABD yönetiminin nükleer teknoloji konusunda Hindistan ile vardığı anlaşmaya geniş yer ayıran New York Times gazetesi, bu anlaşmanın, nükleer silahları üretme yeteneği olan, ancak şimdiye kadar Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'nın (NPT) yükümlülüklerine uymak istedikleri için bunu yapmayan bazı ülkelere de kapı aralayacağına yönelik endişeleri dile getirdi.

Gazete, anlaşmanın ABD Kongresi ve diğer nükleer silah sahibi ülkeler tarafından onaylanması halinde Hindistan'a uygulanan barışçıl amaçlı nükleer teknoloji satış yasağının kalkacağına dikkati çekti. Çin'e karşı bir denge unsuru olarak ABD'nin Hindistan ile imzaladığı söz konusu anlaşmayı yorumlayan uzmanlar ise, anlaşmanın, nükleer silah programları olan İran, Kuzey Kore ve Pakistan'dan çok, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na (NPT) taraf olan ülkeleri
etkileyebileceğini belirttiler.

New York Times, ''nükleer silahları üretebildikleri halde antlaşmanın yükümlülüklerine uymak istedikleri için bunu yapmadıkları bilinen ülkeler arasında Brezilya, Güney Afrika, Türkiye, Suudi Arabistan, Güney Kore, Japonya ve Tayvan bulunuyor'' diye yazdı.

Hindistan örnek mi olacak?

ABD Başkanı George W. Bush'un Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile dün nükleer teknoloji konusunda vardığı anlaşmanın olası etkilerini değerlendiren gazete, söz konusu anlaşmanın Hindistan'ı nükleer silahları olan devletler kulübüne daha da yakınlaştıracağını belirtti.

Gazete, söz konusu ülkelerin Hindistan ile varılan anlaşmadan sonra nükleer silah elde etme isteği duyabileceğini öne sürdü.

ABD'deki Monterey Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Çalışmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Leonard S. Spector ise gazeteye yaptığı açıklamada, yapılan anlaşmayı eleştirerek, ''Hindistan için kapıyı açarsanız, diğer ülkeler de büyük olasılıkla bu kapıdan adım atacaktır'' ifadesini kullandı.


Kaynak : http://www.cnnturk.com/DUNYA/haber_detay.asp?PID= ...rID=112050

Artık dolaylı yollardan ima etmeye çalışıyorlar.. Halbuki herkes bizde nükleer silah olduğunu biliyor..Elif Pamir

12 yıl önce - Çrş 20 Tem 2005, 11:54

Tamamdır o zaman! Birkaç zaman sonra ülkemizin başına bişeyler getirme planlarına kalkışırlar. Sanki kalkışmıyorlarmış gibi. Gerekçe de hazır "Sizin nükleer silah kapasiteniz olduğunu düşündük te!"

serkan
12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 14:07

Vee beklenen oldu.
Washington Post "İran'dan sonra Türkiye'nin de nükleer silah çalışmalarına başladığı ve İran'ın kendisinden üstün bir güç olmaması için nükleer silah üretme çalışmalarına hız verdiğini.." yazdı.
Sıcak günlere hazırlanın...


levent tezcanlı

12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 14:14

        bravo bravo bravo...

ulke olarak tam ıhtıyacımız olan haber  

bu adamlar ne sanıyorlar? kendılerı yaptımı kuresel savunma,uzay kalkanı,yıldız savasları..

baska ulke yaptımı     ooo  nukleer sılah yapıyorlar.. nukleer guce yatırım yapıyorlar.. hadı ılhak edelım,hadı yagmalayalım,hadı savas cıkaralım..

bu haberın dogrulugu varmı bılemıyorum ama.. sonuna kadar arkasındayım nukleer calısmaların.. abd ye ınat,bence arttırılarak devam edılmelı..serkan
12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 14:15

Washington Post gazetesi, İran'ın ardından Türkiye'nin de nükleer silah sahibi olmak isteyebileceğini öne sürdü. Gazeteye göre, İran, Türkiye'yi bu yönde adım atmaya itiyor.


Gazeteye göre, Türkiye'de uzun zamandır ertelenen nükleer güç arayışı, yeniden canlanıyor.

Haberde, Türkiye'nin nükleer enerji konusunda kararlı olduğu belirtildi.

Gazete, "Türkiye, nükleer enerji yerine nükleer silah yapmak isterse, bu durum Atatürk'ün 'yurtta sulh cihanda sulh' ilkesine aykırı olur" yorumunda bulundu.

Washington Post'a göre, İran'ın nükleer silah geliştirme çabaları, Türkiye'yi bu yönde adımlar atmaya itiyor.

Washington Post, emekli büyükelçi Özdem Sanberk'in, "nükleer üretime geçen İran, baskın güç haline gelirse, İran ile Türkiye arasındaki ilişki asimetrik olur" açıklamasına da yer verdi.

Daha önce New York Times gazetesi de, İran'dan sonra Türkiye'nin de nükleer silaha yönelebileceğini öne sürmüştü.


 


Yusuf
12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 14:30

Bizimkiler enerji eksikligi ve yasanan sorunlardan dolayi nukleer enerjiye
gecmek istiyoruz diyorlar. Ama Amerikan gazeteleri buna birde Iran
meselesini katiyorlar. Iran'i ve Turkiye'yi birbirlerine dusurmek icin
oyunun baslangici galiba.


Alper Bozkurt

12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 14:41

Kardeşim bu siyasetmidir politikamıdır bürokrasimidir ne biçim şeylerdir ya. Biri onu tehdit eder öbürü onu taciz eder, biri nükleer silah üretir, Öteki nükleer teknolojiyi çoktan aşmıştırda sismik teknolojiye geçmiştir falan filan.

Gelde deme delikli demir çıktı mertlik bozuldu diye.

Eskiden böylemiydi alırdın eline kılıcını kalkanını binerdir atına Allah Allah diye alırdın mehterandan gazı yürürdün küffarın üstüne verirdin sopayı kafasına kafasına.

Şimdi bişey yapamıyoz ya deliriyom ben. Üretelim üretmesinede bu meret kılıca kalkana benzemiyoki. Sen bitanesinin üstüne atıyon o ortalıkta ne var ne yok yaşlı çocuk dinlemiyo alayını haşlama yapıyo sonrada o mekan mundar oluyo bilmemkaç yüzyıl kimse oturamıyo. yazık günah ya bunların üretilmesine müsade edilmesin. Hıyarın teki çıkar bende bomba var diye atar biyere ondan sonra o herifi öldürsen ne fayda süründürsen ne fayda. Bütün memleket mundar oldu bi kere.

Bu arada bir derin devlet teoremimde var.  Bana kalırsa bizde zaten nükleer silah vardır. Hatta kaçakçılık olayında merkez olduğumuza göre bütün silahlardan elimizde vardır

Yinede ne gelirse senden gelsin yeter ki devletsiz kalmasın başım demişler.

Yapılsın ama kullanılmasın diyorum ben. Ne alakaysa

Daha güzeli var tüm dünyadakiler imha edilsin bir dahada üretilmesine müsade edilmesin. Bunun için uğraşılmalı derim.


Gökhann
12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 15:27

ABD abimizin izniyle olur yoksa olmaz gerçekten
80 li yıllarda zenginleştirmek üzere yolladığımız ve parasını peşinen ödediğimiz ve bir daha geri alamadığımız siz kulanmayı beceremesiniz ben bunu sizin yerinize kullanırım diyen ABD ye rağmen varsa ki mümkün değil  nükleerimiz olur
   bir ara incirlikte böyle şeyler den olduğu söylenmişti ama bu meretler iki anahtarlı imiş biri malum yerde bir diyeri bizde ya bize ikincisini veren yedeğini yapmamışmıdır
arkadaşlar havas etmeyelim ABD emperyalizmi 4bir yanımız sarmış sarmalamış uyanalım................sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET