Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tuncaytezgöçen

14 yıl önce - Pzr 24 Nis 2005, 22:22
Gökçekaya Barajı

GÖKÇE KAYA BARAJI : 1976 SENESİNDE BU BARAJDA ÇALIŞTIM, barajın ne kadar oturduğunu hesaplayan kayalıklar üzerine kurulan ölçme betonlarının çelik merdivenlerini yapmıştım. baraj girişindeki merdivenin kayalıklara bakan tarafında kaynakla ismimi yazmıştım, gidenler baksın

özel not. ben bu barajın gövdesinin içinden karşıdan karşıya geçmeya nail oldum gerçekten çok ürkütücüydü, DSİ MÜHENDİSİ( İSMAİL BEYLE) birlikte kontrol amaçlı geçtik tabii o kontrol etti ben yanında refakatci olarak bulundum.

edeniz
14 yıl önce - Cmt 18 Hzr 2005, 13:06

Tuncay abi baraj gölü çevresinde piknik alanı falan varmı?
[Renkleri çok koyu çıkmış foto silindi. Alimemo]

tuncaytezgöçen

13 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 01:30
TARİHÇESİ

Eskişehir’in 60 km kuzeydoğusunda, Sakarya Irmağının üzerindeki Sarıyar Barajı’nın 50 km aşağı çığırında kurulu kemer baraj. Türkiye’nin ilk beton kemer barajı olan Gökçekaya Barajı’nın yapım çalışmaları 1967’de başladı ve 1972’de tamamlandı.  Gökçekaya Barajı / ESKİŞEHİR

Sakarya Nehri üzerinde,
Enerji amaçlı,

Yüksekliği 158m,

1972 yılında işletmeye açıldı.

Elektrik üretimi amacıyla kurulan baraj Kuzeybatı Anadolu enterkonekte şebekesine bağlıdır ve öteki hidrolik ve termik santrallerle birlikte işlev görür. Temel kayasından yüksekliği 158 m, kret uzunluğu 479,66 m olan barajın gövdesine 650.000 m3 beton dökülmüştür. 44.650 km2’lik bir su toplama alanı olan 20 km2’lik baraj gölünde en çok 910 milyon m3 su tutulabilir. Barajın sağ kıyısından 700 m uzaklıktaki bir boyun üzerine yapılan dolusavak, üstten asmalı radyal kapaklı, ağırlıklı tipte ve 62 m genişliğindedir. Enerji santraline dikey eksenli üç adet Francıs türbini yerleştirilmiş olan barajın yıllık ortalama enerji üretimi 562 milyon kW-sa’dır. Barajın proje ve danışmanlık hizmetleri bir ABD firması olan EBASCO servisi tarafından, müteahhitlik hizmetleri ise İtalyan Halstrade-Torno tarafından karşılanmıştır.

Baraj ekseninde vadi, her iki yamacı oluşturan kaya bloklarıyla belirgin bir biçimde daralır ve kenar baraj yapımına uygun bir topografya ortaya çıkar.
Baraj inşaatı sırasında, derivasyon tünelinde bir çökmenin oluşması sonucu yapım çalışmaları bir süre durmuş, daha sonra eski tünelin bir kısmı kullanılarak yeniden yapılan derivasyon tüneliyle yapım çalışmaları sürdürülmüştür.
Baraj ekseninin bulunduğu yerde, gövde yapımını etkileyen iki kırık (fay) hattı yer alır. Bu kırıkların belirli bölümlerine beton dökülerek zemin güçlendirilmiştir. 50 km uzunluğundaki barajda su kaybı yoktur.
kaynak: ESKİŞEHİR FORUM.COM

metegs

12 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 03:47

(+)

Ufuk BOLAT

12 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 13:37

gökçekaya barajı çok güzeldir!
çocukluğumun bazı tatil günleri orda geçti dayımlar orda olduğundan dolayı (dedem orada çalışmış ve yine ordan emekli olmuş)
bir zamanlar orda italyanlarda kalıyormuş
bazı lojmanlarından hatırladığım kadarıyla Beş evler, Otuzbir evler, Kağıt evler ve İtalyan sitesi vardı!
2 sene önce gittim en son tam anlamıyla Alpudan sonrası yolu ve baraj gölü harika!
Ayrıca sakarya nehrinin diğer tarafı Ankara'ya bağlı!
Bu konuyu açan üyemize teşekkür ediyorum! Umarım daha fazla resim vardır!

Not: Merak eden arkadaşlarımız için mesire yerleri ve balık tutma imkanı var

sayfa 1
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR