Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
GkhanTR
5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 23:48
Benim Adım Gültepe Dizisinde Kullanılan ESHOT Marka Otobüsler, Eski Minibüs, Kamyonet ve Arabalar

2 hafta önce Kanal D'de Benim Adım Gültepe isminde yeni bir dizi başladı. İsminden de anlaşılacağı gibi dizi İzmir'in Gültepe semtinde geçiyor. Özellikle oyuncu kadrosu bakımından oldukça kuvvetli. İlk bölümünde oldukça sevilen dizi özellikle müzikleri ile ön plana çıkıyor.

Asıl konumuza gelecek olursak dizi 1982 yılında geçiyor ve başarılı bir dönem dizisine benziyor. Elbette dönem dizilerinin olmazsa olmazı nostaljik otobüsler, minibüs, kamyonet ve arabalardır. Dizide bir çok nostaljik araç kullanılıyor. İlk bölümünde ESHOT garajına girip otobüsleri boya ile boyama sahnesi bile var. Bu sahnede bir çok ESHOT otobüsü gözüküyor. Maalesef dizi içerisinde ki bazı otobüsler İzmir'de hiç kullanılmayan İstanbul otobüslerinden. Fakat üzerindeki filo no, ESHOT sticker ve renkleri İzmir'de ki otobüsleri ile birebir aynı. Bazı sahnelerde de ESHOT otobüsleri yerini alıyor.

Bu başlık altında bu dizide kullanılan ESHOT marka otobüsler, eski minibüs, kamyonet ve arabalar ile ilgili fotoğraf, video, bilgi ve dökümanları toplayalım istiyorum. İlk olarak bir kaç fotoğraf ve video ile başlamak istiyorum.

Bahsettiğim ESHOT garaj sahnesi. Normalde bu sahnenin başında büyükçe ESHOT garajı tabelası var fakat videoda bu kısım yok maalesef.

Misafir cb1

5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 00:01

O dönemi görmüş kişilerin hatırlayacağı Ford Otosan minibüs, O302 ESHOT otobüsleri, eski kamyonlar çok güzel bir şekilde yansıtılıyor dizide.

GkhanTR
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 00:03

Bu gece paylaşacağım son fotoğraflar. İlerleyen bölümlerde daha çok nostaljik araçlarımızı görme ümidiyle

Misafir 0e5

5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 06:23

İzmir'de bu kirmizi otobuslerden hic bir zaman olmadi ki İyice arastirilmadan yapilmis bir dizi MAN 590 , MAN Bussing olmaliydi.

mineveali
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 19:07

ben en çok boynuzlu otobüsleri ve vapurları görmek istiyorum bu dizide. gerçek nostalji onlar. minibüsü gördükçe çiçek Abbas'ı izliyorum gibime geliyor

kami suyutmaz
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 19:09

kaç senesinde geçiyor dizi bilmiyorum ama İzmirde bildiğim kadarıyla hiç leyland belediye otobüsü olmadı..
Sanat yönetmenini eleştirmek lazım bence..??

graphix_35
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 19:30

Dizi zaten İzmir'de çekilmiyor ki. İstanbul'a o dönemin İzmir'ini yansıtacak bir set kuruldu sadece. Bu tarz hatalar normal yani mazur görün.

GkhanTR
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 19:42

Dizi 1982'de geçiyor. Benimde ilk mesajimda bahsettiğim gibi kullanılan bazı otobüsler Izmir'e ait değil. Mesela 115 kapı numaralı Leyland Istanbul'a ait olup Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde kullanılan otobüs. Sadece yeniden boyanıp ESHOT yapıştırma ve boyaları yapıldı.

Bir küçük dipnot daha şu an ki dizi çekimleri Izmir'de yapılıyor. Ekrana gelen 2 bölümde Izmir'de çekilerek yayınlandı. Dizi ilerleyen bölümlerinde Istanbul'a taşınması gündemde.

kami suyutmaz
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 21:05

sayın forumdaşım..Böyle hatalar sanat konusunda eğitimli insanların nezdinde yapılırken mazur görülemez..
tamam M.Ö döneminde yapılanlarda hiçbirimiz olmadığı için mazur görebiliriz ama 1982 de yaşayan bunca insan varken sanat adı altında kandırılmaya çalışmak hiç hoş değil..
üstelik sinema sanatımız son zamanlarda üst düzey ödüller kazanırken..
yarından tezi yok sevmesemde bu diziyi biraz izleyip daha yapıcı ve gerçeğe yakın yorumlar yapmaya çalışacağım..Ya ben 1982 ye kadar bu ilde 4 yıl üniversiteye gittim hiç Leyland görmedim..
Niye görmüş gibi yapayım..?? 2.dünya savaşı filmlerinde F-16 görmek gibi bir şey bence..
Sadece görüşümü belirttim,şahsınıza dair bir şey değildir..
Saygılarımla

GkhanTR
5 yıl önce - Cum 12 Eyl 2014, 23:48

Alıntı:
sayın forumdaşım..Böyle hatalar sanat konusunda eğitimli insanların nezdinde yapılırken mazur görülemez..
tamam M.Ö döneminde yapılanlarda hiçbirimiz olmadığı için mazur görebiliriz ama 1982 de yaşayan bunca insan varken sanat adı altında kandırılmaya çalışmak hiç hoş değil..
üstelik sinema sanatımız son zamanlarda üst düzey ödüller kazanırken..

Kesinlikle haklısınız. En azından bir otobüsü aslına uygun yapmak çokta zor olmasa gerek. Birde dizilerin milyonlarca lira bütçelerinin olduğunu düşünürsek. Gerekli tepki gösterilirse eminim ki ilerleyen bölümlerde bu hata düzeltilir. Çünkü otobüsler dışındaki herşey çok iyi yansıtılıyor sanat yönetmeni tarafından. Izmir'in mekanları, kamyonet, dolmuş ve araçlar bana göre çok iyi.

Alıntı:
yarından tezi yok sevmesemde bu diziyi biraz izleyip daha yapıcı ve gerçeğe yakın yorumlar yapmaya çalışacağım..Ya ben 1982 ye kadar bu ilde 4 yıl üniversiteye gittim hiç Leyland görmedim..

Size tavsiyem ilk iki bölümünü imkanınız varsa internetten izlemeniz. Ikinci bölümde çok yok ama özellikle ilk bölümde Izmir sahneleri ve otobüs dolmuş sahneleri oldukça fazla.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege