Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
GkhanTR
5 yıl önce - Pzr 07 Eyl 2014, 17:50
İzmir - Tarihi un fabrikası Kent Koleji oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihine tanıklık eden eski Un Fabrikası’nı restore etmeye başladı. Tarihi yapı, Kent Koleji’ne dönüştürülerek İzmir’deki kalifiye insan kaynağının artırılması çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Projeye İZKA da destek veriyor.

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1908 yılında inşa edilen ve kentin tarihine tanıklık eden Halkapınar’daki eski Un Fabrikası’nı Kent Koleji’ne dönüştürecek. Bir dönem ekmek fabrikası olarak kullanılan ve son dönemde de DGM ve TEK gibi kurumlara ev sahipliği yapan 2 tarihi binadaki restore çalışmaları hızla devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında, cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Tuzakoğlu Fabrikası adıyla anılan bina, İzmir Kent Koleji adı altında faaliyet göstermeye başlayacak. Büyükşehir’in İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında hazırladığı Kent Koleji Projesi, kentin istihdam sorunlarına katılımcı, yenilikçi ve farklı bir çözüm modeli sunacak. Projeye Yaşar Üniversitesi Ar-Ge ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) ortak; Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu, Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise katılımcı olarak destek veriyor.

İZMİR KENT KOLEJİ
Proje, kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerde en önemli sorunlarından birinin, kalifiye insan kaynakları eksikliği olduğu gerçeğinden yola çıktı. Söz konusu proje, bu sektörlerin talep ettiği nitelikte kalifiye insan kaynaklarının geliştirilmesini amaçlıyor. İzmir Kent Koleji projesinin en önemli yenilikçi katkılarından biri de yerel düzeyde mesleki eğitim, istihdam ve sanayi kurumlarını bir araya getiren bir yapı öngörmesi. Kolej, kent ileriye taşıyacak tüm aktörlerin temsilcilerini bir arada ve diyalog içinde tutarak büyük bir sinerji oluşturmayı amaçlıyor.

İzmir Kent Koleji bünyesinde Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab) kurulacak. Projenin en yenilikçi yönlerinden birini oluşturan FabLab, İzmir Kent Koleji’nde eğitim alacak kursiyerlerin yanı sıra, mühendislik, teknik ve meslek lisesi öğrencilerine ve yaptığı projeleri ve fikirlerini somutlaştırmak isteyen girişimlere, tasarımcılara, sanatçılar ile zanaatkarlara da açık olacak.

106 YILLIK YAPI
Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Tuzakoğlu Fabrikası adıyla anılan bina, 1908’de Osmanlı vatandaşı olan Yuan Tuzakoğlu ve Vasil İstefanidi’nin girişimleriyle un fabrikası olarak inşa edildi. 1914’de İzmir’in sadece un sektöründe değil, bütün sektörleri içinde en büyük işletmelerden biri haline gelmişti. Tuzakoğlu Un Fabrikası’nın İzmir’in kurtulduğu 9 Eylül 1922’de müessif bir olaya karıştığı da zihinlerden çıkmadı. İzmir’e ilk giren Türk süvari müfrezesi, Halkapınar’daki Tuzakoğlu Fabrikası önünde yoğun bir ateşle karşılaşmış, fabrikadan açılan ateşte 4 Türk eri şehit düşmüştü. 1922’den sonra İzmir Belediyesi’ne geçen bina, bir ara ekmek fabrikası olarak işletildi, ardından da farklı alanlarda (DGM ve TEK’e ev sahipliği gibi) hizmet vererek günümüze kadar ulaştı.

GkhanTR
5 yıl önce - Prş 09 Ekm 2014, 17:20
İşte insana yatırım!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Kent Koleji’nde ilk startı verdi. Ücretsiz mesleki eğitim kursları konusunda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile birlikte protokol imzalayan Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Gençlerimize meslek edindirerek istihdam sağlayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanayi sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik önemli adımlardan biri olan Kent Koleji kurslarına başlıyor. Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen Kent Koleji Mesleki Eğitim Kursları imza töreni, Bayraklı’daki Ord.Prof.Dr. Ekrem Akurgal Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirildi. İşbirliği protokolünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz imzaladı.

Alıntı:
Kent Koleji faktörü
Konuşmasında yerelde kalkınma hedefinde eğitimin çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “En önemli yatırım insana yatırımdır; gençlere, gençlerin geleceğine, dolayısıyla İzmir’in ve ülkenin geleceğine olan yatırımdır” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak 2006 yılından bu yana, 11 kurs merkezinde, 65 branşta 1851 kurs açarak 46 bin 148 kişiye ulaştıklarını açıklayan Başkan Kocaoğlu, yerel yönetimlere çok fazla istihdam talebi geldiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Bu yüzden meslek sahibi yapmak, meslek eğitimi için kurslar düzenlemek, istihdamda önemli bir faktör. Kent Koleji de böyle bir ihtiyaçtan doğdu. Burada Ege Üniversitesi işbirliğinde, meslek edindirme kurslarından farklı olarak hem teorik hem de pratik içerikli yoğun bir eğitim gerçekleştireceğiz. Sanayinin de desteğini alarak eğitim verilen gençleri işe yetiştirmeye çalışacağız. Sektörlerden gelecek talebe göre kursları dengeleyip çeşitlendireceğiz. Bir süre sonra da Kent Koleji’ni restorasyonu devam eden eski Un Fabrikası’na taşıyacağız. Ekonominin büyümesi için, üretebilmemiz için, gerekli olan kalifiye elemanı sağlarken, tabii ki gençlerimize de istihdam sağlayarak, onlara meslek edindirerek bu çalışmaların önünü açacağız.”

“Onur duyuyoruz”
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile eğitim alanında işbirliği protokolü imzalamaktan mutlu olduğunu söyledi. Hedeflerinin 2023 yılında Ege Üniversitesi’nin dünyadaki ilk 100 üniversite arasında yer almasını sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Nitelikli insan gücüne ihtiyaç var. Nitelikli insan gücü yaratmak için, hem ücretsiz hem topluma dönük böyle bir çalışmanın paydaşı olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

Ücretsiz dersler Cumartesi başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki eğitim alanında yaptığı en büyük atılımlardan biri olan Kent Koleji ücretsiz olacak. Kursların sonunda başarılı olan kursiyerlere Büyükşehir Belediyesi ve EGESEM imzalı başarı belgesi verilecek. 11 Ekim 2014 tarihinde Ege Üniversitesi'nde başlayacak olan kurslar, 3 ay sürecek ve hafta sonları 09.00 - 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

İlk etapta imalat sanayisinin ihtiyacı olan teknik eleman eksikliğini gidermek amacıyla “Kaynak, CNC, PLC ve CAD/CAM” bölümlerinde 4 ayrı kurs açıldı. Kaynak kursuna başvuracaklar en az ilkokul mezunu, CNC, PLC ve CAD/CAM kurslarına katılacaklar ise en az lise mezunu olarak belirlendi. Düzenlenecek kurslarla işinin ehli kaynakçılar, bilgisayarlı imalat tezgahlarını kullanabilen tornacılar, 3 boyutlu çizim programlarına hakim sertifikalı teknikerler yetiştirerek hem sanayi sektörüne nitelikli elemanlar kazandırmak hem de işsizlik sorununa karşı adım atmak hedefleniyor. Kurs sayısı, ilerde sanayicilerden gelen talep doğrultusunda artırılacak.

mahmut11
4 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 02:14
İzmir’in tarihine sahip çıkılamadı

Projelerini ve yaptığı işleri zamanında bitirememekle ünlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bunu alışkanlık haline getirdi.

"İzmir'in tarihine sahip çıkıyoruz" sloganıyla, kentin son 100 yılına tanıklık eden eski un fabrikasında yenileme çalışmalarına başlayan Büyükşehir, işi bitiş süresi dolmasına rağmen bir türlü tamamlayamadı.

540 günde bitiremedi

7 Mart 2014'te başlayan 540 gün iş süreli restorasyon çalışmalarının 28 Ağustos 2015'te bitmesi gerekirken üzerinden 1 aydan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen devam ettiği gözlendi. Şaraphane mevkiinde eski un fabrikası olan, iki bloktan oluşan ve daha önce biri Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. binası, diğeri ise DGM (Devlet Güvenlik Mahkemesi) olarak kullanılan binaların restorasyonu için çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi geleneğini bozmadı. Yaz sonunda tamamlanması gereken ve bu şekilde kamuoyunu bilgilendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet bitim süresinin üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen yine gecikti. Çalışmalar tamamlandığında İZSU hizmet binası olarak kullanılması planlanan iki bloktan oluşan tarihi binanın cephe temizliği, çatı kaplamaları ile doğramalarının aslına uygun olarak yenilenmesi gerekiyordu. Tarihi binalardaki restorasyon çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını isteyen vatandaşlar, "İzmir Büyükşehir Belediyesi bir işini de zamanında bitirsin. Her projeyi geciktiriyor. O zaman bitiş tarihini verirken daha titiz davranmasını bekliyoruz" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/kenthaberleri/2015/10/ ...cikilamadi

Misafir e85

4 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 02:18

Hangi vatandaş bu binanın önünden gecip de bina icin bu sozleri soylemis cok merak ediyorum Yeni Asır soylemek istediklerini vatandaslarin uzerine yikmis baska bir sey degil. Ama hic Sabuncubeli'nin 2018 e kaldigini, Ankara - Izmir YHT hattinin neden Izmir'den baslamadigini haber yapmazlar ) Havuz medyasi boyle bir sey:)

Izmir Restorasyon
4 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 08:22

Izmir'de sokakta vatandasa sorsunlar.. Un Fabrikasi yakininda yuruyen bulurlarsa tabii.

Un fabrikasi ne oluyor? Kim yapiyor? Ihalesi ne zaman yapildi?

10 kisiden 9'unun haberi yoktur.

Burasinin gec kalmasinin kimseye cok da buyuk bir sabirsizlik yaratacagi yok.

Belediye gec kaliyor, evet, bundan da rahatsizlik duyuyoruz, tabii ki. Metro, Opera salonu vs. Da Yeni asir uydurmasin. Vatandaslar

mahmut11
4 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 11:36

İşi farklı noktaya çekmeyin,

Ayrıca un fabrikasının değişeceğini Halkapinardan gecenler afişleri okursa görebilir.

Kısaca:
Yetişti mi? Hayır...

Daha ne?

Yok havuzmus, yok çevrede insan yokmuş, EE? bu bitiş tarihine yetişmediğini değiştirir mi?

Misafir 732

4 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 16:44

Alıntı:
Ama hic Sabuncubeli'nin 2018 e kaldigini, Ankara - Izmir YHT hattinin neden Izmir'den baslamadigini haber yapmazlar ) Havuz medyasi boyle bir sey:)

İşlerine gelmez abisi , bizdeki belediye düsmanları da bunları haber yapmak icin elinden geleni yaparlar. Gerci 1 kişi malum yapıyor

mahmut11
4 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 17:53

Önceki YHT hatlarına bakarak rahatça anlayabilirsin. Istanbul YHT'si: Ankara-Eskişehir, Eskişehir-Pendik olarak inşaa edildi. Etap etap yani. Manisa tünelleri hakkında bilgim yok.

Ayrıca, konuyu sulandırarak bir yere varamazsınız,

Burası nedir ? İzmir - Haberler ve Sohbet sayfası, HABER paylaşıyoruz yani, uydurma falan da değil. Yeni asır'dan paylaşıyorum. İşinize gelmiyor, hoşunuza gitmiyor tabi. ,..

Bu arada haber dikkate alınmış ki inşaatın yanından geçerken gördüm "BİTİŞ TARİHİ:" diye yazan yerdeki tarihin üzerinde beyaz bir kağıt yapıştırmışlar ve el yazısı ile 11.11.2015 yazmışlar

mahmut11
4 yıl önce - Çrş 04 Ksm 2015, 18:45

Bugün yanından geçtim ve bitiş tarihi yazan yerde bos beyaz bir.kâğıt vardı. o tarih de yok.

mahmut11
4 yıl önce - Prş 03 Arl 2015, 00:06

bugün yine yanından geçtim. 11.12.2015 yazmışlar .yetişecek bu sefer

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet