Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
goztepelielif

14 yıl önce - Cmt 30 Nis 2005, 19:11
EN BORCLU 5. ULKE TURKIYE!


ANKARA (İHA) - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 170 ayrı endeksi bir araya getiren ve dünya liglerinde Türkiye'nin yerini araştıran "Dünya Ölçeği Türkiye Gerçeği" adlı raporu, Türkiye'nin israfta dünya rekoruna sahip olduğunu, en borçlu ülkeler liginde ise 5. sırada yer aldığını ortaya koydu.


ATO'nun Dünya Bankası, OECD, IMF, Birleşmiş Milletler (BM), FAO, CIA, Dünya Ekonomik Forumu gibi çok sayıda uluslararası kuruluş tarafından, endekslerden faydalanarak hazırladığı "Dünya Ölçeği Türkiye Gerçeği" başlıklı rapora göre, Türkiye nüfus bakımından dünyada 17. sırada bulunurken, nüfus yoğunluğu en yüksek ülkeler sıralamasında 80. sırada yer alıyor.

En geniş topraklara sahip ülkeler sıralamasında 36. olan Türkiye, kentlerde yaşayan nüfus oranında ise 13. sırada bulunuyor. Dünyada, krom, bor rezervinde 1., altın ve toryum rezervinde 2., mücevher üretiminde 5., cıva, mermer üretimi ve jeotermal enerjide 7., mermer ihracatında 8., çelik üretiminde 9., kömür üretiminde 15. sırada olan Türkiye, ekonomik büyümede 16., ekonomik büyüklük olarak Satınalma Gücü Paritesi'nde 18., milli gelir sıralamasında ise 21. sırada bulunuyor.

Dış borcun milli gelire oranında 4., en borçlu ülkeler liginde 5., gelir dağılımı bozukluğunda 55., kişi başına düşen milli gelirde 65. sırada bulunan Türkiye, refah liginde 92. sırada yer alarak ekonomik büyüklüğüyle çelişki yaratan kötü skorlara imza atıyor. İsrafta dünya rekorunu elinde bulunduran Türkiye, günde ortalama 4 saat televizyon izleme oranıyla dünya 2.'liğini alırken, en çok telefonla konuşan ülkeler sıralamasında 6., kablolu telefon abone sayısında ise 13. sırada yer alıyor. En çok resmi tatil yapan ülkeler liginde ise Türkiye yıllardır dünya 3.'lüğünü kaptırmıyor.


ATO'nun hazırladığı rapora göre, Türkiye yumurta üretiminde üst sıralarda yer alırken, yumurta tüketiminde ise listesinin üstünü zorlayamıyor. Çocukların gelişiminde önemli bir yer tutan yumurta üretiminde dünyada 14. sırada bulunan Türkiye, yumurta tüketiminde ise 88. sırada yer alıyor. Türkiye, arı varlığında 4. sırada yer almasına karşın bal üretiminde ancak 7. sıraya kadar çıkabiliyor.

"ORMAN TAHRİBATINDA TÜRKİYE DÜNYA 2.'Sİ"

Türkiye, armut, fındık, incir, kiraz üretiminde 1., buna karşın orman tahribatında 2. sırada. Koyun-keçi sütü üretiminde 1., inek sütü üretiminde 8., ilaç üretiminde 18. sırada bulunan Türkiye, aynı alandaki farklı liglerde karamsar bir tablo çiziyor.

Buna göre Türkiye, sağlık hizmetlerinin ulaşabildiği insan sayısı sıralamasında 96., sağlık hizmetlerinin eşit ve adil dağılımında 109., her bin doğumda ölen bebek sıralamasında 122. sırada. Üretimler liginde Türkiye birbiri ardına rekorlara imza atıyor. Karpuz ve zeytin üretiminde 2., zeytinyağı, ayçiçeği, sebze üretiminde 4., koyun, keçi, çay, pamuk, vişne üretiminde 5., soğan, yün, üzüm üretiminde 6., katır, limon ve buğday üretiminde 7., hububat, ayçiçeği, çavdar, badem, merkep üretiminde 8., at üretiminde 12., sığır üretiminde 14. sırada yer alan Türkiye, GAP projesiyle de dünyada 8. büyük yatırıma sahip bulunuyor.


Taşıt sayısında dünyada 15. sırada bulunan Türkiye trafik kazalarında 2., iş kazalarında 3. sırada bulunuyor. Afetler nedeniyle yıllık ölen kişi sayısında dünya 3.'sü olan Türkiye, 5.5 üzerinde deprem sıklığında 6., yıllık ortalama afete maruz kalan nüfus sıralamasında 8. sırada olmasına karşın, sigorta prim üretiminde 37. sırada bulunuyor.


3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, marinalarda 1. buna karşın deniz filosunda 18. sırada yer alıyor.

Türkiye, kötü alışkanlıklar liginde de üst sıraları zorluyor. Kumar oynamada dünyada 2., alkol tüketiminde, taklitçilikte, korsan yazılımda, aleyhine en çok insan hakları ihlali başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında 3., sigara tüketiminde 4. sırada bulunan Türkiye, tütün üretiminde 7., rüşvet liginde ve ateşli silahlarla cinayette 8., sigara üretiminde 14. sırada. Türkiye dünyada ithalatta 22., ihracatta 30., cari açıkta ise 6. sırada yer alıyor. Buna ek olarak Türkiye, çimento ihracatında 2., tekstil ihracatında 3., ayakkabı sanayiinin ticaret hacminde 9., hizmet sektörü ihracatında ve genel ticaret hacminde 28., hizmet sektör ithalatında 40. sırada bulunuyor. Türkiye son yıllarda turizm açısından da önemli istatistiklere imza atmaya başladı. Turizm gelirlerinde dünya 12.'si olan Türkiye, turist çekmede 15., dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler sıralamasında 19.'lukta bulunuyor. Yaşanmaya değer ülkeler sıralamasında gerilerde yer alarak 88. sırada yer bulan Türkiye, Kongre turizminde 27. olarak dünya liginde umut vadediyor.


Türk milli takımı dünya 3. olarak yerini koruyor, ancak dünya futbol sıralamasında 15. sırada bulunuyor. Olimpiyat madalya sıralamasında ise Türkiye en son Atina Olimpiyatları'nda elde ettiği derecelerle 22. sırada. Türkiye ordu gücünde dünya 5.'si, askeri harcamalarda ise 13. sırada yer alıyor. İnsan kaynağı sıralamasında dünya 6.'sı olan Türkiye, dünya bilimine katkı ve beyin göçünde 24. sırayı alırken, Amerika'da en fazla öğrencisi bulunan ülkeler liginde de 9. basamakta bulunuyor.

Türkiye internet ağı altyapısında 24., 100 kişiye düşen internet sayısında 25., 10 bin kişiye düşen patent sayısında ve üniversite mezunlarının yetişkin nüfusa oranında 26., patent başvuruları sayısında 50., Bilgi ve İletişim Teknolojileri Endeksinde 52., bilgi toplumuna hazır olma endeksinde 56., Mesleki ve Teknik Beceri İsteyen İşlerde Çalışan Kadın Endeksinde 75., kadınların ekonomik ve politik yaşama katılımı endeksinde 150. sırada bulunuyor.

TÜRKİYE KİTABA YATIRIM YAPMIYOR

Kitaba yatırım yapmada dünya ortalamasının yarısını bile yakalayamayan Türkiye, Avrupa Birliği (AB) kapısında en fazla bekleyen ülkeler sır f6re Türkiye, sağlık hizmalamasında, istihdam üzerindeki vergilerde, en pahalı akaryakıt fiyatında, dolaylı vergilerin oranında, fenilketonüri (Çocuklarda zihinsel özür yaratan kalıtsal hastalık) hastalıklarında birinci sırada yer alırken, internete yapılan saldırılarda 6., endüstriyel üretimde ve imalat sektörleri sıralamasında 25., kayıtdışı ekonomide 29., enflasyon liginde 30., öğrenci başına yapılan eğitim harcamasında ve rekabet endeksinde 55., yabancı yatırımda 57., yaşam kalitesi endeksinde 61., milli gelirden sağlığa ve eğitime ayrılan payda 70., yolsuzluk endeksinde 77., kişi başı sağlık harcamasında 82., insani gelişme endeksinde 88., basın özgürlüğü endeksinde 113. sırada yer alıyor.


Türkiye bürokratik engellerde de dünyada ön sıralar için yarışıyor. 84 idari bölüm sayısıyla idari bölüm endeksinde 5. sırada olan Türkiye, bürokrasisi en engelleyici ülke endeksinde 13. durumda. Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO Başkanı Aygün, Türkiye'nin dünya liglerindeki konumunun çelişkilerle dolu olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'ye dışardan bakan bir göz, mucize ve hayal kırıklıklarını aynı anda görür" dedi.

Türkiye'nin süper ligde gol sıkıntısı çeken bir ülke görünümünde olduğunu belirten Aygün, "Gol atacağım derken gölü hep kendi kalesinde görmüş. Derby maçlarının hepsini kaybetmiş. Türk milli takımını yöneten kaptanların hepsi kırmızı kart görmüş ama Türkiye'de en önemli liglerde kırmızı bakiye vermiş" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin 15 kez krize girmeyip küçülme yıllarını sıfır büyümeyle kapatmış olsaydı dahi, bugün kişi başına milli gelirin 12 bin 650 dolar olacağına işaret eden Aygün şunları söyledi:


"Türkiye'nin kriz yıllarına küçülme yerine ortalama büyümesini gerçekleştirmiş olsaydı kişi başı milli gelir bugün 20 bin doların üzerinde gerçekleşecekti. Böylece 1.5 trilyon doları bulan milli gelirimiz olacaktı. Türkiye dünyanın 7. büyük ekonomisi olma vapurunu kötü kaptanlar yüzünden kaçırdı."

RAKAMLARLA TÜRKİYE

ATO'nun raporuna göre Türkiye'de çeşitli endekslerde dünya sıralamasındaki yeri şöyle:

Birincilikler: Armut üretiminde, fındık üretiminde, incir üretiminde, kiraz üretiminde, koyun sütü üretiminde, keçi sütü üretiminde, krom rezervinde, bor rezervinde, israfta, marinalarda, AB üyeliği kapısında beklemede, istihdam üzerindeki vergilerde, en pahalı akaryakıt kullanımı, dolaylı vergilerin oranında, Fenilketonüri (Çocuklarda zihinsel özür yaratan kalıtsal hastalık) hastalıklarında.

İkincilikler: Orman tahribatında, altın rezervinde, toryum rezervinde, trafik kazalarında, kumar oynamada, karpuz, zeytin üretiminde, çimento ihracatında, günde 4 saat ortalamayla televizyon izleme sürelerinde.

Üçüncülükler: Alkollü içki tüketiminde, tekstil ihracatında, futbol milli takımlar sıralamasında, taklitçilikte, korsan yazılımda, iş kazalarında, aleyhine en fazla insan hakları ihlali başvurusunda (2004-AİHM), en çok resmi tatil liginde, afet nedeniyle yıllık ölen kişi sayısında.
Dördüncülükler: Zeytin yağı, ayçiçeği, cam, sebze üretiminde, sigara, altın tüketiminde, ısısal güneş enerjisi üretiminde, arı varlığında, nüfus başına f6re Türkiye, sağlık hizmafetlerde ölen sayısında.

Beşincilikler: Çay, koyun, keçi, pamuk, vişne, mücevher üretiminde, bağ alanında, Ordu gücünde, dış borçlarda, 84 idari bölüm sayısıyla idari bölüm endeksinde, 109 ülke içinde kişi başına 142 dolar eğitim harcamasıyla eğitime en az pay ayıran ülkeler içinde

Altıncılıklar: Soğan, yün, üzüm üretiminde, İnternete yapılan saldırılarda, en çok telefonla konuşmada, insan kaynağı sıralamasında, cari açıkta, 5.5 üzerinde deprem sıklığında.

Yedincilikler: Cıva, katır, tütün, buğday, bal, mermer, limon üretiminde, jeotermal enerjide.

Sekizincilikler: Merkep, hububat, ayçiçek, badem, çavdar, inek sütü üretiminde, GAP projesiyle, rüşvet liginde, çalışan çocuk işçi sayısında, yıllık ortalama afete maruz kalan nüfus, mermer ihracatında, ateşli silahlarla cinayette, şeker tüketiminde

Dokuzunculuklar: Endüstri payında, mısır, çelik üretiminde, su kaynağında, ayakkabı sanayiinin ticaret hacminde, halkın mutluluğu sıralamasında, ABD'de en fazla öğrenci bulundurmada

Onuncu ve sonrası: Portakal, arpa üretiminde 10., at üretiminde 12., turizm gelirlerinde 12., tereyağ, ham çelik üretiminde 13., askeri harcamalarda 13., en fazla antidamping soruşturması açan ülkeler sıralamasında 13., Bürokrasisi en engelleyici ülke endeksinde 13., kentlerde yaşayan nüfus oranında 13., kablolu telefon abonesi sayısında 13, sigara, sığır, yumurta üretiminde 14., çimento, kömür, patates üretiminde 15., taşıt sayısında 15., turist çekmede 15., dünya futbol sıralamasında 15., büyümede 16., Ar-Ge'de 17., Nüfusta 17., satınalma gücü paritesinde 18., deniz filosunda 18., ilaç üretiminde 18., takım tezgahı üretiminde 19., dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler sıralamasında 19., milli gelirde 21., ithalatta 22., Olimpiyat madalya sıralamasında 23., beyin göçünde 24., dünya bilimine katkıda 24., piliç üretiminde 24., internet ağı alt yapısında 24., endüstriyel üretimde 25., imalat sektöründe 25., 100 kişiye düşen internet sayısında 25., 10 bin kişiye düşen patent sayısında 26., üniversite mezunlarının yetişkin nüfusa oranında 26., kongre turizminde 27., ticaret hacminde 28., Hizmet sektörü ihracatında 28., kayıtdışı ekonomide 29., enflasyon liginde 30., ihracatta 30., en geniş yüzölçümünde 36., sigorta prim üretiminde 37., hizmet sektör ithalatında 40., patent sayısında 50., bilgi ve iletişim teknolojileri endeksinde 52., gelir dağılımı eşitsizliğinde 55., rekabet endeksinde 55., öğrenci başına yapılan harcamada 55., bilgi toplumuna hazır olma endeksinde 56., yabancı yatırımda 57., yaşam kalitesi endeksinde 61., kişi başına milli gelirde 65., milli gelirden sağlığa ayrılan payda 70., milli gelirden eğitime ayrılan payda 70., cinsiyete göre gelişme endeksinde 144 ülke arasında 70., mesleki ve teknik beceri isteyen işlerde çalışan kadın oranında 84 ülke arasında 75., yolsuzluk endeksinde 77., kadınların kamu-özel sektör yönetim ve idari kademede temsilde yüzde 6.7 ile 83 ülke arasında 79., nüfus yoğunluğu en yüksek ülkeler sıralamasında 80., kişi başına sağlık harcamasında 82., bilişim ağ yapısı yeterliliği endeksinde 84., yumurta tüketiminde 88., insani gelişme endeksinde 88, yaşanmaya değer ülkeler sıralamasında 88., refah liginde 208 ülke arasında 92., sağla f6re Türkiye, sağlık hizmık hizmetlerinin ulaşabildiği insan sayısında 96., Sağlık hizmetlerinin eşit ve adil dağılımında 109., basın özgürlüğü endeksinde 113., Her 1000 doğumda ölen bebek sıralamasında 122., kadınların ekonomik ve politik yaşama katılımı endeksinde 160 ülke arasında 150., insanların birbirine güveninde sondan 2. sırada.


Burç

14 yıl önce - Cmt 30 Nis 2005, 21:14

En borçlu 1. ülke??

.
.
.
.
.
.
.

Amerika...


Ekrem
14 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 00:37

Alıntı:
En borçlu 1. ülke??

.
.
.
.
.
.
.

Amerika...


evet, biz hic olmazsa borcumuzu geri ödüyoruz, bunlar geri ödemeyi düsünmezler bile,

emperyalist abimiz iste ne yapalim....

böylelikle dünya dahada fakirlesiyor, bizde izliyoruz...

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET