Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
AgaH
14 yıl önce - Cmt 30 Nis 2005, 12:03
Arının beyni bilgisayardan hızlı

En gelişmiş bilgisayar, saniyede 16 milyar işlem yaparken, bir arı beyni saniyede 10 trilyon işlem yapabiliyor.

Arılarla ilgili ilginç bilgilerin devamı bu linkte. Okuyun gerçekten şaşıracaksınız
http://www.ntvmsnbc.com/news/321466.asp

VEYSEL

14 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 02:29

Yani kaç Gb Ram e tekabul ediyor ? Yoksa işlemci ilemi ilgili )

Şaka bir yana sanırım ufacık arının çalışkanlığı ve koloni kurma özelliği ve bunların yanında sayamadığım bir sürü özellikten halen ibret çıkarmamaya devam ediyoruz ya helal olsun sanırım İnsan olarak kendimizi fazla büyük görüyoruz halbuki düşünsenize yerden sadece 1000 metre yüksenildiği zaman insan görünmüyor bile

Bu bilgiyi bizimle paylaştığın için teşekkürler AgaH arkadaşım

Ufuk Tan Dogan Gunes
14 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 16:28

Gercekten hayret verici bi olaymis bu.
Biraz daha olayi genis dusundugumusde;Acaba GERCEKTE arinin beynimi cok hizli yoksa bizim bilgisayarlarmi cok yavas?

Tamam arinin kafasi hizli calisiyomus ama onun beyninin hizini ölcebilecek teknolojiyede biz sahibiz naber Yani balyapan bi makina yapsalardi tamam taktir ederdim ama bu kadar hizli bi zeka varken neden hala cicekten cicege ucmak zorundalar?
500 gram bal için 900 arı 1 gün çalışcak yada 450 gram bal için de17 bin arı 10 milyon çiçek dolaşcak..
Iletisimlerini dansla yapmalari , kralice arinin 7 yillikömrunde 1 kez ve yerden 4000 m yuksekte -20 derecede çiftlesmesi ve o spermleri 7 yil canli tutup kullanmasi...aman yarabbim...
Bunlari bilmek benim icin iyi oldu yani degisik bi bakis acisi kazandirdigin icin olaya tesekkurler

En son Ufuk Tan Dogan Gunes tarafından Pzr 01 May 2005, 18:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Tunc

14 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 16:48

ilginc ve guzel bir yazi.
Alıntı:
Gercekten hayret verici bi olaymis bu.
Biraz daha olayi genis dusundugumusde;Acaba GERCEKTE arinin beynimi cok hizli yoksa bizim bilgisayarlarmi cok yavas?

Bilgisayarlar Aptal makinalardir, dusunemezler. Bilgisayarlarda 1 veya 0 vardir. Bilgisayarlara vermediginiz birseyi alamazsiniz. ALLAHIN Yarattigi Her canli kusursuz ve Muhtesemdir. Hepsinin bir amaci vardir.

Bilim adina elde edilen basarilarda, Tum canli varliklardan faydalanmis Helikopter, Ucak, daha niceleri bu hayvanlarin yasantisi sekli, bicimi ilham kaynagi olmustur.

En son Tunc tarafından Pzr 01 May 2005, 19:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ekin

14 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 18:24

Bir arinin bir gozunun 700 (7000 de olabilir yanlis hatirlamis olabilirim) tane besgenciklerden olumus bir yapiya sahip oldugunu, ayrica hava asili bir sekilde kalabilmelerinin kanatlarinin altindaki govde kisimindan disari uflenen hava sayesinde oldugunu ilkokula giderkenki ansiklopedi okuma sevdam sayesinde hatirliyorum ve bu beni hala hayrete dusurur.

Gökhan Gök

14 yıl önce - Pzr 01 May 2005, 18:46

(500 gram bal için 900 arı 1 gün çalışcak yada 450 gram bal için de17 bin arı 10 milyon çiçek dolaşcak..
Iletisimlerini dansla yapmalari , kralice arinin 7 yillikömrunde 1 kez ve yerden 4000 m yuksekte -20 derecede çiftlesmesi ve o spermleri 7 yil canli tutup kullanmasi...aman yarabbim...)

Bu olaydan da, aslinda bir insan ömurunun de kisa oldugunu ve ufak dahi olsa basari elde edebilmesi icin
birlik ve beraberlik icinde arilar gibi fizz fizzz calismasi gerektigini cikraiyorum

bilgisaraydenince akilma geldi 3-5 sene önceydi sanirsam, haberlerde japonyada konusduguna karsilik verebilen bir bilgisaray programi gelistirmislerdi ama halen %100 hazir olmadigini söyluyorlardi. Dusunsenize eyer bu programi gelistirmislerse Kötu eller bunu forumlarda chatt odalarinda propaganda yayma amacli kullanabilirler. Yani sen chatt yaptigin kisiyi bir insan saniyorun ama aslinda yazisitin sana karsilik veren bir bilgisarayprogrami amacida senin aklini celmek

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET