Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
tacettin sahin
15 yıl önce - Çrş 18 May 2005, 14:37

arkadaslar,
ben hic sasmiyorum, cunku turkiye hala bir basortusu meselesini cozemediki ilk 500e girsin.
bence odtu, bogazici avrupada siradan uni. seviyesinde. basarili ogrencilerimiz elbette var, ama olayi uni. tarafindan degerlendirmek lazim.

Birde bence turkiyede bircok ogretim uyesi o yeri haketmiyor.
cogununun uluslararasi yazisi bile yok.

Hala particilikden dolayi kavgalar oluyor.
eeeee......
demekki bir seyler dogru gitmiyorki cogu uniler basarili olamiyor.

sert
15 yıl önce - Çrş 18 May 2005, 14:58

ilk 100 ü kim seçiyorki....bu işin ekonomik boyutu var ilk 100 e giren okullar yabancı ogrenci akınına ugruyor...bu seçim tam anlamıyla ticari bir yanıltmaca bizim ogrenciler yurt dışında okumak için yılda kaç para ödüyor bir araştırın...bu paralı ogrencileri bu aldatıcı haberlerle türkiye dışına yönlendiriyorlar ...hepsi ticari ve ekonomik amaclar güden kişiler tarafından uydurma puanlamalardan ibaret..

Emre_Uzan
15 yıl önce - Cum 01 Tem 2005, 12:48

Alıntı:
Erdoğan’dan Teziç’e: YÖK’ün başına geldin, hadi belli bir süre gideceksin, (Başbakan masaya vurarak sözüne devam ediyor) bakın şu anda İstanbul Üniversitesi nerelere düştü. Gelin buna bakalım biz. Türkiye’nin bir numaralı üniversitesi, birinci kurulmuş üniversitesi şu anda nerede. Bunun üzerinde durmamız lazım. Kalkıp da YÖK Başkanı ülkenin başbakanına şuraya buraya laf yetiştireceğine veya bunları böyle bir şey açıklamaya mecbur edeceğine kalksın da görevini yerine getirsin. Bunu yapsın.

2002 senesinde Hacetepe ve İtü ilk 500 içindeyken bu hükümet sonrası bütün üniversitelerimizin kaynaklarının azalması sonucu tabii ki gerilere düştük. Ankara Üniversitesi rektörünün isyanı şu: Yıllık enflasyon %9 bana verilen artış %3! Sonra da benden dünya üniversiteleri ile rekabet etmem isteniyor!

Alıntı:
TÜRKİYE’nin dünya sıralamasındaki yeri, 1980 yılından itibaren 44’ten 24’e çıktığı halde, Türk üniversiteleri ‘dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi’ sıralamasında yer almıyor. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında belli başlı ülkelerden yer alan üniversite sayıları şöyle: Amerika 170 üniversite, Almanya 43 üniversite, İngiltere 42 üniversite, Japonya 36 üniversite, İtalya 23 üniversite, Fransa 22 üniversite, Çin 16 üniversite.

1980 sonrası genliği, yöneten hükümetler, çoğalan özel tv'ler.. Sonra da Türkiyenin en iyi üniversitesi dünyanın 659.su olsun. Çileden çıkmamak elde değil. Ayrıca İmam Hatiplerin katsayısını arttırmayarak devletin temeline imam sokulmasını engelleyen YÖK Başkanı ERdoğan Teziç'e tezi tezine böyle laflar yetiştirmek neyin intikamı acaba?

Ümit Yıldırım

15 yıl önce - Cum 01 Tem 2005, 13:03

Evet, ilk 100 değil, ilk 500. Başlığında değiştirilmesi lazım aslında.

gurolb

15 yıl önce - Cmt 02 Tem 2005, 00:08

Ben bu basligi acarken arastirmami ilk besyuz uzerinden yapmistim ama bu kadarda olmaz dedim yuz yazdim.

Bu neticeye ben hic sasirmiyorum. Ben daha gecen sene izmirdeki bir universiteden makina muh. ciktim. Simdide amerikada ayni dalin masterini yapiyorum. Turkiyedeki universitede 200 ogrenciye 1 robot kolu dusuyordu, burda 8e bir. Hadi bu cok spesifik diyelim, 4yillik egtim surecinde sadece 2kere lab.'a gittim turkiyede, burda haftada en az iki defa gidiyorum. Turkiyede 10 ogrenciye bir bilgisayar dusuyordu (internete girmekte parali tabii) burda bir ogrenciye iki bilgisayar dusuyor. Burdaki okulumda yine o 500de degil (bile)

Peki neden egtim daha iyi? Cunku egtim parali, mezunlar inanilmaz yardim ediyorlar, devletin birsuru fonu var...

Bence egtimin parali olmasi cok seyi degistiriyor. Bizde egtim bedava oldugu icin ogrenciler seneye tekrar alirim diyip derslere girmiyor, hocalar kafasina gore istedigi sayida ogrenci birakabiliyor, dershanelere rekabetten dolayi inanilmaz paralar kiriyor bunun yaninda iyi lise hocalari dershanlere kaciyor, yarim yamalak imkanlarla egtim yapilmaya calisiliyor, yabanci okutulan kitaplarin hepsinde copyright sorunu cikiyor...

Mezun olanlari kaci meslegini yapiyor, universiteye girenlerin kaci istedigi bolume giriyor.

Benim tanidigim askerden yirtmak (6ay yapmak) icin universiteye giren insanlar var.

Universitedeki her ogrencinin devlete maliyeti yilda $3000.

Peki bu is almanyada, norvecte... nasil yuruyor. Avrupa ulkelerinde sadece en iyiler universiteye gidiyor. Bizdeki universite mezunu orani avrupadan daha yuksek.

Bence bu isin tek cozumu var. Butun universiteler parali olsun. (en pahalisi $3000 olsun tabii). Oss yi univeriste sinavi degil universite burs sinavi olsun. Bu sinavdan yuksek puan alan, lisede cok iyi notlari olan, ustun yetenekleri olan yada sporda cok basarili olan burs alsin. Madii durumu olmayan ogrencilere karsilikli-karsiliksiz burs verilsin. Ama bunlar cok iyi secilsin. Isin ozu dershanelere dokulen paralar univeritelerin cebine girsin. (veliler deshaneye bu kadar para dokecegime, universiteye para veririm desin)

Bunun en iyi ornegi Anadolu Universitesi. Acikogretimden gelen paralar yatirima donustugu icin universitenin kampusu, egtim seviyesi, imkanlari fazla. .

Bana kimse kizmasin, benim vergilerimlere, askerligi kisaltayim, piyasa takilayim, ne olur ne olmaz elimde diplomam olsun diyen okumasin. Bu ulke bu kadar zengin degil.

Bu degisimin ikinci asamasinda butun ozel, yabanci liseler kapatilsin. Ogrenciler esit sartlarda egitilsin. Veli cocugunu guzel bir okula gondermek istiyorsa devlet lisesine yardim yapsin. Boylelikle yabanci okullardan da kutuluruz. (nasil oluyor anlamiyorum, Osmanli cokus devri zamanindan daha fazla yabanci lise var su anda, Ataturk zamaninda hepsi kapatilmisti)

ozerius
15 yıl önce - Cmt 02 Tem 2005, 22:11

türkiye'de üniversitelerin ilk 100'e girme gibi bir şansları yoktur neden derseniz?

1 sadece yurt içinde geçerli olan bir diploma veya sertifika verdikleri için.

2 en iyi diye tabir edilen üniversitelerin eğitim dilinin anadilden farklı olması sebebiyle.

3 sistem olarak yanlış bir modele doğru yönlendirildiğinden

4 yetişmiş eleman açığından

5 parasızlıktan

6 lise sisteminin yap boz tahtası olmasından

7 bilimsel yayınların yeterince irdelenmemesinden

bu maddeleri açıklamak gerekirse 3. madde benim favorim bizde üniversite sistemi olarak amerikan sistemi getirilmeye çalışılıyor ki bu saçma ; süphesiz dunyanın en aptal ortaöğretim sistemi olan ülke amerika'nın, nedense dünyanın en iyi universite sistemine sahip ülke olması kafa karıştırıcıdır. ama buna ben katılmıyorum çünkü her ülkenin kendine has dinamiklei vardır.

amerikan üniversitelerinin çok daha gelişmiş, büyük ve sosyal faaliyetlerin çoşmuş seviyede olmasının sebebi, amerika'da (ciddi ciddi) alandan bol şeyin olmamasından dolayıdır. kampüsler o kadar büyüktür ki bazı okullar kırşehir'in merkez ilçesi büyüklüğündedir (kırşehirin merkez ilçe nüfüsu yaklaşık 70 000 olduğunu var sayın) tabii ekonomisi iyi olan amerika'nin da zengin öğrenciler sağolsun okullara daha iyi yatırım yapabilmeleri olgusu da vardır.

bu yüzden amerikan üniversiteleri irdelenirken klasik "gahrolsun amariga" mantığı kafadan silinmeli, hakiki sebeplerine bakılmalıdır.

yine de ilkokul öğretmeni gibi davranan, ezik, hayatta bir yere gelememiş ama çok iyi ingilizce bilen ve çok iyi eğitim veren profesörlerin de var olduğunu unutmamak gerekip, süphesiz türkish profesörlerinin de daha bir zeki, hayatta basarılı olmuş tipler olduğunu görmek gerekir.

ama takdir edilesi yönlerde yok değil bunlarıda ritüel bozulmasın diye maddeleştirmede hiç bi absürtlük göremiyorum.

1 amerikan akademisyenler öğrencilere dersleri sevdirmek için elinden geleni yapar (konunun güncel örneklerle anlatımı, konun anlasılması için pratik öneriler, dersi algılayamanlar için office hourlar vs). türkish akademisyenler de "bana ne yaa sevsinler sevmesinler sevmezler calışmazlarsa görürler o zaman!!" diye düşünmektedirler.

2 amerikan üniversitesindesinde akademik ortam düzenli bir plan program içerisinde yürütülmektedir bu yüzden sınav ve ödev sayısı fazla ama bunların içerikleri düzenli bir calışmayla kolaylıkla halledilebilir durumdadır. ayrıca amerikan üniversitelerinde vize diye bir sınav türü ve turu yoktur. her dersin ortalama 4 sınavı mevcuttur. bu da konulları bölmek ve düzenli calışmak adına motive edici bir durum. türkish üniversitelerinde ise bazı zamanlarda vize tarihlerini iki hafta once açıklanır veya benim zamanımda öyleydi şimdi nasıl tam bilemem ama eski tas eski hamam olduğuna eminim. mid term ve final diye 2 tane sınav olduğu zaman bir dönemde insan düzenli calışcak plan ve programı ayarlamakta zorlanıyor genel olarak son 5 gun bir cehennem havasında geçiyor. oysa amerikan üniversitelerinde 4-5 sinav olunca insan düzenli çalışıyor ve basarili oluyor. sınavla ilgili olarakta amerikan üniversitelerinde review sessionlar yapılıyor sınava dair direk tavsiyeler söyleniyor. türkiyede ise ne cıkarsa bahtıma diye bir anlayış mevcut

3 amerikan üniversitelerinde akademisyen öğrencilere karşı sorumlu bir kişi. yani dönem sonunda öğrenci feedbacklerinde olumsuz bir sonuç çıkarsa işinden oluyor. ama türkiyede professorler küçük dağları ben yarattım havasında öğrencilere karşı vurdum duymaz bir hava içerisindeler

4 amerikada calışan insanın onu açık, her türlü imkan, tavsiye, gpa her şey veriliyor. türkiyede ise çoğunluk çalışıyor azınlığın önü açık.

Öze®
15 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 04:45

Alıntı:
Gecen gun isim geregi dunyanin ilk yuz universiteleri ile ilgili bir arastirma yaptim. Beni sasirtan ise listede cinden, brezilyadan, rusyadan hatta norvecten bile universiteler vardi ama tahmin edin nereden yoktu. Sonra liseden mezun olanlarin universiteye gitme oranina baktim bu ulkelerin cogunu hatta gelismis ulkeleri bile geride birakiyoruz. Isin ilginc yani Turk ogrencilerin cogu yurt disinda cok basarili oluyorlar.

Bu kadar yuksek ogrenci ve akil kapasitesine sahip bir ulkede bu basarisizlik insanin icini kemiriyor.

Araştırmalarınızda doğru sonuçlara ulaştığınızı söyleyebilirim..

Ancak Düşünceleriniz Yanlış;

Brezilya- Ekonomik Olarak Bize Yakın Olsalarda Eşit Değiliz....
Çin- Dünya nufüsunun 6-da biri gibi bir orana sahip...
Rusya- G-8 Üyesi
Norveç-Ekonomik Durumları Bizden ve Şu An Girmeye çalıştığımız AB den daha iyi...

Bunlar için bile kullanmak pek de mantıklı değil gibi

Yuzbasi Volkan Yuksel

15 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 10:30

Bizim universitelerimizin cogu simdiye kadar "universitecilik" oynayarak vakit geciriyor ve ulkemizin kaynaklari cogunlukla ziyan ediliyordu. Yani var olan parayi ve insan gucunu dogru hedeflere yonlendirebilecek vizyona sahip (istisnalar disinda) yonetim yok idi. Bunda sanayimizin tamamen dis kaynakli teknolojilerle uretim yapmasi ve yerli zekaya ihtiyac olmamasi da onemli bir etken aslinda.

Ama bundan sonra Avrupa Birliginin 6. ve 7. Cerceve Programlarina katilimimizla ve yaklasik 4 yildir Fikri Haklar yonunden Avrupa ile tam uyumlu olmamiz sayesinde hem universite calisanlari dogru yonde uretken olmayi ogrenecekler hem de ise yaramayan ust yonetim belli olacak ve pozisyonunu daha yetenekli ve bilgili kisilere devretmek zorunda kalacak diye dusunuyorum. Ayni zamanda Patent korumasinin etkinlesmesi ile sanayinicinin de cani yanmaya baslayinca universitelerde yetistirilen bilgili ve yetenekli bireylere de talep dogacak, beyin gocu yavaslayacak.

Ayrica artik pekcok universite artik iyi-kotu bir "Teknopark" sahibi oldu. Bu olumlu gelismelerin sonuclarini alip universitelerimizin gercekten olmasi gereken duzeye gelmesi 3-5 ya da 10 yil surebilir.

Moh@met

15 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 11:07

Evet arkadaşlar ben ilk 500 e baktım, ancak Türkiyeden hiç bir üniversite yok.
Dünyanın ilk 500 üniversitesinin bulunduğu listenin Ms Excel halini aşşağıdaki linke tıklayarak veya link üzerinde farenizin sağ tuşuna tıklayıp ve "Hedefi farklı kaydet" veya ingilizce için "Save target as" seçeneğine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/top500.xls

ibrahimdr
15 yıl önce - Cmt 16 Tem 2005, 13:00

Türkiye'de YÖK İmparatorluğu yıkılırsa değil ilk 500 ilk 10'a girmezsek yüzüme tükürün iddia ediyorum.

Eğitim önünde büyük engeller var.Üniversitelerde eğitmen alımlarında torpil kol böreği.

Araştırma görevli alırken torpille alacakları kişinin ismi dışında tüm özellikleri yazılı. Fizikçi alırken keman çalmasını bilen ibarersi gibi vs.vs.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET