Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Altın Köy
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
sayfa 1
Baturalptürk
6 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 12:36
Ankara Altın Köy


ALTIN KÖY’ÜN SEVİMLİ BİR TAYI OLDU


Altındağ Belediyesi’nin 2014 yılına damgasını vuracak olan dev projesi “Altın Köy Açık Hava Müzesi” ilkleri yaşatmaya devam ediyor. Tasarımı, fikir ve projesiyle Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren Altın Köy’de, doğal hayatın tüm gerekleri birer birer yerine gelmeye başladı. Altın Köy’ün atı, yaklaşık 20 gün önce sağlıklı, dişi bir tay dünyaya getirdi.
Altın Köy’e getirilen hayvanlar, yeni evlerine uyum sağladı.Güzelliğiyle büyük beğeni toplayan beyaz at, kendisi gibi güzel bir tay dünyaya getirdi. Dünyaya Altın Köy’de gözlerini açan minik tay, sevimliliğiyle görenleri büyülüyor.

SEVİMLİ TAY GÖRENLERİ BÜYÜLÜYOR
Annesiyle birlikte doğal hayatın tadını çıkaran ve uçsuz bucaksız arazide gönlünce koşup oynayan minik tay, seyislerin de yardımıyla büyüyor. Yaklaşık 20 gün önce dünyaya gelen tay, bundan böyle annesiyle birlikte Altın Köy’de yaşayacak. Tayın doğumu Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’yi de çok sevindirdi.

“ALTIN KÖY’Ü EYLÜL’DE AÇACAĞIZ”
Altın Köy projesini çok önemsediği ve çok emek verildiğini söyleyen Başkan Tiryaki “Köyümüzün atı doğum yaptı. Tayı görmek ve onun burada bizimle büyüyeceğini bilmek gerçekten çok mutluluk verici… Dışarıdan getirdiğimiz kazlar, ördekler, tavuklar ve diğer tüm hayvanlar da buraya uyum sağladı. Çünkü biz projede her şeyin doğalının olmasına ve doğal hayatın korunmasına büyük özen gösterdik. İnşallah Altın Köy açıldıktan sonra çocuklarımız da hayvanları yakından görebilecek ve onlarla iç içe olabilecek” dedi. Başkan Tiryaki Altın Köy’ün açılışının Eylül ayı içerisinde yapılacağını belirterek, herkesi Altın Köy’ü yakından görmeye çağırdı.

Milliyet, 8 Ağustos 2014Baturalptürk
6 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 12:44

Otantik köy yaşamının bir örneği olacak Altın Köy, Ankara için alternatif bir gezi rotası olacak. Ankara'da sıradışı işlere imza atan Veysel Tiryaki'nin bu projesi de övgüyü hak ediyor. Dilerim ki, Altın Köy ileride güzel bir model olur. Hürriyet'ten alınma bazı fotoğraflar:ALTIN KÖY'DE TARİHE YOLCULUK
Ender BAYKUŞ

Ankara’da Ulucanlar Cezaevi ve Hamamönü restorasyon projeleri ile uluslararası birçok ödül alan Altındağ Belediyesi, şimdi de 100 yıl öncesinin köy hayatını Başkent’in göbeğine getirten “Altın Köy” projesini yürütüyor. İki yıldır devam eden ve son aşamasına gelen proje için, 50’ye yakın tarihi evi tek tek sökerek Ankara’ya getiren belediye, bunun yanı sıra yüzlerce eşya satın alarak, kalaycı, demirci, nalbant için özel dükkanlar kurdu. Altın Köy’de muhtarlık, köy kahvesi, köy bakkalı, köy camisi gibi detaylar unutulmazken, içinde Atatürk köşeşi, tebeşirli kara tahtası ve sobası olan köy okulu da dikkat çekiyor. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Proje açılmadan dikkat çekti. Vatandaşların ilgisi çok yoğun. Altın Köy bir nevi açık hava müzesi olacak. İnsanlar çoluk çocuk buraya gelecek ve köy hayatının tadına varacak” diye konuştu.

BİR ADIM DAHA ATTIK
Gecekondu ağırlıklı olan bölgenin çevresinde yürütülen projenin her detayının tek tek düşünüldüğü ve Altın Köy’ün 7’den 70’e herkese hitap ettiğini belirten Tiryaki, “Bu projeyle Altındağ’ı çekim merkezi yapacak olan adımlardan bir tanesini daha atmış olduk” diyerek şunları söyledi: “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız proje içimize sinerek son halini almaya başladı. 100 yıl öncesinin köy hayatının yaşatılacağı Altın Köy’ün kapısı, çamaşırhanesi, ahşap evleri, yel ve su değirmeni ile köy kahvesi şu an hazır ve son şeklini aldı.

500 DÖNÜMLÜK ARAZİ
500 dönüm gibi büyük bir araziye kurulu köyümüz doğal hayattan esintiler sunuyor. Şehir hayatının keşmekeşliği ve aşırı hareketinden bunalan vatandaşlarımız bir günlüğüne de olsa Altın Köy’de anılarıyla hasret gidererek yeşile ve tarihe doyacak. Ankaralılar kendi köylerinde gördükleri, ahşap evleri görüp fotoğraflayacak, içine girip dokunabilecek. Doğal yaşam alanında, köprüleri, hayvanları ve meyve sebze bahçeleriyle köy hayatındaki tüm ritüellerin gerçekleştirildiğine şahit olacak. Köyde at, eşek, ördek, tavuk, horoz, güvercin, koyun, inek gibi hayvanların yanı sıra geyik ve ceylan da bulunacak. Çocuklar köy hayatının keyfine varırken hayvanları da tanıyacak.

HER ŞEY DOĞAL OLACAK
Altın Köy içinde hayat tamamen doğal olacak. Teknolojik araç ve gereçlere kesinlikle yer verilmeyecek. Çotra, sarım tarağı, futun, kulaklı sandık, keşkek tokmağı, sıyırgı gibi bugün yeni kuşağın adını hiç bilmediği bu eşyalar kullanılarak ekim, dikim ve hasat yapılacak. Geçmişte köy hayatını kolaylaştıran tüm bu eşyaların ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını görmek isteyenler için hazine gibi bir köy düşündük. Yeni nesilin yanından görüp bir şeye benzetemediği bu araçlar, aslında önceki yıllara damgasını vuran, insanların satın almak için büyük paralar ödediği eşyalar. Çocuklarımıza bunları öğretmemiz gerekir.”

TEK TEK MONTE EDİYORUZ
Başkan Tiryaki, köylerden tek tek satın alınarak getirilen evlerin burada yeniden monte edildiğini belirterek, “Anadolu’nun bazı yörelerinde terk edilerek, fırınlarda odun olarak satılan 100 yıllık evleri satın alarak, Köy Park içine yeniden kuruyoruz. Zamanında hiç çivi kullanılmadan birbirine geçme yöntemiyle yapılan köy evleri, sökerek, onlarca kamyonla Ankara’ya getiriyor ve yine aynı yöntemle Altındağ’a kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA
Altın Köy projesinin Ankara için önemli bir çalışma olduğunu belirten Başkan Tiryaki, “Çocuklarımız, buğdayın değirmenlerde nasıl una dönüştürüldüğüne tanıklık edecek. Köy fırınından köy ekmeği alacaklar. Yayık ayranı içecekler. Sütün inekten nasıl sağıldığını, peynirin nasıl yapıldığını, sebzelerin nasıl yetiştiğini burada görecekler. Örneğin köy camisini Karabük’ün bir köyünden sökerek, getirip minaresini burada diktik. Bu şahesere dokunabilme şansları olacak. 85 yıllık köy kahvesinde örf ve adetleri hissedecekler” dedi.

AİLELER ARANIYOR
Köydeki tüm evlerin bir fonksiyonu olacağını belirten Başkan Veysel Tiryaki, köyde yaşayacak aileleri belirlemek için çalışmaların sürdüğünü de anlattı. Tiryaki, “Çobanlıktan demirciliğe, arıcılıktan tarla sürmeye kadar köy işlerinden anlayacak kişiler arıyoruz. Yoğun talep var. Şu anda bu konudaki görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

EN UZUNUNU YAPTIK
Türkiye’nin en uzun asma köprüsünü Altın Köy’de yapıldığını belirten Tiryaki, “Bu köprüden geçmek cesaret istiyor. Aynı zamanda da fotoğraf çekmeyi sevenler için, güzel bir malzeme oluyor” dedi.

Hürriyet, 12 Haziran 2014


suskuncash

6 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 14:52

Altınköy Tam olarak nerde arkadaşlar dolmuş veya otobüsle ulaşım nasıl ?

Serkan Berk
6 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 16:18
Japonlar Altınköy'de...


Yer Sofrasında


(+)
Köy Okulunda


(+)
Asma Köprüde


(+)
Altındağ Belediyesi...


mehmet_y
6 yıl önce - Sal 19 Ağu 2014, 18:41

veysel bey ak partinin büyükşehir için tercihi olsaydı keşke.sayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA