Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Gesi - Kayabağ Köyü
« önceki   123 ... 474849   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
yalper
13 yıl önce - Cmt 01 Ekm 2005, 02:10
Gilaboru

Adalarda askerlik yapan bir Kayserili tüm koğuşları dolaşarak başka bir Kayserili hemşehrisi olup olmadığını araştırmış, fakat bulamamış. Üzüntüsünden kışlayı terk ederek dağlara, kırlara çıkıp dolaşırken, daha çok Kayseri’nin Gesi yöresinde yetişen gilaboru ağacı ile karşılaşmış, sevinmiş. Büyük bir sevecenlikle ağacı kucaklayarak:
-Vay sevgili hemşehrim. Demek sen de buradaydın ha!

S.Burhanettin Akbaş

<Gilaboru Bitkisi
Kayseri'de yoğun olarak Gesi beldesinde yetişmektedir. Kar topu bitkisi olarak da bilinir.

Gilaboru; 30-40 tanesi top top bir arada olan yeşil mercimek büyüklüğünde üzüm gibi yuvarlak bir meyvedir. Sonbahara doğru kızarmaya başlar. Ekim ayında toplanıp yıkanır ve çömleklere basılır. Su eklenip loş bir yerde muhafaza edilir ve kışın çıkarılarak tanesi yenir.

Suyu sıkılıp içilebilir. Hafif ekşimsi, kendine özgü farklı bir lezzeti olan gilaborunun böbrek hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
http://www.kayseri.gov.tr/yoresel_mutfak/icerik.a ...cid=29>

Resimler : http://www.bunyan.gov.tr/resimler_gilaboru.html

Metin Arslan

13 yıl önce - Cmt 01 Ekm 2005, 19:11

Irakli bir arkadasimla olan sohbette, Irakta güvercinler besliyen bir kisinin basi dertten beladan kurtulmaz gibi bir batil inanis oldugunu duydum. Türkiyedede böyle bir inanis varmi dogrusu merak ediyorum.
  Bir de eskiden posta güvercinleri varmis. Bunlar gidecekleri adresi nasil buluyorlardi onuda merak ediyorum.
  Ayrica fotograflardan gördügüm kadariyla Gesi ve cevresi cok güzel yerler. Turizme kazandirmak icin herhangi bir calisma varmi.  Türkülerde konu olan Gesinin nerede oldugu hakkinda bir bilgim yoktu. Bu gün bir seyler daha ögrenmis oldum.
 Gercekten bilmedigimiz bir cok cennet gibi beldelerimiz var. Anadolunun bence dünyada esi ve benzeri yok.

Burhanettin Akbaş

12 yıl önce - Cmt 25 Şub 2006, 10:26

(+)

Darsiyak Yanartaş Rum Manastırı

(+)

Gesi bölgesinde yüzlerce güvercinlik bulunmaktadır.

Bünyamin
12 yıl önce - Pzr 12 Mar 2006, 01:17

(+)

(+)

Deniz1993
12 yıl önce - Pzr 23 Nis 2006, 02:28

Bu güvercinlikleri ilk anda tarihi bir yapıt sandım.Merak da ettim doğrusu.Yanartas Kilisesi de ilginç bir mimariye sahip.Ancak bir koruma yok.Herkes elini kolunu sallaya sallaya girebiliyor.Öyle olmalı.
Bu tür yerlerin en azından sit alanı olarak kalması daha iyi olur.

Bizi bu konuda biraz bilgilendiriseniz sevinirim.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 474849   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ