Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Gesi - Kayabağ Köyü
« önceki   1234 ... 474849   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
sayfa 3
yalper
13 yıl önce - Sal 25 Nis 2006, 01:20

Deniz demiş ki:
Bu güvercinlikleri ilk anda tarihi bir yapıt sandım.Merak da ettim doğrusu.Yanartas Kilisesi de ilginç bir mimariye sahip.Ancak bir koruma yok.Herkes elini kolunu sallaya sallaya girebiliyor.Öyle olmalı.
Bu tür yerlerin en azından sit alanı olarak kalması daha iyi olur.

Bizi bu konuda biraz bilgilendiriseniz sevinirim.

Deniz, o guvercinlikler bircok Amerikan sehrinden daha eski bir tarihe sahip, o yuzden tarihi yapit demek yanlis olmaz, güvercinlik geleneğine sahip sadece birkaç köy var ve bu güvercinliklerin başlıcaları Gesi bağları türküsünün ev sahibi Gesi kasabası <belediyesi> etrafındaki Kayabağ<Darsiyak>, Güzelköy <Nize>, Yeşilyurt <Mancusun> köylerinde.

Yanartaş kilisesine gelince, bu kilise etrafından birçok gömü ve buluntu çalınıp ülke sınırları dışarısına çikarıldıktan sonra, kubbesi çöküp, mozaiklerin üzerine "Ya benimsin, ya toprağın", "Aşkımı yazdım buraya aha tarih oldu" gibi beyitlerle süslendikten sonra ancak birkaç sene evvel korumaya alındi. Kiliseye giriş için özel izin gerekiyor ve kilisenin kapıları kilitli, muhtarı yakalar ikna ederseniz belki girebilirsiniz içeri. Kilisenin bahçesinde Roma tarzı bir havuz vardı, 5x5 m büyüklüğünde, yılan figürleri ile süslenmiş kayaların olduğu ve içınde yılan balıklarının yüzdüğü, kayseri gibi bir iklimde bu kilise bahçesi dışında pek görme fırsatı bulamadığım fındık ağaçları vardı. Bugünkü hali çok hazin gelmektedir bana.

yalper
13 yıl önce - Çrş 14 Hzr 2006, 08:26
Google Earth'te Kayabağ <Darsiyak>

(+)

Kayabağ nam-ı diğer Darsiyak köyü Google_Earth'ten

(+)

Kayabağ'dan Erciyes  

(+)

(+)

Bu da ilk sayfada sözünü ettiğimiz Efkere Göleti, etrafı daha yeşildi eskiden  

Burhanettin Akbaş

13 yıl önce - Prş 22 Hzr 2006, 01:12

Memleket hasreti çekenlere birkaç fotoğraf... Devamı çok yakında gelecek... Şimdilik Kayabağ'ın tarihi evlerinden iki fotoğraf, bir tane Kayabağ'dan Erciyes manzarası, diğerleri de Yanartaş Manastırından iki detay...
Bir gün Yavuz Sultan Selim'e veziri hayıflanmış:
-Sefere gideceğimiz yeri bana dahi söylemiyorsunuz, yoksa bana güvenmiyor musunuz?
Yavuz:
-Sen sır saklamasını bilir misin, demiş.
Vezir:
-Bilirim sultanım.
Yavuz tarihi cevabını vermiş:
-Ben de bilirim.
Yine sefere gidilecek yeri söylememiş.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Burhanettin Akbaş

13 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2006, 20:02

Bu evlerde yaşayan insanlar, evler cam camaydı, insanlar can canaydı diyorlar. Daracık sokaklar ve evlerin çıkmalarındaki pencereler birbirine o kadar yakın ki bir evin camından diğer bir eve rahatlıkla komşu hanım pişirdiği keteden ikram edebiliyor. Birbirine bağlı olan çocuklar, arkadaş mı kardeş mi olduklarını unutuyorlar. Yaz günü küfül küfül esen Erciyes'in rüzgarı, bu dar sokakların arasını da başka bir oturma mekanı haline getiriyor.

(+)

(+)

(+)

(+)

*selim*

13 yıl önce - Cmt 01 Tem 2006, 13:42

Kayabağ köyü Yanartaş kilisesi ve arkasında Erciyes dağı...

(+)

Kuşluklar

(+)

Kuşluklara devam...

Eski dönemlerde bu kayaların üzerinden kağnılarla taşımacılık yapılıyormuş bildiğim kadarıyla...

(+)

sayfa 3
« önceki   1234 ... 474849   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ