Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:31
Izmir'de Amerikan üssü

Izmir Urla'da "NATO" adı altında bir üs kurulduğuna dair aşağidaki mesajı aldım.
Bu konuda bilgisi olanlar var mı, doğru mudur?

> İtalya Napoli'deki Nato üssü İzmir Urla'ya taşınıyor..4000 amerikan askeri
> Urlada ev tutmaya başladı bile..
>
> BİP (Büyük İşgal Projesi) sebebiyle üs doğuya kaydırılıyor.
>
> Tehlikeli kısım bir havaalanı inşaatının da Mordoğan'da başlamış
> olması..Adana İncirlik üssü İran ve/veya Suriye atış menzilinde oldugu
> icin
> ana hava üssü İzmir olacak..Tepemizden bomba yüklü bisürü uçak geçecek
> hergun..
>
> Daha sonraki aşamada 6. Filo'nun ana üslerinden biri olabileceği
> söyleniyor.
> Uzunada'nın da kullanılacağı (ki şuan zaten kullanılıyor) öğrenilmiş..TSK
> rahatsız ama hükümet herşeyi okeylemiş anlaşmalar yapılmış..adamlar
> evlerini
> tuttular bile..
>
> Urlada emlakçılık yapanlara teyit ettirebilirsiniz...
>
> Kimisi aman gelsin iş olur para kazanırız derken, sağ duyulu vatandaşlar
> bunun ilerde çok büyük sorunlara yol açacağının farkında..Güzelim İzmir
> yada
> ülkemizin herhangi biyeri, kısaca biz bu işe alet olmamalıyız...
> Stratejik olarak Uzunada izmir körfezi çıkışını tutan yer..burayı
> kontrolünde tutan donanmayı körfeze hapseder..Güney Deniz Saha Komutanlığı
> merkezi de ablukaya alınmış oluyor ileriki aşamalar için..
>
> Satılmış medyamız bunu ufak bir haber olarak verdi..
>
> Amerikan'ın Yeni Dünya Düzeni projesinde çok önemli bir söz var..Diyorki
> düşman zaten düşmandır, bellidir önemli değil...Önemli olan dost/müttefik
> ülkenin ordusunun önemli komutanlarını/komuta merkezlerini ele geçirmek
> kontrol altına almaktır. Projeye inandırmaktır, boyun eğdirmek itaatkar
> yapmaktır.
>
> Bu işgal projesinde sıra bize de gelecek..şimdiden milli refleks
> vermeliyiz..İşlerini kolaylaştırmamalı engellemeli geciktirmeliyiz...
> Nato üssüne hayır kampanyası için izmirde pazartesinden itibaren
> bilgilendirme amacıyla afiş, el ilanı ve her türlü yolu kullanmaya
> başlıyoruz...İzmir yada başka şehir farketmez bu ülke hepimizin..

Husnu Kursun2
14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:35

Burç, bu haberi nereden aldin?

Burç

14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:37

eposta yolu ile geldi, kaynak yok.

Husnu Kursun2
14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:40

Ben kucuk capta bir arastirma yapicam, benim kuzenin bu konularda bilgisi coktur. Bir seyler ogrenince sana yazarim.

Alp
14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:50

İzmir'de yaşayan asker arkadaşıma telefon açıp bu konuyu sordum.Doğruymuş.Orada evi olan insanlar kiralarını 300 milyondan 400 dolara çıkarmışlar.Hem artışı abartı yapmışlar hem de paranın cinsi değişmiş.Gerçi şu anda deli gibi ev kiralanmıyormuş ama yine de bu duyumdan sonra herkes hazırlıklarını artırmış.Bu denli olduğunu o da bilmiyormuş.Ben bomba yüklü uçaklardan biraz bahsettim Burç'un yazısı üzerine.Tabii ki bu konuda bilgisi yokmuş o sadece eski NATO gibi sadece harekat daire başkanlığının geldiğini duymuş oraya.Şu anda sadece ev satışı ve kiralamalarda acayip bir artış olmuş onun dışında yaşadığı noktada her gün ayrı bir dedikodu kol geziyormuş.

Burç

14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:56

Ben hala emin değilim, ama tek merak eden biz değiliz galiba :

Alıntı:

İzmir'in Urla İlçesi'nde nereden kaynaklandığı belli olmayan bir söylenti ortalığı karıştırdı. İtalya'nın Napoli kentindeki NATO üssünün Urla Uzunada'ya taşınacağı ve 4 bin yabancı askerin ilçeye yerleyeceği söylentisi esnaf ve evsahiplerini sevindirirken bazı siyasi partilerin de tepkisini çekti.

Söylenti CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı'yı da harekete geçirdi. Konuyla ilgili incelemelerde bulunan Baratalı, 'Bu bilgi bana da yeni geldi. Araştırıyorum. Ama böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Urla'da 4 bin kişinin konuşlanabileceği bir yer yok. Bundan 6 ay kadar önce İzmir'deki NATO görevlileri daha güvenli olması bakımından Urla'da bir siteye taşınmış. Sayıları 15-16 olan bu ABD'li askeri görevlinin taşınması nedeniyle bu söylentiler yayılmış olabilir. Ama yine de emin olabilmek için inceliyoruz' diye konuştu.

Üsse hayır mitingi

En sert tepki ise ABD karşıtı İşçi Partisi'nden (İP) geldi. İP İzmir İl Başkanı Ali Karşılayan, NATO üssünün İzmir'e taşınacağının ve askerlerin konut alımına başladıklarının kesin olduğunu belirterek, en kısa zamanda NATO aleyhtarı bir kampanya başlatacaklarını söyledi. Önümüzdeki hafta 'Urla'da NATO Üssü'ne Hayır' mitingi düzenleyeceklerini kaydeden Karşılayan, Urla-Çeşme yolu üzerinde zeytincilik yapmak için 37 bin dönümlük bir arazinin alınmak istendiğini savunarak bunun üs için kullanılmasından kuşkulandıklarını söyledi. Böyle bir üssün varlığının, Deniz Kuvvetleri'nin Uzunada'daki üssünü abluka altına alacağını ifade eden Karşılayan, ABD'nin Ortadoğu ve İran'a yönelme amacını Türkiye üzerinden gerçekleştirmek istediğini vurguladı.

Kadro arttı

AKP Urla İlçe Başkanı Latif Özkan, NATO'da görev yapan askerlerin Urla'da daha önce de bulunduğunu, ancak NATO'nun İtalya'daki bir biriminin İzmir'e gelmesi sebebiyle kadroda artış olduğunu ifade etti. Özkan, sadece İTOKent'te 20 askerin ev kiraladığını, orası dışında da yerleşenlerin olabileceğini kaydetti.

Yabancı askerler geldi

NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı'nın kapanmasından sonra, İtalya'dan İzmir'e alınan Güney Avrupa Hava Unsur Komutanlığı'nda görevli askerlerin Urla'da bulunan İTOKent'teki villalara yerleştikleri bildirildi. Yaklaşık 20 İngiliz ve Amerikalı askerin, Urla İTOKent'te ev kiraladığı belirtildi. Urla Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Özden ise, ilçede NATO üssü kurulacağına dair bir bilgileri olmadığını belirtti.

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/04/02/eg ...egeb1.html

Husnu Kursun2
14 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 23:59

Eger orada gorev yapanlara buradakiler gibi ayni maas veriliyorsa aylik 400 dolar kira onlara bedava gibi gelmesi lazim.

Aksemseddin

14 yıl önce - Sal 26 Nis 2005, 02:03

İşte bunun adı da resmi işgaldir.ABD ordusu NATO kanalıyla bizim elimizi kolumuzu bağlayıp egeye konuşlanıyor.Ege'deki askeri varlığımızı kısıtlayacak hatta kontrol edecek bir adımdır bu.Kesinlikle tepkimizi vermeliyiz.Kimseye satılacak toprağımız da yok , kiralanacak evimizde.Çekip gitsinler burdan..İşgalci-zalim ABD.

ömer_01

14 yıl önce - Sal 26 Nis 2005, 07:56

farkında olmadan sarılıyor etrafımız yakında kendı partılerınıde kurar bunlar meclısede gırerler bunlara dur dıyecek yonetıcıler nezaman gelek hukumete acaba!!

Burç

14 yıl önce - Sal 26 Nis 2005, 08:15

Belki de sadece söylentidir, Incirlik tepkilerinin örtbas edilmesi için.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet