Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İETT Şoförlerinin Para Alması
123 ... 373839   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burç

12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 16:51
[İST-A1.56] - İETT Şoförlerinin Para Alması

sina demiş ki:
Peki bir soru?
Yeni bir uygulama ile otobüsün içinde şoför sizin yerinize akbil basıyor ve karşılığında şoföre para veriyorsunuz. Bilet almaya gerek kalmıyor. AKbil basıldığında 1,000 kontör düşüyor fakat biz şoförlere 1,100 kontör karşılığı olan 1,1 ytl veriyoruz, bu 0,1 kuruş kimin cebine giriyor? Kimse yanlış anlamasın gözüm yk 100 bin lirada ama bu hukuki bir kazanç mıdır? Nasıl bir olaydır?

şoförden almak zorunda değilsin, şoför yardımcı oluyor sadece.
Istersen başka bir yolcudan da akbilini isteyebilirsin.
Eğer biletin yoksa çok yararlı bir hizmet.
Tabii istersen inip biryerlerden bilet de bulabilirsin ve aynı parayı ödersin, haksızlık yok.
Bir başkasının akbilinin indiriminden senin yararlanman doğru değil ki.

Yalnız, şoförün bozuk para ile uğraşması bence tehlikeli.
"Bozuk paranız yoksa başkasından alınız" diye bir kural olmalı.

Bir de bileti olmayanların medeniyet göstererek otobüse en son binmeleri lazım.
Binişler çok yavaşlıyor. Ortalama her hatta birkaç dakika ekstra gecikme oluyor.

Sina

12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 20:27

Hayır Burç sorun şu : Şoförün bastığı akbilde 1000 kontör indiriyor, ve bizlerden 1100 alınıyor daha sonra şoför gidip akbili doldururken yine 1000 veriyor, yani bizim verdiğimiz paradan 100 nereye gidiyor, belki yanılıyorumdur bu konuda, zaten az buçuk maaşla yetiniyorlar onlara da yazık her memur gibi ama bunun bir de hukuki yönü var???

Tunc

12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 20:45

Alıntı:
Peki bir soru?
Yeni bir uygulama ile otobüsün içinde şoför sizin yerinize akbil basıyor ve karşılığında şoföre para veriyorsunuz. Bilet almaya gerek kalmıyor. AKbil basıldığında 1,000 kontör düşüyor fakat biz şoförlere 1,100 kontör karşılığı olan 1,1 ytl veriyoruz, bu 0,1 kuruş kimin cebine giriyor? Kimse yanlış anlamasın gözüm yk 100 bin lirada ama bu hukuki bir kazanç mıdır? Nasıl bir olaydır?

Bu soru ile daha once karsilasmistim, Bana Bunun aciklamasini, Sahte biletin onune gecmek amaci ile ve daha iyi hizmet vermek icin soforlere ekstra kazanc kalsin diye yaptiklarini duydum, Bence cok iyi uygulamadir diye dusunuyorum.

Burç

12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 20:49

Alıntı:
daha sonra şoför gidip akbili doldururken...

işte bunun için fazla ödüyorsun!
Kendin gidip, kendi akbilini doldurursan, indirim senin olur.
Yoksa şoför gidip benim için akbil indirimi alsın, ben de onun indiriminden yararlanayım,
diye düşünmek yanlış. Kendi akbilin olmadığı için bilet parası ödüyorsun.

Ama haksız kazanç arıyorsan, halk otobüslerinde toplanan vergisiz paraya dikkatini çekmek
isterim. Asıl bunu durdurmak lazım.

Mehmet
12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 21:35

Halk otobüslerine binerken para verdiğimizda bilet almamız lazım ama sanki muavin bi laf söylüyecek diye bilet istemeye çekiniyoruz.

Kemal Çevik
12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 21:50
10 ykr

Arkadaşlar,

Alıntı:

Bu uygulama resmi bir satış mı, yoksa sürücü fahri olarak mı yapıyor?

Pratiklik ve "benim memurum işini bilir" açısından bakınca alan razı satan razı gibi gözükse de, mali açıdan bir takım sorular/sorunlar ortaya çıkabilir.

Kemal ÇEVİK

OsMaN UyGuN

12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 22:09

eskiden tam akbil 900 bin lira düşerken bozuk paralarla uğraşmamak için şoför amcalar 1 milyon alıyorlardı.. tabii şimdi son 100 binlik zamla ortalık karıştı..
şimdi dediğiniz gibi 1 YTL alsalar bu seferde kimse gidip bilet almaz!!!
sevgili İstanbullular, herkesin bir akbili olmalı!!!
başak bir problemde akbil tomunun cüzdanda yarattığı tahribat
keşke kredi kartı şeklinde (mesela çipli) olsaydı...

OzgurK
12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 22:30

Otobüse binen/binecek her yolcunun bilet bulundurma zorunluluğu olduğu var diye düşünüyorum, eğer biletimiz olmadığı bir anda otobüse binmemiz gerekirse bu uygulama çok işe yarıyor. Ayrıca bu işlem bir zorunluluk değil bir alternatif, zaten hergün otobüsle gidip gelen kişilerin bireysel akbilleri olduğu için bu işlemi sürekli yapmazlar. Arada bir otobüse binen kişilerin işine yarayan bir uygumala ve bunun altında buzağı aramayalım bence. Eğer oradaki 100 bin tl den rahatsız olan varsa gider paşa paşa ya akil taşır yanında ya da bilet.

Burç ve mehmet' in söylediği olaya dikkat çekmeliyiz, bizden aldığı paranın karşılığı olan bileti istediğimizde yüzümüze baka baka homurdanan muavine yada araca binince akbil basan yolculara ters ters bakan şoförlere bir düzenleme getirilmeli,

Bu arada Cumartesi günü Unkapanında sanki çift katlı bir halk otobüsü gördüm gibi geldi böyle bir otobüse rastlayanınız oldu mu?

yalper
12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 22:44

Otobuslere bilet kutusu konulmasi yerine ayni buyuklukte bir para kutusu <ya da makinesi adi herneyse> konmus olsa, bu akbille ulasimi engellemez,
bence bilet devri artik bitmistir, ya hafif metrodaki gibi biletler kart haline getirilmelidir ve otobuslerdeki bu para kutulari tarafindan para atilinca otomatik verecek sekilde, ya da mevcut soforun para almasi durumu devam etmelidir,
soforun para almasi ve akbil indirimi ile maasinin 3 katina kadar <yogu hatlarda> kazanc elde etmesini mantiksiz bulmustum ama akbilimi almayi unuttugum ve bilet bulamadigim birkac durumda bunun faydasini da tecrube etmistim...

sipahi
12 yıl önce - Pts 25 Nis 2005, 22:46

sizleri okurken "akbil" kelimesi nedir diye hayiflandim, arama motorlarina tikladim. "akilli bilet", "elektronik bilet" veya "elektronik ödeme araci" oldugunu sezdim(zekaya bak ), ama kullanimi nasil olur, tam nasil birseydir cözemedim..

http://www.iett.gov.tr/section.php?sid=23

En son sipahi tarafından Prş 28 Nis 2005, 00:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 373839   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM