Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Cmt 23 Nis 2005, 14:58
Tarih ve turizm kenti: İzmir


Haber: CNNTÜRK

Müzeleri, mavi bayraklı plajları, doğal güzellikleri, cami, kilise ve sinagoglarıyla ilgi çeken İzmir, yeni turizm sezonuna hazırlanıyor.

Resmi kayıtlara göre 5 bin yıllık tarihe sahip İzmir'de Arkeoloji, Bergama, Çeşme, Efes, Ödemiş, Tire ve Etnografya müzeleri yer alıyor.

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan ve antik çağda önemli bir uygarlık merkezi olan Efes'i, yılda ortalama 1.5 milyon kişi ziyaret ediyor.British Museum adına J.T. Wood tarafından 1869 yılında başlanan arkeolojik kazılar Avusturyalılar tarafından devam ettiriliyor.

Kazılarda Akropol, Bizans Hamamları, Arkadiane (Liman Caddesi), Antik Tiyatro, Mermer Cadde, Celsus Kitaplığı, Aşk Evi, Hadrian ve Artemis Tapınakları'nın belli başlı bölümleri ortaya çıkarıldı.

Efes Antik kentinin çevresindeki St. Jean Bazilikası, Yedi Uyuyanlar, Bülbül Dağı'ndaki Hz. Meryem'in Evi de büyük ilgi görüyor.

Kentin en önemli alışveriş merkezi olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda,
geleneksel Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünler, tombaklar, halı ve kilimlerle deri ürünler de satılıyor.

Musevi işadamı Nesim Levi tarafından Mithatpaşa'nın üst mahallelerine ulaşmak isteyenlere kolaylık sağlaması için yaptırdığı tarihi asansör de yoğun ilgi görüyor.

Asansör binası, kentin manzarasının izlenebileceği, restaurant ve kafeteryaların bulunduğu bir mekan olarak kullanılıyor.

Balçova'daki teleferik tesisleri spor ve doğaseverler için geniş imkanlar sunarken, tesiste yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri de bulunuyor.

Dinlerin buluşma yeri

Camileri, kilise ve sinagoglarıyla İzmir, üç farklı dinin buluşma merkezi olarak inanç turizmine de hizmet ediyor.

1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılan Hisar Camii, 1906 yılında Salepçizade Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılan Salepçioğlu Camii, 1663'te Eminoğlu Hacı Mehmet Ağa tarafından yaptırılan Kestane Pazarı Camii, 16'ncı yüzyılda yaptırılan Şadırvan Camii, 1754'te yaptırılan Konak (Yalı) Camii belli başlı tarihi camiler arasında yerini alıyor.

Kentte St.John Bazilikası, Meryem Ana Evi, St.Polycarp Kilisesi, Beth İsrael Sinagogu, İzmir Kilisesi (Merkez) ve Bergama Kilisesi de bulunuyor.

İzmir'de 1795'te Kızlarağası Hacı Beşir tarafından yaptırılan Kızlarağası Hanı, 18'nci yüzyılda yaptırılan Mirkelamoğlu ve Çakaloğlu Hanları, Karaosmanoğlu Hanı da yer alıyor.Kaplıcalar ve plajlar

Homeros'un destanlarında adı geçen 'Agamemnon Kaplıcaları'nın yanı sıra İzmir'de, Bayındır, Menemen, Ilıcagöl, Dikili, Seferihisar, Urla ve Gülbahçe'deki çeşitli kaplıca ve termal merkezleri de bulunuyor.

İzmir'de, 629 kilometre uzunluğundaki kıyıların 101 kilometresi, doğal plaj özelliğiyle dikkat çekiyor.

Yarımada ve koylar, deniz ve plaj kullanımı dışında su sporlarına da olanak veriyor.

İzmir'de Selçuk-Pamucak, Urla-Gülbahçe, Çeşme-Ilıca ve Altınkum, Gümüldür ve Özdere plajlarıyla, kuzeyde Dikili ve Çandarlı, Foça-Yeni Foça plajları da bulunuyor.Oteller ve kış turizmi

İzmir'de turizm yatırım belgeli 58 tesisin 11'i merkezde 19'u Çeşme'de, sekizi Dikili'de ve beşi ise Menderes'te bulunuyor.

Kentteki 26 mavi bayraklı plajın altısı Menderes, 10'u Çeşme, üçü Karaburun, beşi Foça ve ikisi de Dikili'de yer alıyor.

Ödemiş'in Bozdağ Beldesi'nde yaptırılan kayak tesisleri de bulunuyor.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/YASAM/GEZI/haber_detay.asp ...erID=90144


Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 20:31

İZMİR TATİL REHBERİ

e-Rehber: http://www.turizmdebusabah.com/extras/turizm_kita ...age_01.asp

Kapak foto:


EnderYıldırım
14 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 23:37

İzmir Turizm Videosu
http://www.izmirturizm.gov.tr/IZMIR256.wmv


EnderYıldırım
14 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 22:03

Aslında biz İzmir' in dünyaca tanınanarak, turizminin ve de ekonomisinin güçlenmesi için çok şey yapabilirdik. Şu an sanayisiyle, turizmiyle, belkide dünyaca tanınan üniversiteleriyle bir kent olabilirdik. Bu yazıyı okuyunca bunu daha iyi anladım. görüyoruz ki, kendi kendine  hiç bir şey olmuyor. Ülkemizi en iyi şekilde tanıtmamız gerekiyor. Mesela Adnan Saygun' da, dünyaca ünlü olan, nadir İzmir' li değerlerimizden. Ama onun ismide bildiğim kadarıyla sadece yeni yapılacak olan Adnan Saygun Kültür merkezinde yaşatılacak. Ayrıca geçen hafta yayınlanan, Ege Televizyonu' nun Haftalık adlı proğramında, İzmir' li piyanist ikiz kızlardan bahsetti. Dünyaca ünlü olan bu ikizlerin, daha İzmir' de hiç konserleri olmamış. Düşünün ki ne durumdayız. Yaplılacak çok iş var, bu da sadece fikir alışverişi yapılarak, tartışarak, çalışarak gerçekleştirilir.
Alıntı:
İSVEÇLİ CHRISTER ASPLUND'DAN MARKA ŞEHİR OLMANIN YOLLARI
İzmir Homeros'la tanınmalı

Asplund, "Dünyanın en büyük ozan ve tarihçisi bu kentte doğdu ve siz onu yaşatamıyorsunuz. Diğer şehirler kahramanları üzerine tiyatro binaları inşa ettiler" dedi.

MURAT ŞAHİN / DEVRİM İNCE (HABER MERKEZİ)

(Soldan sağa) Brandassist A.Ş. Genel Müdürü Muhterem İlgüner, İsveçli marka danışmanı Christer Asplund ve EBSO Başkanı Tamer Taşkın

EXPO 2010'u düzenleyecek Çin'in Shangay kentinin yanı sıra Kopenhag, Stockholm, Saint Petersburg gibi ünlü Avrupa kentlerinin marka danışmanlığını üstlenen İsveçli Christer Asplund, "İzmir markalaşmak için, Nobel ödülü alan Pamuk'tan önce ünlü tarihçi ve ozan Homeros'u kullanmalı" dedi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından düzenlenen 'Marka Şehir Olmak' konulu konferansa katılan Asplund, EXPO 2015'i kazanmak için İzmir'in çok az zamanı olduğunu ve rakip kent Milano'ya karşı avantajlarını kullanması gerektiğini söyledi.

Sizi bilmiyorlar
İzmir'in dünyada tanınmadığını belirten Asplund, kentin farklı unsurlarının tanıtımlarda ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi. İzmir'in uluslararası arenada bir vizyon çerçevesinde tanıtılması gerektiğini anlatan Asplund, "İzmir'e gelmeden önce sehir hakkında 10 kişiye soru sordum. Ancak İzmir'in tanınmadığını gördüm. İzmir'i 10 işadamına sordum, bunlardan sadece üçünden cevap aldım. Bunlardan biri ise, İzmir'i noelde yenilen bir yiyecek olarak tanımladı" diye konuştu.

Sepette çok şey var
İzmir'in marka şehir haline gelmesi için ünlü tarihçi ve ozan Homeros'un şehri olmasını, EXPO 2015 adaylığını ve bir dönem Roma'nın ticaret merkezi özelliği taşıması gibi unsurlarının önplana çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Christer Asplund, "Sepette çok şey var. İzmir şehrini markalaştırma çabalarında bunları kullanabilirsiniz. İzmir bir vizyon belirleyerek bu konuda çalışması gerekiyor" dedi.

Zamanınız var
"Homeros'un şehri olan İzmir'de Homeros'u yaşatan hiç bir veri göremedim" diyen Asplund, şöyle konuştu:
"Havalimanında beni Homeros'u anlatan bir şeyin karşılaması gibi bir şeyi beklerdim. Kentte Homeros'u ve o dönemi temsil eden bir canlandırma yapılabilirdi. Diğer kentler kendi kahramanları üzerine tiyatro binaları inşa ettiler. Festivaller düzenlediler, enstitüler kurdular. Bunun yapılabilmesi için İzmir'in önünde zaman var. Sonuçta otoyol inşa etmeyeceğiz. Homeros hala yaşıyor. Elvis Presley hala yaşıyor. 750 bin kişi Memphis'e ziyarete gidiyor. Siz dünyanın en büyük ozanını yaşatamıyorsunuz" dedi.
"Orhan Pamuk, İstanbul üzerine bir kitap yazdı ve bu kentin marka değeri arttı" diyen Asplund, şöyle konuştu: "Pamuk bir yana İzmir'in markalaşması için asıl önemli olan Homeros önemli. Homeros Enstitüsü kurulduğunda onunla ilgili yazılmış kitaplar, replikalar burada toplanır."

Fark yaratın
Fark yaratarak küresel pazarda ayakta kalınabileceğini anlatan Asplund, bu çerçevede Türkiye'nin markalarını lanse ederek gelenlerin akıllarında kalması gerektiğini dile getirdi. İnsanların, internette ve dünya medyalarında yayınlanan "en iyiler listelerine" sıksık göz gezdirdiklerini ve bunlardan etkilendiklerini belirten Asplund, İzmir'in belirlediği vizyon çerçevesinde bu listelerde olmak için çalışmalar gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin markalarınından bahseden Asplund, şöyle devam etti:
"İstanbul bugün listelerde dünyanın ilk on şehri arasına giriyor. Türkiye'ye geldiklerinde turistler Gaziantep baklavası ve Afyon kaymağı yemek istiyorlar. Bunları evlerine döndüklerinde yakınlarına anlatıyorlar. İzmir dendiğinde on saniye içinde insanın aklına gelecek bir simge ve arkadaşlarına anlatacak bir anı geliştirilmeli."

Zamanımız yok
Konferansın açılış konuşmasını yapan EBSO Başkanı Tamer Taşkın ise, EXPO 2015'e talip olan İzmir'in marka şehir olmak için acele etmesi gerektiğini söyledi. Taşkın, İzmir strateji belirleyerek ve birlik olarak bu işi başarmak zorunda olduğunu kaydetti.


http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/01/10/index.php ...lum=gunluk


Gökhan GÖKGÖR

10 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 02:56

Günay’dan Beydağ Kazılarına destek sözü


Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, 2010 yılında Beydağ Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmaları ve sonuçları ile ilgili bir değerlendirmelerde bulundu. Kalede sadece bir yılda kat edilen aşamanın Beydağ’ın tarihi açısından büyük önem arz ettiğini belirten Şentürk, geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan İzmir’de gerçekleştirdiği İzmir için Acil Turizm Zirvesi sırasında kaledeki çalışmalar için destek sözü aldıklarını ifade etti.
Trakya Üniversitesi’nden öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen kazıların gelecek adına umut verici olduğunu belirten Şentürk, “Burada gerçekleştirilen çalışmaların ışığında Tarihi Kentler Birliği’ne üye olduk. Şimdi bilinçli adımlarla ilerliyoruz. Bu sezon belediyemizce desteklenen kazılar için Ankara’da da destek arıyorduk. Kazılar ilerledikçe Beydağ’ın tarih sahnesinde havzada üstlendiği rolün daha iyi görülebileceğine inanıyoruz” dedi. İzmir’den sadece iki belediye başkanının katılımı ile gündeme gelen Acil Turizm Zirvesi’nde Beydağ Belediyesi olarak yer aldıklarını kaydeden Şentürk, “Bu sezon öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını belediye olarak karşılayarak güzel bir ortamda çalışma yürütmelerini sağladık. Ancak bizim kaynaklarımız belli. Bu nedenle Bakan Ertuğrul Günay’a dosya sunarak destek istedik. Kendisi Beydağ’daki çalışmalara destek verileceği konusunda söz verdi. Kale Beydağ’ın çehresini, tarihini değiştirecek. O yüzden Beydağ Kalesi’ne büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.


Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=g ...;nID=82700


31 Ekim 2010


Eger yanlış bir başlığa eklediysem uyarın lütfen arkadaşlar..


FarukYP
10 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 13:07

Bornovadaki çalışmalarla ilgili de bir müze düşünülüyor.

Gökhan GÖKGÖR

10 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 13:55

Alıntı:
Bornovadaki çalışmalarla ilgili de bir müze düşünülüyor.


Yeşilova Höyüğü'nden çıkan eserler için değil mi?


FarukYP
10 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 15:43

Alıntı:
Yeşilova Höyüğü'nden çıkan eserler için değil mi?

Evet, ilk etapta bir kazı evi yapıp eserleri orada sergilemeyi düşünüyorlarmış, kazılar tamamlanınca da müze yapılacakmış. Şu an 700'ün üzerinde sergilenebilecek buluntu varmış.


Mustafa Y
9 yıl önce - Sal 22 Mar 2011, 13:04
izmirin tanıtımı


izmirli ozan homeros şehrin dünyada tanıtımında büyük rol oynar, ama maalesef bununla ilgili birşey yapılmıyor.izmire girişş yerleri olan havalimanı ile, kruvaziyer liman girişlerine homerosun doğduğu şehir olduğu belirtilmelidir, hatta, izmir şehir tarihi müzesindeki heykelinin resmide konulmalıdır.izmire anısına,dev bir kolon üzerinde homeros heykeli yapılmalıdır.homeros, homer, ömer yani bizden biri.homer ve agamemnon kaplıcaları.sahiplenmemiz gerekir, yaşadığımız şehrin önceki kültürleri bu şehrin ruhunu oluşturmaktadır.İzmirin tanıtımında, efes ve meryamana ile birlikte, bergamada ağırlık kazanmalıdır.efes ve bergama antik çağın en önemli kentleri, izmirde öğle yani smyrna, ilk yerleşim yeri bayraklı ile(yeni kazılara göre yeşilova ilk yerleşim)2.yerleşim ise kadifekale(pagos dağı)etekleri,2.yerleşimi büyük iskender başlatmış, daha sonra bergama kralının mirasçı olarak romalılara bırakmıştır ve roma dönemi.izmir şehir merkezindeki roma eserleri agora gün yüzüne çıkarılmıştır ancak çevresindeki diğer roma eserlerininde günyüzüne çıkarılması gerekir.antik tiyatronun da ortaya çıkarılıp restorasyonu gerekmektedir.Turizm için eğlence sektörü ve gece hayatı da önemli unsurdur. bu konuda kısıtlayıcı olunmamalıdır.

Ümmühan Zeynep
9 yıl önce - Prş 31 Mar 2011, 09:26

Anladığım kadarıyla İzmir içinde eski Smirna'ya yönelik yoğun kazı faaliyetleri var,Peki İzmir şehir merkezinde Yunan ve Roma dönemlerinden kalma şu an ziyarete açık nereleri var?sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet