Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ozgurfantastik
6 yıl önce - Çrş 09 Tem 2014, 21:05
DOSAB Bursa'nın Göbeğine Termik Santral Yapıyor!


Bursa'nın göbeğinde kurulacak termik santrale tepki!

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulması planlanan Buhar ve Elektrik Üretim Santrali'ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın izin vermesinin ardından Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Başkanı Murat Demir, tepkisini dile getirirek, şehir içinde kalan bölgeye termik santral yapılmasını 'altın vuruş' olarak nitelendirdi.

Demir, santralle ilgili yasal süreci başlatacaklarını söyledi.

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birisi olan ve 300 firmada yaklaşık 30 bin kişinin çalıştığı Merkez Osmangazi İlçesi sınırları içerisinde yer alan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) daha önce faaliyete geçirilmesi planlanan Buhar ve Elektrik Üretim Santrali'nin yapılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay verdi. DOSAB içerisinde ağırlıklı olarak tekstil sektörü, otomotiv ana ve yan sanayinde faaliyet gösteren firmaların yer aldığı bölgede kurulmasına onay verilen tesis 374 MWt güç kapasitesi ile faaliyet gösterecek. Yıllık cirosu 2 milyar doları ihracatan olmak üzere 4 milyar dolar olan DOSAB içerisinde yer alan firmaların ihtiyaç duyduğu buharın tamamının ve elektriğin bir kısmının karşılanabilmesi için yapılması planlanan tesisin firmalardaki ürün maliyet giderlerinin düşürülmesi, Türkiye kaynaklarını kullanılarak cari açıkta büyük yer tutan doğalgaz tüketiminin azaltılması sonucu ülke ekonomisine katkı koymak ve DOSAB enerji arz güvenliğinin sağlanması hedefleniyor. DOSAB içerisinde yaklaşık 52 bin metrekare alan üzerine kurulması planlanan tesiste toplam ısı gücü 300 MWt ve daha fazla olan termik güç santralleri ile diğer yakma sistemlerinin yer alması hedefleniyor. 30 ayda bitmesi planlanan santralin çalışma süresi 8 bin 250 saat/yıl ve projenin ekonomik ömrü ise 30 yıl olarak belirlendi. Proje kapsamında ihtiyaç duyulan kömür ise Polat Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited şirketinden tedarik edilecek. Kurulması planlanan DOSAB Buhar ve Enerji Üretimi Tesisi ile DOSAB'ın elektrik enerjisi ihtiyacının üçte biri ile buhar ihtiyacının tamamı karşılanarak, doğalgaz tüketiminde de önemli oranda azalması bekleniyor.
"TESİSİN HAYATA GEÇMESİ BURSA İÇİN 'ALTIN VURUŞ' OLUR"
Buhar ve Elektrik Üretim Santrali'nin yapılmasına onay verilmesi ise çevreciler tarafından tepkiyle karşılandı. DOĞADER Başkanı Murat Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada DOSAB'da kömüre dayalı bir faaliyet yapılmak istendiğini belirterek, "Dünyadaki iklim değişikliğinin en büyük bölümünü fosil yakıtlar oluşturuyor. Bunun da en fazla kömür santrali oluşturuyor. DOSAB'da kömür santralinden su buharı ve elektrik üretecekler. Bölgede artık şehrin göbeğinde kalan bir alan. İklime, doğaya, ekosisteme etki etmesinin yanında etkili bir şekilde Bursa şehrinin ortasında bir termik santral olmaz. Zaten Bursa aşırı derecede kirli havaya sahip. Bu kirlilik de ağır metallerden oluşan yoğun hava kirliliğini yaşıyoruz. Bunun üstüne kömür santrali kurarsanız, zaten doğalgaz çevrim santrali var. Bursa'nın bir yanında çimento fabrikası, sağı solu çevresi sanayi ile çevrili, fabrika bacalarından zehir saçılmakta. Bu tesis de tuzu biberi olacak. Faaliyete geçmesi Bursa için altın vuruş olur. Biz bunun yapılmasını istemiyoruz. Yasal süreci başlatacağız. Bunun hazırlığını yapıyoruz. Bununla ilgili yasal adımları atacağız" diye konuştu.
Haber Kaynağı: bursadabugun


ozgurfantastik
5 yıl önce - Sal 15 Tem 2014, 20:31


(+)
jeopol
5 yıl önce - Çrş 16 Tem 2014, 00:29

o kadar yer var gidip neredeyse şehrin göbeğine dikecekler Az ileride daha uygun şehri daha az etkileyecek yerler varken.

sinan_ada
5 yıl önce - Prş 17 Tem 2014, 01:56

Gene patronların kârlarini düşünmek adina şehrin kalbine hançer vurmanin pesindeler

Misafir 2959

5 yıl önce - Prş 17 Tem 2014, 02:14

Her şey para için yapılıyor İnsanların,hayvanların ve bitkilerin sağlığını düşünen yok. Para sevdanız batsın umarım karun gibi para ve altınlarınızla yerin dibine batarsınız.husopa

5 yıl önce - Pzr 20 Tem 2014, 01:46
DOSAB Bursa'nın Göbeğine Termik Santral Yapıyor!


http://www.haberler.com/dosab-120-milyon-dolarlik ...58-haberi/
http://www.dunya.com/dosab-termik-santral-kuracak ...0857yy.htm
http://olay.com.tr/makale/ihsan-aydin/dosab-bursa ...8rzq_l_ts8

İsmi : DOSAB Buhar ve Enerji Üretim Tesisi ama kömürle çalışacak. Termik santral diyememişler.
DOSAB, Demirtaş bölgesinde 374 MW gücünde termik santral kurma girişiminde.
Santralin kurulmak istendiği arazi çevresinde oturan halk ise bu santralin kurulmasını istemiyor.
Eklediğim resimlerde santralin kurulmak istendiği arazinin çevresindeki yerleşim yerlerinde yaklaşık 30.000 - 40.000 kişi ikamet etmekte.

Sanayiciler halka hiç danışmadan bakanlıktan onayı aldılar ve ÇED raporu aşamasındalar. Bir yandan da arazide sondaj çalışmaları yapılmakta.
DOSAB “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla ÇED süreci içinde yer alan ‘ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’ yapılmayacağını bildirdi.
Kömür düşük kaliteli. Balıkesir'in dursunbey ilçesindeki ocaklardan temin edilecek.
Soğutma suyu için de yer altı suları kullanılacak.

Bugün yapılan eylem ve basın açıklamasından bazı haberler:
http://www.cihan.com.tr/news/Cevrecilerden-termik ...UwNzg4NC8x
http://www.milliyet.com.tr/bursa-da-termik-santra ...er-302013/
http://www.aktifhaber.com/bursada-termik-santral- ...19136h.htm
http://olay.com.tr/haber/ilceler/bursada-termik-s ...8rl2vl_ts8

Basın Açıklaması:
#t=105
(+)

(+)Bu arada tubitak'ın geçen yıl 26. sını düzenlediği Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında termik santral baca gazı teknolojisini geliştirmek için yapılacak çalışmaları belirlerken şu an ki bazı çarpıcı gerçekler veya verilerden de bahsedilmiş benim de gözüme çarptı:

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2013_205.pdf

Kömür yakıtlı termik santrallerde Baca Gazı Arıtma Tesisleri;
kükürt (SOx) arıtma,
toz tutma,
ve azot oksit (NOx) arıtma sistemleri olmak üzere üç ana sistemden oluşmaktadır

Mevcut durumda termik santrallerin büyük bir bölümünde kükürt arıtma sistemi bulunmamakta olup,
2012 yılı itibarıyla EÜAŞ’a bağlı toplam 7132 MWe gücündeki kömür yakıtlı termik santrallerin
%51’ine tekabul eden 3645 MWe gücündeki bölümünde kükürt arıtma sistemi yoktur. Mevcut haliyle,
kükürt arıtma sistemi bulunan santrallerde ise sınır emisyon değerlerinin sağlanmasında büyük
sıkıntılarla karşılaşılmaktadır.

Mevcut kömür yakıtlı termik santrallerimizin hiçbirinde azot oksit arıtma sistemi bulunmamaktadır!


Santralin bacasından çıkacak duman, kül, kimyasal gazlar, kömürün taşınması için çalışması muhtemel yüzlerce kamyonun egsoz gazları, bursa'nın ve en çok da santralin bir kaç yüz metre yakınında oturan binlerce insanın soluduğu havanın kirlenmesine,Asitli yağmurlarla Solunamayacak hale gelmesine, ilerleyen yıllarda da kanser vakalarının artmasına neden olacaktır.

YORUM SİZİN..!


En son husopa tarafından Pts 21 Tem 2014, 01:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


jeopol
5 yıl önce - Pzr 20 Tem 2014, 02:04

hukumetin nukleer ve hes adimlari cogu kisi karsi olsada hakli. yeni enerji santralleri yapilmassinda da haklilar. ancak o santral oraya yapilmaz kardesim. gidin varolan santralin yanina yapin daha ilersine yapin ama cevre yolu yarim dairesi icinde boyle bir santral yapilmamali

mustafaguler
5 yıl önce - Pzr 20 Tem 2014, 11:55

Konu bence Bursa Haberler-Sohbet bölümüne taşınmalı

Oktay+

5 yıl önce - Sal 22 Tem 2014, 02:05

Bursa'nın göbeğine, merkeze 10 km olan bir noktaya termik santral inşa etmek nasıl bir aklın, kafanın ürünü ? Kelimelerle tarif etmek mümkün değil.
Kısaca şerefsizlik olarak görüyorum.
Kimse bu tabirin kusuruna bakmasın.

Buna izin verecek kamu kuruluşlarının, varsa destek veren stk'ların yatacak yeri yok!


husopa

5 yıl önce - Sal 22 Tem 2014, 11:46

Bursa termik santrali TBMM gündeminde
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) yapımı planlanan ve kömürle çalışacak olan Buhar ve Elektrik Üretim Santrali’ni TBMM gündemine taşıdı.

http://www.milliyet.com.tr/bursa-termik-santrali- ...er-303575/sayfa 1
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet