Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ersin ÇALDIR

3 yıl önce - Cum 18 Tem 2014, 00:00

Kışla Mahallesine gittim bugün, Kentsel Dönüşüm başlamış burada..

Uygulanacak proje;

gördüğüm kadarıyla iki adet apartman inşaatı yükselmeye başlamış;

Sulama Kanalının hemen yanına yapılıyor;

proje resime bakacak olursak, dar alana çok sayıda yüksek apartman sıkıştırılmış..
meydan benzeri bir yer veya geniş alanlı bir parkta bulunmalıydı bence.. görsele göre yeşil alan çok az olacak yani..

Resul GUL
3 yıl önce - Cum 18 Tem 2014, 17:39

Alıntı:
proje resime bakacak olursak, dar alana çok sayıda yüksek apartman sıkıştırılmış..
meydan benzeri bir yer veya geniş alanlı bir parkta bulunmalıydı bence..
görsele göre yeşil alan çok az olacak yani..

Bizim Belediyelerden ancak bu kadar vizyon çıkar..
Yazık Kentsel Dönüşüm diye yine Binalar ormanına döndürüyorlar bu alanları..
Gerçi bu haliyle kalsa bile biraz ferah görünüyor ama yapıldıktan sonra maalesef
bu aralara da bina yapılıyor..
Ben şunu anladım "Bizim Belediyeler Kentsel Dönüşüm denince Yatay Mimariden Dikey Mimariye
geçişi" anlıyorlar..
Yani Müstakil ev demek Gecekontu oluyor Bunlar bunu Apartmana çeviriyorlar Buna da Kentsel Dönüşüm diyorlar..

Bir de sanki "Orada oturanlar buna şükretsin" mantığı ile yapılmışa benziyor..
Hiç olmazsa burada evleri Kentsel dönüşüme gidenlerin kendi evlerinin bahçesinde bir kaç ağacı vardı Damında Asması vardı
Şimdi bunların hiç birisi olmayacak Üstüne Belediye O kadar Bina yapıyor Ama Yeşil alan yine çok az..
Yine burada oturanlar haricinde bu araziden ne kadar daha fazla bina çıkartırım derdi,
Ferah yeşil alanı çok olan Binalarda oturma hayallerine her zaman engel oluyor ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor..

önens

3 yıl önce - Cum 18 Tem 2014, 18:14

Burada hiç gecekondu yıkıldımı ? Yoksa yine çelikcant yeşil alanamı yapıyor ?

Resul GUL
3 yıl önce - Cum 18 Tem 2014, 18:51

Alıntı:

Yerini tam kestiremiyorum .Ama bir yer var şu Seyhan Park City Konutlarının arka tarafına düşüyor
boş bir arazi..., En azından benim gördüğüm ve bildiğim kadarıyla Başka boşluk yoktu o civarda..
Belli mi olur Dönüşümü belki O alana yapmış da olabilir ..
Çünkü yapmadığı şey değil bizim Belediyelerin..
Bayramdan sonra oraya bir gitmek lazım O zaman oradaki mahallede nasıl bir dönüşüm yapılmış görürürüz..

Ersin ÇALDIR

3 yıl önce - Cum 18 Tem 2014, 19:31

Alıntı:

Ben orada küçük bir bölge yıkıldı diye biliyorum, çünkü Balcalı'da çalışırken orada oturan bir personelimiz vardı, evlerinin yıkıldığını söylüyordu..
Zaten yeşil alan bırakmadı ki bay başkan Yüreğir'de,, yokedecek yeşil alan kalmadı yani..

Alıntı:
Bizim Belediyelerden ancak bu kadar vizyon çıkar..
Yazık Kentsel Dönüşüm diye yine Binalar ormanına döndürüyorlar bu alanları..
Gerçi bu haliyle kalsa bile biraz ferah görünüyor ama yapıldıktan sonra maalesef
bu aralara da bina yapılıyor..
Ben şunu anladım "Bizim Belediyeler Kentsel Dönüşüm denince Yatay Mimariden Dikey Mimariye
geçişi" anlıyorlar..
Yani Müstakil ev demek Gecekontu oluyor Bunlar bunu Apartmana çeviriyorlar Buna da Kentsel Dönüşüm diyorlar..

Bir de sanki "Orada oturanlar buna şükretsin" mantığı ile yapılmışa benziyor..
Hiç olmazsa burada evleri Kentsel dönüşüme gidenlerin kendi evlerinin bahçesinde bir kaç ağacı vardı Damında Asması vardı
Şimdi bunların hiç birisi olmayacak Üstüne Belediye O kadar Bina yapıyor Ama Yeşil alan yine çok az..
Yine burada oturanlar haricinde bu araziden ne kadar daha fazla bina çıkartırım derdi,
Ferah yeşil alanı çok olan Binalarda oturma hayallerine her zaman engel oluyor ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor..

evet maalesef vizyon bu işte zaten dünkü mesajımda da yazmıştım, büyük bir meydan ve parkta olmalıydı projede..
en azından farklı bir şey yap bari değil mi, herkes yüksek bina yapıyor zaten.. ve Adana'nın Kuzeyi-Batısı birbirine yapışık Yüksek binalarla çevriliyor..
Yüreğir Belediyesi de burada ikişer katlı - müstakil evler falan yapıp fark yaratabilirdi mesela..

Resul GUL
3 yıl önce - Cmt 19 Tem 2014, 13:23

Alıntı:
evet maalesef vizyon bu işte zaten dünkü mesajımda da yazmıştım, büyük bir meydan ve parkta olmalıydı projede..
en azından farklı bir şey yap bari değil mi, herkes yüksek bina yapıyor zaten.. Adana'nın Kuzeyi-Batısı birbirine yapışık Yüksek binalarla çevriliyor..
Yüreğir Belediyesi de burada ikişer katlı - müstakil evler falan yapıp fark yaratabilirdi mesela..

Zaten buraları da yavaş yavaş Kuzey Adana ya benzetmeye çalışacaklar..
Çünkü Kentsel dönüşümdeki amaç biraz da oradan kar elde etmek
Ama onlar bunu fazla kaçırıyorlar..
Belki de orada yıktıkları ev sayısını Yapacakları tek bir bloktan çıkarıyorlardır
Gerisi onlar için kar Hatta Bu arada arsa da beleş..

Aslında Yüksek kata karşı değilim olabilir
Ama bunlar Sadece yana yana dizelenmiş Yeşil alanı yetersiz Park yeri bile sıkıntılı,
Yolları dar yapılmış, Sadece kar amacı güden bir zihniyetle yapılan binaları İnşa etmeyi düşünüyorlar..
Yoksa yapın 20-30 kat Ama planlı programlı olsun
Adam gibi bir bölge seçin,
Alt yapısı o yoğunluğa göre hesaplayın
Yolları aynı şekil geniş tutun ..
Bina da ne kadar daire varsa ortalama kişi sayısını bularak ona göre yeşil alanını ve otoparkını belirleyin..
Binalar arası ferah olsun..
Ama yok.. Böyle olursa kar edemeyecekler Çünkü Ne kadar Yüksek katta çıksalar
ayıracakları alan daha fazla olacak
O zaman Arsadan kar elde edemeyecekler..
Blok sayısını fazla yapamayacaklar Çünkü alanları yetmeyecek.. (kişi başı alan elde edileceği için )
Yani bu alanlara Müstakil yapmazlar Ama Yüksek kat yapıyorsalar da bunu standartlara uygun yapısınlar..

Ersin ÇALDIR

3 yıl önce - Cmt 19 Tem 2014, 18:24

Alıntı:
Zaten buraları da yavaş yavaş Kuzey Adana ya benzetmeye çalışacaklar..
Çünkü Kentsel dönüşümdeki amaç biraz da oradan kar elde etmek
Ama onlar bunu fazla kaçırıyorlar..
Belki de orada yıktıkları ev sayısını Yapacakları tek bir bloktan çıkarıyorlardır
Gerisi onlar için kar Hatta Bu arada arsa da beleş..

Aslında Yüksek kata karşı değilim olabilir
Ama bunlar Sadece yana yana dizelenmiş Yeşil alanı yetersiz Park yeri bile sıkıntılı,
Yolları dar yapılmış, Sadece kar amacı güden bir zihniyetle yapılan binaları İnşa etmeyi düşünüyorlar..
Yoksa yapın 20-30 kat Ama planlı programlı olsun
Adam gibi bir bölge seçin,
Alt yapısı o yoğunluğa göre hesaplayın
Yolları aynı şekil geniş tutun ..
Bina da ne kadar daire varsa ortalama kişi sayısını bularak ona göre yeşil alanını ve otoparkını belirleyin..
Binalar arası ferah olsun..
Ama yok.. Böyle olursa kar edemeyecekler Çünkü Ne kadar Yüksek katta çıksalar
ayıracakları alan daha fazla olacak
O zaman Arsadan kar elde edemeyecekler..
Blok sayısını fazla yapamayacaklar Çünkü alanları yetmeyecek.. (kişi başı alan elde edileceği için )
Yani bu alanlara Müstakil yapmazlar Ama Yüksek kat yapıyorsalar da bunu standartlara uygun yapısınlar..

aynen Resul abi.. Aynı şeyleri düşünüyoruz aslında Adanalılar olarak.. ama işin içine rant girdiği için yapılan hizmetlerin faydadan çok zararı olacak ileride.. yani zararı da olmayacak belki , ancak Yüreğir tarafları da apartman ormanına dönecek

örneğin Yüreğir'de Mustafa Kemal Paşa Bulvarı çevresini (Başkent Hastanesi çevresi) ''gelişmeye başlayan bölge'' diye daha önceden paylaşmıştım.. aslında yanlış ifade kullandım orada, gelişmekten kastım bu bölgede yatırımlar arttı ve Turgut Özal Bulvarına benzeyeceğini kastetmek isteyişimdi..

(+)

bu fotoğrafta görünen en sağdaki Pembe Apartmanın yanındaki inşaat şu anda o pembe apartmanı da geçmiş durumda yükseklik olarak.. ee nerde olacak bunun açık otoparkı, yeşil alanı falan..

Adana'da çoğu apartman bu şekilde yükseliyor.. birbirine yapışık şekilde, neredeyse bir apartmanın balkonundan diğer apartmanın balkonuna geçeceğiz..!!

imar planları falan ranta kurban gidiyor.. ama bari Kentsel Dönüşümleri güzel yapın..

Yüreğir Belediyesi'nin sitesinden;

Kuzey Adana gibi olacak şunlara bakarsak

Misafir 0470

3 yıl önce - Cmt 26 Tem 2014, 14:12

olsun yeterki kent güzel modern görünsün ayrıva kentsel dönüşüm yatırımların artmasına yaşam kalitesinin yükelmsine neden olur inş kısa zamanda seyhan nehri kenarı dev binalarla dolar

Misafir 0549

3 yıl önce - Pts 28 Tem 2014, 23:10

fatih mahallesi kentsel dönüşümü noldu bilen varmı yıkımlar başlamıştı

önens

3 yıl önce - Pts 28 Tem 2014, 23:36

Alıntı:
kentsel dönüşüm yatırımların artmasına yaşam kalitesinin yükelmsine neden olur inş kısa zamanda seyhan nehri kenarı dev binalarla dolar

Dev binanlarla gelişmiş modern bir kent olunmuyor aksine bu işi bilmeyen insanlar dev binalar ile kişiliksiz geçmişi olmayan kentler yaratıyor . Dünya yı takip etmenizi öneririm . Adana gibi özelliklere sahip kentleri özellikle . Zevkler tartışılmaz fakat Yüreğir belediyesinin yapmış olduğu kentsel dönüşümü beğenip destekleyen bence Adana düşmanıdır .

En son önens tarafından Pts 28 Tem 2014, 23:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET