Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kurtuluş21

4 yıl önce - Prş 19 Hzr 2014, 14:30
Diyarbakır - Sur - Surp Sağris Ermeni Ortodoks Kilisesi


Sur ilçesi Ali Paşa Mahallesi Karabulut sokakta bulunan kilise, yukarıda kadınlar mahfili ve girişte ayin salonu olmak üzere iki katlıdır.

Günümüzde vaftiz odası, kadınlar mahfiline çıkan merdivenler, horanlar, avlu ve yıkılan okulun duvarları hala görülebiliyor.

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen kiliseyle ilgili ilk bilgiler, 16.yüzyıla ait yazılı kaynaklarda yer alıyor. Kilise Hızır İlyas Kilisesi ve bir dönem çeltik fabrikası olarak kullanıldığı için Çeltik Kilisesi olarak da biliniyor.

Sur içinde ayakta kalan 4 Ermeni kilisesinden biri olan ve yakın zaman önce restorasyonu yapılıp ibadete açılan Surp Giragos gibi Ortodoks kilisesi olan yapının onarımı için Surp Giragos Vakfı Çalışmalara Başlamıştır, umarım kısa sürede restorasyon iskeleleri görülür.
(Büyüt)
(Büyüt)
(Büyüt)
Kurtuluş21

4 yıl önce - Cum 04 Tem 2014, 21:52

Surp Sağris(Sarkis) Ermeni Kilisesi Restorasyonu için önemli adımlar atılıyor, duyarlı Ermeni Cemaati ve konuyu gündemde tutan Ermeni Patrikanesi ve Diaspora bu konuda kararlı...

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da bulunan Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Baş Piskopos Aram Ateşyan temaslarında konuyu dile getirdi.Kaynak: http://www.diyarinsesi.org/haber/atesyan-kultur-e ...-51804.htm


OMERA

4 yıl önce - Cum 04 Tem 2014, 21:56

Aram ateşyan el attıysa sorun çözülür en kısa sürede bunun da restorasyonu yapılacağını düşünüyorumKurtuluş21

4 yıl önce - Cum 04 Tem 2014, 22:01

Alıntı:
Aram ateşyan el attıysa sorun çözülür en kısa sürede bunun da restorasyonu yapılacağını düşünüyorum


Hali içler acısı, umarım en kısa sürede restore edilir ve Surp Giragos gibi görkemli bir törenle Dünya Aleme duyurulur...

Diyarbakır için en büyük hayalim Sur içinin mazisine dönmesi...


osman21
1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 22:13

Alipasadaki gecekonduların yıkılması sonucu daha önce görünmeyen kilise şimdi açığa çıkmış. Mülkiyeti ermeni cemaatine ait olan bu kilisenin restorasyonu yapılırsa Diyarbakır için artı bir değer olur.

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler