Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Almanya ve Türkiye arasındaki hava alanı rekabetinden kim galip çıkar?
Avantajlı konumuyla İstanbul 56.0%  56.0%  [70]
Güçlü ekonomisi ve lobisi ile Berlin 14.4%  14.4%  [18]
Her iki ülke de umduğunu tam olarak elde edemez. Rekabet yolcuya yarar 15.2%  15.2%  [19]
Orta vadede yolcu sayısındaki patlama sayesinde iki ülke de hedeflerine ulaşır 8.8%  8.8%  [11]
Almanlar ne yapar eder İstanbul'a o hava alanını yaptırmazlar 1.6%  1.6%  [2]
Fikrim yok 4.0%  4.0%  [5]
Toplam Oy : 125

mehmeterden198

4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 05:57
Almanya'nın inşa ettiği devasa Berlin Brandenburg Havaalanı İstanbul'a rakip olacak

Berlin'de inşa edilen ve açılış tarihi sürekli ertelen üçüncü hava alanı tamamlandığında Alman hava yollarının en önemli kozu olacak. Önce 2012 de açılacak denen ama ertelene ertelene bu güne kadar gelen meydan planlanandan kat kat pahalıya mal olacak. Hizmete girdiğinde Avrupa'nın ve ortadoğunun aktarma merkezi olması planlanıyor. Bu özelliği ile bizim son zamanlarda planladığımız İstanbul'daki üçüncü hava alanına rakip olacak. Konum itibarı ile İstanbul çok daha avantajlı. Buna karşın Almanlar kendi hava yolu firmalarını Dünyanın en büyüğü haline getirecek bu projeye çok önem veriyorlar. Hatta İstanbul'u geciktirmek veya tamamen sabote etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Sizce Orta Doğu'dan gelen yolcu aktarma için İstanbul'u mu yoksa Berlin'i mi tercih eder? Bu rekabeti kim kazanır?

Almanya'da yaşayan üyelerimizden konuyu iyi bilen varsa cevap yazabilir mi? Bu inşaat ne durumda?

Cemoli D18
4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 06:14

Ortadoğu'nun tercihi bu.
Maddiyat durumu maliyet hangisinde azsa onu tercih ederler.

OkanDikmen

4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 06:15

Benim anlamadığım bu havaalanı mı devasa??

Atatürk Havalimanının iç hatlar terminali neredeyse bu kadar..

memoli58

4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 06:24

Berlin Brandenburg Havalimani HIc bir Zaman Istanbul a rakıp olamaz ..Ankara esenboga Havalımanı bile ondan büyük

hüseyin6

4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 06:55

Alıntı:
Almanlar ne yapar eder İstanbul'a o hava alanını yaptırmazlar

almanlar da kim oluyor

mehmeterden198

4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 07:09

Alıntı:
Almanya’nın başkenti Berlin’de yılan hikayesine dönen BER (Berlin-Brandenburg) havalimanı için Yönetim Kurulu Başkanı Hartmut Mehdorn, 1,1 milyar Euro daha talep etti.

Handelsblatt gazetesi, Mehdorn’un Federal Meclis’e konuyla ilgili bir teklif sunduğunu ve meclisten yeni bir finans kurulu oluşturmasını da istediğini aktardı.

Normal şartlarda Kasım 2011’de faaliyete geçmesi planlanan ancak projedeki hatalar ve aksaklıklar nedeniyle halen açılışı gerçekleşmeyen BER havalimanı için bugün bir toplantı daha yapılacak.

BER Havalimanı Denetleme Kurulu Başkanı ve Berlin’e hükümet eden Belediye Başkanı Klaus Wowereit (SPD) açılışın ne zaman yapılacağına dair henüz net bir açıklama yapacak durumda olmadıklarını kaydetti.

Bugünkü toplantıda Mehdorn’un Federal Meclis’e sunduğu teklifin ele alınacağı öğrenildi. Eğer havalimanı bu şekilde tamamlanırsa toplamda 5,4 milyar Euro’ya mal olacak.

Kaynak: http://airnewstimes.com/ber-havalimani-icin-1-1-m ...aberi.html

Alıntı:

Atatürk Havalimanının iç hatlar terminali neredeyse bu kadar..

Alıntı:
Berlin Brandenburg Havalimani HIc bir Zaman Istanbul a rakıp olamaz ..Ankara esenboga Havalımanı bile ondan büyük

Ne yani adamlar 5,4 milyar Euro harcayıp senelerce uğraştıktan sonra bunu mu yaptılar? Türk parasıyla 16-17 milyar tutan bir harcama var ortada. Daha da artabilir deniyor. Bence sizin bir hatanız var. Almanlar bu kadar parayı bahsettiğiniz kadar küçük bir meydan için harcamazlar diye tahmin ediyorum.

Behçet Salgın
4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 08:02

Alıntı:

Fotoğrafta görünen kısım ilk etap..
Havaalanlarının kapasitesine etap etap büyütecekler
Ilk etapta 27 milyon yolcuya hizmet verecek ve bu sayı 45 milyona kadar çıkacak...
Şu an'da 2 pisti bulunan havaalanına 3. pist yapmakta gündemde ve bunun için havaalanının güneyinde yeterince alan mevcut...

(+)

(+)

Berlin ve Berlinin yakın cevresinde toplamda 5 insan yaşıyor yani nüfusu Ankarayla eşit sayılabilr.. İstanbul Havalimanının kapasitesi 150 milyon olacağı için ve İstanbul cevresinde 18 milyona yakın insan yaşadığı için kıyaslamaya bile değmez bu iki mekânı
Bu nedenle başlığı gereksiz buluyorum ve boş yere telaşlanmamayı tavsiye ediyorum size

En son Behçet Salgın tarafından Cmt 07 Hzr 2014, 20:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

kemalköksal
4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 08:19

Bence uzmanlık isteyen bir soru, bizim tahminler bir kaç adım yol alır..

m ali ç
4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 09:33

Bence 2 tarafta umduu kadar gelir alamaz ve halka yarar

ahmet inci
4 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2014, 09:41

Bu gün Ak la kara belli olacak. İstanbul 3. Havaalanının temel atma töreninde projeyi daha yakından tanıyacağız. Bence hükümet bu kadar üstünde duruyorsa bu proje hakikaten büyük olacaktır.

Hatta Almanların Berlin havaalanını bizim 3. havaalanı projemiz için beklettiklerini, bizim projemize göre pozisyon alacaklarını iddia edebiliriz.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM