Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

İstanbul'da bu 4 ilçeden birinde yaşamak zorunda kalsaydınız hangisini tercih ederdiniz?
Silivri 19.6%  19.6%  [22]
Pendik 46.4%  46.4%  [52]
Tuzla 13.4%  13.4%  [15]
Şile 20.5%  20.5%  [23]
Toplam Oy : 112

yusufyuşa23
5 yıl önce - Pts 19 May 2014, 23:30
İstanbul'da bu 4 ilçeden birinde yaşamak zorunda kalsaydınız hangisini tercih ederdiniz? (yardım)

Silivri,
Pendik,
Tuzla,
Şile,

İstanbul'da bu ilçelerden birinde yaşamanız için size seçenek sunuldu farzedin, bu ilçelerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Kriterler;
Sosyo-ekonomi hayat, sosyal-kültürel faaliyetler, olanaklar, kira veya ev fiyatları v.b. öneme haiz faktörler ile ilgili arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.

Burç

5 yıl önce - Sal 20 May 2014, 07:19

Hepsinde yaşanabilir. Hepsinin çok güzel yerleri var, çok kötü yerleri var.
"İlçe" olarak sorduğun için işler daha da zorlaşıyor.
Örneğin Silivri'nin Tekirdağ sınırında da yerleşim yerleri var, metrobüse arabayla 15 dakika uzakta da gene Silivri ilçesi olan harika ve çok ucuz yerler var.

İstanbul'da insanların çoğu Avrupa yakasında oturmayı tercih ediyor.
Avrupa yakasındaki nüfus, Anadolu yakasının iki katı kadar.
Bunun nedeni de köprü geçişleri çok sıkıntılı ve Avrupa yakasında oturanların çok daha azı karşıya geçiyor, Anadolu yakasında oturanların çoğunun ise mutlaka karşıda işi oluyor.
Bu yüzden seçenekler arasından sadece Silivri ön plana çıkıyor.
Silivri'nin kötü tarafı ise, eğer araban yoksa, şehir merkezine ulaşım için sadece 1 tek otobüs hattını kullanmaya mahkumsun. Ne tren var, ve belediye otobüsü var, ne vapur var, ne deniz otobüsü var, ne İETT otobüsü var, minibüs bile yok.

Ev fiyatları olarak da en uygunu Silivri olur. Sahibinden.com sitesinde İstanbul'da yeni sıfır ev kiralarını araştırınca en ucuz Silivri'de çıktığını hatırlıyorum.

Eğer "köprü yolları beni bozmaz" dersen, Anadolu yakasında ben Şile'yi tercih etmem. Ulaşımı çok zor ve kışın oldukça ölü bir yer. Sosyo-Kültürel faaliyet falan yok yani. Pendik en gelişmiş ilçe, Anadolu yakası için tercihim Pendik olurdu. Ama ilçe olarak sorduğun için gene Tuzla ile pek farkı yok, çünkü sınır komşusu oldukları için zaten beğendiğin semtin yarısı Pendik, yarısı Tuzla ilçesinde kalmış olabilir.

Kerraf
5 yıl önce - Sal 20 May 2014, 12:09

benim tercihim hiçbiri olmazdı ama mecburiyetten pendik derim.
en azından hızlı ulaşım imkanı olan bir yer(metro & marmaray) ve merkeze nispeten daha yakın.
tuzla çok uzak. şile ve silivri de asla tercihim olmaz.

zafer1136

5 yıl önce - Sal 20 May 2014, 12:14

kesin pendik.
çarşısı ve sosyal olanakları diğerlerinden çok daha iyi.
sahili yürümeye bisiklet binmeye çocuklara çok müsait.
hızlı tren ve körfez köprüsü dibinde.
marmara üniveristesi tıp fakültesi hastanesi gibi çok büyük bir sağlık yatırımı var.
metro da ha keza çok yakın.

Mert Karakoyun

5 yıl önce - Sal 20 May 2014, 12:24

Pendik her türlü tokatlar diğerlerini

ismailnejat
5 yıl önce - Sal 20 May 2014, 19:37

aslında pendik bu ligde yer almamalı...açık ara ile silivri,şile ve tuzlaya fark atar....bence kartal, beylikdüzü, maltepe ve avcılar arasında oylanmalı pendik....bakalım o zaman yeri ne olur....

Burç

5 yıl önce - Çrş 21 May 2014, 07:23

Alıntı:
açık ara ile silivri,şile ve tuzlaya fark atar....

evet mesela fiyatlar bakımından da fark atar.
Arkadaşımız hangisinin daha ucuz olacağını da sormuş.

Türkay Öksüz

5 yıl önce - Çrş 21 May 2014, 08:03

Silivri'de yaşamak isterdim Neden mi diye soracak olursanız hem yazın gidebileceğik Tekirdağ'a yakın havası temiz Silivri-Yenibosna arası İETT hattı var. Bir iki kere gittiğim için de biliyor sayılırım. En son yaşamak için bir neden ise evlerin fiyatları çok uygun.

saim.a
5 yıl önce - Çrş 21 May 2014, 08:20

Alıntı:
Silivri-Yenibosna arası İETT hattı var

Aman bilmeyenleri yanıltmayalım. Silivri-Yenibosna arası tek hat 303 ÖHO hattıdır. Ücreti de 7.20 TL.dır. İETT'de böyle ücret var mı?

Sezgin Cengiz

5 yıl önce - Çrş 21 May 2014, 08:40

Başlığı açan arkadaşın elinde bu 4 seçenek var yalnızca galiba. Ama bu 4 ilçe de birbirine o kadar zıt ki biri Avrupa Yakası'nın ucundan daha da ileride(Silivri), biri Anadolu Yakası'nın Karadeniz kıyısında(Şile), diğerleri de Anadolu Yakası'nın ucunda(Tuzla ve Pendik). Uç noktalarda olmasından ziyade çok zıt tercihler. Neye delalet bu zorunlu tercihlerden biri seçilmek zorunda bilmiyorum ama bu ilçelerin arasında en iyisi Pendik'tir. Sadece bu 4 ilçeye göre değil İstanbul'daki 39 ilçede kalite ve gelişmişlik olarak ilk 10'a rahatlıkla girer. Tuzla, Pendik'in arka bahçesi gibidir ve herhangi bir kopukluk olmadan Kocaeli'nin Gebze ilçesi gelir. Yani Pendik ve Tuzla'dayken, şehrin dışında yaşıyormuş havası yoktur bu ilçelerde. Şehirle iç içedir dememiz daha yerinde olur aslında.
Silivri ise tam tersi. Şehirden kopuksun tamamen. Şahsi aracın yoksa merkezi noktalara veya alt merkezlere ulaşım büyük sıkıntıdır. Şile de Marmara kıyısındaki Silivri'nin Karadeniz kıyısındaki versiyonu diyebiliriz. İkisi de şehirden kopuk ikisi de tatil beldesi kıvamında küçük yerleşim yerleri. Pendik'in diğer ilçelere göre daha pahalı olduğu aşikar. Kira ve harcamalarda biraz daha fazla paran çıkar ama değer.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet