Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kurtuluş21

4 yıl önce - Cum 16 May 2014, 15:02
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 2014-2019 Dönemi Proje ve Çalışmaları


Büyükşehir Belediyemizin 2014-2019 yılları arasında hayata geçirmeyi planladığı Projelerini basından derleyip listeledim, derlemesi benden takibi cümlemizden olsun...

Projelerin tümüyle hayata geçmesi dileğiyle...

Planlı bir kentleşme tarihi-kültürel ve doğal zenginlikleri açığa çıkarmak amacıyla il genelini kapsayan master planları hazırlanacak. İlçeleri kapsayan ulaşım master planı, tarihi, kültürel ve turizm master planı, Dicle havzası koruma master planı, Karacadağ koruma master planı, Yerel ekonomi master planı ve kent bilgi sistemi hazırlanacak.

Çevre dostu ulaşım sistemleri uygulanacak, Kentin ana arterlerinde kademeli olarak Hafif Raylı Sisteme geçilecek, Beş yıllık süre içinde Dağkapı – DEAH Hattında 14 km’lik 1. Etap Raylı Sistem Hizmete girecek.

TCDD Hattının işlevselliğini yitirmesi nedeniyle, kent dışına alınmasının sağlanması ve kent içinde kalan kısmın Hafif Raylı Sisteme entegre edilmesi. İl genelinde ise Ergani – Bismil Banliyö Hattı olarak kullanılmasının sağlanması.

Doğduğum yerde doymak istiyorum projesi ile mevsimlik işçi göçünün önüne geçilmesi planlanmış olup, il genelinde çilek ve nar yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi, organik ve doğal tarımın desteklenmesi, meyve üretimini ve Hayvancılığı arttıracak politikaların izlenmesi, Entegre Sanayi yatırımlarının teşvik edilmesi, İpek böcekçiliğinin geliştirilmesi.

Kent genelinde her yıl; Tiyatro Festivali, Müzik Festivali, Film Festivali, Kadın Filmleri Festivali, Kulp Şenyayla Şenliği, Silvan Sere Gulan Şenliği, Ergani Çayönü Şenliği, Lice Bırkleyn Şenliği yapılacak.

Sümer park alanındaki tüm yerleşimlerin güneş enerjisi ile aydınlatılması, İçme suyu temininde kullanılan tüm enerjinin güneş enerjisi ile temin edilmesi sağlanacak.

Kent merkezinde temel alt yapı hizmetlerinin büyük ölçüde tamamlandığını ifade edilmiş, yağmur suyu tahliye şebekesi çalışmasına başlandığı belirtilmiştir.

Kayapınar’da Talaytepe ve Mastfıroştepe arasındaki alanda bulunan 6.50 kilometrekare alan, Kent Ormanı ve Kent Parkı olarak düzenlenecektir ve yaklaşık 100 bin ağaç dikilecektir.

Dicle Vadisi korumaya alınacak, nehri tahrip eden her türlü müdahale durdurulacak, asla yapılaşmaya izin verilmeyecektir.

Dicle Vadisinde 39.000 m2’lik alanda Mezopotamya Botanik Bahçesi oluşturulacaktır.

Kayapınar ilçesinde 83.000 m2’lik alanda Üç Kadın Kent Meydanı oluşturulacak.

Kayapınar ilçesinde 5.000 m2’lik alanda Ortadoğu Kadın Kütüphanesi Oluşturulacaktır.

Mezopotamya Kadın Müzesi kurulacaktır.

BŞB bünyesinde Kadın Daire Başkanlığı kurulacak, 17 ilçede Kadın Merkezleri Kurulacak.

Kadına Şiddet ile mücadele amacı ile 7/24 destek hattı kurulacak, Kadın Yaşam Merkezi oluşturulacak.

Jınkart projesi ile yoksul, ekonomik nedenlerle evinden çıkamayan kadınlara, belediye otobüslerinden indirimli faydalanma imkânı sunulacak.

Mor Bayrak Uygulaması başlatılacaktır. Kadın emeğini güçlendirmek için tüm işverenler sorumluluk almaya davet edilecektir. ’Toplumsal cinsiyet eşitliği ve emeğin hakkı’ kriterlerine uyan işletmelere, mor bayrak verilecek.

Gençler ve çocukların öğrenme istasyonları ve aktif deney laboratuarlarıyla bilime ilgi duymasını sağlamak ve bilimsel bilgi üretiminin temelini oluşturmak amacıyla bilim merkezi kurulacaktır.
Gençleri ve çocukları, astronomi konusunda gökyüzünü izlemesini sağlayarak aydınlatmak, bu alanda yaşanan bilimsel gelişmelerden haberdar olmalarını sağlamak amacıyla Astronomi ve Gözlemevi Merkezi yapılacaktır.

Yeterli yurt olmaması nedeniyle, kentimize üniversite eğitimi almak için gelen öğrenciler (başta kız öğrencilerimiz olmak üzere) barınma sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. İlk olarak Kız Öğrenci Misafirhanesi inşa edilerek.

İmkânı kısıtlı gençlerin tatil yapmaları amacıyla gençlik kampları ve gençlik gezileri düzenlenecek.
Meclis toplantıları canlı olarak yayınlanıp, Ekim ayları hesap verme ve demokratik katılım ayı olarak belirlenmiştir.

17 İlçede Büyükşehir Belediyesi Hizmet Koordinasyon Merkezleri Kurulacaktır.
BŞB Bünyesinde Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı kurulacak, BŞB hizmetleri çok dilli olarak verilecektir.

Köyler için tip projeler hazırlanacak, ücretsiz mühendislik hizmeti ve teknik destek verilecek. Mera gibi köylerin ortak kulanım alanları korunacak. Kültür, inanç ve tarihi yapılar tespit edilerek korunacak. Planlar şeffaf ve katılımcı bir yöntemle hazırlanacak. 1/25.000 çevre düzeni ve 1/ 5.000 nazım imar planı yapılacaktır.

Susuz Köy kalmayacak, köy yolları çamurdan kurtarılacak.
İlçelerimizden sadece Eğil’de Atık Su Arıtma tesisi bulunmaktadır. 12 ilçemizin Atık Su Arıtma Tesisi önümüzdeki dönemde projelendirilecektir. Öncelikli olarak Dicle, Silvan, Ergani, Bismil ve Hani’de Atık Su arıtma tesisleri yapılacak.

İç çevre yolları ve akıllı ulaşım sistemleri tamamlanacak.

İstasyon Meydanı düzenlenip, geniş yeşil alanlar oluşturularak, halkın hizmetine sunulacaktır. Akıllı Kavşak, Akıllı Duraklar ve Yolcu Bilgilendirme Sistemleri, Trafik Kontrol Merkezi ve Trafik Atölyeleri, Talep Yönetim Sistemi, Filo Yönetim Sistemi ve Güzergâh Yönetim Sistemi hayata geçirilecektir.

Diclekent kavşağında araç yoğunluğunun önlenmesi amacıyla, alternatif güzergâhlar açılarak, daha akıcı bir trafik sağlanacaktır.

Mardin-Silvan yolu bağlantısı tamamlanacak. Elazığ-Silvan yolu bağlantısı bitirilecek.

Öncelikle 75 kilometre bisiklet kullanım yolları yapacağız. Bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak projeler geliştireceğiz. Toplu taşıma araç filosunu güçlendireceğiz.
İlçelere cep otogarları yapılacak.

Kaldırım ve cadde düzenlemelerinde kullanılacak bazalt taş ihtiyacını karşılamak üzere bazalt taş üretim atölyesinin kurulacak.

Diyarbakır’ın bütün tarihi, kültürel ve inanç mekânlarının, doğal güzelliklerinin envanteri çıkarılacak. Bu veriler, dijital yöntemler kullanılarak haritalanacak CBS destekli elektronik ortamda, çok dilli tanıtımı yapılacaktır.

Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin, Dünya Mirası olarak kabul edilmesi için başlatılan süreç devam edecektir.

Kent genelinde tüm yerleşim yerleri, dağlar, ovalar, vadiler, tarihsel, inançsal ve kültürel mekânların değiştirilen bütün isimlerin iade edilerek, Kent Atlası oluşturulacak.

21 dönüm alan üzerinde kongre ve kültür kompleksinin inşa edileceğini, kompleksin, günümüzün modern mimari yapısına uygun şekilde tasarlanmış, teknolojik donanımı da ileri yıllara hitap edebilecek şekilde düşünüldüğünü ve birçok çevre ilçelerde de kültür merkezlerinin yapılacak.

Büyükşehir bünyesinde Senfoni Orkestrası oluşturulacaktır. Bu senfoni orkestrası başta Kürtçe olmak üzere Mezopotamya halklarının dillerinde eserleri seslendirecektir.

Sur, Silvan, Lice, Çermik, Hani ve Ergani’de tarihi ve kültürel zenginliklerimizin bulunduğu yerlerde sosyal tesis ve mesire alanları yapılacak.

Kentte, deprem ve diğer afet risklerine karşı güvenli olmayan, sağlıksız ve yapı ömrünü tamamlamış çok sayıda bina bulunuyor, bu yerleşim yerlerinde hiç kimse mağdur edilmeden yerinde dönüşüm imkanları yaratılacak, kentin kimliğine ve tarihsel dokusuna aykırı yapılaşmaya izin verilmeyecek.

Düzenli bir işi ve geliri olmayan yurttaşların, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak gıda bankaları oluşturulacak.

Yurttaşlarımıza ucuz ve sağlıklı ekmek sunabilmek için halk ekmek fabrikası ve satışının yapılacağı halk ekmek büfeleri açılacaktır. İhtiyaç sahibi halkımızın sofrasına her gün sıcak ve sağlıklı yemek servisi yapılacaktır.

Büyükşehir Belediyemizde Madde Bağımlılığıyla Mücadele Merkezi, ilçe belediyelerimizde ise madde bağımlılığıyla mücadele birimleri kurulacaktır.

KAYNAK: http://www.diyarbakirolay.com.tr/BDP-Diyarbakir-p ...eri-19784/


eneskutay2121

4 yıl önce - Cum 16 May 2014, 16:11

Pek fazla onemli proje yok 1 raylı sistem var o da ertelendikçe erteleniyor. 2. Kongre merkezi o da taaa osman baydemirin projesi daha da yapiyorlar adam akilli proje yok ama gene de tesekkurler kurtulus

rohat gülmeş
4 yıl önce - Cum 16 May 2014, 17:00

Ellerine sağlık Kurtuluş kardeşim. Bence çok yerli yerinde projeler seçilmiş. Sosyalleşmeyi, yardımseverliği ön plana çıkaran, doğayı, tarihi korumayı amaç edinen, ekonomik kalkınma öncelikli projeler çok güzel olmuş. Göz boyayıcı şaşalı yaldızlı projeler değil, sağlam yerine oturan projeler var. Umarım hepsi uygulanır. Bizler projelerin takipçisi ve uygulanması için baskıcı olmalıyız. Uygulanırsa 5 yıl sonra çok daha güzel bir Diyarbakır bizi bekliyor.osman21
4 yıl önce - Cum 16 May 2014, 18:41

Eline sağlık kurtuluş... güzel iş çıkarmışsın

serhadbotan

4 yıl önce - Cum 16 May 2014, 22:02

öncelikle helal olsun kurtuluş

projelere gelince rohat arkadaşın dediği gibi projeler yerli yerinde. absürt-abartı şeyler yok. makul, yerinde, olabilecek ve ihtiyaç olan projeler.

başta hafif raylı sistem olmak üzere umarım en kısa zamanda hayata geçer..


osman21
4 yıl önce - Cum 16 May 2014, 22:38

Aslında bütün bu projeler ( hatta çoğu proje bile değil) basit, olması gereken şeyler.. Belediye başkanları, dönem sonunda mahcup olmamak için iddialı herhangi bir proje ortaya koymamışlar. Bu da aslında hizmet için çok da heyecanlı olmadıklarını gösterir Hele de yeni yasayla birlikte belediye bütçelerinin bu kadar arttığı bir dönemde Diyarbakırı değiştirecek büyük projeler beklerdim. en azından sur içinin ve çevresindeki (fişkaya ve ben-u sen dahil) gecekonduların yıkılması ile ilgili NET bir söylem beklerdim.

Bugün belediyenin yaptığı halk toplantısına gelenlerin çoğunun iş istemek için geldiğini okudum. Belediye başkanlarımız yine bu duruma çok üzüldüklerini ancak iş sorununun çözümünün belediyeye işçi almak olmadığını söylemişler. Oysa bu insanlarımıza iş bulmanın en kolay yolunun suriçini turizmin merkezlerinden biri haline getirmek ve çözümün de sur içini gecekondulardan temizlemek olduğunu onlar da bizim kadar biliyorlar. Öyleyse neden buna çözüm üretmiyorlar anlaşılır gibi değil. Neden Türkiyedeki en uzun süren dönüşüm projesi Diyarbakır'da?
Neden buna çözüm üretmiyorsunuz?

SAYIN EŞBAŞKANLARIM; İŞSİZ İNSANLARIMIZA ÜZÜLMENİZİ İSTEMİYORUZ, ÇÖZÜM ÜRETMENİZİ İSTİYORUZ. ÜZÜLMENİZİN İNSANLARIMIZA BİR YARARI YOKKKKKK...

GERÇEKTEN ÜZÜLÜYORSANIZ İŞ İMKANI YARATACAK PROJELER ÜRETİRSİNİZ AKSİ TAKDİRDE SAMİMİYETİNİZE KİMSE İNANMAZ.Kurtuluş21

4 yıl önce - Cmt 17 May 2014, 21:47

Rica ederim arkadaşlar büyük bir zevkle derledim keşke çok daha güzel projeler olsaydı, umarım listelediklerimin ekseriyatı 5. yılı görmeden hallolur. Özel sektör yatırım ve icraatları, kamu icraatları vs. ile umarım önce ki 5 yıldan çok daha kazanım dolu bir 5 yıl geçiririz.

Takipçisi olmak şart...


rohat gülmeş
4 yıl önce - Pzr 18 May 2014, 01:26

Projeler arasında şehrin ana arterlerinde bisiklet yolu yapılması da var. Çevre dostu bu ulaşım alternatifi hayata geçirilirse harika olur.

Kurtuluş21

4 yıl önce - Pzr 20 Tem 2014, 22:36

Bu başlığı çok ihmal ettik

En önemli hizmet şüphezi 17 ilçenin ekonomik ve konforlu ulaşımının BŞB olarak sağlanması oldu...

Dicle Vadisinde kaçak yapıların yıkılması...Mardin Kapı - Gazi Köşkü güzergahı Asfalt Çalışması

(Büyüt)


Umarım kısa süre içinde HRS ile ilgili paylaşımlara başlarız.


Yasin Aslanhan

4 yıl önce - Sal 22 Tem 2014, 10:10

Ellerine sağlık umarım bunların hepsi 5 yıl içinde gerçekleşir veya en azından temelleri atılmış olur.. Öncelikli olarak yağmur suyu şebekesi ve hafif raylı sistemin bitirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Yağmur suyu şebekesi çalışmaları başlandı zaten.. umarım en kısa zamanda şu hafif raylı sistem için de somut adımlar atılır.. Onun dışında şu bilim ve gözlem evi hoşuma gitti. Bu tür şeylere de ihtiyacımız varsayfa 1
123 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET