Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Karaman Ahmet
6 yıl önce - Çrş 14 May 2014, 17:10
Konya - Veledrom Projesi
Konya Büyükşehir Belediyesi Veledrom, ULUSLARARASI STANDARTLARDA TÜRKİYE'NİN İLK KAPALI VELEDROMU'nu yapıyor.

Konya'lı gençlerimizin sürüş eğitimi ve bisiklet alanında olimpik sporcu olarak yetişmelerine önemli katkı sağlayacak 2600 seyirci kapasiteli Veledrom 10 m. genişliğinde ahşap yüzeyli 250 m. piste sahip Veledrom da sürat, çifte, saate karşı bireysel, saate karşı takım, motorlu ve puanlı veledrom yarışları yapılabilecektir.


(+)(+)


http://www.akpartikonya.com/ak-yatirimlar/yatirim ...-veledromu

Türkiyede bisiklet sporunun lideri Konya icin cok önemli bir proje. Umarim bu velodromla bisiklet sporunun yaninda Konyada motosiklet dalindada sporda bir atilima gecilir.

Velodrom 42.000 kapasiteli yeni stadin insaatinin bulundugu alana, icinde su an 4.200 kapasiteli Selcuklu spor salonunuda bulunduran olimpiyat parkina yapilacak.

- 42.000 kapasiteli stadyum
- 4.200 kapasiteli Selcuklu spor salonu (mevcut)
- 2.600 kapasiteli velodrom (projesi hazir)

Bakalaim olimpik yüzme havuzu, atletizm stadi vs. gibi olimpiyat parkinda yapilmasi planlanan öbür projelerin görselleri ne zaman ortaya cikacak...

Konya bu olimpiyat parki projesiyle spora yatirimda müthis bir atilima gecti...


Batuhan42
6 yıl önce - Çrş 14 May 2014, 18:26

2600 kişilik kapasite çok küçük değil mi? Şöyle 7 bin kişilik falan olması gerekmez miydi? Yada enaz 5 bin kişilik? 2023 vizyonunu düşünmek lazım. Ozaman Konya 2 milyon olacaktır. Zaten temel atılması, hizmete açılması ve ilk müsabaka için 2-3 yıl geçer, ozaman da Konya'nın nüfusu 1.5 milyon yaklaşır.
Burada sadece profesyonel müsabaka değil, üniversiteler arası, liseler arası turnuvalar da yapmak mümkün olur. Yine gençler, bayanlar, ihtiyarlar, esnaflar, çiftçiler, engelliler kategorilerinde müsabakalar yapılmalıdır. Buda tüm Türkiye'ye örnek olur.
Şehirlerarası Mevlana bisiklet turnuvaları yapılmalıdır. Bisiklet takımını oluşturan şehirler turnuvaya dahil edilmelidir. Birinci olan takım uluslararası Bisiklet Turnuvalarında Türkiye'yi temsil etmelidir.
Uluslasarası Mevlana Bisklet şampiyonası düzenlenmelidir. Her ülkenin birincileri Konya'da şampiyona için turnuvaya katılmalı ve dünyanın en büyük bisiklet şampiyonu ünvanını almalıdır.

Bir de Bursa'dakinden daha gelişmiş bir skate park yalırsa harika olur. Aslında Selçuklu Belediyesi de Skate park yaparak katkı sağlamalıdır.


ÖNDER FAHRİ

6 yıl önce - Çrş 14 May 2014, 19:23

Türkiye'de tek olacak bir tesis için gerçekten de kapasite oldukça az olmuş. En az 5.000 kapasiteli olmalıydı. Yine yerel kafayla düşünülmüş bir proje maalesef. Yapılan her işi ulusal ve uluslararası boyutunu görmezden gelerek yerel kafayla yapma hastalığından bir türlü kurtulamadık. Bu tesis sadece Konya'nın değil aynı zamanda Türkiye'nin veledromu olacak. Türkiye çapında bir tesis için ise 2.600 koltuk kapasitesi gerçekten çok komik bir rakam.

Karaman Ahmet
6 yıl önce - Çrş 14 May 2014, 19:52

Kapasite o kadarda az degil.

Örnek olarak mesela Cin´in Peking sehrinde olimpiyatlar sebebiyle Laoshan Velodrom insaa edilmis. Velodromun toplam kapasitesi 3.000 + 3.000 (portatif) olarak planlanmis ve olimpiyatlardan sonra 3.000 portatif tribün sökülmüs. Velodrom su anda 3.000 kapasite ile hizmette.https://de.wikipedia.org/wiki/Laoshan-Velodrom

Sonucta bisiklet sporundan konusuyoruz. Futbol yada basketbol gibi izleyivi kitlesi genis bir spor dali degil.

Düsünsenize, 72 milyonluk Türkiyde su ana kadar üstü kapali bir velodrom yapilmamis ve ilkini Konya yapiyor. Bunun gururunu yasayacagimiza, 2.600 kapasiteyi begenmemek ne kadar dogru?

Biz önce 2.600 kapasiteli velodromun hakkini verelimde, ondan sonra daha büyügünü düsünelim.


Batuhan42
6 yıl önce - Çrş 14 May 2014, 21:53

Türkiye Türkmenistan kadar olamayacak mı, orada da olimpiyat köyü kapsamında 6 bin kişilik Veledrom yapılıyor. Bu, yarın Mevlana Kultur Merkezi'ne dönecek. Önce 3500 kişilik kültür merkezi yaptılar şimdi de küçük yapmışız diye 10 bin kişilik Spor ve Kongre Merkezi yaptılar. Bir şeyi iki defa yapılacağına adam gibi yapılsın bir defa yapılsın.
Kaynak: http://www.cihan.com.tr/news/Dunyanin-en-buyuk-ve ...IxMjM1Ni8y
Bu arada Alanya da Veledrom yapmaya karar verdi. Mayorka adasına 80 bin bisikletçi iştirak ediyor. Tuhaf olan ise 2600 kişilik veledromun yeterli görülmesidir.
Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Akdeniz/2014/04/09/alanya ...ka-olur-mu
Bence National ve international boyutu olmayan 2600 kişilik veledromu boşuna hiç yapmasınlar daha iyi. Hiç olmazsa ilerde yeni bir belediye başkanı 12 bin kişilik bir veledrom yapar.

1997'de açılan Berlin veledromu ise 12 bin kişilik, veledrom kapasiteleri genelde 5 ile 12 bin arasıdır. 20 yıl sonra ortalama 2017 de açılacak olan Konya'ya 2600 kişilik veledromu layık görenlere diyecek söz bulamıyorum.

Kaynak: http://de.wikipedia.org/wiki/Velodrom_(Berlin)sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA