Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sipahi
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 19:14
Tahrik'e müsaade etmeyiz


12 Nisan 2005 Salı
TRABZON - Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, önceki gün bir grup TAYAD üyesinin basın açıklaması yapmak istemesi ve beraberinde yaşanan olayları valilikte düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. 6 Nisan 2005’te bildiri dağıtan 5 kişinin vatandaşlar tarafından dövülmesiyle tırmanan gerginliğin, polisin örnek sayılabilecek çabasıyla sonlandırıldığını ifade eden Yavuzdemir, “Bazı çevrelerin Trabzon’da kamu düzenini olumsuz etkileyecek tutum ve davranışları ısrarla sergilemeye devam ettikleri gözlenmektedir. Kanunlarımızın suç saydığı fiiller yüce Türk adaletinde mutlaka karşılığını bulacaktır. Hiç kimsenin adaletin yerine geçmeye hakkı olmadığı gibi sağduyu sahibi yüce Türk Milleti’nin huzurunu bozmaya da hakkı yoktur” diye konuştu.


Devletimiz güçlüdür
Halkı tahrik edebilecek her türlü davranıştan sakınılması gerektiğini kaydeden Yavuzdemir, şöyle devam etti: “Sivil toplum örgütleri hangi amacı gerçekleştirmek için kurulursa kurulsun, ortak payda bu ülkenin birliği, bütünlüğü ve güvenliğidir. Vazgeçilmez değerleri kimse zedeleyemez. Her zaman takdir ettiğim Trabzon halkından da bu tür tahriklere kapılmamalarını, sakin ve temkinli olmalarını rica ediyorum. Devletimiz her türlü kanunsuzluğun üstesinden gelebilecek güçtedir.”

Türkiye.

bu günkü showTVdeki gördüklerim,

tehlike canlarinin calmasi mi?

halk kendi kendisini mi temizliyor?

yoksa sabrimiz buraya kadardi, bitti mi?

diye hayiflanmama neden oldu.


En son sipahi tarafından Cmt 07 Oca 2006, 13:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sipahi
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 20:30
Adapazarı'nda da Linç Girişimi


Adapazarı'nda bir grup Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İle Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi, Trabzon'da geçen hafta arkadaşlarına yönelik saldırıları ve tutuklamaları protesto etmek isterken saldırıya uğradı. Olayların büyümesi, polisin müdahalesiyle önlendi.

Atatürk Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak isteyen 5 TAYAD'lı, ülkücü olduğu öne sürülen yaklaşık 100 kişi tarafından dövüldü. Saldırıya uğrayan TAYAD'lılar, kaçarak PTT binasına sığındı.

Polisin binaya girmesine izin vermediği diğer grup, Türk Bayrağı açarak, protesto açıklaması yapmak isteyen grup aleyhine sloganlar attı. Bu kişilere, bulvardan geçen bazı vatandaşların da destek verdiği gözlendi.

Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, olay yerine gelerek Telekom binası önünde bekleyen grup ile kendilerine destek veren vatandaşlara sakin olmaları için çağrıda bulundu. Aydın'ın çağrısı üzerine kalabalık dağılırken, binadaki gençlerin arka kapıdan çıkarıldığı öğrenildi.

TAYAD üyeleri Trabzon ziyaretini erteledi

Trabzon’da geçen çarşamba ve pazar ünleri meydana gelen olayları kınamak için İstanbul'dan otobüslerle Trabzon’a gelmeye karar veren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İle Dayanışma Derneği (TAYAD) üyeleri, bu seyahati erteledi.

Trabzon’da 6 Nisan günü ‘Tecritte ölüm var’ başlıklı bildiri TAYAD bildirisini dağıtan 5 kişilik grup, yaklaşık 2 bin kişi tarafından linç edilmek istenmiş, güvenlik güçlerinin soğukkanlı müdahalesiyle bu önlenmişti. 10 Nisan günü de Atatürk Anıtı’nda basın bildirisi okuyan dernek TAYAD üyesi 30 kişilik grubu yaklaşık 200 kişilik grup tekme tokat dövdü.

Trabzon'daki bu gelişmeler üzerine dün İstanbul'da savcılığa suç duyurusunda bulunan TAYAD üyeleri bugün 3 otobüsle Trabzon’a gelme kararı aldı. Ancak, TAYAD'lılar ani bir kararla bugün Trabzon'a gitmeyi erteledi. TAYAD üyelerinin Trabzon'a ne zaman geleceklerine dair bilgi verilmedi.


12 Nisan 2005 Salı - hurriyetim.com.trsipahi
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 20:32
''Trabzon'da Büyütülecek Bir Olay Yok''


Trabzon - TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Zafer Hıdıroğlu, gördükleri kadarıyla Trabzon'da çok büyütülecek bir olay olmadığını söyledi.

Hıdıroğlu, Trabzon'da birtakım rahatsızlıklar olduğunu belirterek, "Bu rahatsızlık, arkadaşlarımla beraber yaptığım tespitlere göre görüldüğü kadar değil. Yani Trabzon'da dışarıdan görüldüğü kadar büyük olay yok' dedi.

İnsanların demokratik hakklarını kullanabileceğini kaydeden Hıdıroğlu, "Ancak demokratik hakların kullanımında başkalarının haklarına zarar veriliyorsa, mesela, bildiri dağıtmak ile başlayan demokratik hakkın kullanımından Trabzon halkı rahatsız olmuştur. Bu demokratik hakkı kullanırken, insanların rahatsız olması da bu hakkı kullananlar tarafından düşünülmelidir" diye konuştu.

Linç gibi, dayak atma gibi fiillerde ve teşebbüsünde bulunan kişilerin gerekli kayıtlardan tespitinin yapılacağını ifade eden Hıdıroğlu, şöyle devam etti:

"Linç girişiminde bulunanlardan gözaltına alınanlar oldu. (Bir tarafa yükleniliyor, diğer tarafa yüklenilmiyor) diye bir şey yok."

Bu işin soğutulması gerektiğini vurgulayan Hıdıroğlu, şunları söyledi:

"Nefsani hareket edenlere izin vermememiz gerekir. TAYAD üyeleri veya herkes, her fikre destek verebilir. Biz şu an cezaevinde olan arkadaşlarımızla da görüştük. Onlar da rahatsızlar. (Biz olayların böyle olacağını bilmiyorduk. Eğer böyle olacağını bilseydik bildiriyi o anda dağıtmazdık) diyorlar. (Kendisini yargıç, hakim yerine veya ben bu işi korurum, ben varken bir şey olmaz) deme hakkına sahip değildir. Bilerek veya bilmeyerek bu konuda karşılıklı yanlışlıklar var."


12 Nisan 2005 Salı - Anadolu Ajansı


kemalsoylemez

14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 23:13

Olay çıkması muhtemel yerlerde küçük gruplar halinde kışkırtıcı miting,bildiri,basın açıklaması yapanlar birer yemdir.

Onlara saldıranlar ise bu yemi yutan balıklar.

Oltanın diğer ucu herzamanki gibi denizin dışında.

Balıkçı küçük balıkları yem yaparak esas amacına ulaşıyor, bazıları ise yemi yok ederek
temizlik yaptığını sanıyor.

Ve işin en acı yanı şu:

Biz bu filmi 1980'li yıllarda seyretmiştik ama ne varki balığız, balık hafızalıyız.

Lütfen biraz sağduyu, ne yem olalım ne balık.


melih
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 23:26

Sagduyu tamamda eylemleri yapan tayad dernegi pkk nın maşası!Sitelerinde apo posteri var!Bunları linc etmek isteyen halka kızıyoruz sagduyulu olun diyoruz hatta balık hafızalı diyoruz ama orda bölücü miting yapanları engellemeyen polislere bisey demiyoruz!Polisler boyle eylem yapılacagını biliyor mudehale etmiyor taa ki vatandaslarımız sesini yukseltene kadar,sonrada polis vatandasın elinden eylemcileri kurtarıp polisleri takdir ediyoruz olası faciayı onledi diye!Yok canım!kemalsoylemez

14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 23:34

x örgütü Trabzon'un veya Mersin'in veya Çankırı'nın veya Nevşehir'in.....
meydanında gösteri yaparsa amacına ulaşamaz, sesini duyuramaz.

Ama o dört tane soytarıyı linç etmeye kalkarsan bütün dünyaya sesini duyurur.

(Başlığı diyaloğa dönüştürmemek için buradan devam ediyorum.)

Polis daha önceleri doğrudan müdahale ederek tutuklama veya fiziksel güç kullanımını uyguluyordu.
Bu yöntemler de bölücüler tarafından koz olarak kullanıldı.
Bir şekilde batıya karşı gebe kaldığımızı (tasvip etmesemde)
ve Avrupa Birliğne girmek uğruna ödünler verdiğimizi kabul etmeliyiz.
Bunların sonucunda emniyet birimleri küçük olayları takip ederek ve
kontrol altında tutarak dışarıya karşı şova dönüşmesini önlüyorlar bence.
Bölücüler kadın ve çocukların dayak yeme görüntüleri
daha trajik olduğu için gösterilerinde bu insanlara yönelmeye başlamışlardır.
Bu olayları boks maçından ziyade satranç gibi değerlendirmek gerekir.


En son kemalsoylemez tarafından Çrş 13 Nis 2005, 00:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


utkucan
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 23:52

Biri ya da birileri DÜğMEnin üzerine oturmus, kalkmak bilmiyor...
Ya sabir!...


melih
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 23:57

Alıntı:
x örgütü Trabzon'un veya Mersin'in veya Çankırı'nın veya Nevşehir'in.....
meydanında gösteri yaparsa amacına ulaşamaz, sesini duyuramaz.

Ama o dört tane soytarıyı linç etmeye kalkarsan bütün dünyaya sesini duyurur.


Guzel demissinde bende zaten bunları linc edelim demiyorum ama bu gosterileri polislerin engellememesinide anlamıyorum!Sen mudehale etmezsen halk mudehale eder


Adil Sar
14 yıl önce - Çrş 13 Nis 2005, 00:38

En basit pirenin bile yaşam hakkına saygı duyarım, göz ardı etmem
Ülkemi bölmek isteyenin vücudu parçalansa tek damla göz yaşı dökmem


Ufuk

14 yıl önce - Çrş 13 Nis 2005, 09:36

Olayların tek bir açıklaması var.

Artık namuslularda, namussuzlar kadar boy göstermeye başladı ülkemizde. Ne mutlu bize.
(Tabi bundan rahatsızlık duyanlarda namussuzlar olacaklardır)

Konuyla ilgili birde fıkra anlatmak istiyorum.

Yolcular uçağa yerleşmiş pilotun gelmesini bekliyorlar. Derken pilot gözüküyor. İki kişinin yardımıyla yürüyor ve kolunda üç nokta bulunan bir bant var. Düpedüz kör...
Kör pilot uçağı çalıştırıyor, uçak pistte hareket etmeye başlıyor. Tüm yolcuların gözü pilotta, heyecanlar dorukta. Uçak giderek hızlanıyor. POisttin sonuna kadar geliyor fakat hala havalanmadı. Son yüzmetre, birkaç saniye sonra pist bitiyor. Yolcular son anda hepbirlikte çığlığı basıyorlar. Sesi duyan pilotta kolu çekiyor ve uçağın yükselmesini sağlıyor.
Havalandıktan sonra pilot yanındakine dönerek.
-Birgün yolcular çığlık atmayacak ve hepimiz geberip gideceğiz diye ödüm kopuyor.


Tepkimizi göstermekten kaçınmayalım. Ayrılıkçı kürtlerin, bölücülerin, sözde aydınların demokrasi adına kendilerinde hak buldukları davranışlara karşılık benimde tepki gösterme hakkım vardır. Üstelikte bu ülkenin gerçek sahibi olarak özgürce yaşayabilme, çocuklarıma huzurlu bir gelecek bırakabilmek için hepsinden daha fazla tepki gösterme hakkım vardır.

Bu ülke mozaik falan değildir. Bu ülke Türkiye'dir, ismindende anlaşılacağı gibi Türk'lerin ve kendisini Türk hisseden, laz kökenli, boşnak kökenli, kürt kökenli vs. Türk'lerindir.

(Bu ülkeyi kürtlerle birlikte kurduk gibi birşey söyleyecek olan varsa, Çanakkale savaşlarında ölenlerin ilbazında sayılarına baksınlar)sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET