Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Borsa İstanbul (BIST) nasıl büyütülür?
123 ... 626364   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
E Cem
4 yıl önce - Pts 28 Nis 2014, 23:11
Borsa İstanbul (BIST) nasıl büyütülür?


Borsa Istanbul sanıyorum dünyanın ilk 30 borsası içinde dahi değil..
Türkiye ekonomi olarak 16 cı sırada ama Borsası geri kalmış durumda...

Güney Afrika,
İralanda,
Norveç,
Suud,
İsviçre
İSrail
Tayland,
Taiwan,
Singapur
Filipin
Malezya
Avustralya
Kolombiya

Bu ülkelerin çoğundan Türkiye ekonomisi daha büyük ama bunların hepsinin ulusal borsalarına kote sermaye TR den daha fazla..

TR nin finansal pazarlarda uzman bir yetişmiş kadrosu yurtiçinde ve yurtdışında olmasına rağmen finansal piyasaları ve BIST i büyütememiş olması utanç verici ve büyük bir zaafiyet..

SPK, BIST, Hükümet acil el ele verip BIST i büyütmesi lazım..
Ne yapılmalı?

1- BIST e daha çok firma katılmalı... Hükümet son 2 senedir bu konuda çok zayıf kaldı... Seçim ekonomisinden ve piskolojisinden hala çıkamadılar.. Yeni bakanlar hiç iş yapmıyor tek işleri şakşakçılık yapmak... Eski ulaştırma bakanı bundan iyiydi... Bunun tek yaptığı RTE yi yalamak, siyasi demeç vermek... Bakanların anlaması lazımki maaşlarını RTE ödemiyor, millet ve VV (VergiVerenler) ödüyor.. O maaşlarda o bakanlara RTE yi yalasınlar diye değil, sorumlu oldukları işi en iyi şekilde yapsınlar diye veriliyor... Zafer Çağlayanın yerine gelen sözümona ekonomi bakanıda boş çıktı.. tek işi siyasi demeçler vermek.. Maaşınızı hak edin biraz!!.. RTE de sabah akşam TV lerde nutuk atacağına biraz iş yapsın.. Seçimler bitti, nutuk değil, iş zamanı. RTE nin maaşınıda VV ler ödüyor hatırlatıyorum...

2- Güdük kalan borsa ya enerji dağıtım firmaları, IGDAŞ, BOTAŞ, büyük müteahit firmalar, belediyenin büyük firmaları, kamunun büyük firmaları, ISKI, TSE, lojistik firmalar ( Arkas, Ekol, Türker, Intercombi, Palmali, Omsan, TCDD, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, PTT ) vs girmeli.. Özellikle kamu ile iş yapan ve cirosu 100 milyon TL üzeri olan firmalar BIST e girmeli...
İzmirde Altan grubu var kimya işi yapan onlar girmeli, Doğuş holding olarak var mı bilmiyorum yoksa girmeli, Özyeğin grubu girmeli, Borusan holding olarak girmeli, ... Cem Yılmaz, Acun gibi adamların baya produksyon ciroları var, onlarda produksiyon firmalarını borsaya kote AŞ olarak halka açmalılar... TPAO gelmeli.. Milli Piyango gelmeli, At yarışları gelmeli... Havalimanı işletmesi ile ilgili TAV yanına 1 firma daha gelmeli.. Havacılıkta Atlas ve Onur gelebilir..

3- Yabancı kökenli ama TR de büyük iş yapan firmalar BIST e girmeli... mesela Vodafone, Unilever, BP, Shell vs..

4- Bölge ülkelerinden firmalar BIST e gelmeli.. kardaş SOCAR şeref konuğu olarak gelmeli... Birde Maslak da SOCAR a büyük burgu bir kule yakışır.. Arsayı devlet hibe etmeli.

5- Birkaç eğitim kurumu girebilir... Boğaziçi Ünv, İTU, Koç, Sabancı, ODTÜ, Galatasaray Üni filan... Bunlarda ticari aktivite yapan vakıfları üzerinden borsaya çılabilirler.. danışmanlık satışları, alümni gelirleri, patent hakları vs vs..

6-Belediyeler ve geliri olan küçük kamu firmaları belirli oranlara halka açılabilirler ve ucuz sermayeye ulaşabilirler.. Aynı zamanda şeffaf bir yönetimde sergilemiş olurlar.. Özellikle Büyükşehir belediyelerinin milyarlarca TL lik geliri ve varlığı var.. Bir formül ile gelirlerinin bir kısmı üzerinden borsaya açılabilirler..

7-KKTC nin gelir üreten bazı kamu-yarı-kamu kurumları BIST e sokulabilir..

8- Almanya daki Türk sermayesinin sahip olduğu bazı kurumlar BIST e sokulabilir.. Ege sucuk filan..

9- BIST e kote olmak elbette hesap verebilirlik, şeffaflık, ağır raporlamalar, bağımsız denetçi firma masraflar vs gibi yükümlülükler getiriyor.. BIST yönetiminin firmaların bu yükümlülükleri için eğitimler ve sertifika kursları düzenlemesi ve bu işi mümkün olduğunca basitleştirmesi gerekli.. Ama BIST in günün sonunda kaliteli bir borsa hizmeti standartlarını aşağı çekmemesi lazım.

10- Kamu yönetiminin BIST e firmaları çekmeyi cazip kılan düzenlemeler getirmesi lazım. Mesela BIST üyelerine yüksek standartlarda danışmanlık, eğitim destekleri, hukuk, finans vs eğitimleri verebilir.. BIST firması yöneticilerine firmaların rekabetçiliğini artıracak şekilde yurtdışı eğitim programları, MBA dersleri, yabancı dil dersleri vs vs tasarlayabilir....

11- Elbette en kritik konulardan biride BIST e yatırımcıların ilgi duyması ve senetleri satın alması.. Bu konuda yabancıların ağzına bakmak beyhude hayaller... Politika yapıcıların öncelikle Türk milletine borsayı anlatması ve bir yatırım aracı olarak tanıtması lazım... Borsa getirileri ve performansları, BIST e yatırım yapmanın ekonomik ve toplumsal faydaları gibi konularda bilnç artırılmalı, pazarlama aktiviteleri yapılmalı... Türk milleti en iyi görsel TV reklamlarından etkilenir.. BIST i kaliteli reklamlar ile satmak lazım... THY nin Iğdur havalimanı reklamı gibi biraz milli gururu okşayan reklamları kullanmak lazım.

12- Günün sonunda, Güçlü bir BIST demek, güçlü Türk firmaları demek, güçlü Türkiye demek..
Türkiye nin finansmanı daha ucuza bulması demek.

13- Ekonmi yönetimin BIST firma sahiplerinin ideolojilerine göre keyfi uygulamaları yapmayı bırakması lazım... Koza Altın fethullahçıymış diye madeni kapatıyorlar... Bu kadar zaman aklınız nerdeydi... Tüpraş Koç grubu gezici diye Tüpraş a cezalar... Birkaç ceza kesince diğerleri zaten tırsıyor siniyor... Borsada elbette Fethullahçı sermayede olacak, soluda, sağıda, liboşuda entelide yabancısıda, yandaşıda, ermeniside, kürdüde, fransızıda amerikalısıda olacak... ,Bunlara eşit yaklaşmak lazım... Firmaların ana sermayedarlarının siyasi duruşuna göre firmalara farklı kuralları dayatmak ve ayrımcılık yapmak ancak ekonomiye ve borsaya zarar verir... Koza Altın madenini kapatmanın kime ne faydası var? O ruhsatlaır vermişsin, sinyanür havuzları oluşmuş zaten, şimdi çıkmış mezar taşlarını kırıyorlar yok çevre izni yok filan diyorsun... kim inanır böyle tutarsız politikalara... varsa Akın İpek ile sorunun el koyarsın hisselerine, veya yönetim kuruluna adam atarsın eğer şirket içini boşaltma riski varsa ama Koza Altın ülke ekonomisine altın üretmeye devam eder.. Petrol kuyusunu kapatmak ile koza altını kapatmak arasında hiç fark yok..
Türkiyenin büyük,i kurumsal, borsaya kote altın ve maden üreticilerine ihtiyacı var.

14- BES emeklilik fonları ile BIST yatırımları özendirilmeli. Aracı kurumlar BES yatrıımlarında artan oranlarda BIST yatırımı yapmalılar ve iyi portföy yönetimi SPK tarafındna yakın izlenmeli..

15- BIST yatırımcısı ile BIST firmaları arasında duygusal bağ kuracak tedbirler alınmalı... Böylece BIST yatırımcısı Türk vatandaşı piyasa fiyatı biraz daha pahalı dahi olsa milli firmasına yatırım yapsın ve milli firma fiyatlarını hep yukarıda tutabilsin... Mesela BIST üyeleri küçük yatırımcılarına para harici ufak tefek hediyeler vermeli... THY uçak maketi vermeli, bankalar altın hatıra parası bastırmalı,Arçelik özel üretim telve makinası hediye eder veya servis çeki verebilir, lastik üreticisi lastik basınç kontrol cihazı verebilir, hazır giyimci hediye çeki verebilir, çimentocular sembolik birşeyler hediye etmeli vs vs.. yani adamın 20.000 TL yatırımı varsa, 50-100 TL lik sembolik birşeyler yolla, duygusal bağ kur ve küçük yatırımcıyı teşvik et...

16- Türk vatandaşlarına şu tür kampanyalar yapılabilir.. Her ay düzenli 100 TL lik Arçelik hissesi yatırımı yapana yıl sonunda X TL lik arçelik hissesi hediye...

17- BIST firma çalışanlarına Avrupa daki gibi hisse verilmeli.. yönetici ve işçi firmanın ortağı olduğu bilinci ile motive çalışacaktır. Aynı firmada uzun süre çalışmayıda teşvik edici uygulama olur.

18- Küçük yatırımcının yıllık BIST getirisine vergi imtiyazı sağlanmalı... Mesela yıllık 10.000 TL ye kadarki BIST gelirine vergi yok... Veya vergi iadesi var.. Yani Ali Sabancınında yıllık 50 milyon TL lik temettü gelirinden 10.000TL muaf olacak, emekli Mehmet dedenin küçük portföy getirisindende... Vergiden kastım temettü stopajları mesela... BIST yatırımını halka yaymak için bu tür teşviklere ihtiyaç var..

19- Sermaye piyasaları ve ülke vatandaşlıkları her sene daha global hale geliyor... Artık parayı bastıran istediği pasaportu alabiliyor.. Ayrıca pasaport bağımsız büyük borsalarda işlem yapmak kolaylaşıyor... BIST inde sürekli bu yeniliklerin peşinden zavallı şekilde sürünmekten vazgeçip ayağa kalkıp koşmaya başlaması lazım..

20- Türk yatırımcısı için arsa, emlak, altın, dolar filan çok önemli yatrıım araçlarıdır... Borsa ise bunlardan sonra gelir... Oysa yatırımcıya anlatmak lazım... Altın alacağına git koza altın hissesi al... emlak alacağına git BIST de Enka hissesi al, dolar alacağına dolar geliri olan firmanın senedini al vs vs... Bu da PR çalışması demek.

21- BIST in yatırımcısına kendi analiz ve trade programlarınıda sunabilmesi lazım.. Web tabanlı gelişmiş analiz araçları sunması lazım...

22- BIST firmaları web sitelerinde kaliteli finansal raporlara yer vermeli... BIST ekibi destek olmalı..

23- BIST raporlarının farklı dillerde yayınıda sağlanmalı.. Burada sorumluluk firmada değil BIST yönetiminde olmalı. Yani BIST web sitesinden formatlandırılmıuş finansal tablolar farklı dillerde incelenebilmeli.

24- BIST in yurtdışında pazarlanmasınada öncelik verilmeli ve sadece büyük fonlar değil, bireysel yatırımcıya kadar PR çalışmaları inmeli..

25- BIST de en çok işlem yapan yerli/yabancı traderlera THY bileti vs gibi kampanyalar yapılmalı..

26- BIST yaygın dağırımı olan ve bist firmaları ile ilgili bilgi, analiz ve yorum içeren basılı yayınlar üretmeli ve dağıtmalı... ( D&R larda satılmalı)

27- BIST e özellikle üretim firmaları çekilmeli..

Sonuç olarak hem BIST e katılacak firmalar teşvik edilmeli, hem BIST e para koyacaklar teşvik edilmeli ve BIST Dünyanın en büyük 15 borsası arasına sokulmalı... Bu da zaten 200 milyar TL lik bir borsadan 1 trilyon TL lik bir borsaya demek... Ve elbette o gün ekonomide çok farklı hedefleri konuşuyor oluruz..


Yakup

4 yıl önce - Sal 29 Nis 2014, 00:17

Alıntı:
Sonuç olarak hem BIST e katılacak firmalar teşvik edilmeli, hem BIST e para koyacaklar teşvik edilmeli ve BIST Dünyanın en büyük 15 borsası arasına sokulmalı... Bu da zaten 200 milyar TL lik bir borsadan 1 trilyon TL lik bir borsaya demek... Ve elbette o gün ekonomide çok farklı hedefleri konuşuyor oluruz..


Suan BIST'in toplam degeri ne kadar..?


Ertan Akyüz
4 yıl önce - Sal 29 Nis 2014, 00:21

Eskiden ne güzel Devlet e ait İMKB miz vardı şimdi o da yok! BORSA İSTANBUL a niye yatırım yapalım, enayimiyiz! Özel borsaya para yatırılmaz güvenli değil, ayrıca sahibinin yabancı olmadığı ne mağlum.
Borsa satıldığından beri güvenmiyorum, belki paralara olmadık durumda yabancılar el koyacak nerden bilelim öyle değilmi.Yakup

4 yıl önce - Sal 29 Nis 2014, 01:11

Alıntı:
Suan BIST'in toplam degeri ne kadar..?


Biraz önce bunu yazmistim ve internette haber okurken bu habere rastladim...

İşte borsa şirketlerinin piyasa değeri
Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yaklaşık 530 milyar lira oldu

Alıntı:
Borsa İstanbul'da bugün sonu itibariyle şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 530 milyar lira olarak hesaplandı.

Önceki gün sonu itibarıyla borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yaklaşık 524 milyar lira seviyesinde gerçekleşmişti.


Borsanın en değerli şirketi 31 milyar 500 milyon lira ile Garanti Bankası olurken, bu şirketi 28 milyar 40 milyon lira ile Akbank, 27 milyar 60 milyon lira ile Turkcell takip etti.


KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Danimarka borsasinin bile 100 milyar dolarlik piyasa degeri sirketlerisi var...
Dünyanin en büyük gemi ticaret sirketide Danimarkada, AP Møller- Mærsk...


Yakup

4 yıl önce - Cum 19 Eyl 2014, 13:23

En 'baba' halka arz!
Beklenen halka arz gerçekleşti

Alıntı:
Çinli e-ticaret devi Alibaba.com, New York Borsası’nda dünyanın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdi. Şirket, BABA sembolüyle işlem görecek.

ABD’li e-ticaret şirketi Alibaba.com, New York borsasında dünyanın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdi. Hisse fiyatını hedef aralığın tavanı olan 68 dolarda belirleyen Alibaba’da halka arz büyüklüğü 21,8 milyar dolar oldu. Alibaba hisseleri bugün New York borsasında BABA koduyla işlem görmeye başlayacak. Uzmanlar, 68 dolarla başlayan hissenin işleme açılmasının ardından sınırsız yükselebileceğine dikkat çekti.

Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan Alibaba Group'un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma, halka arza ilişkin son açıklamasında, "Küresel bir şirket olmayı umuyoruz, bu yüzden ABD'de halka açıldıktan sonra, Avrupa ve Amerika'da hızlı büyüyeceğiz. Bununla birlikte Asya'daki faaliyetlerimizi ikinci plana atmayacağız" dedi.

EN ŞANSLI İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ

Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan şirketler grubunun başındaki isim olan 50 yaşındaki Jack Ma, ilginç bir geçmişe sahip. Küçükken turist rehberliği yaparak geçimini sağlayan Ma, üniversiteden İngilizce Öğretmeni olarak mezun oldu. Ma 1995 yılında 'Chinese Yellow Pages'i yaratarak Çin'in ilk internet tabanlı şirketini kurarak iş dünyasına atıldı. Online perakende şirketi Alibaba.com'u 1999'da kuran Ma ayrıca Taobao Marketplace, Tmall, eTao, Alibaba Cloud Computing, Juhuasuan, 1688.com, AliExpress.com ve Alipay şirketlerinin de sahibi.


KAYNAK: HABERTURK.COM.TR

http://www.dr.dk/Nyheder/Viden/2014/09/19110417.htm

Vay bee, AliBabanin New Yorkdaki piyasa degeri yaklasik 130 milyar dolar olacak..!!

Türkiyenin en büyük A.S'i olan Garanti bankin piyasa degeri yaklasik 20 milyar dolar..

Arada daglar kadar fark..!!


gsmustafa07
4 yıl önce - Cum 19 Eyl 2014, 21:49

şieketin adı niye alibabaBurç

4 yıl önce - Cum 19 Eyl 2014, 22:06

Alıntı:
şieketin adı niye alibaba


Kurucusunun açıklamasına göre "Ali baba ve 40 haramiler" isimli Arap masalı dünyaca bilindiği için bu ismi seçmiş. Yoldan geçen 30 kişiye "Ali baba'yı biliyor musun?" diye sormuş. Bütün dünya ülkelerinden herkes bildiği için ve yazılışı kolay olduğu için bu ismi seçmiş. Kaynak: wiki

Bu arada Çince'de de "baba" Türkçedeki gibi "baba" demek.


Yakup

4 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2014, 15:59

Borsa şirketlerinin toplam piyasa değeri...

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 576 milyar lira oldu.

Alıntı:


Borsa İstanbul'da bugün sonu itibarıyla şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 576 milyar lira olarak hesaplandı. Önceki gün sonu itibarıyla Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yaklaşık aynı seviyesinde gerçekleşmişti.

Borsanın en değerli şirketi 36 milyar 330 milyon lira ile Garanti Bankası olurken, bu şirketi 31 milyar 800 milyon lira ile Akbank, 28 milyar 528 milyon 852 bin 500 lira ile Koç Holding takip etti.

Borsa İstanbul'un piyasa değeri açısından ilk 20 şirketi şöyle sıralandı:

GARANTI BANKASI 36.330.000.000
AKBANK 31.800.000.000
KOC HOLDING 28.528.852.500
TURKCELL 27.500.000.000
IS BANKASI (C) 24.479.836.800
TURK TELEKOM 22.050.000.000
YAPI VE KREDI BANK 21.039.731.680
SABANCI HOLDING 20.444.848.080
ENKA INSAAT 18.648.000.000
T. HALK BANKASI 18.500.000.000
EREGLI DEMIR CELIK 15.959.999.999
ANADOLU EFES 15.661.184.206
BIM MAGAZALAR 14.694.240.000
COCA COLA ICECEK 12.578.635.169
VAKIFLAR BANKASI 12.050.000.000
TUPRAS 11.894.912.000
FORD OTOSAN 9.685.116.000
TURK HAVA YOLLARI 9.646.200.000
EMLAK KONUT GMYO 9.424.000.000
ARCELIK 9.054.757.947

AA


KAYNAK: TRT.NET.TR

BIST, bildigim kadariyla BIST hala diger büyük ülkerlerin borsasina göre cok cok cok kücük..

Borsamizi nasil piyasa degerisini büyütebiliriz...?


Yakup

4 yıl önce - Pzr 23 Ksm 2014, 17:49

Bu bankalar 187 ülkeye bedel

Dünyanın en büyük 50 bankasının toplam varlıklarının büyüklüğü, neredeyse 187 ülkenin bir yılda ürettiği gayri safi yurt içi hasılaya denk geliyor.

Alıntı:
İstihdam, bilanço ve ölçek değerleriyle, küresel piyasalardaki ağırlıklarıyla sistemi domine eden 50 büyük bankanın toplam varlıkları ülke ekonomileriyle yarışırken, bir dev bankanın varlıklarını yaratmak için 129 ülkenin toplam nüfusunun bir yıl boyunca çalışması gerekiyor.

AA muhabirinin, dünya bankalarının mercek altına alındığı "www.relbanks.com" sitesinden derlediği bilgilere göre, 2014 yılı rakamlarıyla dünyanın en büyük 50 bankasının toplam varlığı 70 trilyon 499 milyar 236 milyon dolar seviyesinde bulunurken, 187 ülkenin GSYH toplamının, 76,8 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Çin'in 10, ABD'nin 6, İngiltere, Fransa ve Japonya'nın 5'er, Avustralya'nın 4, Almanya ve Kanada'nın 3'er, İspanya, İtalya, İsviçre ve Hollanda'nın 2'şer, İsveç'in ise 1 bankasının yer aldığı listede, hiç Türk bankası bulunmuyor.

Çin'in Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) bankasının 3 trilyon 181 milyar 884 milyon dolar toplam varlığıyla ilk sırada yer aldığı listede, ICBC'yi 2 trilyon 758 milyar 447 milyon dolar ile İngiliz HSBC Holdings, 2 trilyon 602 milyar 536 milyon dolarla yine Çinli China Construction Bank Corporation, 2 trilyon 589 milyar 191 milyon dolar ile Fransız BNP Paribas ve 2 trilyon 508 milyar 839 milyon dolarla Japon Mitsubishi UFJ Financial Group takip etti.

Listenin sonunda ise 675 milyar 410 milyon dolarlık toplam varlığa sahip Avustralyalı Westpac Banking Corp, 674 milyar 380 milyon dolar ile İngiliz Standard Chartered Plc, 641 milyar 952 milyon dolarla Çinli China CITIC Bank Corp, 638 milyar 99 milyon dolarla Alman KfW Group ve 50'nci sırada ise 611 milyar 581 milyon dolar ile Çinli Industrial Bank Co. Ltd yer aldı.

ICBC 129 ÜLKEYE BEDEL

AA muhabirinin IMF verilerinden derlediği bilgilere göre ise 2014 yılı rakamlarıyla 187 ülkenin GSYH toplamının, 76 trilyon 841 milyar 602 milyon dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Böylece, dünyanın en büyük 50 bankasının 70,5 trilyon dolarlık toplam varlığı, neredeyse 187 ülkenin 2014 yılındaki toplam GSYH'sini karşılayacak büyüklükte bulunuyor. Başka bir deyişle söz konusu bankaların toplam varlıklarının, yaklaşık 7 milyar 104 milyon 172 bin kişinin bir yıllık GSYH'sine denk olduğu anlamına geliyor.

Tuvalu, Kiribati, Marshall Adaları, Palau, Mikronezya ve Sao Tome ve Principe'in başı çektiği dünyanın en fakir 129 ülkesinin toplam milli geliri ise 3 trilyon 127 milyar 401 milyon dolar civarında seyrediyor. Dolayısıyla, 3,2 trilyon dolarlık toplam varlığa sahip dünyanın en büyük bankası ICBC, tek başına 129 ülkenin bir yıllık yurt içi hasılasını karşılayabiliyor.

www.relbanks.com sitesinde yer alan verilere göre 2014 yılı rakamlarıyla dünyanın en büyük bankalarının sıralaması:
Sıra Banka Adı Toplam Varlıklar (Milyon dolar)
1 Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) 3.181.884
2 HSBC Holdings 2.758.447
3 China Construction Bank Corporation 2.602.536
4 BNP Paribas 2.589.191
5 Mitsubishi UFJ Financial Group 2.508.839
6 JPMorgan Chase & Co 2.476.986
7 Agricultural Bank of China 2.470.432
8 Bank of China 2.435.485
9 Credit Agricole Group 2.346.562
10 Barclays PLC 2.266.815
11 Deutsche Bank 2.250.638
12 Bank of America 2.149.851
13 Japan Post Bank 1.968.266
14 Citigroup Inc 1.894.736
15 Societe Generale 1.740.745
16 Mizuho Financial Group 1.708.860
17 Royal Bank of Scotland Group 1.703.955
18 Banco Santander 1.607.236
19 Sumitomo Mitsui Financial Group 1.569.987
20 Groupe BPCE 1.567.882
21 Wells Fargo 1.546.707
22 Lloyds Banking Group 1.402.101
23 China Development Bank 1.320.177
24 UniCredit S.p.A. 1.157.411
25 UBS AG 1.107.950
26 ING Bank N.V. 1.107.004
27 Credit Suisse Group 990.178
28 Bank of Communications 964.071
29 Rabobank Group 927.085
30 Goldman Sachs Group 915.665
31 Postal Savings Bank of China 899.681
32 Credit Mutuel Group 887.310
33 Nordea Bank 875.183
34 Intesa Sanpaolo 859.691
35 Morgan Stanley 831.381
36 BBVA 823.938
37 Toronto-Dominion Bank 811.284
38 Royal Bank of Canada 810.763
39 Norinchukin Bank 808.091
40 Commerzbank 789.734
41 National Australia Bank 783.419
42 Commonwealth Bank of Australia 724.420
43 Bank of Nova Scotia 716.536
44 China Merchants Bank 710.159
45 Australia & New Zealand Banking Group 683.225
46 Westpac Banking Corp 675.410
47 Standard Chartered Plc 674.380
48 China CITIC Bank Corp 641.952
49 KfW Group 638.099
50 Industrial Bank Co. Ltd 611.581
TOPLAM 70.499.236


KAYNAK: SABAH.COM.TR

Onlarin bir bankalari, bizim Borsamizdan 1000 kati daha büyük…

Bizim Borsamizin en büyük sirketi Garanti bankasi ve onun piyasa degerisi yaklasik 18 milyar dolar..

Biz Borsamizi nasil daha cok büyütebiliriz… Heleki Istanbulda bir Finas merkezi istiyorsak..?


Misafir 94d

4 yıl önce - Pzr 23 Ksm 2014, 18:30

Borsa, Türkiye'yi İslamdan uzaklaştırmanın en azılı yolu olmuş.

Borsadaki en değerli 20 firmanın:

6 tanesi banka
1 tanesi alkollü içecek üreticisi
1 tanesi israyil malı coco cola

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 626364   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET