Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

Burma kadayıfın anavatanı neresidir?
Bingöl 38.6%  38.6%  [51]
Diyarbakır 61.4%  61.4%  [81]
Toplam Oy : 132

rezan ali
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 21:09

DİYARBAKIR KADAYIFI

Diyarbakır’da kadayıf, her zaman tüketilen ve aranan tatlıların başında gelir. Kadayıfın Diyarbakır’a özgü bir tatlı çeşidi olduğu ve dünyaya Diyarbakır’dan yayıldığı, böylelikle bu tatlı çeşidinin menşe’î, doğuş yeri Diyarbakır olduğu herkes tarafından kabul görmektir.
Kadayıf’ın 20.Yüzyıl başlarında varlığı, Diyarbakırlı olan Ermeni Agop Usta’nın işletmesinden anlaşılmaktadır. Agop Usta’nın yanında yetişenlerin çoğu Rus Harbi’nden dolayı muhacir olarak Diyarbakır’a yerleşen Bingöllülerdir. Agop Usta’nın ölümü ya da Diyarbakır’dan gidişi, bu mesleği Bingöllülere terki 1910’lu yıllardır. Kimileri Agop Usta’nın tehcirle şehri terk etiğini belirtmekteyse de buna dair bir kayıtlı bilgiye sahip değiliz.
Agop Usta, yanına Bingöllüleri çırak olarak alır, yetiştirir. Her biri kadayıf ustası olarak yetişen Bingöllü Ustalar, bu tatlı çeşidini günümüze kadar ulaştırır.
Diyarbakır’ı ana vatanı bilen Kadayıf’ın Bingöllü ustaların elinde değişik tatlar taşıması, Bingöl’ün ismini ön plâna aldırtmamıştır. Diyarbakır’ın bilinirliğinin oluşu, şehre yerleşen Bingöllülerin kendilerini Diyarbakırlı bilmesi, her yere taşınan Kadayıf’ın Diyarbakır’a ait oluşunu belirginleştirmiş, düz-burma kadayıfın böylelikle Diyarbakır ismini almasını sağlamıştır.
Diyarbakır Kadayıfının bilinen ustaları, dünden bugüne şu şekildedir: Agop-Ako Usta (Kadayıfın ilk ustası), Topla Hasan ALTUNBOĞA, Ahmet ve Halit Kardeşler, Mehmet Usta, Hacı Levend ALTUNHAN, Hacı Ahmet ALTUNCA, Hacı. Halit ALTUNBOĞA, Saim Usta, Sıtkı Usta, Haşim ALTUNBAY, Şeyhmus ALTO,…

taygun21
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 23:04

Diyarbakır Ermenilerine ait bir tatlıdır.Diyarbakır Bingölden çok göç aldığı için Kadayıf işiyle uğraşan birçok Bingöllü usta var.Bundan dolayı Bingöle ait bir tatlı zannedilmeye başlandı.Bingölle alakası yok.Tamamen Diyarbakır tatlısıdır.Diyarbakırlı Ermeni Ako ustaya böyle bir tatlıyı şehrimize kazandırdığı için şükran borçluyuz.

umutgogo
5 yıl önce - Cmt 26 Nis 2014, 08:24

Ben de Ermeni tatlısı olarak biliyorum.O dönemde en meşhur ermeni ustanın bir cırağının levent diğerinin sıtkı olduğu rivayetini bir yerden duymuştum.Açıkçası Diyarbakır mı Bingöl mü yerine Diyarbakırda kim daha güzel yapıyor onun tartışılması gerek.Bana göre 1-Levent 2-Şeyhmus Alto 3-Sıtkı

AhmetDemir

5 yıl önce - Cmt 26 Nis 2014, 08:36

En iyisi her iki şehrin önde gelen mekânlarında birer porsiyon götürmek lazım Yıllardan beri Diyarbakır diye bilinir ama mutfak Bingöl sanırım.Belki şu an Diyarbakırdaki bir çok mekan sahibi de aslen Bingöllüdür.Bingölden de kadayıfı denemek gerek

mshaqe
5 yıl önce - Cmt 26 Nis 2014, 09:35

Alıntı:
En iyisi her iki şehrin önde gelen mekânlarında birer porsiyon götürmek lazım

Bingölde bu işle uğraşan kimse var mıdır önce ona bakmak lazım ?

İstanbulda midye satan Diyarbakırlıların olması midyenin anavatanının Diyarbakır olması anlamına mı geliyor ?

bahadiraltundal

5 yıl önce - Cmt 26 Nis 2014, 10:44

Malabadi Köprüsüni Batman'lıların sahiplenmesi,Karacadağ'ı Urfa'nın ve ya yıllardır Diyarbakır Burması olarak kadayıfı Bingöl'lülerin sahiplenmesi gibi Türkiye'nin her yöresinde bu tür polemiklere rastlamak mümkün.Benim bildiğim Elazığ yöresine ait Çayda Çıra'yı bu aralar Diyarbakır'ın bizim demesi yada Muş yöresine ait Yemen türküsünü Elazığ'lıların kendilerine ait oldğunu idaa etmeleri.

2,5 yaşında bir yeğenim var.Markete gideriz istediğini alır parasını öderiz dışarı çıkınca şekerin birini kardeşine verirmisin deyince hayır hepsi benim der vermez.Herkes hepsi benim diyor.

hasan 23
5 yıl önce - Cmt 31 May 2014, 00:05

Diyarbakır'daki Levent de Sıtkı da Bingöl Gençlidir.Aynı köydendirler.

utkuer
5 yıl önce - Cmt 31 May 2014, 00:10

Bingöl Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Burma Kadayıfın Bingöl den ülkeye yayıldığını açıklamıştı.Kuzeydoğu komşusu Erzurum'unda kadayıf dolması meşhurdur.

rohat gülmeş
5 yıl önce - Cmt 31 May 2014, 00:42

Yav he he tamam Bingöllülerin burma kadayıfı meşhurdur. Sizi mi kıracağız.

Misafir 7733

5 yıl önce - Prş 07 Ağu 2014, 20:45

Kadayif asil d.bakirdaki ermeniler icaat etmistirler bingol gürpınar( lotan ] koyunden dedelerimiz gdip ogrenmisler ermenileer diyarbakirrdan gdince meslek bizimkilere kalmistir isim diyarbakir yapanlarin %80 ni GÜRPİNAR(LOTAN) KÖYÜNDEN GERİSİ CEVRE KOYLERDENDİR Diyarbakirdaki SİDKİ USTA SEHMUS USTA LEVENT USTA VS ... HEPSİ GÜRPİNAR KÖYUNDENDİR

sayfa 3
« önceki   1234 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET